Fokusovaný ultrazvuk

Slyšela jsi už o fokusovaném ultrazvuku? Jedná se o poměrně novou metodu, jejímž cílem je pomoci pacientkám, kterým život komplikuje děložní myom. Přestože u nás fokusovaný ultrazvuk zatím dostupný není, přece jen se vyplatí vědět, jak přesně tento zákrok probíhá. Jaké jsou jeho výhody a co během zákroku cítí pacientka?

Fokusovaný ultrazvuk je novou metodou pro odstranění děložního myomu.

Co je to děložní myom?

  • Myom na děloze je nezhoubný nádor, který může dosahovat různé velikosti a mít různorodé umístění. Často je odhalen až při gynekologické prohlídce, protože ženě může i nemusí způsobovat subjektivní potíže.
  • Pokud myom pacientce způsobuje bolesti, ovlivňuje menstruaci nebo komplikuje početí, lékaři se rozhodnou pro jeho odstranění, přičemž se volí buď farmakologická, nebo chirurgická cesta.
  • Přečti si více informací o děložním myomu v samostatném článku 👇

Děložní myom

Mnoho žen si od gynekologa vyslechne, že má na děloze myom. Jde o nezhoubný nádor, který dokáže nasekat paseku hlavně v případě snažení se o početí miminka. Pokud se tě tato diagnóza týká, nebo tě zkrátka jen zajímají bližší informace o děložním myomu, přečti si následující řádky.


Co je fokusovaný ultrazvuk?

  • Jedná se o poměrně nový terapeutický přístroj, jehož rozmach se předpovídá až v dalších desetiletích. První fokusovaný ultrazvuk byl v zahraničí nainstalován teprve poměrně nedávno – konkrétně v roce 2006 a dosud je na světě přibližně necelá stovka těchto přístrojů.
  • Přestože se fokusovaný ultrazvuk často označuje jako chirurgická metoda léčby či odstraňování myomů3, ve skutečnosti o chirurgický zákrok nejde, protože není potřeba otevírat břišní dutinu a vstupovat do ní chirurgickými nástroji. U fokusovaného ultrazvuku totiž hlavní roli hraje neinvazivní přístroj, který je kombinací dvou technologií – magnetické rezonance a ultrazvuku s vysokou intenzitou vysílání ultrazvukových vln.
  • Magnetická rezonance zajišťuje detailní zacílení (fokus) ultrazvukových vln, které jsou přeměněny na tepelnou energii. Konkrétně v místě zacílení dosahují tyto vlny teploty nad 570 °C. Důsledkem toho má ultrazvuk na myom doslova devastační účinek.
  • Výhodou fokusovaného ultrazvuku je bezesporu jeho průběh, který je nebolestivý a naprosto bezpečný. Ve srovnání s jinými metodami odstraňování myomů není nutná ani dlouhá rekonvalescence.
  • Fokusovaný ultrazvuk se volí především v případech, kdy žena z nějakého důvodu nemůže podstoupit operaci – ať už myomektomii, tedy odstranění myomu, nebo embolizaci děložních tepen.
  • Metoda fokusovaného ultrazvuku má kromě gynekologie potenciál také v jiných oblastech medicíny – například v onkologii při ničení kostních metastáz.

Jak zákrok probíhá?

  • Po celou dobu je pacientka při vědomí, přičemž je jen mírně utlumená léky. Jedná se o tzv. analgosedaci, kterou lékaři využívají například u dětských pacientů, kteří musí podstoupit jednoduchý a krátký zákrok třeba v zubařském křesle.
    • Magnetická rezonance určí místo, kam se budou posílat ultrazvukové vlny, které následně pomocí tepelné energie začínají ničit tkáň myomu. Rezonance po celou dobu zákroku monitoruje i teplotu, která v místě určení vzniká.
  • Zákrok trvá přibližně 2 až 4 hodiny, přičemž žena tehdy nevnímá bolest ani pálení. Délku zákroku ovlivňuje velikost a lokalizace myomu.

Rekonvalescence po fokusovaném ultrazvuku

  • Jelikož jde o neinvazivní metodu, žena se nemusí zotavovat z náročné operace a následující dny po zákroku jí nekomplikují ani rány na břiše. První hodiny poté, co pacientka absolvuje fokusovaný ultrazvuk, by měla být na lůžku v klidovém režimu.
  • Druhý den je již většinou propuštěna domů, přičemž ji lékaři seznámí s následujícími kontrolami. Přibližně po třech dnech se už může zařadit do pracovního života.

Video: Lékařka o myomech: Co se bude dít, když vám je najdou?

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Myomektomie

Pokud ti byl diagnostikován děložní myom, tvůj gynekolog možná doporučí myomektomii – operační zákrok, během kterého je myom chirurgicky odstraněn. Jak myomektomie probíhá, jak je to s úspěšností a co v případě, pokud po ní plánuješ otěhotnět?

Hysteroskopie

S hysteroskopií se může v gynekologické ambulanci setkat poměrně velké množství žen, ale přesto tento medicínský úkon není moc znám. Co je hysteroskopie, jak probíhá a musíš se na ni nějak připravit? Pojď si přečíst náš článek a dozvíš se víc.

Laparoskopie

Oznámil ti lékař, že bys měla jít na laparoskopickou operaci, a zajímá tě, jak přesně bude zákrok probíhat a co tě čeká během prvních dnů zotavování? Pojď se s námi podívat, co to laparoskopie vlastně je, kdy se může zvolit a jaké jsou její výhody v porovnání s operací, během které se otevírá břišní dutina.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s fokusovaným ultrazvukem

Máš zkušenost s fokusovaným ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce