Odmítla jste některá test na cukrovku OGTT?

kathuska
30. zář 2010

Ahoj, cca za 4 týdny by mě měl čekat test na cukrovku. S gynekoložkou jsem o tom ještě nemluvila, ale předpokládám, že mě pošle, když je to teď povinné pro všechny. Problém je v tom, že už 4 měsíce zvracím, ne každý den, ale většinou když jsem ráno déle nalačno 😒 OGTT je pro to pro mě noční můrou - je mi jasné, že nalačno nevydržím, než tam dojedu tak budu zvracet (i když třeba není co), a po vypití glukózy nechci ani vědět co se bude dít 🤐 Takže přemýšlím o možnosti test odmítnout - vím, že mám právo na to odmítnout cokoli, ale jak se na to budou tvářit v porodnici? Někde na tom prý dost trvají a pošlou na test klidně v 38 tt.. a už se na vás koukají jako na potížistku.
Moje otázka teda zní, zda jste některá odmítla test na OGTT (v současné době, kdy chodí všechny těhule)? a co na to říkali doktoři - gyn. a v porodnici?
(jen doplním, že žádné "příznaky" nemám a ani nepatřím do rizikové skupiny pro test na cukrovku)
Díky

netopejr
31. led 2017

Pro infl
Kontraindikace testu
·         u dospělých s FGP > 7,0 mmol/l
·         FPG u těhotných > 5,6mmol/l
·         stresové stavy a období 6 týdnů po nich(CMP,AIM,vážné operace,úrazy,popáleniny,delší hladovění)
·         krátká doba po přerušení léčby glukokortikoidy,diuretiky,betablokátory,salicyláty,perorálními kontraceptivy,tyreoidálními hormony,levodopou,psychofarmaky,izoniazidem
·         akutní oběhové poruchy,horečnaté stavy
·         nevhodné je provádět OGTT u osob s chorobami GIT(trvalé průjmy,st.p. resekci žaludku,střev,poruchy resorbce a pasáže

Takže vlastně všechny, který berou léky na štítnou zlazu, jsou kontraindikovany
Střeva ma nemocny taky dost z nich.
Ale ono je pro doktory jednodušší posílat na to plodné, nez u každé vyhodnocovat rizika.

koncita
31. led 2017

@baal7513 to je to, co mi vadí - pokud by šlo jen o slinivku ženy (kterou si může dost zásadně zničit), tak to neřeším, ale vadí mi, že se tak ohrožuje zdraví miminka.....a úplně zbytečně. Některé tvrdí, že samotný test je pro dítě obrovská zátěž, ale právě proto se dělá v tom rozmezí týdnů gravidity, ve kterém se dělá, aby při případné cukrovce organizmu neublížil....

werumka
31. led 2017

@koncita Ja to celkem chápu, když má někdo z toho testování špatné zkušenosti, tak pak je ta výchozí pozice blba a těžko se hledá důvěra. Ale zase z druhé strany spoustě těch nepříjemností se dá předejít - nelacnit příliš dlouhou dobu, dát si poslední jídlo bohaté na dlouhe sacharidy, možnost při testu ležet, pokud špatně snasim odběry. Je to jen o informovanosti a domluvě. Bohužel je to casto furt boj s větrnými mlýny. Ideální by bylo zavedení nějaké licence, která by opravňovala laborku k provádění ogtt u těhotných. Ale toho se asi nedockame ☹

baal7513
31. led 2017

@werumka nerozumím o jakých bludech mluvíte? Testy na cukrovku jsou prováděné u gynekologa,v případě zvýšených hodnot se vše probírá již s diabetologem.

koncita
31. led 2017

@werumka zase se musím poklonit tvojí diplomacii a moudrosti 🙂 Já jsem se vším dost rychle hotová a radikální 😉

koncita
31. led 2017

@baal7513 správně má být test prováděn jedině v laboratoři. Nikdy ne v ordinaci na gyndě nebo kdekoliv jinde....

werumka
31. led 2017

@netopejr u léků na štítku stačí, když si he dá těhotná až po testu. Ale ty ostatní léky - pokud se žena léčí pomocí těchto léků, tak ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci, která je v těhotenství už tak znacna. Pokud je důsledkem těchto léků opakovaně zvýšena glykemie na lačno, tak je potřeba k tomu přistupovat úplně stejně jako ke GDM (pokud se třeba nejedná jen o jednorázové použití těchto léků).

koncita
31. led 2017

@netopejr já mám poruchu funkce štítné žlázy už spoustu let a opravdu nevím o tom, že bych byla k OGTT kontraindikovaná

werumka
31. led 2017

@baal7513 pouze v laboratoři, protože je nutné nejprve vyhodnotit lačnou glykémii a zjistit, jestli se muze v testu pokracovat. Pokud navíc zkumavky nejsou přímo určené na odběr glykémie, je nutné je vyhodnotit do hodiny. Což pri jednotném svozu úplně nejde.

baal7513
31. led 2017

@werumka stále tu nerozumím o jakých bludech mluvíte, co jsem psala. reagujete na úplně jinou osobu.

netopejr
31. led 2017

@werumka No prave, co chvili zo posunou trochu nahoru trochu dolu, takhle když jim tam spadnes o 2 setiny, tak ses ostre sledovanej vlak, zatímco kdybys tuhle hodnotu mela o mesic dřív nebo později (podle toho, co kdy kam posunuli), tak ses bez cukrovky.

A ty laboratoře, jak psala @janina012 k tomu: Není divný, ze za posledních několik let, kdy se s tim vic blbne, nejsou schopny se unifikovat v prováděni tesu, jak podmínek,tak toho, kdy a odkud berou krev?

A když mas vic dat, tak se s tim lip hraje, nez když jich mas malo a jen od rizikových těhotných.

koncita
31. led 2017

@netopejr a které těhotné bys viděla jako rizikové? Víš, jak vzniká GDM? Víš, že tu mohou mít i naprosto zdravé, mladé ženy?

werumka
31. led 2017

@baal7513 Třeba když gynekolog řekne, že je to zbytečný test, protože by cukr poznal z moči (nepoznal), nebo že stačí nabrat dlouhý cukr (nestačí) nebo když po jedné zvýšené lačné hned posílá na diabetologii.

netopejr
31. led 2017

@koncita Třeba proto, ze není jasny dopad na miminko, ze ke vystaveno hyperglykemii a u člověka po narozeni způsobuje patologická hyperglykemie smrt. Dsle třeba proto, ze nemalo zcela bezproblémových těhotenství po tomto zátěžovém testu hrozi skončit pozdnim potratem/predcasnym porodem.

werumka
31. led 2017

@netopejr ohledně těch limitů mám článek na blogu, mrkni 😉 ta studie HAPO se dělala na tisících žen a je to první studie svého druhu. To, odkud se krev bere je prece logicky důležité k tomu, aby se dalo spolehnout právě i na tu jednu desetinu.

werumka
31. led 2017

@netopejr ale miminko se do z žádné hyperglykémie nedostane.. Úplně tomu nerozumim.

pekluska88
31. led 2017

Když jsem byla podruhé těhotná,test jsem nepodstupovala,mimo jiné na doporučení gynekologa. Během 1.tehotenstvi jsem jej absolvovala,ale bylo to takové fiasko,ze úplně zbytecne. Moc ani nerozumím tomu,proč test probíhá na různých pracovištích jinak. Někde se musí ležet. Mě například poslala mezi odběry sestřička na procházku...

koncita
31. led 2017

@netopejr můžeš se k tomu vyjádřit prosím? @werumka Ty jsi odborník....tohle čtu opravdu poprvé

werumka
31. led 2017

@netopejr jinak u neodhalene hraniční cukrovky hrozí miminku poporodní hypoglykemie. Ta probíhá skrytě a v konecnem dusledku poškozuje mozek... Vsechno má dvě strany ☹

werumka
31. led 2017

@baal7513 reagovala jsem na Tebe, ale bylo to právě jen takové povzdechnuti 🙂 nebylo to mirene na Tebe, že bys udelala neco špatně 🙂

netopejr
31. led 2017

@werumka ale ja jsem psala o tom, he v cr se ty limity a hodnoty ruzne posouvaly - v relativně krátkém časovém intervalu semo tamo, na zaklade čeho by me taky zajímalo, a nebylo to na zaklade studie, kterou mas na blogu.

netopejr
31. led 2017

@werumka Krátká doba od preruseni lecby u thyroidalni lecby urcite není,te si nevezmete léky. Proste to nikdo neřeší,stejne jako u toho traviciho traktu.

werumka
31. led 2017

@netopejr já myslim, že ty limity před tím tady byly fakt dlouho. A tyhle poprvé vychází ze studie, která má svou váhu. Dělala se pak i doplňující v Čechách.

marketa11112
31. led 2017

@netopejr
@absintka19
samozrejme nechci ohrozit sve dite, ale mam pocit, ze se tak poprvé stalo..... u nas to dela zvlast mini ambulance.. mistnost 4 x 4 metry, 1 sestra ci co to je, zadne luzko.. celou dobu se ceka venku na drevenych zidlich, které drive byly ve skolach... moznost zalehnout tam není...ve vnitr ma pani sice luzko ale nelze tam byt při dalších pacientkách, protože každého na luzko posadi... jinam nemá kam...
jinak napit jsem se před testem smela naposledy po 22. hodine vecer, pak uz ne, az po odberu krve druhy den, jist dle pokynu jsem smela naposledy v tusim 20. hodin vecer , pak az po testu.... ja nejsem schopna , bez toho aniz by mi bylo spatne, byt takto bez jidla, natoz piti... piju hodne , jim minimalne 6-7 x denne.. me telo je na to zvykle. cele tehotenstvi musim jist pravidelne, jinak mam stavy na omdleni... ten test byl pro me sileny.. vypiti te tekutiny docela slo, ale myslim, ze to je pro telo velika zatez...... nerada bych upadla priste hur a diteti ublížila, doprovod by musel byt opet manzel, ale i s dvouletym synem..tak pak nevim, koho by mel hlidat vic.... musim se ještě domluvit s lékařkou, pokud bude mozne resit jinak, beru...

netopejr
31. led 2017

@werumka Za posledních šest let se měnily několikrát, aspoň 3x.

netopejr
31. led 2017

@werumka Jak ze se miminko nedostane yo hyperglykemie, kdyz matka je z toho cukrovyho skoku na kolaps a/nebo ma i vysokej cukr v krvi?

marketa11112
31. led 2017

@werumka dekuji

netopejr
31. led 2017

@koncita vyjádřit k čemu? Nestiham vas, holky 😀

koncita
31. led 2017

@netopejr to se měla vyjádřit werumka na tu hyperglykemii a ty potraty, cos psala.....

netopejr
31. led 2017

@koncita aha, dik

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru