Těhotenství s astmatem, jak léčba ovlivňuje graviditu?

lucikvr
24. bře 2015

maminky jste tu některá těhulka astmatička? My se už rok snažíme s partnerem o dítě, ale před měsícem mi bylo diagnostikováno astma. Hodně jsem se zadýchávala a cítila dušnost.Dr. mi nasadil spray Combair jeden vdech ráno a jeden večer. Při obtížích přes den Ventolin. Ovšem chtěla bych se zeptat jak tato léčba ovlivňuje graviditu a vliv na zdraví dítěte.Děkuji Lucka

hromka35
24. bře 2015

Jsem také astmatik tak jsem se o to zajímala, ideální je těhotenství bez léků, zejm. v 1.trimestru, to určitě víš, ale platí že není dobré vysazovat chronickou léčbu matky jen kvůli těhotenství za cenu možného zhoršení stavu. U astmatu by mělo platit, že pokud ti plicní doktor doporučí inhalační kortikoidy užívat nepřetržitě, a nejde je vysadit, nebo vysazení ti přinese zhoršení stavu, tak bys měla v této léčbě pokračovat i v těhotenství. Inhalační léky působí zejména lokálně v dých. cestách, nevstřebávají se do oběhu tolik co třeba tablety. Takže u astmatu na Combairu-zkonzultovat s plicařem, ale překážka pro těhotenství to není.

verunkach
24. bře 2015

Ahoj, já jsem taky astmatička, te´d čerstvě 4.3.2015 jsem porodila dceru, celé těhotenství jsem užívala inhalačně kortikoidy a pohotovostně Ventolin. Neboj, oboje se může, doktorka mi výslovně říkala, že chronickou léčbu během těhu nesmím vysadit, když se dusíš ty, dusí se i mimi. Musím říct,že během těhu se mi astma zlepšilo, mohla jsem s pomocí Ventolinu rodit i spontálně a dcera je zdravá 🙂

lucikvr
autor
25. bře 2015

@verunkach Ahojky, děkuji vám oběma moc za rady a podporu. Přesně tohle jsem potřebovala vědět a slyšet i od někoho jiného. Hezký sluníčkový den! 🙂

sara84
27. bře 2015

Ja jsem v 33tt a taky mam ventolin, nechtela jsem ho brat,ale Mudr. Me upozornila,ze skodim mimcu.tak foukam,mam i Zodac na alergii a je mi lepe!

hromka35
28. bře 2015

@sara84 Ahoj, Zodac ti také doporučila doktorka? Jak často ho bereš?

rose22
28. bře 2015

Ahoj, já se s astmatem léčím už cca 10 let. Beru hodně léků a bez nich bych se neobešla, proto mi doktorka léky pouze upravila na takové, které miminku neuškodí a mně pomohou. Rozhodně je nejlepší v těhotenství nebrat žádné léky, ale když to jinak nejde, je důležité aspoň eliminovat riziko škodlivého vlivu na miminko. 🙂

ssandy
28. bře 2015

Mám zenaro, Ventolin a do nosu Avamys, doktorka říkala nevysazovat v těhotentví, tak nevím. Zatím beru, brzo půjdu na kontrolu. Radost mi to nedělá, ale zas lepší, než abych se dusila. Na štítnou žlázu taky beru léky, tak holt se s tím musí pídě nějak popasovat.☹

lucikvr
autor
28. bře 2015

@sara84 prosím vás a necítíte po Zodacu únavu? já tedy strašnou, jak kdybych týden nespala. A ten awamys do nosu je dobrý bere ho i syn a s úspěchem. Já jakmile vyjdu i menší kopec hned si musím fouknout nebo se začnu dusit. Dr. říkal že se to možná zlepší ale jen možná!

sara84
28. bře 2015

Jojo,Zodac mi dala doktorka, pred tim jsem mela Desloratadine, ale ten se v tehu nema, Zodac je slabsi,ale lepsinez nic. Z kraje jsem nebrala nic a zhorsila jsem se, i dechove..

ssandy
28. bře 2015

zodac jsem brala dřív, taky sem po něm byla unavená.☹ Ale několik let beru Zenaro a všechno ok, nijak mě to neomezuje. Dneska už jsou antihistaminika nové generace, která by únavu neměla způsobovat. Permanentní zánět na průduškách mi chtěli léčit ještě Alavescem, ale bylo mi po tom blbě. Sotva jsem si foukla, tak jsem měla bušení srdce a pocity na omdlení. Tak se vysadilo a nechávaj mi ten zánět, i když nemám dobré FENO, ale když se cítím dobře, tak to asi nemá smysl řešit...

lucikvr
autor
31. bře 2015

@ssandy koukám že termín máte v listopadu, já asi budu mít prosinec. Dnes tedy po roce snažení jsem objevila na testu čárku. Zatím beru ten combair ráno večer a nasobec do nosu, tak nevím zda mám zavolat lékaři a raději se s ním domluvit. Od dr. těhu budu mít potvrzené cca za 14dní teda pokud to vyjde. Děvčata tady na koníku radí léčbu nevysazovat, já teda bych taky souhlasila.

ssandy
31. bře 2015

@lucikvr ja se urcite objednam na drivejsi kontrolu, ale myslim, ze mi ty leky nechaji.Prece jenom je na to telo zvykle a bez nich bych se tezko obesla.

ssandy
31. bře 2015

Drzim palec, at to dobre dopadne na gynekologii! Taky jsem cekala dlouho a k tomu 2 potraty.

lucikvr
autor
8. dub 2015

@verunkach ahoj a prosím tě pociťovala jsi větší dýchavičnost třeba při smogové situaci? Jsem cca v 7.tt zatím dle gravitestu.K dr. se chystám až za týden myslím na ženské. Ale k plicnímu půjdu dříve špatně se mi dýchá a tolik jsem se na těhotenství těšila. Tak mám z toho veliké obavy, snad se neudusím. Chodila jsi na spirometrii?Děkuji za radu. 🙂

sara84
8. dub 2015

No me ted na alergo rikali,ze ventolin dlouhodobe nemuzu, tak pridali budiair...ale spiro lepsi, kontrola 14 pred porodem,tj asi za 2 tydny..tak uvidime 🙂

verunkach
8. dub 2015

@lucikvr ahoj, chodila jsem pravidelně na alergologii i na plicní, myslím, že to bylo co měsíc a něco, oni na to mají systém kontrol, spiro mi dělali pravidelně, jinak u mě byla nejhorší dušnost v pylové sezóně, takže květen až srpen, to jsem byla celkem dost dušná, proto mi zvedli dávku inhalačních kortikoidů,měla jsem výhodu, že jsem rodila před začátkem pylové sezóny, jina alergolog musí do zprávy uvést, že můžeš rodit spontálně či ne, já jsem rodila spontálně s epidurálem, člověk není ke konci tak ufuněný, jinak epidurál určitě doporučuji, nemůžu si ho vynachválit

ana_stazie
14. dub 2015

Také mám astma, už od dětství. Beru Symbicort, Montelucast a na alergii Xyzal. Snažíme se otěhotnet cca 8 měsíců a zatím nic, někde jsem četla ze tyto léky mohou dokonce bránit početi, je to někdo, kdo užívá takové léky a otěhotněl? Děkuju 🙂

lucikvr
autor
16. dub 2015

@verunkach ahoj, dnes jsem byla u plicního na konzultaci či ponechá combair v těhotenství, to tedy říkal že to nevadí. Ale jak si psala ty pravidelné kontroly na spiru o tom vůbec nemluvil jenom ať přijdu za měsíc na kontrolu. A co se týká porodu říkal že se může spontánně, ale neteř je astmatička a rodila císařem. Tak snad si nějak těhotné ženy s astmatem hlídají ne? A ještě říkal že mám počítat s větší dušností během gravidity, tak mě spíš vyděsil.

verunkach
16. dub 2015

@lucikvr ahoj, mě dělali spiro při každé kontrole, jinak ta dušnost je individuální, někomu se astma v těhu prý zlepší, někomu zhorší, jinak v porodnici po mě chtěli posudek zda můžu rodit normálně, držím ti tedy palce, aby ti vše proběhlo v pohodě, neboj, prý se většinou astma v těhu zlepší, a s epidurálem se rodí dobře 🙂 bolí to mnohem méně

vierkabu
17. dub 2015

Dobry den chcela by som sa opytat ci je tu niekto alergik. Pretoze ja mam silnu alergiu a denne pouzivam kvapky do nosa... no teraz som tehotna v 6t+3 a neviem co mam robit. Bez kvapiek nedycham dutiny sa mi stale zavru a k tomu pouzivam levocetirizin kazde rano je to to iste ako zodac. Dakujem za odpoved

petrasipkova1
17. dub 2015

Jsem taky astmatik a alergik, ale nedisciplovaný, takže mám jen pohotovostní léky, ostatní neberu, záchvat mám tak 2 krát do roka, dušnost v období alergií - jaro. Teď jsem těhotná, zatím jsem se začla dusit jen jednou po zvracení, tak jsem si foukla Ventolin, jinak to zvládám bez léčby. Přivětším pohybu, běhu, atd mám větší dušnost, ale to mají i zdravé maminky. Na alergologii jsem tedy za celé těhu nebyla, tak nevím, jestli po mně budou chtít posudek v porodnici, tak to bude doktorka koukat 😉

gepe
7. kvě 2015

@lucikvr x let stredne tezke bronchialni astma, alergie+atop. Kdyz jsme se rozhodlo, ze se pokusime o dite, zminila jsem se o tom, ze bychom asi zacali sve pneumolozce. Rekla jsem to i jinde u dr kde jsem lecena. Vsichni me pozadali at chvilku jeste pockame, upravili mi medikace - leky, hlavne pneumo a vse uplne v pohode, pouze kontroly kazdy mesic standard typu spiro krivky, poslechy atd. To i v pripade druheho tehotenstvi, kdy jsem prisla rovnou s tim, ze jsem tehotna, uz nikdo nic neupravoval, leky mi po prvnim tehotenstvi zustaly stejne. O druhe jsme prisli ke konci 1.trim., tak nemuzu vic k nemu rict, neni co 🙂
Ma pneumo je to lekarka Imumed/Synlab. Nekdo tady psal o Avamysu, ten by se dle me dr nemel v tehu, i my ho vymenila.
Jedine s cim jsem v prvnim tehotenstvi mela problem, ze se mi v druhem trimestru zacala extremne vysouset kuze, ale to pomohl eucerin do sprchy i natirani, vcetne weledy.

lucikvr
autor
8. kvě 2015

Jé tak to moc děkuju za radu já jsem v 9.týdnu těhotenství a právě mám tu extrémně suchou kůži tak eucerin vyzkouším. Já chodím k plicnímu primáři ale jak jsem už psala na spiro mě tedy neposílá a zřejmě to ani neplánuje, akorát mě strašil že ke konci těhu se budu dusit. Takže už teď v začátku se děsím. Awamys také řekl že né. Já beru combair ráno, večer toť vše. Tak uvidím. U mě to bylo tak že jsme se rok snažili o mimčo a právě když se to v březnu zjistilo že mám astma/jelikož jsem se stále dusila/ tak jsem zrovna otěhotněla takže jsem to ani nestihla s nikým konzultovat. Jinak se k sobě chovám zodpovědně, jsme také zdravotnice ale úplně z odlišného oboru. Takže jsem ráda že maminky napsaly jejich zkušenosti s léčbou astmatu. Moc děkuji a hezký sluníčkový den 🙂

gepe
8. kvě 2015

@lucikvr prima 🙂 jen to spiro by Ti mel pri kazde kontrole udelat. A hlaska, ze se budes dusit ke konci tehotenstvi me teda zarazila 😕 muzes mit trosku zhorsene dychani, ale ne napr diky astmatu, ale pupiku, muzee trosku tlacit na branici, kor v sede. Jinak, urcite si poridte monitor dechu, my meli Nanny, sami v porodnici doporucuji, kdyz ma nekdo z rodiny budouciho mimca astma. A taky, lepe se vyspis 😉

lucikvr
autor
9. říj 2015

@verunkach ahoj omlouvám se že obtěžuju ale minule jsi mi dobře poradila co se týče astmatu v těhu.To jsem byla na začátku, nyní jsem ve 31tt. a Dr. se stále nemá k tomu mě zaslat na spirometrii. Od začátku těhu mě ani neposlechl plíce a nebyla ani spirometrie. V Praze mi známá Dr. říkala že je to dokonce povinnost alergologa či plícního aby tato vyšetření dělal. Nyní jdu na alergo za 14dni tam mi vždy napíše pouze léky, tak nevím zda doktora k tomu donutit. Každý mi říká totiž něco jiného. Myslím si že astma v těhu byse kontrolovat mělo .Děkuji moc za odpověď, Lucka 🙂

kachenkaa
9. říj 2015

@lucikvr Ahojky narazila jsem na tuhle diskuzi..snad nevadí, že ti odpovím já 🙂 Taky jsem astmatička a v každém těhu jsem chodila na pravidelné kontroly k alergoložce..cca co 3 měsíce..a pokaždé (ať už jsem byla nebo nebyla těhotná) jsem foukala spiro plus 1x za půl roku jsem foukala i do takového přístroje NIOX MINO (takový mráček). Já bych si to asi vyžádala..navíc nechápu jak ti může napsat léky bez spira..Já třeba nafoukám špatně spiro, ale dr. se mě ještě na základě toho ptá jak se cítím..jestli jsem dušná apod. a podle toho mi upravuje medikace..kolikrát mám špatné výsledky, ale cítím se dobře nebo naopak 😉

ssandy
9. říj 2015

Chtela jsem jen s odstupem casu napsat, jak to u me probihalo v tehotenstvi.Astmatik a polyvalentni alergik, zpocatku jsem mela medikaci stejnou jako normalne, celkem 3 kontroly v prubehu tehotenstvi, 2x krev na protilatky, vzdy spiro a feno.Pres leto jsem nemela zadne obtize, takze jsem mohla vysadit zenaro i avamys, leky na astma mam jako sos a v prubehu tehotenstvi jsem je ani jednou nepotrebovala.Posledni hodnoty z feno byly asi 4x lepsi, nez mam bezne s lecbou, takove hodnoty jsem nikdy nemela.Takze patrim mezi ty stastne, co se jim zazracne zlepsi astma behem tehotenstvi.Porod jestze nemam za sebou, ale ma byt spontanni.Kontrola po sestinedeli, predpoklada se, ze vysledky uz tsk zazracne nebudou a zas se vratim k lekum.Preju vsem, at tehotenstvi zvladnou bez zbytecnych komplikaci z astmatu!

lucikvr
autor
11. říj 2015

@kachenkaa Ahoj děkuju moc za radu vyšetření si vyžádám, a koukala jsem že máš čestvě narozeného chlapečka moc gratuluju a přeju hodně štěstí. Já čekám holčičku v prosinci 🙂

jaresska
14. říj 2015

Ahojky,
mám dvě děti, mám taky astma. V těhotenství se mi astma paradoxně zlepšilo, jinak v prvním těhu jsem brala pravidelně Gionu a jak pomoc ekosal a v druhém těhu jen ecosal (tyhle léky mohou těhu), Jinak jsem mohla rodit klidně normálně, ale stejně to vyšlo kvůli kp dvakrát na císaře, kvůli astmatu mi dávali nějakou lehčí narkózu při prvním porodu a při druhym něco na astma kapaly do žíly před porodem a ten byl se spinálem.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru