Zrak v těhotenství

Zrak v těhotenství Během těhotenství24 dochází u žen nejen k hormonálním a tělesným změnám, ale také ke změně zraku. Při zhoršení zraku v těhotenství by se měla mít žena na pozoru, neboť může být příznakem jiného onemocnění, např. preeklampsie18, cukrovky2, těhotenská cukrovky29 nebo vysokého krevního tlaku1.

Ke zhoršení zraku může dojít také během porodu a to v době, kdy dochází v těle těhotné ženy ke kontrakcím, tedy ke stahům dělohy, jenž vyvolávají určitý tlak právě i v oblasti očí. Tento zhoršený stav může přetrvat i krátkou dobu po porodu, ale sám se upraví. Viz. níže.

Pokud má těhotná žena jeden z následujících příznaků, měla by kontaktovat svého ošetřujícího lékaře:

  • dvojité vidění
  • rozmazané vidění
  • zvýšená citlivost na světlo
  • dočasná ztráta zraku
  • žena vidí body nebo blikající světla

Krátkozrakost a relaxin

Relaxin je hormon, který uvolňuje měkké tkáně v oku a snižuje pevnost očního bělma. Tyto změny se týkají krátkozrakých žen (vidí špatně do dálky) a v období těhotenství může až dvojnásobné zvýšení hladiny relaxinu způsobit zrychlený nárůst mínusových dioptrií. Zhoršení zraku může postihnout také ženy, které prošly laserovou operací očí a hodnoty mohou z nuly klesnout do mínusových dioptrií. Zrak je možné upravit laserovou operací až po porodu29 a po ukončení kojení70. V každém případě by měly ženy navštívit svého očního lékaře jak během těhotenství, tak také po období šestinedělí10, protože se zrak může sám navrátit ke svým původním dioptriím.

Laserová operace očí

Šest měsíců před porodem, v období těhotenství a šestinedělí není laserová operace očí doporučována, protože v tomto období dochází ke změně zraku a není možná pooperační léčba pomocí léků.

Slzy a těhotenství

V těhotenství se mění také tvorba slz, která je snížena a slzy jsou hustější. Pokud žena nosí kontaktní čočky, mohou je oči během těhotenství odmítat a špatně na ně reagovat. Není doporučováno používání očních kapek nebo léků. Výjimku tvoří umělé slzy, které očím neškodí a jsou vhodné při únavě očí např. při dlouhodobém sezení u počítače.

Zrak v těhotenství Během těhotenství mohou ženy přechodně trápit také:

  • Suché oči v těhotenství - jde pouze o přechodný znak, který po porodu sám vymizí. Žena může používat umělé slzy, které jsou vhodné pro těhotné ženy nebo si udělat heřmánkový čaj, namočit do něj kosmetický tampon a položit si jej na suché a unavené oči. Vhodné jsou také studené kolečka salátové okurky.
  • Rozmazané vidění v těhotenství - množství tekutin mění tloušťku a tvar rohovky, jejíž změna může způsobit zkreslené nebo rozmazané vidění. Tento stav po porodu nebo po ukončení kojení sám vymizí. Tento stav je nutno prokonzultovat s lékařem, který může změnit počet dioptrií.

Těhotenství a kontaktní čočky

Ve třetím trimestru13 se zvyšuje citlivost rohovky, která u žen, jenž nosí čočky, může zvýšit citlivost očí na kontaktní čočky, oči ženu mohou začít bolet a jsou červené. Vhodné je nechat oči od kontaktních čoček odpočinout, nosit je po kratší dobu neb zvolit systém 5+2, tedy 5 dní nosit kontaktní čočky a 2 dny dioptrické brýle.

Zrak během porodu

V případě přirozeného porodu5 se může u ženy během kontrakcí objevit krátkodobý oční tlak, který po porodu vymizí. V některých případech může porod způsobit dočasné zhoršení zraku, které je způsobeno krvácením mezi sklivcem, sítnicí nebo pod spojivkou.

Pokud nemají ženy vážnou oční vadu, mohou mít čočky během porodu ve svých očích, během III. doby porodní je dobré si čočky vytáhnout a tlačit bez nich nebo si raději na porod nasadit dioptrické brýle.

Více o zraku v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.uvea.sk/sk/
  2. http://www.optikmorvay.sk/rady-a-informacie/clanky/zrak-a-tehotenstvo/vase-oci-a-tehotenstvo/
  3. http://www.cocky.cz/poradna/ostatni/9
  4. http://www.babycenter.com/0_vision-changes-during-pregnancy_1456567.bc (ENG)
  5. http://www.webmd.com/eye-health/pregnancy-and-vision (ENG)
  6. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/vision.aspx (ENG)

Hodnocení a zkušenosti se zrakem v těhotenství

Máš zkušenost se zrakem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
andrejka_86  17. dub 2014

Kontrola a bez čoček

Brýle nosím od svých 18ti let a když jsem otěhotněla, ani mě nenapadlo, že by mohlo mít těhotenství nějaký vliv na můj zrak. Měla jsem pocit, že mi brýle s původními dioptriemi nestačí, a tak jsem šla na kontrolu ke své oční lékařce. Ta mi zrak přeměřila a zjistila, že tam je nepatrné zhoršení, ale doporučila mi přijít na kontrolu ještě po porodu, což jsem taky udělala, ale zrak mi zůstal zhoršen, takže jsem si pořídila čočky s novými dioptriemi a poté také brýle.

V den porodu jsem měla v očích čočky, protože přes léto nesnesu na očích dioptrické brýle, pokud svítí sluníčko, protože mi hodně slzí oči. Když jsem přijela do porodnice, vůbec mě nenapadlo si čočky vyndat a že budu brzy rodit, ale pak jsem šla do přípravny a porodní asistentka se mě ptala, jestli mám čočky, tak mi je doporučila vyndat. Tak jsem si mezi kontrakcemi vyndala čočky a brýle si ani nenasazovala, protože si myslím, že by mi to u porodu vadilo.

I když mám téměř tři dioptrie, jsem ráda, že jsem u porodu neměla nic na očích ani v očích a mohla se soustředit jen na sebe a na roďení dítěte :-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce