Začala som dávať bábätko neskoro na bruško?

accuz
24. mar 2024

Ahojte,

chcem sa opytat ci som zacala davat babatko na brusko neskoro, ci som mu mohla nejako teraz ublizit. Prvy tyzden ako sa narodila mala este pupocnik, to nam tvrdili ze nemame davat na brusko kym neodpadne. Malinka ale mala zdravotne problemy, prisli sme z porodnice, tyzden sme boli doma kym sme boli opat na tyzden hospitalizovaní, kedy bola aj operovana a len lezala v inkubatore. Dalsi tyzden sme boli doma, nepolohovali sme, uplne som na to zabudla a pediatricka nam nepovedala o polohovani nič. No od minuleho tyzdna (teda v 5.tyzdni) som ju zacala davat na brusko 3x denne cca, na zaciatku sa jej darilo, teda obcas hej obcas nie zdvihnut hlavicku a posledny tyzden nechce vobec zdvihat. Kolega muža tvrdil ze ich mala pekne drzala hlavicku hore už v 3.tyzdnoch. Sme z toho frustrovaní či sme niečo nezanedbali a nenarušili jej vyvoj...Kedy ste davali vy dietatko na brusko? Je neikto kto zacal aj neskor nez od narodenia?
Dakujem

zuzinka888
24. mar 2024

Neboj vsetko dobehne. Len ju casto davaj. Ja som zacala az po 4 tyzdnoch- mal zlomenu klucnu kost tak lekarka povedala aby sme pockali.

saxana000
24. mar 2024

Samozrejme ze.nenarusite vyvoj ale.tuto polohu nepozna a preto.jej je neprijemna vzpiera sa a nie je v klude musi si zvyknug..pri kazdom prebaleni ju len pretoc nachvilocku na brusko ozaj par sekund staci je to pre nich este velmi namahaveradsej castejsie.aviackrat ako.2x.denne.na 5.minut.postupne si zvykne prestane sa.hnevat a.zacne aj hlavicku zdvihat..
Prosim ta a hlavne neporovnavaj nikdy v nicom..

mabenn
24. mar 2024

joj tieto reci ze ich dieta drzalo hlavicku v 3tyzdnoch...ja som syna zacala na brusko davat az po 3tyzdnoch, 10dni mu pupok este drzal, bol taky prve tyzdne lezavy nehybny, nesilila som to...boli ste aj v nemocnici, tak to neries...dieta posiluje svaly aj tym ako ho drzite, nielen tym, ci ho davas na brusko

lucia13022023
24. mar 2024

Neboj. Mali sme podobný prípad, malý mal len 10 dní a skončili sme na tri týždne v nemocnici, na bruško som ho začala dávať tiež asi 5./6. Týždeň. Nedržal hneď hlavičku... Ale vývoj ma úplne normálny, na bruško sa začal otáčať ešte pred tretím mesiacom a od vtedy bol na brušku stále. Miloval to. V ničom nezaostával, ešte by som povedala ze všetko robil skôr ako rovesníci. Tak sa neboj, vswrko bude ok ☺️

anavixy
24. mar 2024

Nie, nijako jej to neublizilo. Teraz ju davaj na brusko a rovnako dolezite je davat na boly v bdelom stave, nie v perinke, ale aby mala aktivny cas aj na bokoch. Na bruska sa inak dieta moze davat aj s pupocnym pahylom, ak ho nema prilis dlhy ci ostry a netlaci ho.

mabenn
24. mar 2024

potom rataj s tym, ze to chvilu trva...tyzdne...syn prve pokusy dvihania hlavicky daval po cca 2mesiacoch od narodenia, uz sa pretacal...dovtedy lezal ako drevo, este sa aj hneval, ked som ho dala na brusko...a normalne v roku zacal chodit

daniela2202
24. mar 2024

@accuz ja som na bruško v živote nedávala, ani sestry.... deti sú zdravé...😂😁😂... teda dospelé už

anavixy
24. mar 2024

@daniela2202 super, ale ked budu mat vase deti deti, tak im netvrdte, ze sa to nemusi, lebo vy ste to nerobili 🙂 polohovat dieta na brusko je velmi dolezite

daniela2202
24. mar 2024

@anavixy tak možno som už stará😂...prosím otázka - v čom je to dôležité? ...ďakujem

kris_tin257
24. mar 2024

My sme pri prvom synovi nevedeli že ho treba dávať na bruško napríklad, na prvej mesačnej kontrole zrazu pediatrička že malý vôbec nedvíha hlavičku že ak sa to nezlepší smer neurológ... Vtedy sme zistili že ho treba dávať na brucho aby začal dvíhať hlavu 😀 všetko v pohode dobehol

anavixy
24. mar 2024

@daniela2202 no ved tie odporucania sa menia, vyskumy, veda pokrocila, kto to nemusi sledovat to ani nema ako vediet, kym to nie je pre neho aktualne 🙃
Posielam link na clanok od odbornikov, je napisany ako reakcia na tvrdenie, ze dieta sa nema davat na brusko a ma sa to nechat na jeho prirodzeny vyvoj (teda az sa tam otoci samo)
https://www.cadbt.cz/clanek-polohovani-miminek-...

haraburdova
3. apr 2024

My sme zacali davat malu na brusko ked mala skoro mesiac ked nas pustili z nemocnice, dovtedy bola na pristrojoch takze to nebolo mozne. Par tyzdnov sa strasne storcovala ale teraz (3m) uz krasne lezka na brusku vydrzi tak aj 20 minut a hrame sa aj 3-4x denne na brusku 🙂 Hlavicku nema prelezanu vobec, pekne zaoblenu, ale to moze byt aj tym ze s vynimkou noci spinka v satke/nosici. Vobec sa nemusite bat. Ak by nechcela lezkat na posteli/deke na brusku, stale ju mozete nosit na tigrika aby posilovala hlavicku a krcne svaly. Alebo sprijemnite polohu na brusku tak ze bude lezat na vasej hrudi, nasa tak vecer aj zaspava 🙂

lucia147852
3. apr 2024

@anavixy na toto sú tiež rôzne teórie, kedy a ako dávať na brusko. Ja som šla podľa kiedronovej a obe deti sú a boli v poriadku.

euie
3. apr 2024

skus davat na zem hrubsiu deku alebo podlozku a tak davat babo na brusko, proste nie na makku postielku len, lebo tam sa dobre nevie podopriet, lepsie jej to pojde na tvrdsom. Nezabudni polohovat aj pri lezkani v postielke, kvoli zlezanej hlavicke a to nielen prve tyzdne, ale aj neskor do cca 1roka.