Biochemické těhotenství

Dvě čárky na těhotenském testu dokážou vzbudit obrovskou radost, a to zejména u rodičů, kteří se o miminko bez úspěchu snažili již delší dobu. Bohužel může nastat situace, že druhá čárka na testu začne slábnout a gynekolog těhotenství nepotvrdí. V takovém případě mluvíme o biochemickém těhotenství. Co to vlastně je a proč k němu dochází?

Biochemické těhotenství

Jako biochemické těhotenství se označuje stav, kdy se oplodněné vajíčko neuchytí v děloze.

Co je biochemické těhotenství?

  • Biochemické těhotenství není výjimečným jevem, přičemž řada žen ani neví, že jím prošla. Jde o situaci, kdy dojde k oplodnění vajíčka spermií a začne fáze dělení buněk či proces putování oplodněného vajíčka do dělohy. Tam se však vajíčko neuhnízdí, a tím pádem těhotenství zanikne. Potom je vyloučeno následující menstruací, která může přijít v očekávaném čase, nebo se případně trochu opozdí. Stejně tak má krvácení někdy větší intenzitu.
  • Pokud si žena těsně před očekávanou menstruací udělá citlivý těhotenský test, i během biochemického těhotenství se jí ukáží dvě čárky nebo „duch“ (slabulinká druhá čárka). --Důsledkem oplodnění vajíčka a procesů, které tento jev provázejí, se zvedá hladina hCG1 hormonu (tzv. těhotenského hormonu), na jehož hodnoty reagují těhotenské testy.
    • Při prosperujícím těhotenství by měl hCG v průběhu prvního trimestru neustále stoupat, ale pokud jde o biochemické těhotenství, hCG naopak každým dnem postupně zase klesá, a proto je druhá čárka na testu čím dál slabší.
  • Biochemické těhotenství zaniká v raném stádiu. V praxi se většinou jedná o maximálně 5. či 6. týden27 těhotenství, přičemž délka těhotenství se začíná počítat od prvního dne poslední menstruace. Pokud by žena v takto rané etapě těhotenství absolvovala vyšetření u gynekologa, na ultrazvuku by nebylo nic vidět – ani gestační váček, který je ve většině případů cca v 5. týdnu těhotenství patrný.
  • Z toho důvodu je i biochemické těhotenství považováno za potrat, přesněji za časný nebo včasný potrat. A jak zde již bylo zmíněno, mnoho žen o něm ani neví.

Rozdíl mezi biochemickým těhotenstvím a spontánním potratem

  • Kdy žena projde spontánním potratem a kdy biochemickým těhotenstvím?
    • Biochemické těhotenství – těhotenství není potvrzeno ultrazvukem, tím pádem zanikne ještě dřív, než dojde k uhnízdění vajíčka ve výstelce dělohy a k vývoji prvních buněk embrya. Po biochemickém těhotenství nejsou zapotřebí žádné medicínské zákroky.
    • Spontánní potrat – za spontánní potrat se považuje situace, kdy zanikne již ultrazvukem potvrzené těhotenství. Z oplodněného vajíčka se tedy na výstelce dělohy začíná vyvíjet embryo, které však může z mnoha příčin odumřít. Po spontánním potratu je třeba zkontrolovat, zda se krvácením vyloučil z těla celý obsah dělohy. Pokud se tak nestalo, musí se provést tzv. kyretáž – revize děložní dutiny.

Samovolný potrat

Až dvě z deseti těhotenství končí samovolným potratem, přičemž u některých ani ženy nevědí, že jím prošly. Jak je to možné a co vlastně je samovolný potrat? To a mnohem víc se dozvíš na následujících řádcích.


Rozdíl mezi biochemickým a zamlklým těhotenstvím

Biochemické a zamlklé těhotenství jsou pojmy, které se pletou nesmírně často.

  • Biochemické těhotenství – není potvrzeno ultrazvukem a zanikne maximálně do 6. týdne těhotenství. Tělo se s ním vyrovná samo a nejsou zapotřebí žádné medicínské zásahy.
  • Zamlklé těhotenství – říká se mu také zamlklý potrat nebo missed abortion. Těhotenství je potvrzeno ultrazvukem, nejsou přítomny žádné komplikace a embryo v děloze roste. Avšak z řady důvodů, které se nemusí vůbec odhalit, miminku přestane bít srdíčko. Žena ani nemusí tušit, že nastal potrat, protože ve většině případů se o konci těhotenství dozví až při běžné kontrole v těhotenské poradně. Často totiž zamlklý potrat probíhá bez příznaků a po odhalení je ve většině případů nutná i kyretáž.

Zamlklé těhotenství

Zamlklé těhotenství, kterému se někdy také říká zamlklý potrat, je strašákem mnoha žen. Miminko se při něm v děloze z ničeho nic přestane vyvíjet, aniž by se to nějak navenek projevilo. Pokud chceš vědět víc, přečti si následující řádky.


Příznaky biochemického těhotenství

  • Mírné těhotenské symptomy - může jít o citlivost prsou či větší únavu, avšak tyto příznaky si lze spojit také s blížící se menstruací, proto jim žena nevěnuje pozornost.
  • Pozitivní těhotenský test – druhá čárka se objeví, ale při opakovaných testováních slábne. Při prosperujícím těhotenství by naopak neustále sílila.
  • Na ultrazvuku není těhotenství vidět – ani v 5. či 6. týdnu lékař na ultrazvuku neobjeví počáteční stadium těhotenství.
  • Zpožděná menstruace silnější intenzity – menzes se může dostavit přibližně ve dnech, kdy ho žena očekává, nicméně případnou silnější intenzitu nebo nadměrné křeče připíše například stresu.

Příčiny biochemického těhotenství

K biochemickému těhotenství může dojít také ve zdravém organismu. Avšak riziko vzniku biochemického těhotenství, jakož i spontánního potratu zvyšují tyto situace nebo faktory:

  • Porucha v procesu hnízdění vajíčka (tzv. nidace) – vajíčko se v děloze nezachytí vůbec, případně jen nedostatečně, důsledkem čehož ztrácí ideální podmínky pro další vývoj. Samotná příčina může tkvět i v abnormalitách výstelky dělohy, která vajíčku neposkytuje správné prostředí pro růst. Může se například jednat o příliš tenkou nebo slabou výstelku.
  • Porucha oplodněného vajíčka – také v procesu oplodnění vajíčka může nastat problém, jehož důsledkem se vajíčko neuchytí na děložní stěně.
  • Problém v děloze – například nestandardně vyvinutá děloha, zánět dělohy nebo v minulosti absolvovaná kyretáž.
  • Probíhající infekce v těle – je-li organismus důsledkem zánětu oslaben, nepřináší ideální podmínky pro dělení buněk oplodněného vajíčka.

Biochemické těhotenství a další těhotenství

  • Překonání biochemického těhotenství neznamená, že žena není schopna otěhotnět. Většinou jde v jejím organismu o špatné načasování několika faktorů. I z toho důvodu biochemické těhotenství nepředstavuje překážku v plánování rodičovství.
  • Také v případě, že žena zjistí, že si během minulého cyklu prošla biochemickým těhotenstvím, není důvod, aby na dlouhou dobu přerušila snažení o miminko. Někteří lékaři doporučují nechat proběhnout alespoň dva nebo tři menstruační cykly, jiní zase ženu povzbudí, aby si ani po biochemickém těhotenství pauzu nedávala.

Pokud jste se dlouhodobě snažili o miminko, ale těhotenství skončilo biochemickým těhotenstvím, poraď se o dalším postupu s lékařem a nezapomínej ani na své pocity. Jde o nápor na psychiku, proto se klidně obrať na psychologa.


Umělé oplodnění (IVF, KET) a biochemické těhotenství

  • Přibližně 20 % těhotenství, které vznikly umělým oplodněním – ať už IVF (in vitro fertilizace), nebo KET (kryoembryotransfer), je právě biochemických – tedy nedojde k úspěšnému uhnízdění oplodněného vajíčka.
  • Mnoho žen si tento jev vyloží tak, že nejsou schopny otěhotnět a donosit miminko. Přestože jde o psychicky náročnou situaci, která se může při dalších pokusech i zopakovat, jednoznačně z toho nelze vyvodit nějaký definitivní závěr. U mnoha maminek po umělém oplodnění nejprve došlo k několika biochemickým těhotenstvím, než se jim narodilo zdravé miminko.

Video: „2 z 10 těhotenství dnes končí samovolným potratem"

rozhovor s MUDr. Petrem Kolkem

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.


Více nejen o biochemickém těhotenství na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti biochemickým těhotenstvím

Máš zkušenost biochemickým těhotenstvím?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce