Zavedení lepku - piškoty?

manys
19. lis 2016

Ahoj maminky 🙂 opět si jdu za vámi pro radu.
Chtěla bych malé (5 a půl měsíce) začít zavádět lepek do stravy.
Napadly mě piškoty do přesnídávek (ze začátku třeba nadrobit jeden), že by se jimi mohla i srazit sladkost přesnídávky.
A tak prosím o názory a popřípadě jaké piškoty byste doporučily, třeba nějaké s menším obsahem cukru?
Děkuji za odpovědi 🙂

mulgrew
19. lis 2016

s lepkem bych nespěchala, má čas,ale pobavilo mě,jak budeš piškotama,ktere jsou jen z cukru, mouky a vajička, sražet sladkost presnidavky. předpokladam,že kupujes 100% ovoce,takovemu prckovi

kackakastanka
19. lis 2016

@manys zkus nejakou kasi s lepkem, na chemicke piskoty mate casu dost a na cukr taky, takze normalne kup nejakou detskou kasi s lepkem, je jich spousta, ruznych znacek, ja davala HIPP a k tem presnidavkam, existuji napriklad v DM presnidavky bez pridaneho cukru, ja ty slazene nedavam doted, je to uplne zbytecne

mollyweasley
19. lis 2016

Namoč třeba pšeničné vločky (ovesné jsou v tomhle zbytečné) přes noc do vody, pak chvilku povař a smíchej s ovocem.
Že tyhle nejjednodušší věci nikoho nenapadají?

lusynkova
19. lis 2016

Piškoty bych dítěti nedala vůbec - je tam kombinace dvou svinstev - dnešní, vyšlechtěné pšenice a rafinovaného cukru. Hnus...

manys
autor
19. lis 2016

@mulgrew Právě proto se i ptám jestli jsou nějaké, které nejsou tak sladké 🙂
@kackakastanka Ano kupuji v Dm přesnídávky, ale i tak mi přijdou sladké.
@mollyweasley Je to první dítě 🙂 takže ještě trochu tápám v tom co dávat a co ne. Sama vločky nejím, takže tato možnost mě nenapadla, vyzkouším děkuji 🙂

msimankova
19. lis 2016

@manys Presnidavky jen z ovoce ma i Hamanek - jsou cele ve folii a dobry vyber maji v Tete. Ja zacala s lepkem pridanim ovesnych vlocek do masozeleniny a ovocnou celozrnnou kasi od Hami - nekojim, takze dve lzice do vecerniho mleka. A kdyz bys chtela neco do ruky - ale to az dyl, Hami ma safari susenky, tam cukr je, ale rohodne mi neprijdou tak brutalni jako piskoty 🙂

lusynkova
19. lis 2016

Je mnoho druhů lepku. Pšenice má ten nejhorší. Začni např. oves. vločkami,

rebejsova
19. lis 2016

@manys Já dala malému těstoviny (trochu, např. dva šrouby, uvařené a rozmačkané) do zeleniny k obědu. Kyselejší než přesnídávky (skleničky) mi připadají ty dělané doma - např. povařené jablko. Piškoty bych nedávala, kromě hodně cukru je v nich i vaječný bílek, který by se měl dávat až od roka (i když v tom malém množství by to asi bylo jedno).

lv
19. lis 2016

Vločky oves, žito, ječmen, pšenice - od nejmenšího obsahu lepku po nejvyšší, vždy 3-4dny. Do jakéhokoliv jidla, stačí lžička. Piskot, kupovaný bych si troufla tak za 4měs.

mollyweasley
19. lis 2016

Holky, oves - pokud není kontaminovaný - tak je ale bez lepku 🙂
Doporučuju žitné nebo špaldové vločky.

lusynkova
19. lis 2016

@mollyweasley Naprostá většina ovsa, co je u nás k dostaní, je bohužel s lepkem :(... Bezlepková je 100% jakási anglická odrůda. Chce to hledat označení ovesné vločky bez lepku. Jinak tam lepek bývá.

lusynkova
19. lis 2016

Jinak - já to s lepkem nepřeháním. Malý má 9 měsíců a skoro mu ho nedávám. Sami ho téměř nejíme. Dostává kaše z mého mléka a amarantu nebo jáhel (instantní, 100%). Jinak vše ostatní...maso, zeleninu, brambory atd.

lusynkova
19. lis 2016

Jen pro zajímavost:

Více druhů lepku

Každá obilnina obsahuje jiný druh lepku. Lepek (gluten) je složeninou více bílkovin. V případě pšenice jde o dvě hlavní bílkoviny (bílkovinné frakce) gliadin a glutenin. U ječmene je lepek složen ze směsi hordeinu a gluteninů. U žita jde o směs secalinu a gluteninů. Finální složení bílkovin ovsa je poněkud složitější, převažuje u něj avenin, který již můžeme přiřadit ke gluteninům. Nejproblematičtější z této škály lepků je především gliadin.

mollyweasley
19. lis 2016

@lusynkova No tam je důležitá ta kontaminace. Nicméně na jedné lžičce ovesných vloček se fakt alergie nepozná 🙂
Jo a důležité je ty vločky namočit, ony jsou pak lépe stravitelné.

lusynkova
19. lis 2016

@mollyweasley Jj 🙂

lajla
19. lis 2016

@manys to je brzo, nespěchat

lajla
19. lis 2016

@mollyweasley obilovina nikdy s ovocem...kvasí to v žaludku a ve střevech, to třeba nenapadlo Vas😉 taková easy věc... kouknout se na základní kombo potravin a pro zajimavost pšeničné na začátek jsou fakt blbost😉

lusynkova
19. lis 2016

@lajla No, když už zacházíme tak daleko, tak vařené potraviny taky nejsou ve většině vhodné... Chybí enzymy a o vitamínech škoda mluvit.

aaa
19. lis 2016

Ja davala ozuzlat tvrdou kurku chleba ☺

manys
autor
19. lis 2016

@lajla Právě jsem četla, že lepek by se měl zavádět do 7 měsíce a jelikož už za sebou máme zeleninu, maso i ovoce, tak jsem myslela, že už bychom mohli zkusit i lepek.
Tak ještě tedy počkáme, každopádně děkuji za rady 🙂

magdadunajova
19. lis 2016

Ahoj, s lepkem jsme zacali v u mesicich a pridavala jsem treba do polevky trosku testovin a pak to vsechno rozmiksovala. Jo a nedavala jsem to kazdy den, v podstate jak jsem se vzpomnela 😉

kackakastanka
19. lis 2016

@manys kazdy ma svoje zkusenosti a svoje postupy, lepek neni nic tak hrozneho, pokud na nej nebude mit prcek alergii a podle me je spravne jej zavest pred 7. mesicem, jak ho zavest mas popsano vyse, bud poridis kase s lepkem primo pro miminka, nebo formou namocenych a rozemletych vlocek na kasi doma svepomoci, i ta kurka chleba na zuzlani je mozna, ale lepek bych do toho 7. mesice zavedla, aby se s nim prcek ve vhodne dobe sveho vyvoje potkal

magdadunajova
19. lis 2016

Omlouvam se, pisu na mobilu- tam melo byt v 7 mesicich 🙂

lajla
19. lis 2016

@lusynkova to je úplně jiná věc...když varite správně a umíte vařit a máte na to "spotřebiče" je to ok
Pyramida kombinování potravin tu byla odjakživa a je to úplně ale úplně o něčem jiném...ale jasný každý ať dělá jak je komu vhod

mollyweasley
19. lis 2016

@lajla Špaldu považuju za bezpečnou a vhodnou pšenici.
A kombo obilovina s ovocem, to snad jí každý, ne? Ať už rohlík s marmeládou nebo jogurt s ovocným musli. Nebo žemlovka!

lajla
19. lis 2016

@mollyweasley ano špalda je jiná, méně lepkova a nezatěžuje až tak trávicí trakt
To že něco jí nebo dělají ostatní znamená že je to zdravé a bezpečné? Aha

mialagia
19. lis 2016

Holky ty vločky dáváte vařený nebo jen namočený do jídla?

@lusynkova ty instantní kaše 100% máte ze zdravé výživy? Nebo kde kupujete prosím?☺

kackakastanka
19. lis 2016

@mialagia @lusynkova jo, to me taky zajima, ja kupuju snad kvalitni od znacky DAMODARA

mialagia
19. lis 2016

@lajla vim, že už jsi to i jinde psala a zamýšlela jsem se nad tím..mě to dává smysl i třeba pokud jde o MM (lehce stravitelné) a smíchá se v žaludku např. s kaší nebo masem..a pak to tam leží a kvasí možná.. Vrtá mi hlavou jestli např.v žaludku může kvasit i vařené ovoce nejen čerstvé..? Naše malá (roční) poslední dobou občas zvrací a stále se snažíme marně odhalit čím to je..

mollyweasley
19. lis 2016

@mialagia O tom kvašení bych si, být vámi, ještě něco načetla 🙂 A vločky vařím.