Neplánované třetí dítě s milencem

bella_001
15. bře 2015

Dobrý den, zdravím vás všechny. Nejsem si uplně jistá, jestli tohle téma patří zrovna do této kategorie, nicméně se pokusím. ..takže velmi stručně 😒 ...je mi 36, jsem samoživitelka se dvěma dětma, 10 a 7, otec již není. Mám velmi prestižní práci, kterou jsem se rozhodla po několika letech ukončit k poslednímu dubnu, především z důvodu časové vytíženosti a konfliktních situací s vedením a také nové výborné nabídky, kterou jsem si vždy přála....finančně jsem na tom ne moc zdařile, jelikož vše táhnu sama a velmi mi i pomáhají rodiče, kteří nejsou zrovna z chudých poměrů....bez nich by to byla skutečně síla a velká omezení, koupili mi auto, vlastně téměř vše dětem platí, veškeré kroužky, babička má velkou zálibu v nakupování oblečení, takže si myslím, že mají i nadmíru všeho...a teď již k věci, zadařilo se, naprosto záhadným zpusobem, samozřejmě v uvozovkách 🙂 , že jsem otěhotněla s jedním s nejlepších kamarádů..již v několika předchozích vztazích se snažil s partnerkami o dítě a nikdy to nešlo, a už byl téměř přesvědčen, že plodný nebude, přitom mě bylo jasně řečeno, že třetí dítě počít u mě by byl velký problém....každopádně jsem to neřešila, jelikož jsem se zařekla, že dvě jsou dost a už další mít nikdy nechci, i vzhledem k zdravotním problémum mladšího dítěte a také skutečnosti, že jsem na ně sama...vždy jsem se mohla i na dobu ovulace spolehnout naprosto stoprocentně....těhotenství bych tipla tak na čtvrtý týden, udělala jsem si již 4 testy a vždy jasně pozitivní...vzhledem k výše uvedenému bych vás ráda poprosila o váš objektivní názor, již jsem si vyslechla spoustu těch subjektivních od nejbližších přátel, nicméně by mi skutečně pomohly i názory jiné..tak nějak jsem již na 80% rozhodnutá, nicméně matka ve mě křičí neskutečných způsobem a nedá se s tím poprat tím správným způsobem..každopádně představa, že bych byla na tři děti sama je jedna velká šílenost, teď kdy jsem konečně dostala vysněnou práci, kdy jsem se konečně parádně sehráli a s dětma skvěle spolu fungujeme....s otcem dítěte jsme to už řešili velmi důkladně, několik hodin a výsledek byl ten, že je v šoku a absolutně nechápe, navíc je dle jeho ve fungujícím vztahu..a nechce se ho vzdát..je to komplikovanější..mě v žádným případě nechce ztratit, ale jako kamarádku...no prostě plky..který lze těžko odůvodnit..skutečně je to muj jeden ze skvělých kamarádů a nedovedu si představit, že by nebyl..měli jsem skutečně vzácný vztah....bylo toho povícero, každopádně to vidí tak, že by nejvhodnější řešení byl potrat, kdybych si ho nechala, samozřejmě by ho nezavrhl, ale zničilo by mu to vše, vztah atd..finanční zázemí...ale nechci se zde rozepisovat..už tak je to slohovka....ještě bych dodala, že potrat jsem již jednou podstoupila cca před 16 lety, a dodnes si vzpomenu...velmi mnoho děkuji za každou reakci!....

lucije_chadzi
16. bře 2015

Ahoj, predem se omlouvam jestli se ti to nebude libit ALE:
1. pokud pises ze mas vysnenou praci a rodice celkem pri penezich, nejak neverim tomu ze se v tom placas, protoze znam rodiny (kde popripade i je chlap) a ty obcas nemaji co do pusy jen aby treba detem mohli neco doprat
2. nemyslim si ze by dite melo platit za chyby sveho otce, protoze by se mohlo stat ze kdyz se budes zlobit na nej, dite bude po ruce a ne on....jelikoz z toho popisku se nezda ze by se k tomu hodlal nejak postavit...dejme tomu ze za tebou chodi nekolikrat tydne ale jinak ma naprosto uzasny a perfektni vztah, no rict mi tohle, okamzite bych ho odkazala do mist kde slunce nesviti!!!
a za 3. mas dost stare deti, zkousela ses jich zeptat?
Samozrejme je to tvuj zivot, ale ja v tomhle tak pozitivni nejsem, vsichni vime ze deti neco stoji, nejde o to kdo to bude platit, ale pokud uz ted se k tomu otec nehlasi, jak to bude vypadat kdyz se otoci uplne a budes ho o vyzivne muset tahat po soudech? Nehlede na to ze asi mate i nejake spolecne pratele a ti se pak vetsinou postavi bud na jeho nebo na tvou stranu....takze promin jestli je to ode me moc drsny,ale ohledne chlapu jsem dost pesimista a opravdu bych nerada aby to pak nejak odnaselo miminko, at stresem v tehu nebo az by ti ho treba nejak pripominal.....

amazonka.k
16. bře 2015

@evcann Já bych zapomněla na to, jaké potíže to přinese ,,kamarádovi,, - sám se do nich dostal, chtěl si užívat a tedˇ zkrátka musí nést následky. A ruku na srdce, myslíte, že by jeho přítelkyně chtěla žít s někým, kdo má pravidelně bez výčitek svědomí bokovku ? Navíc to stejně nejnáročnější bude mít tady maminka ještě nenarozeného dítěte, takže je jen čistě sobecky na ní, jak se rozhodne. Já bych si dítě nechala a to už jen proto, že bych nedokázala žít po zbytek života s pocitem, že jsem připravila o život dítě, které tu s námi po celou dobu mohlo být. Ovšem, v tomhle jsme každá jiná, někoho by se to třeba tolik nedotklo...

zuzanka_13
16. bře 2015

Já si myslím, že je to opravdu čistě na vás - jak se rozhodnete - zkuste si popřemýšlet nad oběma variantami, zkuste si to představit, jak by reálně vypadala jedna i druhá situace....
Nechápu jak někdo může natvrdo radit - nechoďte na potrat, nebo běžte na potrat... to je strašně individuální. Budete to VY co se bude muset vypořádat s danou situací (at uz se bude jednat o to, že si mimco necháte nebo půjdete na potrat), a ne holky z MK, co vam radili to nebo ono... Chapu, že člověk asi potřebuje slyšet nějaké názory, zkušenosti, ale stejně to rozhodnutí musí udělat on sám! Dobře to napsala i @favofrenki - zkuste si položit ty otázky a odpovědět si.
Co se týká Vašich rodičů - je sice fajn že pomáhají, že děti nestrádají a mají vše co potřebují, ale jak tu kdosi psal, že hold budou platit pro třetí vnouče - no jako já sama za sebe - nechtěla bych, aby mi rodiče platili veškeré výdaje na děti a tím se mi i pletli do výchovy (protože asi zastávají názor, že když platí mohou taky něco říct - což se vlastně ani nedivím). Na základě rady - však budou platit i na třetí - bych se určitě neřídila! Ale toť můj subjektivní názor. Hodně štěstí ať se rozhodnete jakkoli! 🙂 Držím palce! 🙂

amazonka.k
16. bře 2015

Tohle je zkrátka přesná ukázka toho, že všechny odpovědi jsou pro Vás vlastně úplně k ničemu, protože nikdo z nás za Vás tu odpovědnost neponese, nikdo za Vás děti nevychová a nikdo z nás se ani nebude muset vyrovnávat s tím, že si dítě nechal vzít. Proto je odpovědˇ čistě na Vás s přihlédnutím ke všem Vašim možnostem, mně nezbývá než Vám jen držet palce, abyste se rozhodla dobře 🙂

pisisvori
16. bře 2015

Mě to celé přijde trochu divné Máš prestižní práci, ale živit vás musí rodiče?? Nejlepší speciální kamarád, který je spokojený ve vztahu ve které je a spí s tebou?? Nikdy s nikým se mu nepodařilo mít děti, ale teď se svojí skvělou kamarádkou dítě nechce???

Jinak k otázce. Jak čtu tvé vysvětlení a odpovědi, tak bych si dítě nenechávala, nechceš ho a myslím si, že toho budeš vnitřně litovat, že sis ho nechala i když se budeš bát nebo stydět se to přiznat.

Rozhodnutí je jen na tobě, ale opravdu se snaž najít to co cítíš a chceš. Dítě nemůže za to, že sis ho pořídila a ským....

evcann
16. bře 2015

@amazonka.k no neni to vina rozhodne jen pritele, ale i tazatelky, takze bych nelitovala ani ji, proc on ma byt ten hajzl a ona chudinka co ceka miminko, muzou za to oba dva. S tou pritelkyni toho kamarada jsem to tak myslela, ze bych s takovym chlapem nechtela byt a podle me se tedy ani s kamaradama nespi, ale to uz je vec nazoru. Já mam deti z umeleho oplodneni a verte ze, me to stalo hodne usili a kdybych zadne neměla, tak je to jasna volba, ale kdybych uz mela dve tak si radeji necham dve a vim, ze jim muzu koupit a dovolit si dovolenou a uzivat si a ne se nechat zivit od rodicu a jeste si nezodpovedne poridit treti a zit od vyplate k vyplate a co mi kdo da. Nejsem ten typ. Mam deti proto, ze se o ne postaram sama a nepotrebuji, aby mi je zivili ostatni a tudiz si porizovala dalsi s tim, ze se to nejak udela.

ilaura100
16. bře 2015

@evcann Souhlasim, nechapu, proc se tu z "kamarada" dela bezcharakterni hajzlik.Vzdyt i zakladatelka moc dobre vedela, ze spi se zadanym, ktery s ni podvadi partnerku.A je blahove se domnivat, ze ji jen tak opusti a jeste blahovejsi se v jeji situaci, kdy je i s detmi plne financne zavisla na rodicich, spolehat na domnelou neplodnost.To pochopim u osmnactilete holky a ne dospele matky dvou deti.
Takze za sebe bych si dite v takove situaci pravdepodobne nenechala, neumim si predstavit byt temer ve ctyriceti sama se tremi detmi odkazana na pomoc a dobrou vuli rodicu.

luckee
16. bře 2015

pokud dítě nechceš ani ty, ani on, tak se podle toho rozhodni

tarra27
16. bře 2015

@evcann on je ten hajzl proto, že ji suverene pošle na potrat, ještě ji ho zaplatí....aby měl klid a nemusel nic měnit/řešit...tak proto. Jinak ano, byli u výroby miminka oba dva....a ano, měli se chránit, pokud mimi nechtějí, ano není ideální, když sponzoruje maminka svoji dceru tím, aby se postarala o svoje deti, její vnoučata....ale jít na potrat jen z hrdosti?? vždyt se stejne starají rodiče už o dve, podle mě to jedno už je šumák, pokud nakupuje babi oblečení hlava nehlava, koloběžky atd.....stejne se o dve deti staraji finančně, tak proč jít na potrat??

tarra27
16. bře 2015

PS jak jsem uvedla někde výš, kamaradství je passé, jako partner je nepoužitelný...o tom žádná. Ale to dítě za to nemůže a na druhou stranu pokud pujde na potrat, jedině ona se s tím musí vyrovnat, nikdo jiný.... a ne každý to dokáže....

evcann
16. bře 2015

@tarra27 a proc maji zivit prarodice??? bude zit sama s trema detma bez chlapa? a co je spatneho na tom, ze ji potrat popr. zaplati kdyz se pro nej rozhodnou? fajn, tak kdyz je to jeji vec tak at si to zaplati sama a zase tu vsechny budete psat jakej je to hajzl, ze ji ani penize nedal. Potrat neni zadny med, to je mi jasne, ale na druhou stranu to mohou odnest i ty deti, je to dalsi dite navic a dalsi penize, je jedno, ze nebude mit pomalu zadne své nove obleceni, protoze vsechno zdedi atd.

tarra27
16. bře 2015

@evcann ano, správně jsi napsala - "když se pro něj rozhodnou" ne že on ji na něj pošle...

a tady v tom připade si mysllím, že oblečení dedit nebudou...a i kdyby není na tom nic strašného...

je to holt volba - hrdost vs dítě...ale pokdu se starají o dve a nevadí jim to, klidne pomužou u třetího..

ty by jsi poslala svoji dceru na potrat, že se ji nebudeš starat o další dítě, protože to není tvoje povinnost???

zuzanka_13
16. bře 2015

@tarra27 moc nechápu a ani nechci snad chápat názor, proč mají prarodiče živit svá vnoučata??? A že když prarodiče živí už dvě vnoučata, proč by nemohli tři? Já myslím, že normální by mělo být, že si člověk pořídí tolik dětí, aby je zvládnul uživit, dopřát jim co potřebují atd. a né spoléhat na ostatní.. když se podaří počít neplánovaně - to je právě pak na zvážení každého člověka, jestli by zvládnul další dítě, nebo ne...
Já myslím, že povinností rodiče není starat se o děti svých dětí... neříkám, že bych svou dceru na potrat poslala, nevím jak bych se zachovala... (asi bych se ji snažila vychovat tak, aby se do takové situace nedostala - vím ale stát se může cokoli)... mi prostě přijde jen totálně ujetý názor - platí na dvě děti, budou platit na další... rodiče tady taky třeba věčně nebudou, a kdo bude těm dětem platit školy, apod.???

tarra27
16. bře 2015

@zuzanka_13 ano, není vpořádku, že rodiče živí vnoučata....nám třeba naši nic nedavají, nespolehame s e na ne a pokud, vše mají deti....nic nemusí....taky souhlasím, že to není jejich povinnost...

ale tebe se zeptám taky, ty by jsi chtela nebo byla spokojená, kdyby tvoje dcera šla na potrat, když ty by jsi finance měla a ona ne?? proože tvoje povinnost to není ji pomáhat a starat se....
zkus se na to podívat i z tehle stránky...když už ta situace nastala....to není tak, že si ona jako matka toto naplanovala...

evcann
16. bře 2015

@tarra27 ale ty sem furt pletes hrdost, to neni hrdost, ja jsem proste jen typ, ze radeji svym ditem dopreju nadstandart nez, abych si nechala treti. Ja to vidim treba ve skole, co mi kluk vypravi, jsou tam deti co jsou z vice deti a dedi po sobe obleceni a nebo maji obleceni nic moc a ty ostatni se jim smejou, je to spatne to ja vim, ale nektere deti jsou takove, plno deti v dnesni dobe hodnoti podle toho jestli mas dotykovy telefon a pri nejmensim tablet atd. Tak proste ja takova nejsem, nedovolim, aby moje deti trpely moji nezodpovednosti a tak. Nic vic nic min. Kazdy to bere jinak.
A ano, rekla bych to i sve dceri, ktera by mela dve deti a ani si nebyla jista zda ho vubec chce, vlastne spis tvrdila, ze ho nechce. Pomohla bych ji v jejim rozhodnuti at uz by bylo jakekoliv, ale svuj nazor bych ji rekla.

zuzanka_13
16. bře 2015

@tarra27 viz výše - ještě jsem tam dopsala jeden odstavec 🙂

zuzanka_13
16. bře 2015

@evcann souhlasím snad s každým slovem! 🙂

tarra27
16. bře 2015

@zuzanka_13 😉 jj holky já mám stejný názor jako vy, rodiče nemají žádnou povinnost vuči tomu, že jejich deti si udelaji deti a oni by se meli/museli starat...jen sama mám dve holky, a neumím si představit, že jednak zakladatelka mi přijde, že mimi chce a jednak psala, že finančně jsou její rodiče na tom hodně dobře....její maminka - babička dětí má zalibu v nakupování oblečení....kupuje ruzne druhy koloběžek apod....a kdybych já byla v situaci, že moje dcera by měla děti dve a my ji s mužem sponzorovali (mě by to nevadilo ji pomoct/pomáhat) a ona šla na potrat, tak to bych nechtěla....takže se na to dívám i tak.
Jinak beru, že deti si nemužou nasekat deti a všichni okolo se starejte....ale na druhou stranu....když už se to stane, je třeba se k tomu postavit čelem....

anetka1701
16. bře 2015

To je ale docela mazec, posuzovat počet dětí podle toho, jestli jim budete moct koupit smartphone a tablet...

Já vím třeba na 100%, že dětem vlastní tablet nekoupím. A když, tak výrazně později než na začátku školní docházky - a není to rozhodně o penězích!! A co se týká telefonu, tak to si ještě hodně rozmyslím... Chápu že tam je pak posměch ze strany ostatních dětí, na druhou stranu si myslím, že to jde kompenzovat i jinak... Nesouhlasím s tím, jak moderní technologie ovlivňuje dětský vývoj (přesto - nebo možná právě proto, že manžel je programátor a já pracovala v IT), takže u nás doma bude v obýváku jeden stolní počítač přístupný všem a tím to končí... Naštěstí jsem z vesnice, tady se to tolik nebere :o)

zuzanka_13
16. bře 2015

@tarra27 ano, je třeba se k tomu postavit čelem, a to musí být nutně vždy si to dítě nechat?
A jak jsem psala už výše... rodiče vnoučata ted sponzorují, kupují jim oblečení, hračky, atd., zní to blbě - ale rodiče tu taky věčně nebudou, až budou mí třeba děti 20 let, a budou chtít jít na výšku - kdo jim to bude platit? a je rozdíl jestli máš na výšce jedno dítko nebo tři že... Já prostě zastávám názor, že si pořídím tolik dětí, abych jim s klidným srdcem mohla dopřát vše co potřebují, dopřát jim možnost vystudovat apod. a ne abych spoléhala na rodiče, že jim školy a další věci budou platit.

aaababy
16. bře 2015

,,kamarad" ma velice fungujici vztah a nechce o nej prijit? Asi sobecek nechce prijit o nic doma ma fungujici sluzebnou a u tebe prijemny sex kdyz potrebuje zmenu.Ty jsi nejlepsi kamaradka a neznas pomery s jeho manzelkou? Asi uz v zakladu neni neco v poradku u vas obou. Mam dobreho kamarada co vzdy poradi i pomuze a nenapadlo by me s nim spat a uz vubec bez ochrany. Jste oba nezodpovedni.

evcann
16. bře 2015

@anetka1701 tak to budte rada, v Praze to v podstate o nicem jinem neni a tezko se tomu branit, opravdu tezko pokud nechcete koukat jak na vas dite kouka smutne, protoze se na nej jine dite vytahuje a smeje se mu, ze to take nema. To do jeho vyvoje psych. taky moc neprida. Ja se tomu branila taky jak to slo, ale ted je v druhe tride, jeden den v tydnu maji vyuku na tabletech a odhlasovali to krom tri rodiču vsichni a bez zavahani, takze vas to semele a ustoupite. V tomhle jsou ty vesnice lepsi to uznavam, ale doba je proste takova. Ja se snazim se synem travit cas jinak, na dovolene, v bazenech, sportujeme, spolecne si hrajeme atd. ale ani tak se tomu neubranime.

77moona
16. bře 2015

@zuzanka_13 Souhlasím, člověk by měl mít tolik dětí, která zvládne, nemůže se spoléhat na nikoho jiného, ať jsou to příbuzní, stát... Za sebe bych měla raději dvě děti, které budou v pohodě, vystudují, než tři, kterým budu upírat, protože se prostě nedostává...Já osobně bych si připadala před svými rodiči jako malé dítě, kdybych před ně nastoupila s tím, že jsem si uhnala další dítě a potřebuji od nich pomoct, nepřijde mi to jako chování dospělého člověka a děti by podle mě měli mít dospělí lidé...

leniknumber11
16. bře 2015

@bella_001
@tarra27
@tarra27 dovolím si tvou otázku položit a odpovědět na ni. neposlala bych svou dceru na potrat, kdybych měla finance, otázkou je-je to tak v pořádku? je v pořádku že automaticky bych měla počítat že mě finančně zabezpečená matka pomůže. navrhnout že to řeknu rodičům až ve12tt, z toho automaticky vychází neřeknu jim to a pak už se s tím stejně nebude dát nic dělat a mají přece peníze tak se rádi postarají Pokud chci od někoho pomoc, přijde mě rozhodně fér jít a dát jim na výběr. Souhlasím vlastně se všema názorama, jít nebo nejít na potrat. Každá máte svou pravdu, rozhodnout se musí zakladatelka sama. Spíše bych se zamyslela proč mě matka předhazuje mé chyby, jak sama Bella napsala asi si vyslechnu kázání a přednášku- no tak to asi musím čekat pokud mě někdo živí a rozhoduje o mém životě, respektive nechám za svůj život rozhodovat okolí....
Bella nezlob se ale taky tomu nerozumím..píšeš o prestižní práci, pak dodáváš že finančně bojuješ? tomu nerozumím...prestižní je přece dobře placená? rozhodni se podle sebe ale veškerou zodpovědnost převezmi jen ty...je v pořádku že ti rodiče pomáhají, jsou super!!! rozhodni se jen sama za sebe, ne podle názorů ostatních protože jen ty ten život budeš žít, ne my co ti tady radíme na diskuzi,která za pár dní upadne v zapomnění, ale ty budeš se svým rozhodnutím do konce života...navíc naše názory jsou ovlivněny našimi zkušenostmi. Jsme ovlivněné tím, zda jsme nemohly otěhotnět, tím zda jsme sami potrat prodělaly, našim sociálním zázemím a mnoha a mnoha faktory...proto jsou to neobjektivní názory stejně tak i s tím souzením kamaráda...nevidíme do toho, jen soudíme podle pár řádků napsané z tvé strany...
přeji všem krásný den

aaababy
16. bře 2015

@anetka1701 ale doba se meni uz i my meli jine detstvi nez rodice a nase deti maji taky jine detstvi. To ze ma rodic nazor ze takhle je to spravne neznamena ze to spravne opravdu je. Deti jsou cim dal zakernejsi a pokud se 3 deti bavi o nejake aplikaci z netu a 4.dite stoji jak Alenka v risi divu neni to na psychiku nejlepsi. Moje deti maji notebooky,tablety atd od 5let a nejsou nicim lepsi nebo horsi takova je doba. Syn chodi do 2.tr a uz i na tabletech pracuji ve skole. Kdo ho nema pise na tabulku. Je to vyvazene i sportem mimo skolu. Kazdy to vidi jinak ja jdu s dobou nebudu deti tlacit ze ja to nemela a i oni se musi smirit.

mandala
16. bře 2015

@77moona Tak já myslím, že i když budeš mít tři děti, kterým budeš odpírat, tak můžou být štastný, život není jen o té materiální stránce, mě spíš přijde nezodpovědné uhnat si dítě a pak se ho zbavit.

anetka1701
16. bře 2015

@aaababy
@evcann já nepopírám, že svět je jinej... Když jsem byla malá, tak jsem byla vždycky spíš outsider - chodila jsem v oblečení ze sekáče (ne že by jsme neměli peníze, ale máma byla škrt) a telefon jsem dostala až na střední a to tátův starej... Prostě jsem to nepotřebovala a nazdar... Taky jsem si vyslechla, to nepopírám, ale zase zpětně to ze mně udělala silného a odolného jedince... Neříkám, že se budu chovat ke svým dětem stejně jak rodiče ke mně, ale rozhodně si nemyslím, že je vhodné jim vše předložit, jenom proto, aby byli "IN"... Ale to asi odbočuju od původní diskuse...

kesurka
16. bře 2015

jedna věc je jít s dobou a věc druhá podléhat všeobecné náladě - jsi to, co máš. Mým dětem se možná budou smát, že nemají mobil, tablet atd.. bohužel nebo bohudík si tím dříve uvědomí o čem opravdové vztahy jsou..

anickajirka
16. bře 2015

to jste se dostala do blbé situace teda ☹ Ale, já bych si mimčo nechala, už nikdy více mimi nebudete mít.Asi bych si promluvila s rodiči, hned bych jim řekla jak to je a že bych si chtěla dítě nechat.Myslím se, že asi nadšení hned nebudou, ale určitě se to poddá.Narovinu bych se zeptala, jestli by byly schopni mi nějakým způsobenm pomoci.určitě neodmítnou.A nakonec budou rádi.To jak to oznámit dětem, to je horší no, ale jste jejich matka a určitě na vás nebudou mít jiný pohled, mají vás rádi jako matku a jak uvidí drobečka, tak jim to nepřijde.Vysněné práce by mi bylo líto, ale pokud můžete zůstat ve staré, neřešila bych to.Vše záleží na vás, ale pokud v srdíčku cítíte, že ho chcete a budete vědět, že to s rodiči utáhnete tak není co řešit.přeji vám hodně štěstí

tarra27
16. bře 2015

@leniknumber11 předpokládám, že pokud se svými detmi mám pěkný vztah, přijdou dřív....to s tím 12tt bylo myšleno spíš v žertu...a nezlob se na mě, ale není to tak, že dítě nechám na holičkách...proste pokud budu moct a jemu bude 40let, tak pmůžu, neb je moje....jednou jsem si h udelala, vytvořila, vychovala... jsem jeho máma a ano, pokud mužu a mje situace to dovolí, tak pomůžu...pro mě je potrat pokud miminko není vážně nemocné či postižené absolutně mimo. To možná některá dokáže, že si ujede a pak proste sorry, dojde si na potrat a zvesela žije dál.....já bych to nedokázala. A i proto bych nechtěla, aby moje dítě/ďěti na potrat šly. Měly se chovat zodpovědně...a pokud se stane že otehotní s kamaradem, rozhodně není řešení potrat. Situace není ideální, ale své děti vedeme k odpovednosti az sve činy, ne běžte a zabijte malé dítě, nechejte si vyškrábat dělohu, rozřezat zárodek a jedeme dál jakoby nic. Na to já teda nemám žaludek.