Prirodzený pôrod verzus cisársky

tehullka
3. feb 2012

Som v 34tt a urobila som snád tu najvacsiu hovadinu na svete a pozrela som si nejake videa z pôrodou na youtube, mala som strach z pôrodu ale po tom co som si to pozrela je to nie iba strach ale hotová panika. Velmi sa teším na našu princeznu ked tu bude konecne s nami ale dost sa fakt bojim. Preto som zacala uvazovat nad cisarskym rezom, ale zevraj na vyžiadanie sa to nerobi,alebo resp. aj ked tak sa za to mastne plati. Máte nejaké skúsenosti?

lucka1987
3. feb 2012

nerobi sa to na vyziadanie to mas pravdu.. no kedze si si kukla videa z porpdu.. inak aj ja som ich kukala apohoda... tak bez do nemocnice a navstiv nejaku mamicku po cisarskom reze nech ti ukaze ranu a opise ako sa jej to hoji a ake ma bolesti a komplikacie a podobne veci.. potom zbadas ze prirodzeny porod je vlastne strasne super. 😉 pokial nemas vazny zdravotny dovod , tak ti sekciu nedaju len koli tvojej panike.. a poradim ti , cim viac panikaris, tym horsie pre teba... porpdit babo je jedna z veci co by mala matka urobit pre svoje dietatko bez ohladu nato ci sa boji alebo nie.. mysli najma nam a bude sa ti rodit lahsie.. poviem ti, ja by som inak nerodila ako prirodzene... nadherny zazitok a vobec to nebolo take strasne ako ma vsetci strasili

lucka1987
3. feb 2012
carmen86
3. feb 2012

si uvedom ze cisarsky rez je velka operacia brucha pri ktorej sa jednotlivo rozreze 5 vrstiev brucha a kazda sa potom samostatne sije a zotavenie je ovela tazsie ako po normalnom porode, kde bolesti trvaju par hodin a po porode si skor fit, takze zbytocne panikaris pozeranim nejakych videiii, drzim palce ale pokial nemusis nedaj sa rezat...

m.i.r.i
3. feb 2012

urcite nepanikar..na youtube su aj videa z cisarskeho, tak si pozri aj tie..a uvidis, ze to tiez nie je ziadna sranda...proste porod patri k prirodzenym veciam a ak je predpoklad ho zvladnut prirodzene, nie je na cisarsky dovod.
Ja som mala cisarsky potom, co som nemohla prirodzene porodit..a mam aj na cisarsky velmi dobre spomienky a nikoho nestrasim, lebo napriklad aj to zotavovanie je velmi individualne...su mamicky co po cisarskom behaju uz o par hodin ako srnky a su take, co po prirodzenom porodne aj mesiac nemozu sediet..ale pre teba aj pre dietatko je ovela lepsie ak dokazes porodit prirodzene..sama este nevies ako to nakoniec s tebou skonci, ja som behala po niekolkych vysetreniach kvoli ociam, krcovym zilam aj zrazanlivosti krvi, aby som dostala papierik od odbornikov, ze mozem rodit prirodzene...a nakoniec z toho aj tak bol neplanovany cisarsky
Cisarsky si nevybavis....musis ma na to zdravotnu indikaciu..ale pokial viem, tak jeden z dovodov, ktory dokazu niektori lekari akceptovat je aj "panicky strach z porodu"..ale to asi musi byt podlozene psychologom, neviem...ale naozaj to neries...skus si dat epidural, mne to pomohlo velmi...kedze som nemala velke bolesti a len som si sledovala na monitore ako mi idu kontrakcie..je to uzasna vec podla mna a ten strach z bolesti a vsetkeho okolo toho to urcite zmierni..

jespera
3. feb 2012

@tehullka ja som po cisarskom - najprv pohoda, lahnes si na stol a ani nevies kedy a zrazu sa zobudis na izbe, chces prehltnut - ups, neda sa, hrdlo po hadicke na dychanie - je ako sialeny zapal hrdla, potrebujes si odkaslat pretoze mas tam nahromadene hlieny a neviem co vsetko po intubacii....nadychnes sa a ides na to a hned aj skoncis - brucho ti to nedovoli, chces dvihnut ruku a napit sa vody - zatnes zuby a ako tak sa ti to podari, prvykrat sa ti dovolia postavit po 12 hodinach, sadnut si na postel....zlozit nohy z postele....a postavit sa urobit prvy krok....ani ti radsej neopisujem,,,po takom tyzdni je to ako tak....po dvoch sa celkom da a opotom uz to aj ide...mna caka porod tento rok a modlim sa aby ma pustii rodit normalne....epiduralka, do vody...hocico...nechcem to uz zazit znova. A pritom ja som ten lepsi pripad kedy som nemala ziadne komplikacie - teploty, hnisanie rany, netrebalo to cistit. reps. odznova sit....neries nejake blbe videa porodu..kazda zena je ina, kazde dieta ide vonku inac,,, prestuduj si alternativne sposoby a ked nemusis tak cisrsky neries. Pri porode si to odtrpis a za par hodin stojis v sprche, po ciraskom - -------po tyzdni do sprchy...

mariana0915
3. feb 2012

@jespera ja som mala CP už 2x a ked sa bude dať tak časom chceme aj 3dieťa a tiež bude za Cp ,neviem kde si to rodila ale ja som bola v sprche už na druhy den a dokonca som nemala žiadne problemy a chodial som už akokeby nič na druhy den ,aj sestričky sa čudovali že nevyzeram nato že ma pre 48 h rezali 🙂
je pravda že každa žena to inak znaša ja som mala bezproblemove tehu aj porod a aj po porode to bola pohoda 🙂

nice202
3. feb 2012

ja som mala sekciu /cisarsky/ a bolo to absolutne v pohode. nic nebolelo, malu vytihli za 10 min. na druhy den sa trosku tahsie vstavalo, ale dalo sa to prezit. teraz ani neviem, ze som nejak rodila. inak ja by som asi tiez sla prirodzene, ale malej zistili, ze je velmi velka. mala 4800g a 2x omotanu pupocnu snuru. cize ja som si vybrat nemohla
@tehullka a do sprchy som sla na druhy den. kocka so mnou na izbe potrhana az ku konecniku z prirodzeneho porodu, bola na tom ovela ovela horsie. ja som sla domov na 4 ty den.

kralicica
3. feb 2012

pozri si video cisarskeho a hned si to rozmyslis :D ja mam za sebou uz dva a poviem ti, nie je to med lizat 😅

rienok
15. okt 2012

obnovujem túto tému... snáď sa niekto pridá a odpovie mi 🙂
ja zase riešim takúto dilemu - veľmi by som si želala naše slniečko porodiť prirodzene. môj gynekológ však by radšej cisársky hlavne kvôli veku ( 40 r) a tým že sa mi podarilo otehotnieť až po 8 IVF-kach. zatiaľ nemám žiadne zdravotné indikácie na cisársky ale vravel že už len vyššie spomínané je indikáciou 😝
ja by som veľmi želala malinkej aby bola so mnou od začiatku bez stresu z odlúčenia, aby sme zažili zázrak bondingu a samoprisatia.... neviem či sa to vôbec niekde v BA dá a či sa to dá zariadiť aj v prípade cisárskeho.
Veľmi pekne ďakujem za akýkoľvek názor 🙂

syslica
15. okt 2012

@rienok Ahoj, poznám mamy štyridsiatničky po umelom oplodnení, ktoré normálne rodili vaginálne. A bez problémov. Rozumiem doktorovi, ktorý sa chce asi poistiť, aby sa nijaké komplikácie neudiali (ale nikde nie je napísané, že CR musí prebehnúť bez komplikácií, nikomu to neželám), no možno by si svoju túžbu mala prekonzultovať s ním ešte raz. Hádam by nebol až taký problém viesť pôrod vaginálne, na žiadosť rodičky, rezať sa dá v prípade potreby vždy.
Odporúčala by som ti spísať pôrodný plán, hoci doktori ho nie vždy rešpektujú. Napríklad také okamžité priloženie k prsníku po narodení nie je ani po nekomplikovaných pôrodoch bežná prax v našich pôrodniciach. 😖

bubka35
17. okt 2012

@rienok rodila som "prirodzene" porod sa totalne skomplikoval a takmer nam zabil dieta. takze o ziadnom bondingu nemohla byt ani rec, laktacia sa absolutne nerozbehla a ja som bola v takom stave, ze o babo som sa mohla zacat starat az na treti den. rodila som na antolskej, dodnes mam bolesti-2 roky a stale trpneme, aby bolo babo v poriadku. pre mna radsej sekcia.

sonia10
17. dec 2012

Ahoj, ja som mala 1 cisarsky a 2 prirodzene porody, ten posledny len 5 tyzdnov dozadu. Ja by som si vzdy vybrala prirodzeny, ja osobne som bola po oboch hned fit a citila som sa ovela lepsie. Moj cisarsky bol planovany, takze ziadne komplikacie ani problemy neboli, ale po cisarskom som sa davala dokopy najmenej mesiac. Ja som sice nerodila na sk ani raz ale bonding a kojenie do hodiny sa da robit aj pri cisarskom ked je planovany a nie su komplikacie, musis mat len chapajuceho doktora. Mne dali dceru pri cisarskom hned na hrudnik potom co ju vysetrili ze je ok, elektrody na monitorovanie som mala upevnene tak aby to tam nezavadzalo a hned ako som mohla som moju dceru zacala kojit co bolo tak do pol hodiny po zasiti. Ja som dceru mala vlastne stale pri sebe, ale ci ti to budu akceptovat na sk to teda neviem. Ale za pokus to stoji, sa porozpravat s tvojim porodnikom ak uz sa rozhodnes pre cisarsky, ci by to islo aj tak aby ste mohli mat cas s babatkom hned po porode. Drzim palce.

digysa
17. jún 2013

Preco sa prirodzeny porod vola PRIRODZENY a preco sa cisarsky porod nevola PRIRODZENY?

Co je lepsie PRIRODZENE alebo NEPRORIDZENE?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre