Myomy v těhotenství. Máte zkušenost s nekrotizujícím myomem?

elenahart
11. únor 2022

Milé holky, nemá některá z vás zkušenosti s nekrotizujícím myomem v těhotenství? Mam tam čtyři a trpím příšernými bolestmi, Dr. mi dal Panadol a tím to zhaslo. Jenže já můžu sotva existovat a mám před sebou jeste cca 4 mesice. Malé se narodí v létě a já nevím, jak to preziju, když si bolestí sotva dojdu na toaletu. Všechny dny nejsou takové, ale bohužel těch bolestivých je většina. Cpat do sebe prášky fakt nemůžu a ani nechci, protože se bojím, ale pokaždé mě pošlou domu s tím, že to musím vydržet.

knuffel
11. únor 2022

Nevím, zda ti pomůže moje zkušenost, ale já mám myom jeden sedící na děloze. Cca ve 20.-22. týdnu jsem skončila v nemocnici s ukrutnými bolestmi, nikdo mi nic neřekl, udělala jsem si kolečko všech možných vyšetření, než přišel starý zkušený chirurg jedním hmatem na to, že mám myom.
Bývá to bolestivé hlavně kolem toho 20. týdne, jak se to okolí hodně prokrvuje a roste děloha. Pak to prostě přešlo. Asi týden jsem byla v nemocnici, dostávala jsem paralen a opravdu to přešlo samo, zklidnilo se to.
Moc ti přeju, abys to měla stejně a odešlo to samo 😘. Vydrž.

elenahart
autor
11. únor 2022

@knuffel Děkuju za odpověď! 🍀 To je poměrně podobna zkušenost, momentálně začínám 19. týden a začalo to před měsícem, kdy mimi začalo růst. Takze je tu reálná šance, že to prostě přestane? Já už právě psychicky nezvládám tu vidinu toho, že budu další měsíce v bolestech. A ještě se zeptám, jak velký byl myom a jak to nakonec dopadlo? Já mám doporučený CS i s vyndánim myomu. Děkuji za odpověď. Docela jste mi dala naději. 🙏

piggy123
11. únor 2022

@elenahart já jsem aktuálně skoro 4 týdny po porodu. Na prvním screeningu mi našli jeden myom 6 cm. Nebyl naštěstí uvnitř dělohy, ale zvenku. Během těhotenství rostl jen minimálně a skončil na 7,5 cm. Růstem dělohy a pohyby miminka měnil často polohu 😂 jednou byl nahoře, jednou dole 😂 Cítila jsem ho na dotek boulil se ven. Bolel jen občas a také nejvíce asi v té polovině těhotenství. Ale nikdy ne tolik, že bych musela tlumit bolest.

Porod proběhl císařem, ale ne kvůli myomu. Doktoři řekli, že myom mi nechají a neodstraní ho, že “ničemu nepřekáží”.

Při čištění břicha po císaři mi hodně mačkali na břicho, aby odstranili všechnu možnou krev atd z okolí myomu, a poté jsem musela celou první noc spát s pytlem písku položeném na břiše jako závaží, aby se nenahrnula krev k tomu myomu a nevznikla tam nějaká infekce. A chodili mě během té noci často kontrolovat a sundali pytel, promačkali břicho a pytel zase položili. Nic příjemného to nebylo 😳

elenahart
autor
11. únor 2022

@piggy123 To je taky šílený příběh. Jste úžasná, že jste to zvládla. Já jsem právě hrozně zmatená, Dr. tvrdí, že jsou myomy obvyklé a většinou těhotenství i porod u spousty žen proběhne relativně normálně. Asi nejsme v té šťastnější většině. Upřímně jsem z toho dost překvapená, co se může stát a dost se bojím, co ještě přijde. Jak probíhala rekonvalescence? Už jste fit, jestli se to tak dá říct?

lenkalubina
11. únor 2022

Hodně záleží,kde je myom umístěn. Já mám přímo v děloze a kvůli němu jsem v říjnu přišla o miminko ve 23.tt🥺bral živiny a utlačoval..za 14 dní jdu na laparo ...ale vy se nebojte a vydržte! ☘

piggy123
11. únor 2022

@elenahart všechno v pohodě 😎 první dny samozřejmě po císaři nic moc. Bylo těžké se zvednout, narovnat a chodit. Ale každým dnem lepší a lepší. A asi za týden a půl po porodu už “běhám jak laňka” 😁 A myom se po porodu někam zatoulal a už ho ani nenahmatám a nebolí. Nevím o něm.

Při nálezu myomu na tom prvním screeningu mě strašili, že může vyrůst až do obřích rozměrů a že hrozí dřívější porod a taky císař… Finálně se myom skoro nezvětšil, přenášela jsem a museli porod vyvolávat a nakonec ale skončil císařem. Ale ne kvůli tomu myomu…

Ono hodně záleží, v jakém místě se myomy nacházejí. U mě třeba byli i doktoři překvapení, že můj myom mění polohu a že jde cítit na dotek… Ale naštěstí žádné potíže ani komplikace mi nezpůsobil. Doufám, že u tebe to taky dopadne v pořádku 🍀

elenahart
autor
11. únor 2022

@lenkalubina já ho mám v děložní stěně, ten největší 6 cm a nekrotizuje. Docela se bojím, co se tímto procesem může stát. Další dva mam na levé středu směrem ven.

elenahart
autor
11. únor 2022

@piggy123 tak to zní jako dobrý konec! To jsem ráda, za každé dobré zprávy. 🙂))
Mně paradoxně myomy už roky nerostou, dokonce ani teď v těhotenství. Jenže ta nekróza 😳 tak díky za sdílení zkušeností a drž mi palce. 🍀🙏

lenkalubina
12. únor 2022

@elenahart to budou jen hlídat. Já ho mám prostě zrovna v místě,kde se uchycuje vajíčko 🥺proto mi bylo pořád tvrzeno,že se s tím nic nedá dělat a tehu vůbec. Věřila jsem dr. Stal se zázrak a otěhotněla jsem i tak. Dr už asi věděla,že bude problém..pak se to stalo a tak jsem změnila dr a ten mi hned nabídl odstranění,že by jsme mohli zkusit mimi znovu...byla jsem úplně v šoku! Celou dobu jsem věřila bývalé dr!🥺 zrovna dneska mám termín porodu🥺 vy se ale nebojte. Pokud to nijak nezasahuje k prckovi, tak je to ok. A vy to kvůli němu určitě zvládnete!☘

elenahart
autor
12. únor 2022

@lenkalubina taky budu měnit Dr. ta mi nejdřív tvrdila, že tam žádné myomy nevidí, ale já už je měla potvrzené od minulého doktora. Ani si nevyžádala moji předešlou dokumentaci. 🤦🏻‍♀️ No a pak postupně během těhotenství našla, co měla najít a seřvala mě, že tohle těhotenství je celé špatně a že je rizikové, ať se připravím na všechno. S tím mě přeřadila do rizikové poradny.
Jak týdny plynout, mimi je čím dál méně v nebezpečí. Ale stále není vyhráno. Momentálně mám 19. tt. A jak jsem psala, ty bolesti jsou hrozné. Trvá to třeba i šest dní v kuse, pak se to na pár dní uklidní a pak je to znovu.
Děkuju za sdílení zkušeností a přeju vám posilující porod, na který budete vzpomínat jen v dobré. Ať jste vy i mimi v pořádku. 💪🍀❤️🙋🏻‍♀️

knuffel
13. únor 2022

@elenahart Ano, bolesti přešly, myom zůstal, ničemu nepřekážel. Teď tam někde asi je, nevadíme si, on se vždycky předvede na preventivce a tím to pro nás hasne. Má pár cm, přesně už nevím, sedí na vnější straně dělohy, nestojí ničemu v cestě, tak se nemuselo nic řešit.
Bolesti odejdou někdy po tom 20.-22. týdnu, jen vydržet. Držím palec! 😘

elenahart
autor
14. únor 2022

@knuffel kéž by to tak bylo, pár dnů je jiná vidina, než několik měsíců. Díky za špetku naděje ❤️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru