Časté kojení. Je to špatně?

Zodpovězené
21. lis 2022

Dobrý den,

mám doma 5týdenní miminko a problém je v tom, že poslední dobou chce pít i co hodinu. Naše paní doktorka mi řekla, že tak často rozhodně kojit nemůžu, protože pláče z toho, že ji bolí bříško, protože nestihne strávit mléko a vrací se jí. Řekla, ať kojím nejdřív za 2,5 hodiny. Když jsem ji vážila před kojením a po kojení, zjistila jsem, že vypije zhruba 50 ml na každé kojení. Jenže malá mi začne brečet po hodině, dožaduje se prsa a pláče. Rady paní doktorky, ať ji zabavím jinak (chování, ježdění v kočárku…) nezabírají, a já nemám to srdce čekat ještě 1,5 hodiny a nechat ji brečet.

Je to špatně? Opravdu jí častým kojením ubližuji?

Jak často bych měla kojit, popřípadě jak intervaly prodloužit. aniž by malá plakala?

Jsem z toho naprosto zoufalá a nevím, jak se k tomuto tedy postavit.

Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

paní doktorka je možná trochu "ze staré školy", mimimálně toto její doporučení. Kojit můžete tak často, jak potřebuje miminko. Varování před "mícháním natrávaného mléka s novým" atd. je opravdu letitý a mnohokrát vyvrácený.

Doporučení kojit pro první týdny:

  • tak často a tak dlouho, jak chce mimi (celkově to může být něco mezi 15-45 minutami)
  • často střídat prsa - vždy, když mimi již nesaje aktivně, vystřídejte, kldině i 4x nebo 5x za jedno kojení
  • zkuste kojit mimi jen v plence, tedy kůže na kůži, mimi je pak aktivnější a více vypije
  • zkuste tzv. savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz, zde najdete i mnoho velmi přínosných informací ke kojení

Umělé prodlužování intervalů mezi kojením zvyšuje riziko předčasného odstavení a kojení jen komplikuje.

Moc držím palce, z toho co píšete, děláte vše dobře. Dejte na svůj instinkt, pokud miminko prospívá a je spokojené, je vše ok.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová