Čím víc informací o těhotenství a porodu, tím víc stresu

shannondrake
18. říj 2016

Už od mala jsem hrozný stresor a nervóza. Teď jsem v 9tt a jsem totálně vydeptaná. Člověk si chce zjistit nějaké informace, ale čím víc toho vím, tím víc se vším stresuju až jsem úplnej uzlíček nervů. Jako první jsem se vystresovala už když jsme plánovali těhotenství, byla na prášky jak mi bude zle, jak to nebudu zvládat v práci atd. Teď jsem pro změnu narazila na vyšetření oGTT, projela všechny možný diskuze. Jakmile se totiž nenajím max do hoďky po probuzení, tak je mi hrozně zle a kvůli nízkému tlaku jdu skoro do mdlob. Požití nějaké tekutiny vše akorát zhorší. Jsem z toho úplně vystresovaná. A to jsem ještě neotevřela kapitolu o porodu. Nakonec to třeba není tak hrozný, jak si to v hlavě dělám. Nakonec se plno věcí vyřeší za chůze (teď nemyslím jen těhotenství, ale stresuju se ve všem), ale předchází tomu všemu mé nervové vypětí.
Mám strach, že nějak uškodím miminku, ale ono je to těžký říct si: nestresuj se, když to mám v povaze.
Jste na tom některá stejně? Pomohlo Vám něco? Budu moc ráda za Vaše poznatky. Jenom prosím Vás silnější povahy, abyste se do mě nenavážely, nepotřebuju se cítit ještě hůř. Každý jsme nějaký a ráda bych si o tom s někým popovídala. Doma mi všichni řeknou, že řeším kraviny. Možná, že jo, ale tím se můj stres nijak nezmenší... Děkuju

lajla
18. říj 2016

Pomůže nechodit na koníka a jiné podobné diskuze

terezasm
18. říj 2016

Jsem take nervak. Nemam to az tak silne jako ty, ale nervy jsem mela. oGTT se dela az ve 24 tydnu. To uz to muzes mit zase vsechno jinak. Me dost pomahalo se zamerit jen na dalsi kontrolu. Ceka te prvni screening, tak se zkus zamerit na nej a dal nekoukat. Ceka te jeste 31 tydnu, tak se pokus si to rozfazovat, at se z toho nezblaznis.

obyvatelka
18. říj 2016

poradím ti Bachovy květové esence, nech si je namíchat na míru, já je brala v 1. a 2. trimestru, dokud nezačal prcek kopat, byla jsem na prášky, jestli je všechno v pořádku, jelikož mám za sebou 2 potraty. Hrozně mi to pomohlo 🙂 teď jsem si nechala zaslat další před porodem a na tu hormonální smršť v šestinedělí a věřím, že to všechno zvládnu mnohem lépe a ve větším klidu 🙂

astyna
18. říj 2016

Podívej, lidi neradi sdílejí dobré zkušenosti, vždyť o těch špatných se tak dobře mluví a vždy se najde někdo, kdo to má taky. Já mám běžně krevní tlak 80/50 A Ogtt jsem zvládla výborně 🙂 a jak mi to chutnalo 😀 a věř mi, že na porod se s rostoucím bubnem budeš těšit víc a víc!

babanci
18. říj 2016

Jak píše obyvatelka, Bachovky jsou určitě fajn. Já pořád říkám, že za nás bylo informací mnohem méně a byly jsme prostě víc v klidu. Dneska se toho hrozně ví a pořád nějaká vyšetření a pořád se něco řeší.... upřímně, taky bych to nedávala. Rozhodně bych se vyhýbala takovým diskuzím a až zase budou něčím strašit např. v médiích, utíkej od toho. Já to tak taky dělám. Držím palce.

andysek2512
18. říj 2016

@shannondrake uplne zbytečně se stfesujes🙂 je fakt že v dnešní době té stresuji fakt vším, ale nesmíš si to pripoustet, mě první tehu dopadlo revizi , mela jsem jen jednu ms a znovu otehotnela a ted mám 7 měsíčního chlapečka:+) strašili me od 32 tt predcasnym porodem apod. A rodila jsem 39+2, jinak celé tehu jsem si říkala jak porod bude naprosto v klidu a v pohode a ze od první kontrakce porodim do 5 hod nakonec jsem to stihla za 4 hod a 20 min, vše ke v hlavě. Užívej si těhotenství a bud v klidu a zbytečně nectí tyhle diskuze apod. Pokud tě pak tak moc stresuji, já je četla ale prostě me to tak nestresovalo🙂))) jediný čeho jsem se bala byl první screening aby vse bylo ok a bylo naprosto vše super🙂 a po 20 tt po větším ultrazvuku jsem si začala nakupovat i věci pro maleho🙂))) takže klid!🙂

shannondrake
autor
18. říj 2016

@babanci

Přesně to taky říká moje mamka. Za ně sice bylo minimum informací, ale zato tak byla většina maminek v klidu a nestresovala se. Ale copak to teď jde to neštudovat? Mám pak pocit, že mi něco unikne 😒

japona
18. říj 2016

@shannondrake Je to normální🙂
Mně, když jsem celá vystresla přišla na první těhotenskou kontrolu, na dotaz, co můžu a co ne, doktor řekl: všeho s mírou a HLAVNĚ necist diskuze na internetu!🙂

shannondrake
autor
18. říj 2016

@japona

Tak koukám, že pak doktor je v obraze 🙂

japona
18. říj 2016

@shannondrake Předpokládám, že denodenne odpovídá na dotazy zacinajici: "na internetu jsem našla to a to.. " 🙂

scvrcek
18. říj 2016

Jednoducha rada- nic necist. Nezjistovat, nechodit na konika. A oGTT odmitnout.

sara84
18. říj 2016

Ogtt je docela dulezite, a v 24t uz ble vetsinou neni 🙂 a jak tu nekdo pise, necist diskuze, a radoby odborne clanky 🙂 co potrebujete vedet vam povi lekar. A co muzete a co ne vase telo! Kazdy snese neco jineho 🙂

lajla
18. říj 2016

@sara84 k cemu je oggt dobré? Pokud se maminka nestravuje jako prasátko... stejně nic než dieta se nedává

scvrcek
18. říj 2016

@lajla presne. Se svym jidelnickem dodrzuju dietu i tak. Obvodak diabetolog mi odmitnuti sam doporucil. V prvnim tehu mi bylo cely den blbe diky tomu, malem jsem tam omdlela. Rizikova nejsem, a verim svemu doktorovi, ze je to zbytecny.

evee24
18. říj 2016

Neber si ty špatný věci. Zkus myslet pozitivně. Těšit se na miminko. A taky sem se bala ogtt. Všude jakej to je hnus a nakonec bych na to šla klidne znova 🙂

kaja2016
18. říj 2016

@shannondrake doporucila bych ti se odhlasit z konika a prihlasit az po porodu. Ja jsem na zacatku tehotenstvi taky projizdela internet a pak jsem to nechala a znacne se me ulevilo. K porodu jsem sla nepolibena, nekdy mam dojem, ze vetsina uzivatelek maji lekarske vzdelani.-) ale nekomu to proste pomaha, me naopak...jinak porod jsem mela fajn, nic jsem o nem nevedela akorat ze az vyjde miminko musim jeste vytlacit placentu-poucena mou maminkou🙂

astyna
18. říj 2016

Jak píše @lajla - je to jen pro info, moje máma ji měla, ségra vážila skoro 5 kg. UZV nebyly, takže překvápko na porodním sále, ale počítali s tím trošku právě dítě vysoké těhotenské cukrovce. JInak s tebou fakt nic nezmůžou...

astyna
18. říj 2016

@evee24

Já jsem si taky říkala, že si dám nášup, jak jsem zvyklá na sladký, tak mi to moc chutnalo 😀 jsem ráda, že je tu další, které to taky šmakovalo 😀

petma112
18. říj 2016

Nečti, nepátrej.. Jsem stejná jako ty, neskutečnej stresař.. Po prvním porodu ti řeknu - je to mazec, ale ten zážitek je nepřenositelnej, takže ať načteš co načteš, nikdy to nebude ten tvůj porod a tvoje těhotenství, takže se stresovat budeš úplně zbytečně.. Třeba zrovna ty budeš ta, která zvládne všechno levou zadní 🙂 Stejně jako já 🙂 Hlavně nechoď do předporodního kurzu.. 😉 To mimčo ti stejně ukáže samo, co potřebuje a chce.. Je to jen další zbytečnej stres 🙂 Fakt se to dá zvládnout v klidu 😉

evee24
18. říj 2016

@astyna Já teda sladký nejím. Nechutna mi ale byla sem vysmata :D aspoň jsme dvě

sara84
18. říj 2016

@lajla tak to, co rikate je nesmysl. Ogtt zjistuje toleranci glukozy. U nekyerych tehotnych se stoupajicimi tehu hormony klesa produkce inzulinu. Nema to moc spolecneho se stravovanim. Tehu cukrovku mela i kamaradka s 50kg a vyvazenou stravou. A dite je zvysenou hladinou cukru hodn. Ohrozene. Precte te si nejake poradne info, ne diskuze laiku. A btw. Ja skoncila na inzulinu, takze to jen o diete byt nemusi...

lajla
18. říj 2016

@sara84 když myslíte😉 rozhodně o tom něco vím a nesmysly opravdu nepíšu
Pokud jste byly riziková skupina, tak je to ok, ale není ho potřeba podstupovat celoplošné kvůli 3-4%...je to zátěžový test, tudíž zátěž pro matku i dítě, což taky není dobrý že? Každopádně každé vyšetření.je dobrovolné a záleží na každém co si vybere

westie
18. říj 2016

@shannondrake Necetla jsem diskusi, ale jsem asi prave ta silnejsi povaha, jak pises, urcite se ale nebudu to tebe navazet. Spis me napada, jestli by ti spis nepomohlo zkusit s tim neco delat a pracovat na sobe. Chapu, ze si clovek chce popovidat s podobnou povahou, ale to ti v rozvoji nijak moc nepomuze. Asi bych se vic soustredila na to, jak na sobe pracovat, nez se v tom utvrzovat, protoze jsem pochopila, ze bys s tim sama chtela neco delat. Nerikala bych si, ze resim kraviny, v tom bych ignorovala okoli, at si rika, co chce. Ja nejsem stresar, ale v povaze mam, ze potrebuju mit informace, abych vedela, co se deje, a jsem extremni planovac - tak se snazim sama sebe dostavat do pro me krizovych situaci a snazim se jim celit, protoze treba vim, ze s ditetem toho moc nenaplanuju🙂

alcar
18. říj 2016

Ja jsem taky v techto ohledech hodne citliva a nervni (dokonce mam v anamneze hyperventilacni tetanii). V tehotenstvi muj stres dosel bohuzel az tak daleko, ze jsem byla od 24.tt na homeopatikach na nervy pres den a brala jsem i na spani. Moc to nepomahalo, kolem 28.tt uz jsem v noci spala tak tri hodiny a prosila gynekologa o Diazepam, abych se aspon trochu vyspala. Chtel me poslat zpatky do prace (byla jsem na PN), abych na to tak nemyslela. Mel strach, at si tim stresem neco nevyvolam. V lekarne, kdyz jsem jim predavala recept a videli muj pupek, tak se zhrozili a vubec mi ten Diazepam nechteli dat. Pritom jsem mela v podstate pohodove tehotenstvi, temer bez komplikaci (az ke konci preeklampsie). Nejde na to poradit nic, stejne ti to neda a clanky a diskuze budes cist porad. Co ti jen muzu poradit, vubec se o tom s nikym nebav, maximalne s manzelem. Nikdo tvemu stavu stejne neporozumi a budes za hysterku a jejich "rady" te stejne neuklidni. Mne na tyto stavy pomohl az porod. 😀 Drz se a preji bezproblemove tehotenstvi. 😉

odula
18. říj 2016

Zásadní rada - NEGOOGLIT. Vygoogli neco pozitivního (babyweb tyden po týdnu třeba) a dal zapomeň na to ze existuje vyhledávač. Ja jsem to taky musela utnout 😉

margarithka
18. říj 2016

Test na cukrovku bych vůbec aktuálně neřešila. Já nechtěla vědět nic, ale okolí mi neustále vyprávělo...o tom, co mě čeká v těhotenství (a ještě s dvojčaty!!!), co test, co screeningy, co porod, co po porodu. Já neřešila nic, i když ten test mě taky děsil. Taky se musím okamžitě najíst, bez kafe mám tlak jako mrtvola, sladký nemám ráda. Nakonec to tak sladké nebylo, dvě hodiny jsem strávila pletením svetrů pro prcky. Hlavně jsem se tam odmítla bavit s matkama na téma těhotenské problémy.

Ale jak tady některé psaly: i za sebe doporučuji nečíst diskuze. Já nečetla nic a možná díky tomu jsem přežila nejen těhotenství, porod císařem a první rok s dětma. Protože když někdy čtu, jak jsou ženský vyřízený z císaře a dva měsíce se nezvednou z postele, jak široké příbuzenstvo hlídá, aby se matka aspoň vysprchovala a jak některé další dítě nikdy, říkám si, že kdybych to četla předtím, nikdy bych do dětí nešla :D :D :D

nuggett
18. říj 2016

V pohodě já jsem vyloženě sadista 😂 od začátku studuju různé články čtu diskuze, poslouchám kolegyně z prace....ale upřímně kdybych to měla brát vážně....tak u porodu můžu počítat pouze s roztrzenou delohou, natrzenim až k anusu fialove břicho jak mi po něm budou skákat a další hruzy😂 snaž se si z toho udělat trochu srandu ono totiž málokdo kdo měl naprosto pohodový porod a těhotenství to bude do skupin psát 😊 od toho jsou aby si maminky postezovaly a ulevily si. A články jsou taky strašák....ber že uděláš co můžeš a co se má stát se stejně stane.

babanci
18. říj 2016

@astyna Představ si,že si některé i píchají inzulin a bojí se si kousnout do brambory. Narazila jsem tu na diskuzi a když jsem napsala,že u mé generace se to vúbec nezkoumalo a taky jsme rodily zdravé děti,málem mě tam ukamenovaly.😊

astyna
18. říj 2016

@babanci

nj, jakmile máš jiný názor, hned jsi předmětem diskuze, a proto už do některých diskuzí zásadně 2x nepřispívám a neodpovídám na dotazy 😀 Mě pobavila sestra, když mi řekla, že se bojí vody, schodů, nestoupí na židli a nechodí pod žebříkem...a porodila předčasně. Já v 5.měsíci řádila v Tunisku na tobogánu a skluzavkách, vesele hopsala do 7.patra po schodech do práce a porodila v 39+6tt. Moje heslo: hlavně si to užít 😀

nuggett
18. říj 2016

@astyna já už byla v Tatrách na vanoce planuju vánoční trhy v Brně nebo Praze...normálně tahám tašky z nákupem do práce z práce pěšky a kolegyně mi klepe na hlavu že tak ohrozuju své těhotenství...proč? To je jako choroba nebo co? Já některým opravdu nerozumím.