Moučnivka na jazýčku novorozence

Zodpovězené
28. led 2019

Dobrý den,

syn se mi narodil o tři a půl týdne před termínem, byl trošku drobnější, ale jinak vše ok. Kojení funguje, ale jediné, co nás opravdu trápí, je moučnivka na jazýčku .

Objevila se pár dní po porodu, byla jsem hned u lékaře, který mi řekl, že to je normální a nemá to moc, že by to mělo samo zmizet a když ne, mám přijít za týden znovu. Protože to bylo spíš horší, došla jsem na kontrolu po pár dnech a napsal mu orální gel s miconasolem, který mám třikrát denně dávat na dudlík. Když jsem se ptala na souběžné ošetřování bradavek, tak prý není potřeba, mykozu má on, ne já . Hned další den jsem naznala, že dudlík není optimální forma podávání a gel mu od té doby dávám na "uchošťouru", kterým jazyk potírám a pro sebe jsem pořídila Canesten, protože mě bradavky po kojení pálí. No teď už je to tři týdny a moučnivka z jazyku nezmizela (přesto, že ošetřuji syna i sebe minimálně 4-5x denně).

Už jsem zoufalá a k lékaři se už nehrnu, protože mám pocit, že to nemá potřebu řešit. Je nějaký zaručený způsob jak se toho zbavit, nebo mám vyhledat jiného lékaře?

Předem děkuji za pomoc.

Dobrý den,
moučnivka v ústech novorozence a kojence je častá a řeší se několika způsoby, ovšem léčba bývá zdlouhavá. Ústa vytírejte již doporučeným roztokem nebo Neocid gelem, léčbu doplňte vytíráním celých úst ( tj. jazyka, dásní, vnitřních tváří ) odvarem řepíku, a to několikrát denně. Dále podávejte miminku celkově laktobacilus ( nejlépe kapky Bio Gaia ), pečlivě vyvařujte dudlíky a popř. savičky.
Vhodná je též samozřejmě péče o prsní bradavky, pakliže kojíte. Jejich pálení a zarudnutí svědčí o kvasinkové infekci a je potřeba ji řešit spolu s moučnivkou - dezinfekce bradavek, jejich omývání řepíkem, po kojení aplikace Fucidinu, celkově laktobacilus i Vám (doporučuji Gynimun Dual ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová