Porod do vody, máte zkušenosti?

hrizuzu
18. led 2015

Máte s ním některá zkušenosti? Doporučili by jste ho, nebo nikoli?

orchidis
20. led 2015

@espada Ehm 🙂, ok, děkuji za tvé vyčerpávající, slušné a erudované odpovědi 🙂. Až budeš mít chvilku, zase nám něco poraď, tvůj rozhled je velmi široký, vyjadřování slušné, zkušenosti evidentně velké (od porodu do vany až po štěpení jádra) - toho by se mělo využít 🙂!

espada
20. led 2015

@ma_ia Máš pravdu. Ale někdy je žena takto silná a příroda udělá chybu a je průšvih. Já bych to riziko nepodstoupila. Jsem ráda, že žiju v této době a mám možnost se svěřit lékařům. Nechtěla bych žít v době, kdy takové možnosti nebyly a ženy a děti umíraly pri porodech jak na běžícím pásu. Ale samozřejmě každého volba.

katyxq
20. led 2015

@svatbataz promiň, ale tvůj popis průchodu miminka porodními cestami dost neodpovídá realitě 😉, dítě se nemá vytahovat, ale nechat vyklouznout. Ad poranění hráze - porpd do vody snižuje riziko nástřihu a nezvyšuek riziko natrhnutí 🙂 (čili kladný výsledek naopak)c

... ale kdyby to někoho zajímalo, doporučuju toto video, jak mají polohy při porodu vliv na velikost porpdního kanálu https://www.facebook.com/photo.php?v=6879834046...

espada
20. led 2015

@orchidis Hele ty jsi byla ta, která mě napadla, tak nepočítej s tím, že se ti tady budu obhajovat. Evidentně ti ležím v žaludku. Asi závist. To je mrška. Já se ale za své vzdělání a zkušenosti nestydím. Nadřela jsem se na to a jsem na sebe pyšná. Proto nad tebou nechci vyhrát, jako ty nade mnou. A proto ti nemám zájem nic vysvětlovat. Hlavou zeď neprorazím a nemám o to ani zájem. Já vím své a to mi stačí. Peace!

tarra27
20. led 2015

@espada že Ti to tady ještě stojí za to 😉

batul
20. led 2015

@svatbataz já bych budoucí rodičky zbytečně nestrašila!
ad hráz: při porodu do vany bývá menší poranění, obvykle stačí malinko brzdit hlavičku. Co se týče mechanismu porodu hlavička - ta se porodí i sama a i ve vaně má PA prostor pro pomoc...
ad krevní ztráta: pokud to vypadalo na větší krvácení, tak jde jít okamžitě z vody ven. při velším krvácení obvykle reaguje krevní oběh
ad VEX, forceps: při fyziologickém porodu nejsou opotřeba a když jsou, tak je rodička ven z vany rychlejc než si pro kleště dojdeš...
ad manuální odloučení placenty: nemyslím si, že převoz na sál je rychlejší z lůžka než z vany.

Nechci, abys to brala jako útok, ale nemám ráda, když se primigravidy zbytečně straší.

hrizuzu
autor
20. led 2015

Wau,nestačím koukat jak se to tu rozjelo 🙂

espada
20. led 2015

@tarra27 Už jdu 😀

svatbataz
20. led 2015

@katyxq pracuju už přes 4 roky na porodnici a k porodům si chodím pro děti, ale klidně můžeš být větší odborník, to ti neberu 🙂

svatbataz
20. led 2015

@batul nemluvím jen o poranění hráze, poranit se může i hrdlo, moc chytáte za slovo... hlavička se může porodit sama, ale nemusí, někdy se díte nerodí jen záhlavím (předhlaví atd), porod ramének může být občas dost obtížný...a tak dále... no nic, odcházím odtud, nikoho strašit nechci, to nemám v úmyslu, jen říkám svůj názor 🙂

kajalka
20. led 2015

@svatbataz Na tomhle tvým příkladu je jasně vidět, o čem byla diskuze před tím - že zdravotní personál není schopen respektovat přírodu a musí se stůj co stůj vměšovat i do něčeho tak naprosto přirozeného, jako je porod. A to je to, o co spousta žen nestojí a radši bude volit porod doma, než aby nechal svoje dítě páčit za hlavu...

tarra27
20. led 2015

@svatbataz nemá to smysl....nic tady nevysvetuj 😉

tarra27
20. led 2015

@svatbataz tady mají totiž nastudovano až až.....nejlepe rodit v přirode....jen si nektere neuvedomují, že kdysi se sice rodilo doma, ale jak jsem psala 9 detí a 3 zemřeli.....a nikdo to neřešil...

nemá smysl jim to vysvetlovat 😉

svatbataz
20. led 2015

@kajalka Vím, že mluvím dost jednostranně a ano, mluvím za zdravotníky... porod je přirozená věc, s tím souhlasím... ale v dnešní době se spousta věcí změnilo, ženy (ne všechny) mívají problém porodit bez pomoci (nižší práh bolesti, diabety a větší hůř poroditelné děti atd) - nikomu nikdy žádné komplikace nepřeju. Ale porod dítěte je ta nejdůležitější věc, nejdůležitější je, aby se dítě narodilo v pořádku, aby se předcházelo komplikacím a když nastanou (a že to bývá znenadání) aby se daly rychle rozpoznat a řešit. Mockrát jsem byla u fyziol.porodu a najednou by se dal adrenalin krájet. V porodnicích je "sériový přístup", ale osvěčený. Samozřejmě, že komplikace a průšvih se může stát i tam. Můžete mít porodní plán (většinou jsou schopni ho předem projednat), je to o komunikaci a spolupráci, nikdo přece nechce nikomu dělat naschvály, ale cílem všech je úspěšně porodit (ne za každou cenu, ne co nejrychleji, né s co nejvíc prášky a kapačkami)... Jen můj názor.

svatbataz
20. led 2015

@tarra27 porod doma je hezká vize a někomu se to i podaří, ale já bych do toho nikdy nešla, nedokázala bych mít pak vinu sama na sobě... jen proto, že já jsem si přála zážitek... máš pravdu, nemá smysl tady nic vysvětlovat, každý si odnese to svoje 🙂

tarra27
20. led 2015

@svatbataz to jsem tady psala dřív....nejde o to, že by se to nepovedlo, ale jde o tech pár procent, ve kterem mužeme být, že se to zkomplikuje....a žij si s vedomím, že kdyby jsi netrvala na svem, mohlo to být jinak.....jde práve o tech pár procent, kdy se neco stane a je důležite mít lekaře a všechny prostedky po ruce...neříkám, že všichni lekaři jsou skvelí, ale máme mžnost výberu porodnice a v závěru i lekaře....a každý zdravotník nebo zcela jiste vetšina chce to nejlepší pro ženu i díte....jakmile se dá lek, je to určitě špatně a je to proti přírode atd....takhle to není...oni mají zkušenosti a snaží se aby vše bylo bez komplikací......ale my si to nemusíme vysvetlovat, máme to stejne... 😉

bilkovalucie
20. led 2015

@ma_ia Jak jsem mohla vědět, kdy tlačit, když mi kontrakce téměř ustaly a potřeba tlačení taky? 😉

kajalka
20. led 2015

@svatbataz Ale položila sis otázku, proč ženy volí porod doma? Protože nechtějí, aby se do toho vměšovali cizí lidé a byla u toho pohoda, aby si ho mohly prožít, tak jak je. Já si umím velice živě představit, jak nejde zdravotnímu personálu pod nos jakékoliv vybočující přání rodičky, když je tím vytrhne z jejich zažitý rutiny. A už to z nich cítíš, i když stojí 5m od tebe. Sama jsem si zažila, jaký to je, když PA kazí porod nejen zásahama, ale i naprosto otřesnejma kecama. A naschvál potom doktorce podala silnější jehlu na píchnutí umrtvení před šitím. Dr. byla naštěstí natolik soudná, že jí řekla o tu nejtenčí. A z vyprávění kamarádky, co dělala na sále vím, jak se uspěchávaj porody před střídáním směn, aby bylo snažší vyplňování papírů.

tarra27
20. led 2015

@kajalka však klidne rod doma...vždyt Ti nikdo nebrání..... 😉 naopak. než aby jsi byla v prostředí nepřátelském, ve stresu, že Ti ublíží lékař a že Ti personál nevyhoví...nikam nejezdi, a zustan doma, v klidu s manželem.....a to nemyslím rýpavě, ale když víš, že to zvláidneš a riziko na sebe vezmeš, proč ne

batul
20. led 2015

@svatbataz s tím hrdlem si dovolím nesouhlasit, cervikální poranění se nedá ovlivnit chráněním hráze. A jak dítě leží, to se zjistí při vaginálním vyšetření a buď se dorotuje, nebo se vysvětlí, že to ve vodě nepůjde...Raménka jsou pravda noční můrou, ale pokud je rámcově známý odhad váhy, tak se dá dystokickým případům vyhnout.
Já vím- s tím názorem, to respektuji, ale vystupuješ jako zdravotník, tak na tebe lidi dají - tak se snažím vnést na koníka odbornou debatu 😉
Víšco příčí se mi vyjmenovávat všechny možné patologie, když se tu bavíme o fyziologickém porodu do vody.

svatbataz
20. led 2015

@batul já si dovolím s tebou souhlasit, že cervikální poranění se opravdu nedá ovlivnit chráněním hráze... Někdy se přes porodní nádor nedají rozpoznat fontanely a tím pádem neurčíš, jak dítě vstupuje... nepřišla jsem se s nikým chytat za slovo, ani jsem nikoho nepřišla o ničem přesvědčovat, každý má svou hlavu a rozhodnout se může podle sebe. Bylo by fajn, kdyby všechny ženy rodily přirozeně, rodily by se donošené děti a neexistovaly žádné komplikace, realita je občas jiná. Přeju hezký večer 🙂

batul
20. led 2015

@svatbataz dobrá konec chytání za slovo🙂 (chtěla jsem ještě něco chytnout na ten Caput succedaneum ) vše dobré!

bjoucik.15
20. led 2015

taky jsem uvažovala o porodu do vody, a jsem ráda, že jsem si to nechala vymluvit! A rodit doma? tak jsem už dávno mrtvá! takže za mě je to každého volba a každého vlastní riziko... Holka měla 2680g a 46cm, prcek, ale rodila jsem 40 hodin a nebýt těch kapaček a epidurálu a toho všeho neporodím.... A jsou i porodnice kde přistupují k individuálním metodám, plánům a může to být i za asistence lékařů a odborníků skvělý zážitek 🙂

sasi2222
21. led 2015

@eskapada
@tarra27 Opravdu byste se nad sebou měly zamyslet ... někoho tak arogantního a povýšeného jsem na diskuzi dlouho nepotkala. Z vašich příspěvků všechno vím, všechno znám, jde vidět, že naopak nemáte absolutně srovnání se stavem porodnictví u nás a ve světě, kde asi taky nejsou doktoři uplní hlupáci že ... a dlouhodobě Česko odsuzují za počty císařů. A rozhodně to není tím, že by české ženy neuměly rodit!! Naopak tady si každá druhý myslí, že porodit za něj má doktor a ti tento trend bohužel začli respektovat. Vyvolávačky a epiduraly na běžném pořádku, o nástihu ani nemluvě ... a že tohle jsou právě ty důvody proč se pak musí akutně na císař, to už jde milé dámy uplně mimo vás že .... každá 3 matka tu píše, jak nebyt doktorů, tak by ona i dítě zemřeli .... ano, ale díky čemu? Díky tomu, že jejich tělo a dítě nebyli na porod připravené? To asi ne že!!! Tak nás fakt příroda nevytvořila, jen se dítě nemůže díky nástřihu do porodu aktivně zapojit a sekne se v porodních cestách ... a vy nás tu budete přesvědčovat o tom jak je to u nás dokonalé a my jsme všechny blbé. Nemám k Vám slov!!!! Příště si o tom alespoň něco zjistěte.

tarra27
21. led 2015

@sasi2222 děkuji ua objasnění, určitě se nad sebou po tvem příspěvku zamyslím. Jsem ráda, že jsi to tady hlavne mě tedy objasnila, jak to chodí ve světě a jak jsi ohodnotila lekaře v čr atd. Děkuji Ti. a přeji, at se k lekařum nemusíš nikdy dostat. a pokud at ti jen pomůžou a ty si uvedomíš, co vše pro tebe potažmo tve dítě ´dobreho udelají(li)...At se daří. pa

ps slovo blbá jsem nepoužila, tak mi ho nevnucuj. Možná by to chtelo naučit se chápat souvislý text

sasi2222
21. led 2015

@tarra27
Neřekla jsem, že jsi slovo blbá použila, jen že tvé příspěvky tahle vyznívaly. Souvislý text zvládám chápat 🙂 Nemám s lékaři problém, Naopak, je mi líto, že jsou v takové situaci. Mnoho z nich by se na situaci rádo dívalo jinak, ale ta zodpovědnost, boj s pojišťovnami a vedením je šílený, v nemocnicích uplně. 4 manželovi přátelé jsou lékaři a nedávno jsme právě otevřeli tuhle debatu a nestíhala jsem zírat, jak moc jsou svázaní. Jedna kamarádka dokonce prohlásila, že si vydřela 6 let na medicíně, aby mohla pomáhat a teď je tak znechucená praxí, že by to nejraději pověsila na hřebík. Takže nebojuju proti doktorům a neodsuzuju. Není to jednoduché povolání. Ale co se porodů týče, oni sami ví, kolik věcí se dělá blbě. Jen mají strach něco měnit, aby neskončili před soudem. A samozřejmě co se týče epidurálů a nástřihů, hodně maminek to tak chce. Já jsem si vybrala porodnici, kde se tyhle věci dělají jen z nutných důvodů a na internetu už jsem četla spoustu kritiky, že jim to nechtěli udělat atd ... takže nikdy se nejde zavděčit všem. Každopádně si myslím, že by lékaři měli brát na vědomí co maminka chce a co ne. Pokud je důvod to i přes to udělat, prosím. Bezdůvodně by to ale být nemělo.

bjoucik.15
21. led 2015

@sasi2222 no nesouhlasím s tím,že za každou cenu dělají nástřihy a dávají epidurál... a ano jsou takové,jako třeba já a na porod jsem opravdu nebyla připravená! díky nim to aspoň nějak šlo a musím říct,že v závěru bezvadně...tlačí vždy maminka,s tím doktoři moc nepomůžou,ale jsou tu proto,aby jsme vůbec měli tu sílu tlačit! Jako 40hodin mít kontrakce není med a fakt jsem vyčerpáním omdlívala,ale NA MOJI ŽÁDOST, jsem rodila nakonec přirozeně....Až epidural mě pomohl otevřít se na 9prstů (ikdyž nikdy to není 9 🙂 ) za hodinu,jinak jsem celou dobu byla na prst...rodit doma, neporodím,neměla bych tu sílu... kolikrát obdivuju ty křováky co rodí v chatrči za asistence celého kmene 😀 já nejsem silná,ale můžu říct že jsem nakonec porodila sama a mám zdravou holčinu, ovšem nechci se ani domnívat jak by to dopadlo ty doktory kolem sebe nemít!

sasi2222
21. led 2015

@bjoucik.15 Tohle je situace, kdy by dali epidural i v te porodnici, kde budu rodit já. Někdy to hold nejde a ono i psychika udělá své. Myslím, že je hrozně fajn absolvovat nějaký předporodní kurz (ale opravdu předporodní, polohy, masáže atd .. a a hlavně dýchání .. ne takové ty jednou o těhu, podruhé o jídle, potřetí porod a počtvrté kojení) akorát je škoda, že to je tak finančně nákladné a pokud to člověk spojí se svojí PA, tak uplně. Ale na druhou stranu je k nezaplacení nejít vyjukaná a vědět aspoň trošku jak tomu pomoct. Opora v partnerovi a zkušené PA si myslím, že jsou uplnou výhrou. Musím říct, že když čtu na netu recenze, moc si to maminky chválí. Pro nás bylo rozhodování zda vlastní PA, která vede porod přímo v nemocnici, nebo ne složité. Moc jsme ji chtěli, ale zase se nám nehodil takový výdaj před narozením miminka. Nakonec jsme se rozhodli šetřit a PA mít. Ta nám ale otěhotněla, tak uvidíme jak to dopadne s tou druhou. Máme se teprve potkat.

tarra27
22. led 2015

@sasi2222 a četla sis moje příspevky na první straně? vždyt já tam píšu skoro to same....že se pak diskuze rozjela, no to se rozjela....já jsem dost podobného názoru jako ty. Já netvrdím, že všem dávat leky atd je ideální a vhodne, to jsem nikde neuvedla....ale psala jsem tu, že se musí snažit obe strany.....jak lekaři a personál tak i maminky...co se porodnic týká. a v závěru to platí všude. samozřejme si nenechám "delat" na hlavu, ale zase nemužu přijet a vybalit na ne, co vše chci a přes to vlak nejede...já mám zkušenost, že ve spouste věcí jsme se s lekařem domluvili....a on nemusel jet podle tabulek aby měl klid....a to myslím nejen na gynde, ale i jinde. Ono je to i o přístupu, pokud přijde mamina a nebo jakýkoliv pacient, a už od pohledu je videt, že bbude problem, neb to často poznáš, tak jdeš opatrne a nedeláš si zbytečně zle a opravdu jedeš podle tabulek...ale když s pacientem mluvíš a cítíš a poznáš, že je s ním rozumná řeč, tak v ledasčem lekař povolí a riskne i třeba to, co by u jineho udelal standartne podle předpisu nemocnice. To je třeba i duvod, proč dve ženy a stejný problem, ale každá má jiný postup. Lékař ví, že s touhle je domluva, tak s ní to riskne na max možnou hranici aby bylo po jejím, protože ví, že když cokoliv, žena dá na něho a zmení svoje stanovisko........i když to jde na jeho ´triko, riskne to.....a u jine proste ne.

Já jsem nemela problem se s nikým domluvit na rozumne hranici, aby to bylo nejlepší pro mě ale zároven doktor nejel a nemusel jet vyslovene podle tabulek.

je to vždy o lidech. a já nemám ráda, když přijde pacient a začne si už od dveří nas*aně diktovat, co vše musí lékař a sestra udelat....a navíc když ještě dává najevo, tak mě tady máte, já vás platím (z platu odvadím peníze statu, platím si zdravotní) tak se starejte.....

už jsem to nekde psala...když jsou ženy spokojene, koik jich napíše pochvalu nadřízenemu, dopis či email??? moc ne...ale stěžovat si, co vše bylo špatně, to jde....

a ohledne porodu doma jsem se vyjádřila tež, mě nevadí, at klidne rodí ženy doma, ale at si to vezmou na triko samy...a to samy, když prosazují postup jakýkoliv.....at pak nechodí a nekritizují, co ten lekař udelal vše bblbě, že má desitky stehu, že je potrhana atd...no bodejt by nebyla, když nechtela nástřih, který lekař doporučil - a nemusí to byt tak, že by ho doporučoval u všech....

tarra27
22. led 2015

@sasi2222 a nehlede na to, dnes má každá žena právo vybrat si lekaře,, není problem najít porodnici, jit se tam podívat a domluvit se...zda uznávají plán, dají na něj, na rodičku atd...tak nechápu, proč pak jedou jinam....nebo proč i přesto si stežují....myslím si, že v čr je péče dost dobrá a na urovni, navíc každý si lekaře může vybrat....není to tak, že někam musí

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru