Bojím se pětiletou dceru pustit s otcem do zahraničí. V kolika letech ji pustit?

sima_k
15. led 2024

Ahoj holky, otázka pro ty, které nežijí s otcem svých dětí. Řeším to, že táta naší pětileté dcery ji chce druhým rokem vzít k moři. Minulý rok jsme se nakonec dohodli, ač to stálo milion diskuzí, že ještě ne. Řekl, že jí vezme na dovolenou někam po ČR, ale na to nedošlo, nevím proč. Nikdy s ním nebyla déle než dvě noci, navíc spoustu víkendů i ruší, protože jezdí pryč s novou partnerkou a ta si s malou vzájemně příliš nesedla. Malá má ale tátu ráda a nemá problém tam jezdit. Tohle léto už na tom, že jí vezme k moři trvá, dohoda nepřipadá v úvahu. A mně se to nelíbí, mám o dceru strach, honí se mi hlavou nejhorší scénáře, o zodpovědnosti jejího táty nemám uplne 100% mínění, naschvály dělat nechci a nikdy jsem nedělala-vycházím vstříc na maximum co to jde - přistoupila jsem na snížení peněz, protože se stěhoval s novou partnerkou a hodí se mu posílat méně, malou vozím a vyzvedávám přes celou Prahu, přestože on se odstěhoval dál, přehazuji víkendy dle jeho plánů, vlastně po něm žádnou jinou vstřícnost nechci kromě toho, že bych s cestou do zahraničí ještě počkala. Soudem rozhodnuto nemáme, doteď vše domlouváme sami. V kolika letech dítěte pro vás bylo ok, aby odjelo na dovolenou s ex partnerem? Děkuju za odpovědi 🙂

luucia
15. led 2024

Dcery jezdili na dovolenou do zahraničí od té doby, co jsme byli od sebe. Starší bylo 8 a mladší 4. Bohužel mu nemůžeš nakazovat, co s ní má dělat, pokud má být v tu dobu u něj. Mně se taky spoustu věcí u ex nelíbilo, ale nenadělala jsem nic

sarihy
15. led 2024

Já myslím, že tady není rozdíl partner nebo ex-partner - prostě je to otec, tak má právo být se svým dítětem. To, že máš obavy, je asi pochopitelné, přece jen by to bylo daleko a na delší dobu, ale jednou je to otec tvé dcery, tak asi úplně nemáš na výběr bych řekla. Pokud je otec nezodpovědný, je potřeba to řešit úpravou styku přes soudy, ale jinak myslím, že s tím nic nezmůžeš, prostě chce jet, chce investovat peníze to vlastního dítěte, tak není asi důvod, aby dcera nejela, ať se ti to líbí, nebo ne.

sima_k
autor
15. led 2024

Já vůbec nepopírám, že má táta právo být s dítětem, nikdy jsem nebránila 🙂 spíš mě zajímaly osobní zkušenosti v jakém věku už na to dítě “není malé”

sarihy
15. led 2024

@sima_k Podle mě na to není malé dítě od chvíle, kdy není kojené...já bych pustila své dcery s jejich otcem hned i jako maličká mimina. Však je to táta jejich, tak s dětmi umí to samé, co já, není důvod je nepustit.

hanka_12345
15. led 2024

@luucia ale s cestou do zahranici musi souhlasit ne? a podepsat nejaky papir na to.
@sima_k taky bych nesouhlasila. Dle tveho prispevku mi prijde ze se bojis aby ti malou vubec jeste nekdy dovezl zpet...takove pripady proste jsou...Ale jen ty vis jaky je a jak to ma s peci o malou co zvladne a co ne a jestli on je magor nebo normalni

luucia
15. led 2024

@hanka_12345 nikdy jsem ex žádný papír nepodepisovala a on mně taky ne

sarihy
15. led 2024

@luucia No tohle by ale teoreticky a i prakticky být mělo - pokud cestuje do zahraničí dítě jen s jedním rodičem, měl by ten druhý podepsat souhlas, aby to nebylo brané jako únos...

luucia
15. led 2024

At se nám to líbí nebo ne, tak otec má stejná práva jako matka. Pokud tam jsou nějaké problémy mimo nemůžeš se na něj spolehnout, nedodržuje termíny, malou si nebere,... tak jedině řešit s OSPOD

luucia
15. led 2024

@sarihy nikdo to po mně nikdy vidět nechtěl a to jezdíme na dovolenou každý rok

sarihy
15. led 2024

@hanka_12345 Já z toho tu obavu vůbec nevnímám...jen to, že matka je s dítětem více, má asi dítě ve své péči, a má obavu, že otec dceru nezvládne. Ale pokud se obstojně stará, platí včas a celkově víceméně funguje, tak tady není páka, jak tomu vycestování zamezit.

sima_k
autor
15. led 2024

@hanka_12345 jestli musi mit muj souhlas prave nevim jak jsme nikdy nic nemeli soudne. Ja s ni k mori jezdim od miminka pravidelne a ac ma jeho prijmeni, vzdy s sebou vozim jen kopii rodneho listu a tu chteli ukazat jen v jednom pripade. Nejezdim tedy nikam daleko.
Strach z unosu nebo neceho takoveho to zase nemam, spis strach o bezpecnost :( nezije s nami od uplneho miminka, takze jsem nikdy nemela moznost ho videt jak v praxi jeho pece probiha. Dlouho ani zajem nejevil a spis jsem ho musela podnecovat, aby s malou cas travil, aby tatu mela. Jak je starsi, tak uz vztah maji hezky a maji se radi, mam ale strach spis o bezpecnost. Proste ho vidim jak malou necha samotnou radit v bazenu a rekne ji at prijde az si dohraje a sam si mezitim sedne k baru. Bojim se, ze vecery ji bude nechavat samotnou na pokoji apod. Ja jsem na tu bezpecnost vysazena pomerne dost a tyhle predstavy me vylozene muci :(

sarihy
15. led 2024

@luucia To, že to po tobě nikdo nechtěl, neznamená, že je to dobře. Při celní nebo silniční kontrole by to mohli chtít.

jancazao
15. led 2024

Nenaděláš nic, je to její otec, tak s ní může dělat ve svém čase cokoli.
Taky se mi nelíbilo, když jel exmanžel s našimi dětmi autem do Itálie. Ale asi dvakrát jsem jim volala a byli spokojení.
Horší bylo to, že mě i své mámě řekl, že se vrátí v pátek a nevrátil a ani jedné z nás nezvedal telefon.
Prý se rozhodl tam jeden den zůstat a nám po tom nic není....😖

luucia
15. led 2024

@sarihy nevím, jezdíme tak 8 let a ani po ex nikdo nic nechtěl, po mém nynějším manželovi a jeho dětech..nikdy jsem to neřešila. děti jsou velké tak pochybuju, že by mě někdo podezříval z únosu

sarihy
15. led 2024

@sima_k To, co píšeš, je až přehnané úzkostnost, ale ano, uznávám, já mám posunuté vnímání, netrpím na strachy vsugerované. Jen si vezmi, že by to samé, co tu ty píšeš, vznesl jako námitku k vycestování tvůj muž. Jak on může vědět, že nenecháváš dítě na pokoji? Že ho máš pod dohledem v bazénu? Jako chápu, že máš strach, ale on může mít taky. Prostě jednou jste oba právoplatní rodiče, rovnocenní, a tak to holt je.

sima_k
autor
15. led 2024

@jancazao tak to bych se zblaznila.. :(

hanka_12345
15. led 2024

@sima_k uplne te chapu, my s manzelem zijeme klasicky jak rodina, je s nami uplne od porodu..synovi je 6 a nikdy nebyl ze by prebaloval,varil ci ral..nikdy mi to ani nevadilo atd ale nedokazu si predstavit ze by s malym byl tyden sam.... bud by jedli jen parky, nebo by si malej rano zil svym zivotem, naprosto nesřežen protoze manzel proste driv jak v 9 nevstava kdyz ma volno, takze asi tak. K lekarum taky jezdim jen ja tam se mu taky moc nechce

luucia
15. led 2024

@sarihy já ti věřím, že to tak je..jen říkám že to po mně a ani nikom kolem nás nikdy nikdo nechtěl 🙂 děti mám ve výhradní péči, takže si myslím že by problém nebyl

sarihy
15. led 2024

@hanka_12345 No pokud to máte takhle, tak máš doma vlastně 2 děti, a pak chápu, že s dítětem jiné dítě nepustíš. Vycházím tak nějak z toho, že rodiče oba fungují, oba se starají, a tedy pak není důvod k obavám. Pravda, dcery samotné bych zatím spolu nepustila. Já mám štěstí na fungujícího muže, takže i proto mám možná to vnímání jiné.

sarihy
15. led 2024

@luucia Pokud máš děti ve výhradní péči, je to asi jiné. Tady v tom případě u autorky nemají styk určen soudem, žádný papír, takže tam je to na snadě toto mít.

sima_k
autor
15. led 2024

Já mám prostě pořád pocit, že jako máma teprve pětiletého dítěte mám péči o něj zvládnutou prostě lépe a jistěji, když jsme zažily nemoci, doktory apod. Táta si jí na noci bere až cca od 3 let a vlastně ani mimo domov jí neměl. Jednou mu onemocněla, volal přes den, že má horečku, chtěla jsem jí domů, odmítl přivézt, že to snad přece zvládne. No okolo půlnoci u nás zvonil ať si jí vezmu, omlouval se, že to podělal, ale že se o ní nepostará, neví jak 🤷🏼‍♀️ neumím si představit, že by to teda řešil v cizí zemi

hanka_12345
15. led 2024

@sarihy tak on s nim dokaze byt cely den, vezme si ho ven a prijdou vecer nebo nekam jedou, uci ho veci z kutilstvi-hrebiky a tyto veci ktery ja neovladam....to je v poradku toho se nebojim ale nektere veci proste musim zajistit ja-viz to jidlo... i ho vykoupe ted kdyz je uz vetsi. Vic se mu venuje po vsech strankach .....
Vycisti mu zuby,atd...do skolky ho vodil 2 roky vyhradne on takze takove ty ranni zalezitosti vykonaval s nim on ale zase treba jsem musela snidani nachystat.... to neni ze bych to 100%zastavala ja..spis mi prijde ze nektere veci tak neresi jako ja tak do detailu.. Takze takto to on se umi postarat . Ja jsem z rodiny kde takovy model byl..mamka varila a tatka se s nami treba ucil, bral nas ven atd ale nepral obleceni a nezehlil...zase se staral o dum jako se stara muj manzel..takze ja nemam potrebu takoveho toho 100% vse napul, nevadi mi to

j.a.n.i
15. led 2024

@sarihy V ramci EU to byt nemusi, muze to mit nejaka konkrétní zeme, ale obecně nic takového neplatí.

jahodi
15. led 2024

@sima_k moje dcera jela se mnou k moři do kempu pod stan, dřív než s ní jel k moři otec. Náš tatík je přesně ten hysterický typ milionů katastrofických scénářů v hlavě. Jely jsme s kamarádkou samoživitelkou a její dcerou jejím autem. Letos nejspíš pojedeme už počtvrtý 👍 Napsala jsem mu po dojetí, nebo kdykoli si napsal, že jsme OK, víc nic.

me_druhe_ja
15. led 2024

@j.a.n.i Jsi si jistá? My žijeme ve Francii, nejsme manželé, ale mame status "druh/družka" což je tu ofiko a když jedu do ČR tak bych správně měla mít souhlas. Já teda vozím rodné listy, kopie, kontrolovali to jednou a stačilo. Ale Správně bych měla mít souhlas....

jahodi
15. led 2024

jo a poprvé jsme jely v 5 letech dcery. Druhý rok už nejen "za humna" do Polska, ale navíc k tomu i do Chorvatska také do kempu. A loni Polsko a Slovinsko.👍

jahodi
15. led 2024

papír od otce jsem neměla nikdy žádný...

jahodi
15. led 2024

@sima_k no že by jí nechal samotnou v bazénu, tomu snad ani nevěřím, i kdyby byl sebevíc "flegmatik"

jahodi
15. led 2024

@sima_k tak to je teda dobrý střevo. Můj ex je zas pro změnu expert na ježdění o půlnoci na pohotovost. Jako ta pohotovost u nás přece funguje, pokud místo toho zvonil u tebe... to mu nepomůže jeho partnerka nebo máma? Já teda nesnáším, jak si to ti chlapi zjednodušují a vše kolem dětí jim řeší zase jiné ženské, zatímco my samoživitelky musíme vše samy...