Syn nechce cvičit logopedii. Máte zkušenost?

27. pro 2019

Máme problém s pětiletym synem. Má opožděný vývoj řeči a mozna vývojovou dysfazii. Od 2 let dřeme logopedii a aktuálně se seknul. Už víc jak týden jsem ho nedonutila ani já a ani nikdo jiný. Po dobrém, po zlém...
Jak začnu něco zkoušet, zacpe si uši, dělá bla, bla, bla a utíká, nebo sedí a dělá nesmysly. Nic se učit nechce, je hloupý a hloupý chce být. Stačí mu, že tak mluví, mluví tak schválně.
Stejně reaguje i na běžné opravy v řeči. Po domluvě s logopedkou opravujeme vždy jeden jev.
Celkově se mu i zhoršilo chování.
Kdo jste si tím prošli, jak dlouho to u vás trvalo? Případně, co u vás zabralo?

autor
29. pro 2019

@hancazivocich zapojujeme staršího. Nechávám je spolu soutěžit.
Přesně vím, jak to myslíš. Tyto děti to mají těžké. Syn to bude mít těžké i ve škole. Je chytrý, ale má velké riziko dyslexie, dysgrafie a dalšího.

luj89
29. pro 2019

Co si dát pauzu? Nebo se ho zeptat proč nechce cvičit.

hancazivocich
29. pro 2019

ano, ale pokud se to podchytí včas.....dnes si vyčítám, že jsem to neřešila dřív....a nebojovala za to..Já myslím, že prostě ..já nevím, jak to říct, aby se to nedotklo..zkus jemně zvolnit - aspon přes Vánoce..Ten ,,skluz" bude pořád..U nás taky je, taky byl....ale už ted je ten klučina ouplně...vyšťavenej, cítí se mizerně...co zkusit koupit toho papouška, co opakuje??? My měli v rámci trénování čj zkoušet ,,martanskou řeč" - p.r.o.s.t.ě m.l.u.v.i.t po písmenkách..zkus...Trošku upravit ten dril po martansku...zásadně upravuji téměř vše..už jsem to i kdysi tady psala...co po mně chtěl psycholog...a co jsem použila já...Pak nade mnou ,,zlomil" hůl.....že si dokážu poradit..................po svém....škola hrou....dva plyšáky, nebo pat a mat....víš, že Pat a Mat se vysílají v x zemích? Protože nemluví....to samé Krteček...jsou skvělí...Taky nesnáším,. když se v určitých věcech na ni dívají jak na ,,blbečka"...zuřím a je mi to líto

autor
29. pro 2019

@hancazivocich "skluz" neřeším. To už nedozene. Začal skoro ve 4 letech.
On martanskou řeč ještě nedá.
Teď jsme třeba 10 minut dělali barvy a předložkové vazby. To ho baví a ani neví, že se učíme (pan Čáp ztratil čepičku a hra na obchod).
Ale ten jazyk nám dává.
U něj je hodně poznat, že jsme necvičili. V říjnu měl zápal plic a byli jsme v nemocnici a to byl sesup.

hancazivocich
30. pro 2019

myslím, že ten tlak prostě vnímá...říkáš, že se aktuálně sekl...děláte barvičky - deset minut...takže zas tak seknutý není..Pokud se sekne, tak mu dej prostě buď oraz, nebo jen dělejte to, co akceptuje.. Mě, kdyby někdo nutil pořád a pořád dělat něco, co neumím, nejde, nebo tak...I v PPP radí trénovat pouze pár minut denně...Třeba opakovaně, ale nezhnusit! Víš, jakmile sedíme nad úkolem s odporem, nenávistí, nechutí, můžeme sedět klidně dvě hodiny...Bude to se řevem, škrtáním....atd...když nechám prostor po škole pro ,,odpočinek" - jde to....Nech prostor pro hry a trénink...
Do školky s Ki chodil chlapeček...Vím, že nemluvil téměř vůbec, pže v šatně brebentila, až jsem se styděla, tak jsem chvátala...a najednou se otočila na maminku toho chlapečka a říká - menší bačkůrky by to chtělo, v těhle se mu špatně chodí, zakopává, já ho mám totiž na starost, fakt nechci, aby si lozlil čumáka...byla jsem rudá až na zadeli, paní jsem se omlouvala...a ona říká - jen ji nechte, on nám doma neřekne vůbec nic...víte? A řekni, co ještě potřebuje? A jak...Ki je čtyři roky ze školky, pořád ho vídáme, pořád se zdraví.................Ki se vždy zlepší, když to přestanu ,,hrotit" - prostě přestane vnímat určitý tlak..Vím, u vás je to složitější, ale aby to učení nenapáchalo víc škody...

autor
30. pro 2019

@hancazivocich on je seknutý jen na cvičení s pusou a jazykem.
Pokud nebudeme cvičit pusu a jazyk, tak ho nerozpohybujeme, dokud ho nerozpohybujeme, tak se nedostaneme k výslovnosti. Jsme ve slepé uličce.
My cvičíme 3x denně maximálně 5 minut i s přípravou zrcátka a odměnou.

properjoey
30. pro 2019

Začala jsem s dcerou chodit na logopedii v září, na rovinu říkám, že to bojkotuje od začátku, u logopedky si zacpe uši a dělá bla bla blaaa.logopedka je naprosto v klidu a rika, že hlavně netlačit, nenutit, že za čas spolupracovat začne, že některé děti jsou sekle klidně rok. Nevynutis to, musí chtít sami.takze jsme se synem začali dělat takové to mlaskání jazykem, jak dělá koník kopýtky.dcera nechtěla.a po 2 měsících přišla a že už to umí taky.pry se to naučila ve školce od kamaráda. Takže prostě se mnou necvičí, já to cvičím jakoby pomalu se synem, aby ona to viděla a nechám ji se to "učit" tajně sama...jiná cesta není zjevně...

autor
3. led 2020

Tak jsem mu nechala chvíli volna a začal úplný bojkot. Už nechce ani doplňující věci. Dneska jsem s ním chtěla kreslit a házel po mně pastelky.
Bude to ještě zajímavé. Uvidíme, co pořadí logopedka. S ní spolupracuje dobře a tváří se jako vzornak.

evusk
3. led 2020

@zelenoockaa Mohu moc poprosit o doporučení těchto logopedických aplikací, též bychom je potřebovali a slyším o tom poprvé. Jistě máte zkušenost...moc děkuji

cherris
4. led 2020

Vzpomněla jsem si na pár her ke cvičení jazyka, nevím, jestli jsou pro vás vhodné, ale lepší něco než nic... Privazat bonbon na provázek konec provázku do pusy a namotame jazykem bonbon, nasypat ochucený cukr do panaku dostat se k němu jazykem, dát do pusy pár zrnek čočky a pár zrnek hrachu hrajeme si na popelčina hloubka musí v puse roztridit a vyplivnout do správné misky, přáníčko z lásky s pusinkovým razítkem, malování jazykem s použitím potravinářských barev většinou to děti moc baví...