Kouření v těhotenství

Na kouření v těhotenství existují dva názory. Faktem však zůstává, že kouřit v těhotenství se se považuje za jednu z hlavních příčin ohrožení plodu během těhotenství. Mnoho studií prokázalo, že kouření je právě v těhotenství významným faktorem při potratech a předčasných porodech.

Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických látek. Mezi tyto škodlivé látky patří olovo, kyanid a nejméně 60 rakovinotvorných sloučenin. Nejvíce škodlivé látky pro dítě jsou nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin a oxid uhelnatý snižují dodávání kyslíku pro plod v děloze.

Nikotin snižuje přívod kyslíku tím, že zužuje cévy v celém těle, včetně pupeční šňůry (je to jako kdybyste dítě přiměli dýchat přes úzkou slámku). Úkolem červených krvinek je navázat molekuly kyslíku a doručit je jednotlivým orgánům. Při kouření se v těle nachází oxid uhelnatý. Červené krvinky upřednostní navázání oxidu uhelnatého před kyslíkem. To způsobí další snížení přísunu kyslíku pro plod.

Každá cigareta je škodlivá. Tělo kuřáka je zvlášť citlivé na první dávku nikotinu každé ráno, takže i malé množství cigaret ohrožuje plod.

Podle některých lékařů, porodníků nebo gynekologů je ale kouření během gravidity přípustné a říká se, že matka kuřačka by neměla přestat kouřit ani během těhotenství24, neboť se mohou objevit abstinenční příznaky. Ty škodí jak matce, tak i plodu. Kouření je nutné omezit na 1 až 2 cigarety denně. Důležitá je ale vždy konzultace s lékařem.

Nikotin a oxid uhelnatý

Nikotin a oxid uhelnatý se dostává přímo do těla dítěte přes placentu9 a odebírá tak dítěti kyslík a zabraňuje mu v získávání potřebných živin k jeho růstu. Nedostatek živin a kyslíku ovlivňuje cévní, nervový a také trávicí systém dítěte. Oxid uhelnatý, který se ve složení cigarety také nachází, může u plodu způsobit dušení.

Nikotin, který je do těla matky dostáván při kouření v těhotenství, tlumí přívod kyslíku zužováním cév v celém těle vč. pupeční šňůry1. Dýchání dítěte se tak dá přirovnat k dýchání přes úzkou slámku.

Kouření během těhotenství způsobuje:

  • snížení množství kyslíku pro těhotnou ženu i rostoucí dítě
  • zvýší se srdeční frekvence dítěte
  • zvyšuje se pravděpodobnost potratu
  • zvyšuje se pravděpodobnost narození mrtvého dítěte
  • zvyšuje se riziko, že se dítě narodí předčasně
  • zvyšuje se riziko, že se dítě narodí s nízkou porodní hmotností
  • zvyšuje se riziko, že dítě bude mít respirační problémy
  • zvyšuje se riziko vrozených vad u dítěte
  • zvyšuje se riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte

Čím více cigaret žena v těhotenství vykouří, tím vyšší je pravděpodobnost, že se některé z těchto rizik u dítěte rozvinou a způsobí mu tak zdravotní problémy. Vědecky není dokázáno žádné "bezpečné" množství vykouřených cigaret během těhotenství.

Kouření a těhotenství

Pasivní kouření

Pasivní kouření je kombinace kouře z hořící cigarety a kouře, který vydechuje kuřák. Jsou-li těhotné ženy pravidelně vystaveny pasivnímu kouření v těhotenství, je u nich větší riziko potratu, narození mrtvých dětí, poruchu vejcovodů a nízkou porodní hmotnost při narození dítěte. Vyloučeny nejsou ani jiné komplikace v těhotenství13.

U miminek a dětí, které jsou vystavené pasivnímu kouření se může objevit astma, alergie, častější je u nich infekce plic a uší a zvýšeno je také riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence.

Rizika kouření pro plod

U žen kuřaček častěji dochází k mimoděložnímu těhotenství22, ke krvácení nebo ve 14 % případů k předčasnému porodu20. Narození mrtvého dítěte nebo úmrtí v prvním týdnu života je u novorozenců7 kuřaček zvýšené až o jednu třetinu a tato nešťastná událost se odhaduje u 10 % porodů.
Kouření v těhotenství

Děti, jejichž matky kouří v těhotenství více než 10 cigaret za den je až dvojnásobně zvýšená pravděpodobnost, že se u dětí rozvine astma. Na rozvoj astmatu u dítěte má také pobyt dítěte v zakouřeném prostředí. Více o astmatu a jeho příčinách, prevenci a následné léčbě se dočtete v hlavním článku: Astma3.

Kouření v těhotenství má negativní účinky na růst a vývoj dítěte. Děti matek - kuřaček mají později ve škole problémy s učením a obzvláště s některými předměty - se čtením a s matematikou, může se u nich objevit Dyslexie nebo Dyskalkulie.

Růst plodu a porodní hmotnost

Novorozenci narození kuřačkám mají nižší porodní hmotnost. Čím více cigaret kuřačka během gravidity vykouří, tím vyšší bude pravděpodobnost snížené porodní hmotnosti. Jedna cigareta denně snižuje hmotnost novorozence v průměru o 12 gramů. Je-li žena zvyklá kouřit během celého těhotenství, může se porodní hmotnost dítěte snížit až o půl kila. Některé ženy mohou být rády, že se jim narodí menší dítě, avšak zakrnění růstu dítěte v děloze3 může mít negativní důsledky, se kterými se dítě bude trápit celý život.
Cigarety v těhotenství a miminko

Tělo a plíce

Plíce dítěte kuřaček nemusí být připraveny k samostatné práci po porodu. Což může způsobit, že děti budou první dny až týdny po porodu napojeny na dýchací přístroj. Jakmile je dítě odpojeno z přístroje, může mít přetrvávající problémy s dýcháním. Děti matek kuřaček jsou také náchylnější k astmatu a mají téměř ztrojnásobené riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte, tzv. SIDS.

Srdce

Děti, jejichž matky kouřily v prvním trimestru, mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne po narození srdeční vada. Jde například o vady, které brání průtoku krve z pravé strany srdce do plic a otvory mezi horními komorami srdce.

Mozek

Kouření v těhotenství může mít celoživotní vliv na mozek dítěte. U dětí těhotných kuřaček je pravděpodobné, že se u nich objeví poruchy učení, chování a mají také relativně nízké IQ.

Riziko kouření v jednotlivých trimestrech

Kouření je nejškodlivější v druhém17 a třetím trimestru13. Kolem 20. týdne těhotenství21 je ženě proveden další z řad ultrazvuků2, na kterém může lékař vidět, zda má dítě výrazné změny v rychlosti růstu oproti dítěti nekuřaček.
Kouření a jednotlivé trimestry

Když žena přestane kouřit v prvních třech měsících37 těhotenství, riziko nízké porodní hmotnosti se ztrácí a hmotnost dítěte by měla být podobná jako u matek nekuřaček.

Kouření a šance otěhotnět

Čím dříve řekne žena kouření v těhotenství STOP, tím lépe. V ideálním případě by měla žena přestat kouřit ještě před tím než se budou s partnerem snažit o miminko. Kouření snižuje šanci otěhotnění u zdravých žen s pravidelným menstruačním cyklem2 až o 40 %. Bude-li chtít žena ukončit své kouření až v době, kdy je těhotná, může to být pro ni obtížné, protože ve stejné době by se měla zajímat o dobré a zdravé jídlo4, cvičení9 a připravování se27 na příchod dítěte.

Samozřejmě ne každý pár dokáže plánovat dítě tak daleko dopředu. Pokud žena kouří, i když zjistí, že je těhotná, měla by co nejdříve podniknout ty správné kroky k tomu, aby s kouřením co nejdříve skončila.

Ukončení kouření

I když si je žena vědoma nebezpečí kouření, také ví, že není snadné se kouření zbavit. Nikotin může přemoci všechny dobré úmysly ženy a potlačit také oddanost matky k dítěti. Silně závislé ženy by se neměly pokoušet ukončit závislost na nikotinu na vlastní pěst. Měly by si promluvit s ošetřujícím lékařem o možných způsobech, jak s kouřením skoncovat. Podporou by měl být ženě také partner a ostatní lidé kolem, rodina, přátelé.

Pasivní kouření po porodu

Děti vystavené pasivnímu kouření jsou vystaveny mnoha rizikům:

  • Syndrom náhlého úmrtí kojenců
  • Astma
  • Plicní infekce
  • Zvýšené riziko vzniku infekcí středního ucha, zubního kazu

Americký časopis Obstetrics and Gynecology zveřejnil v srpnu 2009 studii o tom, jak ovlivňuje plod to, jakmile matka přestane kouřit během těhotenství. U matek, které přestaly kouřit v prvním trimestru, se zvyšují šance na donošení zdravého dítěte. Plod na konci druhého trimestru začíná viditelně přibírat na váze. Pokud žena kouří v tomto stádiu, plod začne zaostávat v růstu. Pokud žena přestane kouřit, plod začne přibírat na váze.

Nejvyšší riziko srdečních vad hrozí dětem, jejichž matky kouří během prvního trimestru.

Těhotná žena by se měla snažit přestat kouřit. V průměru čtvrtina kuřaček přestane kouřit, když zjistí, že je těhotná. Velmi důležitá je pomoc a podpora lékaře, se kterým konzultuje těhotná žena způsoby odvykání si od kouření.

Kouření po porodu

Nikotin se do těla dítěte dostává společně s mateřským mlékem7 a u dítěte může způsobovat nevolnost8, koliku25, křeče nebo průjem1. Kouření cigaret po porodu29 a hlavně během kojení70 dítěte může omezit vytváření mléka.

Video: Co v těhotenství způsobuje káva, alkohol, drogy a některé léky?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:21 Návykové látky v těhotenství. Co je v pořádku a co už ne?
0:38 Kofein a káva v těhotenství
1:13 Nikotin a kouření v těhotenství
1:45 Alkohol v těhotenství: Víno, pivo, sekt, tvrdý alkohol …
2:28 Alkohol v začátcích těhotenství, kdy žena o svém těhotenství nevěděla
3:20 Měkké a tvrdé drogy v těhotenství
4:30 Antidepresiva a jiné léky v těhotenství


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Vitamíny a výživové doplňky v těhotenství. Co vše a jak užívat?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
🎞️ Vše o ultrazvuku v těhotenství. Škodí nebo pomáhá?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.


Více o kouření v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://diva.aktuality.sk/clanok/21648/preco-nefajcit-pocas-tehotenstva/
  2. http://primar.sme.sk/c/3730187/v-tehotenstve-je-fajcenie-problemom.html
  3. http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/stop-fajceniu-v-tehotenstve.html
  4. ©Depositphotos.com/[OtnaYdur]
  5. http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/kurak-a-koureni/tehotna-kuracka-matka-kuracka/51-kour...
  6. http://www.odvykani-koureni.cz/novinky/devet-mytu-o-koureni-v-tehotenstvi-1066
  7. http://www.babycenter.com/0_how-smoking-during-pregnancy-affects-you-and-your-baby_1405720.bc (ENG)
  8. http://www.webmd.com/baby/smoking-during-pregnancy (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s kouřením v těhotenství

Máš zkušenost s kouřením v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
stoupicka9  20. črc 2015

2-4 denně

Já první těhu přestala a přišla jsem o mimi a další obě těhotenství jsem kouřila, ale omezeně, někdy jen 2 a někdy i 4 cigarety za den, prostě jsem nedokázala přestat, protože jsem pak byla nervozní atd., zkrátka ty klasické příznaky. A hlavně jsem si říkala, jestli první těhu nevyšlo právě kvůli absťáku. Obě děti se mi narodily po termínu a obě měly přes 4 kg.

Někdy si i tak říkám, že kdybych přestala, kolik by pak asi děti při porodu vážily. :-D
mon_88017  14. bře 2015

Jednou za týden

Jsem poměrně silná kuřačka. Po zjištění těhotenství jsem se snažila přestat, což se sebou neslo všechny ty nepříjemné příznaky absťáku. Bez cigarety jsem vydržela asi dva měsíce, potom jsem si "dovolila" jednu za týden. Udělala jsem si z toho takový rituál, že si prostě v neděli k večeru zakouřím a nebudu si to vyčítat.
Dcera se narodila s normální porodní váhou, výraznější zdravotní problémy nemá.
2 lidé považují za užitečné
rituska88  26. led 2015

Nikdy

Já teda nikdy nekouřila, ani v těhotenství, ani nikdy před ním, ani po něm. Ale z okolí znám dva případy, kdy maminky celé těhotenství kouřily a to hodně a děti se potom narodily s nízkou porodní hmotností a dalšími problémy. Může to být náhoda nebo i vliv jiných faktorů, ale může to být i vlivem kouření. Osobně mi hodně vadí ženy, které ani kvůli miminku a jeho zdraví nedokážou s kouřením v těhotenství přestat nebo to alespoň omezit.
smutnounka  15. lis 2013

Přestala jsem kouřit v těhotenství.

Já kouřila v prvním těhotenství a to nedopadlo dobře, ale bylo to z jiné příčiny. V druhém těhu jsem už nekouřila.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce