Vyvolávaný porod kvůli těhu cukrovce. Zkušenosti, rady?

petul33
20. kvě 2021

Zdravím všechny a prosím o vaše zkušenosti či radu. Mám těhotenskou cukrovku (měla jsem při zátěžovém testu 2 hodnoty úplně přesně na hranici) Celé těhotenství cukr úplně v pořádku, ani jsem nemusela nijak dodržovat dietu. Myslím, že jsem žádnou cukrovku ani neměla. Ale co. Teď mám první termín podle UZ 23.5.21 a v porodnici mi řekli, ze budeme v pondělí, tj. 24.5.21 hospitalizovat a porod vyvolávat právě kvůli cukrovce. Byla jsem sledovaná i pro menší miminko, takže odhad váhy je 2.700g ( merim 158 Cm) a já jsem za celé těhu přibrala 2 kg. Průtoky jsou v pořádku. Takže žádné jiné komplikace. A já teď nevím s tím vyvoláváním. Chtěla bych rodit přirozeně, protože mi to přijde absolutně zbytečné, vyvolávat porod, když nejsou komplikace. Zase nechci mimču nikterak ublížit a je to můj první porod. Děkuji za rady ☺️

mourovatakocka
20. kvě 2021

@petul33 Nechceš se poradit se svým doktorem? Případně v jiné porodnici? Já tohle vyvolávání porodu moc nechápu, argument proč to doktoři chtějí, je většinou kvůli velkému odhadů váhy, což u tebe není. Měla jsem gdm na dietě, bez docházení do dia poradny (přibrala jsem pět kilo, malý měl spíš nižší porodní váhu) a v porodnici mi snad ve 36.tt nabídli Hamiltona 😡 Odmítla jsem a odmítala bych dál, kdyby se mladej ve 38. nevykulil. Asi bych se na férovku zeptala, jaké jsou pro to důvody? Pokud máš dost plodovky, váhový odhad je v pořádku, průtoky a monitory pěkné, tak proč to nenechat na přírodu 🤔

lidija1234
20. kvě 2021

@petul33 ty jo 2kg já jsem v 5 měsíci a mám nahoře 6kg :D :D to je trochu mimo dotaz každopádně bych se poradila se svým doktorem a popřípadě i v jiné poradnici aby jsi měla jistotu. Jinak bych věřil doktorům protože pokud ani jim nemůžeme věřit tak pak komu?

aniea
20. kvě 2021

Pokud chceš rodit bez vyvolávání tak se určitě na to zeptej. Ale já měla vyvolávány porod, nikdo se me na to neptal a hned mě nechali v porodnici a druhý den jsem porodila. Ale byly tam taky důvody důvody proč, za první že měla malá dilataci ledvin a za druhé že byla malá a už moc nepribirala, tak mi řekli že bude lepší když půjde ven, že se jim tam prostě v bříšku přestane dařit..

montmirail
20. kvě 2021

Zkus se poradit i jinde;) na second opinion máš nárok

aneta_v
20. kvě 2021

@petul33 to je divné, změnila bych porodnici, já měla těhu cukrovku, diabetolog mi hned na začátku napsal, že nedoporučuje přenášet, ale když v porodnici zjistili, že mam pidi dítě, tak si to přepsali a že mě přenášet klidně nechají, protože mega dítě u mě rozhodně nehrozí

petul33
autor
20. kvě 2021

@mourovatakocka no tak můj gynekolog mě právě poslal už do porodnice o něco dříve, že mimčo je menší, ať jsem častěji sledovaná. V porodnici pořád sledovali růst, pořád říkali hraniční růst, ale průtoky pupečníkem a hlavičkou jsou a byly vždy v pořádku. Dneska na kontrole zase jiná paní doktorka, tak jsem se ptala, z jakého důvodu chtějí vyvolávat, že mi nikdo neřekl důvod. Ta mi zase řekla, že mimčo je menší úměrně k mě výšce a váze a že porod chtějí vyvolávat z důvodu cukrovky, že jsou tam s tím spojená rizika. Takže jsem z toho taková špatná 🤔

aneta_v
20. kvě 2021

@petul33 to je blbost, mně o žádných jiných rizicích kromě velkého dítěte nebo “záchvatu z nedostatku cukru po porodu” (nevím, jak se tomu odborně říká) při neléčené cukrovce nikdo nic neříkal a to jsem byla v přední pražské porodnici u několika lékařů

jana31990
20. kvě 2021

@petul33 Já jsem měla teď v těhotenství taky cukrovku akorát jsem při ní musela držet dietu. A bylo mi řečeno že pokud se cukrovka nehorší tak můžu klidně týden přenášet a až pak by se začalo s vyvolavanim. Nakonec si to malej 2 dny před vyvolavackou rozmyslel sám. Ale je pravda že se mě doktorka ptala jestli zkusíme hamiltna a nebo pak klasickou vyvolavacku. Klasické vyvolávání jsem nechtěla tak se udělal Hamilton a druhý den po provedení byl na světě. Jinak absolutně nechápu proč by ti měli dělat klasickou vyvolavacku

petul33
autor
20. kvě 2021

No já tomu taky nerozumím. Porodnici měnit nechci, jsem z Českých Budějovic a jinde úplně rodit nechci, už i kvůli našemu neonatologickému centru. Hamiltona mít nemůžu, protože jsem pozitivní na streptokoka. 🤷‍♀️ Ještě si zavolám mému gynekologovi a nechám si to projít hlavou, ale jsem spíš rozhodnutá, že budu chtít počkat alespoň do 41 tt. Moc vám děkuji za pomoc 👍🏻

jana31990
20. kvě 2021

@petul33 Tak to pak chápu že ho mít nemůžeš ale jak říkám pokud se ti cukrovka nehorší a mrnousek je v pořádku tak já osobně bych to asi odmítla. Ikdybych měla jezdit třeba každý den na kontroly. A co se týče toho odhadu váhy můžou se klidně splést i o 500g. Mě bylo řečeno že malej bude mít 3 kg a nakonec měl 3525g.

werumka
20. kvě 2021

@aneta_v Jedna se o riziko rychlejšího stárnutí a odumreni placenty. Váha potíž až tak není. Ale tohle riziko je pro lékaře asi největší strašák.

@petul33 pokud máš gdm na dietě, kompenzovanou, bez komplikací, nechává se přenášet do skončeného 41.týdne. Takovy je oficiální postup. Ale jak píšu výš, když má lékař strach, že placenta miminko dostatečně nevyzivuje, tak to často ženou dřív. Zkusila bych se domluvit na castejsich monitorech a dát maminku čas, pokud se sama cítíš s tímhle ok a v bezpečí. To je nejdůležitější 🙂

sira2014
20. kvě 2021

@petul33 ahoj, určitě není potřeba vyvolávat, ale je dobre sledovat, jestli se má mimi dobre. Měřit tlak tobě a ozvy miminka a průtoky. Bylo by fajn najít si nějakou porodní asistentku. Abys dala do kupy cukr, je fajn, když proste nahradíš dortíky susenym ovocem nebo smoothie a nejlépe odstraníš bílé pečivo. Tak abys neměla stres. Proste uber, kde té to tolik nepálí. A počkej jak dlouho to bude pro tebe možné. Budou tlačit, ale dobre je myslet na to, ze tvoje dítě má nějaký důvod, proč tam ještě potřebuje být a zároveň termín je odhad podle tabulek... nemají tušení jestli na den přesně a proto tyhle +2 +3 je nesmysl. Je to ale hodně o tom ustát nátlak.

petul33
autor
20. kvě 2021

@sira2014 ale já s tím cukrem problémy neměla. Mohla jsem jíst úplně normálně a cukr jsem měla při přeměření ok. Takže ani nemusím nic nahrazovat. Ani sladké moc nejím. Proto si myslím, ze jsem těhu cukrovku celkově neměla 👍🏻 No musím popřemýšlet. Zase si nechci vzít na svědomí, že malé nějak ublížím a budu s tím muset žít do konce života 🤷‍♀️

petul33
autor
20. kvě 2021

@sira2014 a porodní asistentku nechci. S jednou jsem jednala a upřímně mi to stačilo. Sama jsem cítila, že by mi u porodu vadila. 😅

mourovatakocka
20. kvě 2021

@sira2014 Můžu se zeptat, kdo ti řekl, že je sušené ovoce vhodné při těhu cukrovce? S tím jsem se nesetkala...

mourovatakocka
20. kvě 2021

@petul33 Dej vědět, co ti poradí tvůj doktor 🤔 Je to fakt zvláštní, jak ženou do vyvolávání apod. Mám dojem, že poslední dobou nutí do vyvolávání strašně často a fakt nechápu proč. Mmch, náštermín porodu byl faaakt hodně jiný, než jsem vypočetla podle data početí 😁

martulka88
20. kvě 2021

@sira2014 Tak to co tu radíš - sušené ovoce a smoothie - to fakt není nejlepší cesta ;) Smoothie je hodně sacharidové a o sušeném ovoci nemluvě - lepší kousek čerstvého, než cukrová bomba ;) Vím, o čem píšu, jsem diabetik mnoho let.

@petul33 Nejde až tak o váhu miminka, ale u diabetiků rychleji stárne placenta. Upřímně, potom, co se nám stalo se synem, bych byla šťastná, kdyby byl dříve venku. Ale to už nikdo nevrátí. Jinak je to na tobě - žádný lékař tě nemůže nutit do vyvolání. Jen pak máš na triku ty, kdyby se s miminkem/tebou něco stalo.

petul33
autor
20. kvě 2021

Všem moc děkuji za rady a názory. Ještě jsem to řešila s porodní asistentkou a s jedním doktorem. Jak píší někteří z vás, jde o horší funkci placenty a možnost i zkažené plodové vody. Nebudu nic riskovat a potom si to celý život vyčítat. Takže buď do pondělí porodíme přirozeně, nebo v pondělí ráno nastoupím 💪💪

mourovatakocka
21. kvě 2021

@petul33 moc přeju, ať se vše zadaří a hlavně, ať je prcek v pořádku 🌞 Kdyby sis vzpomněla, dej pak vědět 😊

sira2014
21. kvě 2021

@mourovatakocka při prokázané cukrovce bych s tím byla opatrná, ale jak @petul33 píše, nemá problém s cukrem, což potom nerozumím tomu, proč chtějí vyvolávat. pak přece není možné, aby to mělo vliv na placentu. Kdyby byla cukrovka delši dobu, pak ano, ale jsou i možnosti použít byliny a ne hned vyvolávat porod. Je hrozně ošemetné takhle na blind cokoliv doporučit... Proto jsem radila, aby si našla nějakou porodní asistentku, ale to je samozřejmě také velmi individuální. Některá sedne a některá ne... @martulka88 OVoce má cukr. A když je cukrovka, je potřeba obezřetně. Doporučila jsem nahradit ovocem dortíky. Pro některé lidi je prostě změna stravování náročná a proto jsem hledala cestu jak to udělat pro psychiku i tělo snesitelné.... Ale když stejně sladké nejí, není to vůbec téma...

sira2014
21. kvě 2021

@petul33 kdy6 m83 diagnostikovanou tehotenskou cukrovku, tak mas problem metabolizovat cukr. Nerozumim, jak muzes mit tuto diagnozu s normalni hladinou cukru v krvi... asi mi neco uniklo, necetla jsem vsechny prispevky.. tak se omlouvam pokud jsem odpovidala na neco, co bylo mineno jinak...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru