Zavedení lepku - piškoty?

manys
19. lis 2016

Ahoj maminky 🙂 opět si jdu za vámi pro radu.
Chtěla bych malé (5 a půl měsíce) začít zavádět lepek do stravy.
Napadly mě piškoty do přesnídávek (ze začátku třeba nadrobit jeden), že by se jimi mohla i srazit sladkost přesnídávky.
A tak prosím o názory a popřípadě jaké piškoty byste doporučily, třeba nějaké s menším obsahem cukru?
Děkuji za odpovědi 🙂

mialagia
19. lis 2016

@mollyweasley děkuji..něco jsem četla i když na sálodlouhé studium všeho poslední dobou nemám čas.. proto je super když se zde v diskuzi příp. někdo znalý problematiky podělí v kostce o informace..☺

lajla
19. lis 2016

@mialagia vařené ovoce je lepší ,je lépe stravitelné než čerstvé...tím to určitě nebude, chybu bych hledala jinde...
Samozřejmě nevěřící
@mollyweasley si to může kdekoliv vyhledat, co si pamatuju první zmínky o kombo potravin jsme měli na ZŠ

lusynkova
20. lis 2016

Jj, ve zdravé výživě. Vařené ovoce je stravitelnější, ale ztrácí vitamíny a enzymy, takže tělo musí produkovat vlastní, čímž namáhá slinivku. Primárně má totiž enzymy dodávat sama potrava, ale to ví málokdo. Takže dávám co nejvíce syrového, popř. aspoň k vařenému šťávu z něj. Není dobré zatěžovat dítě velkým množstvím vařené stravy!

akankeo
20. lis 2016

@manys ozuzlat rohlik nebo kurku chleba, pomuze to i na zoubky. Vlocky bych hned na zacatku nedavala nez si trochu zvykne na stravu leda namlete na mouku. Jinak syn na brichobol dost trpel, ale kase s ovocem mu problemy nedelala, ale vetsi kousky typu krupicka, vlocky I v minimalnim mnozstvi v prikrmu mu problem delaly, musela to mit vzdy najemno namlete, kousky ovoce, zeleniny ale bez problemu

syrinxka
20. lis 2016

Nám to doktorka přímo doporučila, zavádět lepek dětskýma piškotama. My tak začínali, žužlala i rohlík nebo chleba. Vím že piškoty nejsou bůhví jak zdravé, ale občas určitě neuškodí 😉

klara2606
20. lis 2016

Mě doktorka řekla jeden piškot rozdrolit. Ale já dávám čerstvé ovoce takže se to ve šťávě z jablka úplně rozpustí. Taky jsme začínali před šestým měsícem.

lusynkova
20. lis 2016

@syrinxka Takovou dr. bych poslala někam... Přečti si něco o cukru a pšenici a jejich účinku na organismus.

lusynkova
20. lis 2016

To je dost výstižný úvod jednoho článku o cukru -Nejrozšířenější a nejškodlivější látka 20. a 21. století, která stojí za většinou civilizačních chorob, nemocí a chorobnou obezitou.

kajalka
20. lis 2016

@lusynkova Záleží i na ročním období. Čerstvé ovoce a zelenina jsou přes zimní období nevhodné, měly by se buď povařit a nebo zkysat. Mělo by se využívat vše sezónní. Tzn. přes zimu hl. jabka, hrušky, zelí, kořenová zelenina.

kackakastanka
20. lis 2016

@lusynkova muzu te poprosit o jasnejsi specifikaci, jake ty kase, obilioviny ve 100procentni cistote kupujes, to ze ve zdrave vyzive je pro me neuchopitelne, je mraky ruznych obchodu a mraky znacek, muzes uvest, ktere mas odzkousene a ktere povazujes za kvalitni, moc diky

syrinxka
20. lis 2016

@lusynkova díky ale nic si číst nepotřebuji, malou budu krmit podle svého vlastního úsudku a né podle článků, studií apd. Já razím názor že nic se nemá přehánět. Myslím že bych v dnešní době našla nějaký článek že je škodlivý snad úplně všechno :D

lusynkova
20. lis 2016

@kackakastanka New Remys - jáhlová instantní kaše, Šmajstrla - pohanková kaše, amarantovou teď doma nemám. Ještě dávám čirokovou, ale tu taky doma nemám.

lusynkova
20. lis 2016

@syrinxka Nenutím tě, bylo to spíše k zamyšlení. Jasně, krm své dítě klidně cukrem...

vrabcak0007
20. lis 2016

já dávala kůrky od chleba - ideál den starý - je měkčí...je to dobré i pro zoubky a dásně, naučí se "žužlat" tužší věci a polykat je...dobré i pro koordinaci ruka-ústa a taky je to děsná zábava pro mrně 😉

kackakastanka
20. lis 2016
lusynkova
20. lis 2016

@kackakastanka Nemáš vůbec zač 😉

kackakastanka
20. lis 2016

@syrinxka lepek bych piskoty take nezavadela, jsou prumyslove vyrabeny a fakt plny cukru a mouky bez vyzivne hodnoty, pro miminka tedy uplne zbytecne

lajla
20. lis 2016

@lusynkova ono je vařit a vařit...vždy ždibec soli a přidávat semínka,s samozřejmě sezónní a kvašená zelenina tzv pickles

manys
autor
20. lis 2016

Já si pořád říkám, že v dnešní době se všechno moc řeší. My taky jedly piškoty a vařené příkrmy a jsme zdraví, ale poradit si ráda nechám proto tato diskuze.
Když čtu pro a proti, jedna strana nedá dopustit na domácí a druhá zase na kupované, kvůli obsahu dusičnanu a sodíku a pak přijde někdo jako já (Neznalec :D ) a je z toho všeho úplně vedle :( :D

lusynkova
20. lis 2016

@manys Ve svém mladém věku ještě nemůžeš tvrdit, že to na tebe nemá vliv.
Děvčata, jezte si a krmte si své děti, čím chcete 😉
Mějte se.

manys
autor
20. lis 2016

@lusynkova Nemyslela jsem to ve zlém, jak jsem psala, ráda si nechám poradit. Přesto že si tohle říkám tak mi to stejně nedá a hledám co by bylo nejlepší, protože samozřejmě i já chci pro svou dceru aby byla zdravá a abych volila správně. Jen je to těžké protože jsou skupinky zastávající jeden názor a pak skupinky s názorem opačným (jak u zavedení lepku nebo u domácích/kupovaných příkrmů).
Takže je rozhodnutí jen na mě, a proto si ráda počtu názory všech z vás a pak si promyslím co vlastně a jak 🙂
Nikoho neodsuzuji, každý má to svoje o čem si myslí že je nejlepší.
Mějte se pěkně 🙂

lusynkova
20. lis 2016

@manys Ještě... Nedá mi to... Nejde o to, že se v dnešní době všechno moc řeší. Dnes je to tak, že se konečně dovídáme o tom, jaká svinstva do nás cpou. Konečně se to začíná řešit, tak bych to nazvala.

kackakastanka
20. lis 2016

@manys vzdycky budou skupiny s nazorem opacnym, podle toho, co ma kdo nastudovano, vyzkouseno, co resi, my napriklad, kdyz jsme se roky snazili o miminko a neslo nam to, tak jsme krom jineho zavedli hodne zdravou stravu a rodine ze strany muze jsme byli pro smich, jako co resime, ze je to blbost, no a ted maji ruzne zdravotni problemy a ja jen koukam, jak se u nich doma meni obsah lednicky a jak mi vypravej, co vsechno by se nemelo jist a proc, uz si ani nepamatuji, ze se nam drive trochu posmivali... tak tak, kazdeho zkusenost i vec

dana3262
20. lis 2016

@lusynkova to je ale kvůli kontaminaci
. Zpracovávají je fabriky, které zpracovávají i pšenici, tak to tamudi napsat. Ale jinak oves je bez lepku. Takže pro začátek ideal. Kdyby mělo dítě reakci, tak bude mírná s je jasno.

kajalka
20. lis 2016

@manys V dnešní době je třeba vše řešit. Ano, nám cpali piškoty a pacholíky a počet pacientů s obezitou nezadržitelně roste. Lidé nemají správné stravovací návyky. Přes obrovský pokrok medicíny - jsou lidé zdravější? Nejsou, protože neumí zdravě jíst. Jídlo je alfou - omegou. O tom, co vše se do jídla přidává, ani nemluvím.

lajla
20. lis 2016

@dana3262 oves není úplně Bezlepková potravina, obsahuje slozku podobnou lepku, bilkovinu nějakou? Takže celiaci fakt ne...až možná po delší době,urcite % celiaku na nej reakci ma

mialagia
20. lis 2016

@lusynkova díky za informace..je fakt, že dnes je všude spousta studijních zdrojů volně přístupných (NET) což dřív nebylo..ale jsou zase navíc požadavky na to správně si je umět vytřídit..zrno od plev..což může být i dost časově náročné.. proto třeba já oceňuju jak už jsem psala, když někdo zde v diskuzi se podělí o svoje již vytříděné info, pokud mi jeho info dává smysl..nikdo nemůže být odborník na vše..souhlasim jednoznačně, že teprve teď se to tu začíná řešit..po komunistickém industriálním intermezzu😀
Jinak moje malá(roční) ztm piškot neměla..lepek jsme zaváděli (asi stejně dost blbě)instantní krupicovou kaší a nejdřív OK, pak po ní jednou zvracela tak už nee..taky mi zvracela 1x po jogurtu a pak 3x dýně, brambor,maso..
Holky prosím myslíte, že dýně může dělat problém při trávení u dětí?

kajalka
21. lis 2016

@mialagia A zavedla jsi příkrmy, až když se ti malá sama natahovala po jídle? Nyní jsou matky tlačeny do toho začít přikrmovat co nejdřív (nechápu), přitom trávicí trakt potřebuje čas na dozrání a kompletní osídlení bakteriemi. Pokud se začíná s příkrmy příliš brzy, pak se vyskytují problémy. Navíc jsou to PŘÍ-krmy, takže jen lžičku, dvě a zbytek MM.

lajla
21. lis 2016

@mialagia používáte hokaido? celkově dýně je velmi dobrá, dobře stravitelna, řadí se mezi první prikrmy...pokud ne že zahrady, loupu slupku, jinak slupka super
Nehlta? Nepije moc u jídla?
Brambory a maso jsou těžce stravitelné, místo brambor batáty...a celkově hodně rýže, jahel, quinoa..
Vím že maso se u nás kombo se vším, ale paseku nenadělá pouze v kombo se zeleninou
Mléčné výrobky Nedávám

mialagia
21. lis 2016

@kajalka taky nás MUDr tlačila resp. že prý můžem..teď jsou zase ty teorie o imunologickém okénku nevím mno podle mě stejně nevědí ani mudr..já jsem tohle neřešila prostě nechtěla, tak jsme vždy zkusili lžičku a když nezájem, tak nic..začla nám jíst až tak po 7.měs. a teď už papá dobře jen furt nesnese kousky - dáví..kojim stále ráno a večer..dávám si každý den laktobacily a začla jsem dávat i malý laktobacílky, ale zase po měsíci zvracela..