Bolest nohou

Jeden z nejčastějších zdravotních problémů, se kterým se lidé potýkají, je bolest nohou. S bolestí se potýkají malé i větší děti3, těhotné ženy24, dospělí lidé a samozřejmě také lidé trpící různými onemocněními a lidé staří. Bolest se může objevit náhle s různou intenzitou, ale může také přetrvávat dlouhodobě a znepříjemňovat tak kvalitu života.

Video: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství.

Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolest v těhotenství vždy stejná?
  • 01:18 Nejefektivnější úlevové polohy.
  • 03:53 Úleva od bolesti pomocí šátku.
  • 06:30 Základní cviky na posílení pánevního dna.
  • 13:43 Cviky na uvolnění páteře a medizlopatkových svalů.
  • 16:13 SM systém v těhotenství - ne jen úleva od bolesti.
  • 17:10 Jak začít s cvičením v těhotenství? Na co nezapomenout?
  • 17:52 Doporučení na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se těhotenství:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?


🎞️ Příznaky porodu.


🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.


🎞️ Porodní plán.



Příčin bolestí nohou je nespočet, a tak je všeobecně doporučováno podstoupit lékařské vyšetření, které příčinu odhalí a bolest tak může být následně léčena. Bolesti nohou se léčí odpočinkem, protahovacími cviky, léky2 proti bolesti nebo také změnou obuvi či vlatních návyků.

Nejčastější příčiny bolesti nohou

Bolest nohou

  • Bolest nohou z jednostranného namáhání - taková bolest je nejpřirozenější a také i "nejpříjemnější", protože většinou odeznívá velmi rychle. Vzniká nejčastěji po větším sportovním výkonu, tůře, vycházce, lyžování, bruslení a pod.. Zvláště pokud je jedinec netrénovaný a nebo byla zátěž vyšší než je obvyklé. Tato bolest nohou většinou během dvou až tří dnů mizí.
  • Úrazové a poúrazové stavy - v tomto případě bolest způsobují poškozené šlachy, svaly nebo kosti.
  • Bolest nohou - může být i jedním z prvních projevů nepříjemného onemocnění zvané lidově "cukrovka"2.
  • Onemocnění cévního systému - bércové vředy, křečové žíly a pod.
  • Chronická onemocnění kloubů - artrózy.
  • Bolest nohou způsobená nemocí Dna (Podagra) - u tohoto onemocnění se pak jedná zejména o bolest prstů na nohou, povětšinou palců.

Nejčastější příčiny bolesti nohou v těhotenství

Bolesti, brnění a křeče v nohou

Velmi často si budoucí maminky stěžují na bolesti a nepříjemné křeče v nohou. Mezi nejčastější příčiny těchto bolestí patří nedostatek hořčíku, tedy magnesia6 obsaženého ve svalové tkáni. Takovéto bolesti je možné zmírnit větším přísunem minerálních látek ve stravě nebo popíjením minerálních vod, které obsahují vyšší obsah magnesia. Pokud ani toto ke zmírnění bolestí nohou nepomáhá, je vhodné tento problém konzultovat s lékařem, který nastávající mamince předepíše magnesium v tabletkách.

Křečové žíly - varixy

Velmi častou příčinou bolesti nohou v těhotenství jsou i křečové žíly. Pokud nastávající maminka křečové žíly má nebo se jí začínají tvořit, je důležitá snaha nohám co nejvíce odlehčit. Několikrát v průběhu dne je vhodné nechat nohy odkrvit, což lze provést velice jednoduše. Těhotná žena se pohodlně posadí či položí a nohy si opře o zeď či položí na stůl nebo židli. Pomoci od bolesti také mohou speciální zdravotní elastické punčochy nebo gely určené k léčbě křečových žil.

Bolest nártu nebo plosky nohy

Tato bolest se objevuje zejména po dlouhodobějším stání a může za ni především váhový přírůstek15 nastávající maminky. V tomto případě dokáže obtíže zmírnit správný výběr ortopedické obuvi, která nohu zafixuje tak, aby nedocházelo k nechtěnému propadání nožní klenby.

Otoky nohou

Otoky nohou9 jsou poměrně častým průvodním jevem těhotenství, zvláště pak v posledních týdnech před porodem29. Příčinou může být nadměrné množství vody v organismu, zhoršený odtok tkáňového moku nebo také projev lokálního zánětu. Zpravidla však za původem otoků stojí váhový přírůstek nastávající maminky nebo také křečové žíly.

Zmírnit tyto obtíže může pomoci vyvážená strava, dodržování pitného režimu7, nesetrvávat delší dobu v jedné poloze, tzn. vyhýbat se dlouhodobému stání či sezení, výborně může být nápomocné těhotenské cvičení9, masáže chodidel, studené obklady a neméně důležitá je také vhodná a prostorná obuv.

Bolesti kyčlí v těhotenství

Zvláště ke konci těhotenství se mohou objevit u těhotné ženy nepříjemné bolesti kyčlí4. Tyto bolesti jsou způsobeny zejména hormony, které uvolňují pánevní vazy a vazy stydké spony, čímž se tělo připravuje na blížící se porod. Svou roli hraje také velká děloha3 nebo naléhání hlavičky miminka na dno pánevní. Úlevu přináší častý odpočinek.

Bolest nohou u dětí

Začne-li si děťátko stěžovat na bolest nožiček, je vhodnější návštěva lékaře. Ačkoliv může jít např. o růstové bolesti, bolení nožiček může mít také další daleko vážnější příčiny - záněty kostí, infekce, hematologické potíže, metabolické poruchy nebo nádory a jiné. Proto je zapotřebí obtíže konzultovat s lékařem, který provede dostupná vyšetření ke zjištění pravé příčiny bolení nožiček u dítěte.
Bolesti nohou u dětí

Nejčastější příčiny bolesti nohou u dětí

Pády, naraženiny

Děti toho v průběhu celého dne hodně naběhají a naskáčou a leckdy se tyto aktivity neobejdou bez pádů a různých kolizí. V takovém případě jsou většinou následky jen v podobě modřin a podlitin, které se během pár dnů vstřebají samy. I bolest je v takovém případě přechodná, ačkoliv naraženina může pozlobit i několik dnů.

Plochá noha

Ačkoliv se většina miminek rodí se zdravými nožičkami, velmi častým jevem u dnešních malých dětí je plochá noha. Onemocnění ploché nohy patří mezi tzv. funkční poruchy a vzniká tehdy, pokud se nesprávně vyvíjí příčná a podélná klenba nožičky. Nejlepší prevencí je vhodný výběr kvalitních botiček13 s dostatečným nadměrkem již od prvních krůčků děťátka, chůze co nejvíce na boso (venku i doma), cvičení pro zdravé nožičky (senzorické koberečky, uchopování předmětů nožičkama, svlékání ponožky z jedné nohy druhou nohou, aj.).

V případě, že si dítko stěžuje na bolest nožiček, je vhodná návštěva lékaře - ortopeda, který navrhne vhodné cviky a doporučí také vhodné obutí.

Video: Cviky na ploché nohy

Růstové bolesti

Růstové bolesti u dětí se nejčastěji projevují mezi 3. - 12. rokem věku. Největší růstové tempo je u dítěte do druhého roku věku, následně mírně klesá. Během třetího roku života děťátko vyroste v průměru o 5 cm za rok. V následujících letech je průměrný výškový nárůst až do puberty cca 5 cm ročně. Mezi třetím rokem života až do období puberty probíhá několik rychlejších a pomalejších fází růstu a právě v období rychlejšího růstu se mohou objevit růstové bolesti.

Bolesti se objevují převážně v noci a mnohdy jsou tak silné, že dítko vzbudí. Růstové bolesti se projevují jako hluboká vnitřní svalová bolest, povětšinou přední strany bérce, lýtka, stehen nebo podkolenní jamky. Nejedná se však o bolest kostí, nýbrž okolních měkkých tkání, které svým napínáním dráždí nervová zakončení. Růstové bolesti se netýkají kloubů.

Dítěti může pomoci jemná masáž nožiček, při které je možno aplikovat chladivé gely nebo analgetické masti. Vhodné jsou také teplé zábaly nohou. V případě, že masáž či zábaly nepomáhají, je možno dítěti podat slabá analgetika.

Více se o růstových bolestech u dětí dočtete v hlavním článku na téma: Růstové bolesti3

Bolesti lýtek

Bolesti lýtek se nejčastěji objevují v souvislosti s onemocněním svalového, nervového, cévního nebo kostního původu.

  • Bolesti lýtek cévního původu - příčinou těchto bolestí může být ischemická choroba dolních končetin nebo-li arteroskleróza tepen, způsobená ucpáváním tepen tzv. tukovými pláty. Dále pak tyto bolesti může způsobovat zánět žil, křečové žíly, blokáda mízního řečiště nebo žilní trombóza. Za velmi prudkými bolestmi může také stát embolizace do končetinových tepen.
  • Bolesti lýtek původu nervového - tyto bolesti vznikají zejména při diabetu (cukrovce) a jedná se o diabetickou neuropatii. Diabetická neuropatie je nejčastější zdravotní komplikace pacientů s cukrovkou. Jedná se o postižení nervů, projevující se bolestí a sníženou citlivostí, nejčastěji dolních končetin, které může přerůst do potíží nejen s močovým a trávicím ústrojím, ale také do problémů se srdcem a cévami. Postihuje téměř 50% nemocných s prvním i druhým typem diabetu. Bolest lýtek nervového původu může být také způsobena drážděním nervových kořenů, příkladně při vyhřeznutí plotýnky.
  • Bolesti lýtek svalového původu - se často vyskytují po větší svalové zátěži nebo při akutních infektech. Bolesti v lýtkách mohou také způsobovat patologické procesy v kostech (nádory).

Video: Houpačka - cvik na bolest nohou

Více o bolestech nohou na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/diabeticka-neuropatie/
  2. http://www.lekari-online.cz/vnitrni-lekarstvi/indikace/bolesti-lytek
  3. http://www.rodicka.cz/bolest-nohou/
  4. https://web.archive.org/web/20150328055034/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/tehotenstvi-muze-i-bolet
  5. http://www.mimiforum.cz/rustove-bolesti-takto-mohou-trapit-vase-deti/
  6. http://www.rodicka.cz/brneni-nohou/
  7. http://www.ireceptar.cz/zdravi/proc-deti-boli-kosti/

Hodnocení a zkušenosti s bolestí nohou

Máš zkušenost s bolestí nohou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zolmina  30. říj 2019

Dobré stélky do bot

Mně pomohly až speciální vložky vyrobené přímo pro mě. Dělali je podle mé chůze z otisků na nějaké elektronické desce (podle příbalového letáku se to jmenuje dm dynamics), vyšetřil mě Dr. Neckář v Teplicích ve sportmedicíně, a pak ještě fyzioterapeutka od nich. U ní jsem stála a prošla jsem se na takové desce. Vložky mi sedly přesně do bot, měla jsem si před tím určit, do kterých bot vložky budou. Musím říct, že je to paráda, po prvním dnu nošení mám po problému. Někdy si je i přendávám do jiných bot. Terapeutka říkala, že dělají hodně vložek i dětem, hlavně mladým fotbalistům a hokejistům, mají prý nohy v hrozném stavu. Tyto vložky jim prý vyhovují a doporučují si je navzájem mezi sebou, takže se prý u nich dveře netrhnou.
Zolmína
leniczka23  2. bře 2016

Velká bolest chodidel

V těhotenství jsem se nějak neomezovala, naopak jsem byla hodně akční a když jsem nastoupila na mateřskou chtěla jsem využít volný čas a užít si poslední dny ,,volna".

Jenže kolem 30tt jsem vždy po prochozeném dni zjistila, že mě hodně bolí chodila, klenba a nárt. Když jsem šla spát a v noci se vzbudila a šla na záchod, nemohla jsem skoro ani vstát. Ráno to bylo již lepší, ale stejně chvíli trvalo než jsem to rozchodila.

V lékárně jsem si koupila Traumaplant - kostivalovou mast a ta mi většinou pomohla.
Po porodu se vše srovnalo, zřejmě za to mohl váhový přírůstek i když jsem nenabrala nějak moc (13kg).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce