Jak se vyhnout glukózovému tolerančnímu testu OGTT?

martinka_33
9. zář 2014

Ahojte maminy a budoucí maminy 🙂 Mám jít na OGTT, ale jsem rozhodnutá, že mě tam nikdo nedostane. Ani se tak nebojím toho humusu, co se musí vypít (můj žaludek stráví všelicos), jako těch třech odběrů. Nemam skoro vůbec vidět žíly, takže 3 z 5 odběrů (záleží na zručnosti sestřičky) u mě končí modřinou. Nepatřím k rizikové skupině a z testu mam opravdu hrůzu a stres jen při pomyšlení, jak do mě píchaj 3x během dopoledne.. Jen nevím, jak to říct svojí dr. Mám jí to říct zítra na poradně, že tam jít nechci nebo tam prostě nejít? Odmítly jste některá test a co na to váš dr. říkal? Děkuju za rady, názory a zkušenosti 🙂

betelgeuzz
9. zář 2014

@martinka_33 nebyla jsem ani v jednom těhotenství, jenom jsem to oznámila gynekologovi, že tam jít nechci. Jen mě upozornil na rizika. Ale kamarádčin lékař ji kvůli tomu vyhrožoval vyřazením z evidence 😒

missveru
9. zář 2014

Vyhnout se můžeš úplně jednoduše tím, že prostě odmítneš. Nutit tě nikdo nemůže, je to na tobě. Nicméně si dobře rozmysli, jestli to opravdu nezvládneš. Mně samotné se tam dělalo zle, dvakrát jsem omdlela, šla jsem v těch největších vedrech... přesto nelituju. Mně se cukrovka sice neprokázala, ale třeba mojí kamarádce ano, a to k tomu nemá sebemenší předpoklady ani příznaky! Pročti si tady, jaká jsou rizika neléčené těhu cukrovky a rozhodni se sama, zda ti za to ta trocha nepohodlí nestojí: http://tehotenskacukrovka.cz/jake-jsou-dusledky...

marecekavendulka
9. zář 2014

to neřeš,normálně řekni,že tam nepujdeš. zkus techniku zaseklé desky,kdy by rozhovor mezi tebou a tvým dr. mohl probíhat asi následovně: "pane doktore,rozhodla jsem se nepodstoupit glukozový test." "Ten podstoupit musíte,je to v zájmu vašem i vašeho miminka." "pane doktore,rozhodla jsme se nepodstoupit glukozový test."
"nene ,kdepak,co když máte cukrovku,to si vemete na svědomí?" "pane doktore,rozhodla jsem se nepodstoupit glukozový test."
to by pak přestalo bavit argumentovat každého 🙂

marecekavendulka
9. zář 2014

jinak ale v podstatě souhlasím s @missveru zkus to raději ještě zvážit

anetka1701
9. zář 2014

u prvního těhotenství mně vůbec neposlal. U druhého jsem nešla, protože jsem měla tak strašný nevolnosti, že bych prostě nezvládla dorazit... Dostala jsem žádánku, řekla jsem mu, že jsem to dvakrát nezvládla a nazdar...

jancip
9. zář 2014

@martinka_33 Odmítnou můžeš všechny testy, možná budeš muset podepsat papír, že jsi byla poučena, a že jsi odmítla (lékař se tak chrání). Nicméně bych to opravdu zvážila. Těhotenskou cukrovku může mít kdokoliv, i když do rizikové skupiny nepatří. Ten test není tak strašný, abych kvůli tomu riskovala.

milmic
9. zář 2014

Já jsem těhotenskou cukrovku odmítla. Omluvila jsem paní doktorce, že nechci být rebel a dělat někomu problémy, ale že na tento test podruhé nepůjdu.
Vzhledem k nevolnostem, jakýma jsem prošla v prvním trimestru a jak jsem snášela cukrovku poprvé, mě naprosto pochopila a neřekla ani popel. Akorát mi doporučila zajít si nakrev na obvodnímu lékaři nebo někam do laboratoře a napsala mi dvě hodnoty, které by mi měli vyšetřit. Tím to bylo vyřešené.

hojda
9. zář 2014

kamarádka u prvního těhu na něm zkolabovala a druhého šla na rohlíkový, prý je to to samé, ale lepší varianta.

denyzuza06
9. zář 2014

v prvních dvouch těhu jsem nebyla nikdo to po mě nechtěl, jestli to bude chtít doktor teď řeknu mu, že jen pokud má jinou variantu než vypít 7,5deka cukru a udržet to v sobě dvě hodiny na lačno. Jestli nic jiného nenabídne odmítnu..mě naopak vůbec nevadí odběry ale na lačno nepozřu ani sirup proti kašli

martinka_33
autor
9. zář 2014

Děkuju moc za rady, snad to paní doktorka pochopí a nebude mě chtít vyřadit z evidence.. Jsem ráda, že nebudu první, kdo test odmítne i přes riziko a nejistotu, kterou s sebou rozhodnutí nese.

eliskan
9. zář 2014

Já jsem na něm byla v létě. Odběry byly dva, taky nemám ráda odběry, těžko mi hledají místo pro odběr krve, dělá se mi zle. Brali jen trochu. Roztok chutnal jako Sprite bez bublin. Toto se dá zvládnout!! Neodhalena tehotenska cukrovka má mnoho rizik pro matku i miminko. Tak to stojí za to, odhodit svůj strach pro miminko, které nosite po sdrcem.

ajny123
9. zář 2014

@martinka_33 Já u doktora akorát zmínila, že se bojím, jestli vydržím nejíst až do desíti, když normálně snídám v šest. A řekl, že nutit mě nikdo nemůže. Akorát já vůbec neuvažovala o tom, že bych nešla, už jen pro jistotu. Šla jsem a byla jsem překvapená, že mám cukrovku. Takže nikdo tě nutit nebude, ale rozmyslela bych si to. Může ji mít kdokoliv.

stellamaris
9. zář 2014

@martinka_33 urcite ten test odmietni,povedz,ze si cukor obcas zmeras niekde glukomerom 🙂 mne chceli u gynekologa tento test robit,tak som im toto povedala a ukazala Metformin,u mna by bol test zbytocny,kedze cukor mi znizuje Metformin. 😝

olusenka
9. zář 2014

odmítnout to lze bez problémů snad, pokud vím. Co se týče vypití toho "hnusu", je povoleno nalít si do toho šťávu z citronu, a co se týče počtu odběrů, třeba u nás v nemocnici se dělají pouze DVA odběry (tento test jsem podstoupila u obou těhotenství, vždy to bylo stejné). Jeden odběr krve před vypitím, druhý za dvě hodiny po vypití. A snad je i nějaká jemnější varianta OGTT testu.
http://www.tehotenskacukrovka.cz/

nonnni
9. zář 2014

@eliskan pokud byly odbery jen dva, tak slo o spatne provedeny zatezovy test a nemusel vubec gestacni diabetes odhalit. Prusvih je, ze fura lekaru je totalne laxni k tomu, jak se vyviji vyzkum a lecba tehotenske cukrovky a tohle je klasicky priklad toho, ze si ty odbery mohli rovnou odpustit, nez je delat blbe☹

A souhlas, rizika prevazuji nepohodli testu, ale to neznamena, ze by ji clovek mel podstoupit v pripade, ze je opravdu presvedcen o tom, ze nechce. Proste rizika ponese sam...

lucie777
9. zář 2014

@martinka_33 U nás píchají jen do prstu. Nicméně podruhé i potřetí jsem odmítla, podepsala sem ji to a napsali mi to i do těhu průkazky, že ogtt odmítám a tím to skončilo. Nevidím žádný důvod, proč se čímkoli v těhotenství stresovat! 😉

peicul
9. zář 2014

Máš právo odmítnout cokoliv, ale odmítni to s vědomím všech rizik, která to může mít. Vše si zjisti a pak se rozhodni, jestli opravdu nepřežiješ případnou modřinu (kterou nevidím jako tak strašný problém). Navíc obvykle v těchto odběrových laboratořích jsou většinou zručné, když berou krev tak často. Já byla v létě a odběry jsem měla dva.

olusenka
9. zář 2014

@lucie777 tady je vidět, jak píše @nonnni, že se ani na ty doktory, sestry člověk nemůže spolehnout ohledně správnosti. U Vás se píchá do prstu, u nás se dělají pouze dva odběry..... 😒
http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-te...

denyzuza06
9. zář 2014

@martinka_33 ty máš právo odmítnout jakýkoliv test včetně screeningu a triplů, moc bych se divila že by za to někdo vyřazoval z evidence hlavně když do porodu na tobě ještě vyrejžuje pěkný prachy z pojišťovny a jestli ...doktorů je dost. Jediná tvá povinnost je chodit na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi do ničeho jiného tě nesmí nikdo nutit.
Já už toho o těhu cukrovce přečetla hodně, někde píšou hororové scénáře jako v článku který sem jedna s přispěvovatelek vložila, jinde zase píšou že má příznaky jako klasická cukrovka tedy pocit neuhasitelné žízně a acetonový zápach z úst a podobně. Vzhledem k tomu že ve světě se takto plošně cukrovka netestuje a když se testuje tak rozhodně šetrněji než u nás, jako logicky když vypijete 7,5 deka cukru musí to být šílenej záhul i pro to miminko ne jen pro nás a vzhledem k tomu že to každá laboratoř testuje jinak, některé vám dokonce dovolí odejít domů.....opravdu nepovažuji tyto testy za nezbytně nutné.
Mám za sebou dvě zdravá těhotenství s dětma s normální porodní váhou, nemáme v rodině vůbec cukrovku krom stařecké, sladké nejim, je mi 32 a netrpím obezitou...rozhodně nepatřím do rizikové skupiny, ale pokud budu mít pochybnosti, pocítím příznaky cukrovky nebo mé miminko nepřiměřeně poroste pak teprve se sama na ty testy objednam i kdybych je měla zaplatit

lucie777
9. zář 2014

@olusenka Přesně tak, někde dávají pít čaj s cukrem, jinde glukozu, někde se nesmí pít před ani po voda, jinde ano, i to je důvod, proč bych na to nešla..kdo ví, jak moc je tenhle test objektivní..

standard
9. zář 2014

přesně tak..zrovna dnes jsem byla na gyndě s tím,že jsem měla prinest testy cukrovky a nešla jsem tam..jen mi napsal do průkazky -neakceptuje-řekl,že rozhodně nejsem jediná-mám ty saamé problémy co ty,že mám omezit sladké,abych nepříbírala,zkontroloval plodovou vodu-při cukrovce by jí bylo hodně a šla jsem.Ještě říkal,že jsme dívný národ,že ho 3/4 ženských prosí,aby mohly jít na tento test.Ale přesně-co to udělá s miminkem??Je mi 42 let,čekám třetí dítě a nešla bych tam ani za nic.A zrovna si nemyslím,že bych byla ženská,která podceňuje zdaraví své i mimča.Tohle je o názoru jednotlivce a zdravém rozumu-ne vše co někdo vymyslí ´musí být dobré.Přesně-proč se to plošně testuje jen u nás???Nejsem ovce,mám svůj názor.

nonnni
9. zář 2014

@olusenka presne, kapilarni odber je uplne na nic, naprosto nesmerodatny.

standard
9. zář 2014

a zrovna jsem potkala kamarádku,která na tom byla před 5-ti měsíci a říkala,že tam seděla nad kýblem a pak jí sesetra třetinu odpustila,prot.u toho brečela,že to prostě nedá.No tak to je k smíchu.

denyzuza06
9. zář 2014

@lucie777 někde se dává pít dokonce dezinfekce ☹

martinka_33
autor
9. zář 2014

Hodně jsem přečetla jak o samotném vyšetření, tak i o cukrovce a pochybuju o nutnosti toho testu, je to spíš taková prevence (i když ta taky nikdy neuškodí). Dělá se asi v každý nemocnici jinak, u nás mi sestra řekla, že odběry budou tři. Zajímalo by mě, ve které nemocnici berou jen z prstu, tam bych se klidně objednala

frantiska85
9. zář 2014

@standard S miminkem to neudělá vůbec nic. Stejnou dávku sacharidů má i normální porce přílohy oběda. A co se táký chuti, je ta sladké jako 7 up nebo Sprite.

katyxq
9. zář 2014

@lucie777 z píchnutí do prstu ten test není průkazný, to je pak zbytečné na něj chodit 😉

Jinak určitě jde OGTT odmítnout, není to nic povinného, pak je ale asi dobré nechat si zkontrolovat glykovaný hemoglobin a sem tam asi glykémii glukometrem. Samořejmě jíst pravidelně, radši menší porce častěji, nepřehánět to se sladkým a sacharidy obecně.

katyxq
9. zář 2014

@frantiska85 jenže něco jiného je glukóza, která přechází do krve do pár minut a něco jiného jídlo, které se tráví mnohem pomaleji a živiny včetně sacharidů se vstřebávají delší dobu (navíc u přilohy jde o složitější´sacharidy, které se nejprve musí naštěpit na jednoduché cukry)

radushka1
9. zář 2014

Tak mít strach z OGTT skrz rozpíchané žíly, no neblbni. Mi též nejdou vidět, po každých odběrech vypadám jak feťák, ale toto bych neřešila.
Jinak pokud něco podstoupit nechceš, tak nemusíš, je to na tobě, někde prý dají podepsat revers a tečka. Ale vyřadit tě z evidence skrz to nemohou. Reversů jsem podepsala ve špitále 5 - trpím syndromem bílého pláště - měření tlaku, skrz to mě celé těhu sledovali na kardiu a i přes to mě chtěla porodnice hospitalizovat.

standard
9. zář 2014

frantiska85-není to pravda.je to test zátěžový a pro miminko i matku vypití takového množství glukozy nalačno znamená poměrně velkou zátěž pro slinivku.proč je asi z toho tolika ženským zle půl dne.pro mne je to stejné jako odběr plodové vody.kolik maminek po ní potratilo a přesto se provádí v takovém množství a kolikrát zbytečně.u testu na cukrovku se sice nic nestane s miminkem,ale zátěž je to značná.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru