Budúce mamičky - nerobte rovnaké chyby ako my

cabby88
17. júl 2012

Ahojte,napadlo ma vytvoriť túto diskusiu ako malé varovanie pre budúce mamičky,aby sa vyvarovali chybám,ktoré sme my - už mamičky - robili alebo robíme...Veď sa aj hovorí: "Hlúpi sa učí na chybách svojich,múdry na chybách druhých!" 😀

svetlusska
23. aug 2012

@anculala ja som si kupila lovelu tekutu a ked mi dosiel tak dreft potom planujem uz prat v takom ako periem nase dospelacke...ja som sa tiez pytala ked som cakala drobca kamosiek takze v pohoddke, kazda rada je dobra 🙂

lapusichette
23. aug 2012

@stellamaris Klobuk dole ! Ked to pride na nas, tak ti napisem a mi posles kusok odvahy, dobre? Lebo nasa rodina, uz teraz setrim na ostnaty drot !!! 🙂

1katkas
23. aug 2012

@svetlusska moj ked bol maly tak si tiez daval rucicky do pusy..aj teraz sem tam.. a nechapem tych co nekupu kazdy den (samozrejme ked nema nejake ekzemiky ako pise @mates22) ..babatku kupel len prospeje..ved ktoremu dospelemu by sa dobre spalo neokupanemu a spotenemu za cely den.. moj ked som s nim dosla z porodnice tak sa nechcel kupavat strasne plakal, ale nastastie si po case zvykol🙂
a presne tak dieta potrebuje lasku ziadne vyplakanie

este by som poradila neriadim sa tabuliek co sa tyka stravy

1katkas
23. aug 2012

@anculala ja som pouzivala tekutu lovelu, potom tekuty dreft detsky a teraz ked uz mal maly rok prejdem asi na formil z lidla.. a plus este k tomu nieco na skvrny..

svetlusska
23. aug 2012

@1katkas nooo pri kupani po navrate z porodnice sme si uzili svoje hlavne prvy mesiac to bolo placu ochh a to obliekanie, normalne mi ho luto bolo ☹ teraz si uz veselo kopka a smeje sa :D a ako vravis hlavne pri tich horucavach sak chudak babo....

bosacka
23. aug 2012

my sme kupali kazdy den hlavne preto, ze ked sme sa iba umyvali, bola nespokojna a vo vanicke bola ok 🙂 fakt myslim, ze to kazdy zisti "za jazdy"

ja pouzivam na detske persil sensitiv, batole mi smrdelo a lovela zas smrdela mm 😀

1 aventovy poharik sme dostali v takom reklamnom boxe v porodnici a dodnes ho vyuzivam na jedlo, ked niekam ideme - je prakticky 😵

evka2011
24. aug 2012

ještě k těm kelímkům a lahvičkám vůbec, našla jsem několik různých velikostí, poraďte, jak velkou lahvičku případně koupit pro začátek? díky

mates22
24. aug 2012

@evka2011 řekla bych asi tak..... jestli budeš kojit a případně odstříkávat zbytky (já teda žádný neměla), tak stačí takové ty úplně nejmenší lahvičky, pokud plánuješ kojit a případně odstříkat třeba celou dávku (jakože když budeš opouštět občas děťátko) pak asi ty střední. Ty velké spíš až na později, jestli přejdete na UM a nebo třeba já do toho dávám vodu na noc - ale teda to máme nuk (250 ml), avent mi malej nějak nechce a i dcerka pak jako starší radši nuk. Hrnečky nekapající bych pořizovala spíš menší, jak s tím dítě pak manipuluje samo, tak čím menší tím snažší manipulace. Toť moje zkušenost, ale já neodstříkávala a kojila, malej UM nechce a dcera pila od ročku nutrilon z takové kanadské lahvičky, velikostně myslím, že to byla 200 ml.
Osobně bych zatím lahvičku nekupovala, možná i nějakou dostaneš v tom kufříku v porodnici, a když ne, tak uvidíte jak to bude a jestli jí vůbec prvního půl roku užijete............. a když náhodou už zkraje kojení nepůjde, tak v porodnici půjčej a než půjdete domů tak zaúkoluješ tatínka, aby něco pořídil.

mates22
24. aug 2012

@anculala já používala lovelu (ale spíše tekutou) teď když už jsou starší tak persil sensitive a na máchání silan sensitive amond mild

evka2011
24. aug 2012

@mates22 no já to právě zjišťuju hlavně kvůli tomu, kdyby se nedařilo a sháněl by to tatínek, ten by nejspíš přinesl rovnou celou láhev mlíka 😀 my dost cestujeme, takže se lahvička asi bude hodit, abych nemusela někde hledat kojící zákoutí 🙂 díky za radu!

mates22
24. aug 2012

@evka2011 😀, chápu, to pak opravdu je lépe poslat tatínka s přesným popiskem a fotkou 😀. No já si taky myslela, že jak budem jezdit s lahvičkou, ani nápad, je to tak pohodlný jet jen tak a dát minminku napít kdykoli potřebuje ----- já žádný koutky nehledám, sednu si tam, kde se mi zdá nejmíň frekventované místo a hotovo. Ono navíc to prso není vidět, když si tam dobře srovnáš tričko až k hlavičce dítěte, pak je prostě vidět maminka s dítětem na klíně 🙂

evka2011
24. aug 2012

@mates22 hm, to je fakt... vyzkouším, uvidím, a když bude třeba, budu vědět 🙂

lubi
24. aug 2012

@evita_g s tým kojením máš pradvu! ja som s tým skoro skončila, ale manžel na mňa "nakričal" 😀 že nech nie som padavka a že nie som jediná ktorú to bolí tak som sa vzchopila a ide to. veľmi pomohli klobúčiky.a ten pocit je úžasný keď malinkého kojím.

anculala
24. aug 2012

@mates22 preco persil sensitive az neskor? je to menej sensitivne pre male babatka?

mates22
24. aug 2012

@anculala omlouvám se, ale to nevím, to by musel asi odpovědět nějaký chemik 🙂. U nás to tak bylo proto, že děti trpí (resp. dcera už naštěstí z toho vyrostla) na ekzémy a Lovela je doporučená i pediatrama, tak proto jsem začínala vždycky s ní. Persil ale lépe pere, řekla bych. Když peru synkovi, ten z toho ještě není venku, peru stále v tekuté lovele. Ale už peru i jeho věci s našima a to pak dávám ten persil sensitive, jen dávám ještě přídavné máchání - pravda, trochu se mu to zhoršilo, ale to tak v létě bývá ☹ .

anculala
24. aug 2012

@mates22 nemas sa preco ospravedlnovat. Len ma to zaujalo 🙂 lebo viacere ste mi odpovedali, ze najskor to, potom ine, prip. nakoniec tretie. zaujalo ma to o to viac - dnes som prisla na to ze ten persil mame z neznamych dovodov doma - bud ho kupil manzel alebo sme ho dostali... totalne som nan zabudla 😅

stellamaris
24. aug 2012

@lapusichette dobre,poslem ti kus odvahy,ta mi nechyba 😉 do nemocnice za mnou chodil iba priatel,ostatni si nedovolili ani sa opytat,kde to presne lezim.....prvych zvedavcov sme odhanali na kratkej ceste od auta k detskemu doktorovi,na maxi-cosi som dala deku a hotovo,mame predcasne narodeneho synceka a nedame ho ocumovat alebo ochytavat,zatial stacilo povedat jednoducho nie,ludia su sklamani ale to ma vobec neserie 😀

lubi
24. aug 2012

k tomu odsávaniu pre potrebu ak by som nebola k dosahu. je mi jasné že ak sú plné prsníky tak tečú, ale stáva sa mi hlavne počas noci že keď ich mám maximum naliaté že tvrdnú. stáva sa to niektorej z vás? čo v takomto prípade ak by som bola nie s malým. tiež sa to nedá nechať len tak na dlho. onedlho asi pojden do práce. nie že by som chcela, ale nemám na výber- tu v IE je materká iba pol roka 😢 .síce iba na pár hodín, ale predsa a mám túto dilemu.

katrinka8
30. aug 2012

No podla mna z tymi potrebnymi a nepotrebnymi vecami je to dost diskutabilne. Kazdemu (aj dospelemu aj babu) vyhovuje nieco ine. Napr. mne najma v zaciatkoch velmi vyhovovalo, ze som mala viac oblecenia pre dcerku (aspon po 6 ks zo vsetkeho, aj 56, aj 62), lebo som nemusela aspon kazdy den prat. Musim povedat, ze sa narodila ako 54 cm a 56 veru nosila viac ako mesiac. Mozno aj vyse dvoch - dnes je to cislovanie take odlisne, ze jedna 56-ka je u jedneho ako 50-ka, u druheho ako 68... Vsetko bezne oblecenie (body, dupacky, polodupacky) sme vyuzili. Samozrejme, podla mna, nema zmysel kupovat dopredu sezonne veci, lebo clovek netusi, ako dieta posrastie o pol roka... Aj ked napr. body s kratkym rukavom som vyuzila aj v zime - u svokrovcov v byte bolo chladnejsie, tak mala aj dlhy rukav a na tom kratky.
Co sa tyka kociara, vyber bol skvely, nelutujem, nechali sme si celu trojkombinaciu aj pre druhe babo. Baldachyn nad postielkou nam visi, nikomu nevadi 😀 Neviem, ci je chyba, ze dcerka (najskor kvoli kojeniu) spavala s nami v posteli - resp. zaspala v posielke, v noci sa budila len 1x alebo 2x - to uz ostala pri nas do rana. Nema problem zaspat sama vo svojej postielke. Mame velku postel, takze sa vsetci traja pohodlne vyspime - nikomu nic netrci, nikto nikoho nekope 😀
Izbicku mame zariadenu "od narodenia", pretoze mame klasicky panelakovy 4-izbovy byt a z praktickych dovodov sme museli niekde uskladnit dcerkine veci a zaroven najst miesto na kupanie, kedze v kupelni by sme ju sice mozno aj okupali, ale uz len tazko potom osusili, obliekli atd. - behat s mokrym novorodencom cez pol bytu asi nie je celkom dobre riesenie 😉 Nalepsie nam z toho vysla teda ta detska izbicka. No a niekde treba skladovat aj tie nezmyselne darovane hracky 😉
Ked sa budem rozhodovat pri druhom babatku, urcite by som si zaobstarala satku alebo manducu. Kym som prisla na to, ze nieco take existuje, tak bolo neskoro - uz v nej byt nechcela (mali sme pozicanu). Zato nosit sa a vidiet svet ano. Nechcela byt ani v tom lehatku - mali sme pozicane, ale vydrzala tam asi tak 2 minuty a dost. Dostali sme dokonca aj kolotoc nad kociar - u nas fungovalo - uspalo ju to 🙂 Osvedcila sa aj vysielacka (baby phone), pouzivame doteraz.
U mna bolo chybou aj to, ze som sa vopred nezaujimala o ockovanie, co lutujem. Dali sme dcerku zaockovat, a mali sme problemy. Nevravim, ze dalsie babo nedam, ale uz budem mudrejsia a zariadime sa podla ziskanych informacii.
Este mi napadla jedna rada pre buduce mamicky - aby sa popri vybere kociara a ostatnych veci pozreli trosku aj na problematiku dojcenia (ak su rozhodnute, ze chcu dojcit) - v porodnici a v prvych mesiacoch im kazda spravna informacia, ktoru budu mat po ruke, moze velmi pomoct.
A ako tu uz bolo povedane, neporovnavat je asi jedna z najvacsich chyb. Clovek vystresuje zbytocne seba a obcas aj dietatko.
A takisto verit vlastnemu instinktu a intuicii.

xovicka
31. aug 2012

Souhlasím s tím, že potřeby pro miminko jsou opravdu individuální. Já jela při nákupech podle jednoho univerzálního seznamu z internetu. Pro začátek jsem nakoupila velikost 56 a 62, 3 bodyčka, 3 dupačky, 3 overalky. A pro únorové mimčo samozřejmě zimní kombinézku velikosti 62. Vzhledem k tomu, že mé miminko mělo 46 cm, tak přejezd z porodnice domů byl opravdu vtipný. Zkuste novorozence připoutat do autosedačky v dupačkách o 10 cm delších a kombinézce, do níž by se vešlo dvakráte... Dítě jednou kopne a nevíte ve které nohavici má zrovna nožky. Ještě ten den upaloval manžel nakoupit pár oblečků velikosti 50. No a teď, očekávám další miminko někdy v březnu a přemýšlím, jak s tou zimní kombinézkou. Jestli ji nahradit raději zavinovačkou do autosedačky, nebo takovým tím pytlem s dírama na pásy.
Co se informací o kojení týče. Absolvovala jsem dlouhý kurz pro těhule, který trval půlku těhotenství a jehož součástí byla i dvouhodinová přednáška o kojení. Kromě toho jsem vybavena útlou příručkou od laktační ligy. A i přesto byly chvíle, kdy jsem tápala. Třeba když chtělo být dítě u prsa dvě hodiny a nepustilo se po deseti minutách, jak to píšou v příručkách, nebo když se mi na prsech udělala kvasinková infekce (z blbých vložek do podprsenky) a kojení bylo nesmírně bolestivé, a nebo když se mi na bradavce najednou objevila bílá tečka velká jenom jako špendlík a kojení opět strašně bolelo. Jsou prostě situace, na které ani kurz ani příručka člověka nepřipraví. Nejvíc mi pomohlo, že jsem měla v mobilu telefon na tu laktační poradkyni, která nám dělala kurz. Byla to hodná paní a vždycky ochotně poradila.

katerinanov
31. aug 2012

Já jsem se v těhu vykašlala na nějaké předporodní kurzy a přednášky a teď toho lituju. U porodu jsem špatně dýchala, sice mi porodní asistentka říkala, jak mám dýchat ale moc jsem ji nevnímala.
Do porodnice jsem si nevzala nafukovací kruh, říkala jsem si, že to je zbytečnost ale v den porodu jsem pro něj manžela poslala. Nebyla koupací sezóna a byla sobota odpoledne takže docela lítal aby ho sehnal.
A co se týče výbavičky, přijde mi naprosto zbytečná hrací deka. Máme hrazdičku a malý si hraje na normální dece (mikrovlákno - aby nepouštěla chlupy) a teď, když se snaží plazit už by nám asi byla k ničemu.
Jinak mám 3 lahvičky ale zatím jsme nepoužili, kojíme.
Pak jsem strašně chtěla mít doma krabici UM - pro jistotu kdyby bylo potřeba. Není potřeba a kdyby bylo, tak se to stejně nejdříve snažím rozkojit a až pak bych letěla pro UM.
Odsávačku máme, ze začátku jsem zkoušela, nakonec jsem vždycky ve sprše odstříkala jen aby se mi ulevilo. A ono se to množství mlíčka rychle upraví podle potřeb dítka. Takže pro mě taky zbytečnost.
Kočárek máme jen hluboký protože sporťák jsme dostali a nemá otočné kola. Kdybych teď kupovala, koupila bych s otočnýma, ale to je o pohodlí.
Super věc je lehátko, když se malý nepřekuloval a nebyl moc "pohyblivý", trávil v něm celé dny. I teď, když jdu vařit tak mu dám do ručičky hračky nebo nad něj hrazdičku, připásám ho a vezmu si ho do kuchyně.

bosacka
31. aug 2012

suhlasim s @katrinka8 a @xovicka - zobrat si do porodnice pre istotu cislo na laktacnu poradkynu - aj ked ste mate kopu informacii a vsetci satvaria, ze sestricky vam budu vediet poradit 😉

jancip
31. aug 2012

@katerinanov Minimálně 1 láhev se hodí i při kojení. Ve vedrech na vodu. Na hraní máme pěnové puzzle..nepouští chlupy, nedrží se v tom drobky a chlupy od psa, chrání před chladem...deka je pro nás tedy nepraktická....opravdu neexistuj žádné univerzální řešení, žádná univerzální rada....A už vůbec se nedá dát na rady, tohle určitě potřebovat nebudeš a tohle zase jo...Dneska je ovšem výhoda, že se dá všechno sehnat relativně hned. Takže když nelze kojit, ještě ten den se dá sehnat UM, když chybí to a ono, dá se to hned koupit nebo objednat. Takže určitě nestresovat. Když něco nebude, v případě potřeby se to hned pořídí.

katerinanov
31. aug 2012

@jancip No můj chlapeček z dudlíku pít neumí, ve vedrech jsme dávali fenyklový čaj ale skončili jsme u lžičky. Další vlnu veder už jsme jenom kojili protože z toho čaje nic neměl protože dal tak 2 lžičky max a vždycky jsme pak kojili. My máme deku z mikrovlákna takže taky chlupy nepouští ale pořád se musí prát protože smítka se tam drží. Pěnové puzzle je fajn, vůbec mě to nenapadlo.
Já jsem nedala rady typu tohle potřebovat nebudeš, napsala jsem jen co potřebujeme my, co jsme využili atd. To je jasné, že to je všechno individuální.

danusskaaa
31. aug 2012

moja najvacsia chyba bola to, ze ked som kojila, malej som vobec nedavala flasu. tak mi bolo poradene a preto som jej vodicku a cajik davala len cez lyzicku. ked mliecko odislo dlho sme nevedeli z flasky pit a to bolo desne obdobie. ked nam to uz slo, bolo to krasne a tak sme raz pili cez flasu potom zase z ciciku - NEBOL TO VOBEC ZIADNY PROBLEM ako mi opisovali, ze ked sa babo nauci na flasu tak nebude chciet cicik. Somarina!!! a chyba bola aj to, ze som si ku porodu nezobrala dulu a nezistila kopu potrebnych info, ktore mi boli v nemocke zamlcane 😢 mozno by bol ten porod ovela lepsi a hlavne menej traumatizujuci!!!

moni244
31. aug 2012

ahojte, chcem sa opýtať, využili ste polohovateľné kreslo?

mimi21mimi
31. aug 2012

@moni244 u nas sa vyuzilo velmi 🙂

mimi21mimi
31. aug 2012

Podla mna blbosti boli hrazdicka/hracia deka.. nikdy ju to tam nebavilo, vytiahla mi to teraz az ako dvojrocna a robi si tam bunker... taktiez ohrievacka na mlieko mi pride na nic.

moni244
31. aug 2012

@mimi21mimi a kupovala si nový alebo z bazára? dnes som to videla na nete a zdá sa mi to ako dobrá vec, a keďže to bude prvé bábo, tak neviem čo a ako 😀

mimi21mimi
31. aug 2012

@moni244 Od jednej panej, este bol rok a pol v zaruke 🙂 nove by sa nevyplatilo podla mna.