Jak dlouho je odsáté mateřské mléko pro dítě přínosem?

Zodpovězené
20. led 2022

Dobrý den,

mám měsíční dcerku a kojení nám nefungovalo. Mléko musím odsávat a podávat dcerce přes láhev. Mléka se mi netvoří dost, tedy denně asi tak 4 dávky mléka dám svého odsátého a asi 3 dávky umělého.

Jak dlouho je odsáté mateřské mléko pro dítě přínosem?

Pokud bych například. mateřské mléko měla už jen na jednu dávku denně, mělo by to nějaký smysl?

Pokud bych si to mléko „sbírala“ během dne, šlo by už o nekvalitní mléko?

Mléko mám hlavně v levém prsu, z pravého odsaju za 15 minut sotva 20 - 30 ml.

Jedná se pouze o přední mléko?

Děkuji

Dobrý den,

MM je přínosem v jakékoli dávce. Vždy říkám, že každá kapka dobrá, takže je skvělé, že takto alespoň částečně udržujete laktaci. Statisticky, je velmi zásadní dávat MM min. do 3 měsíců věku dítěte. Zde jsou pak z dlouhodobého hlediska největší rozdíly a děti, které dostávaly alespoň částečně MM jsou zdravější, méně často hospitalizované apod.

MM můžete během dne odsávat a sbírat do jedné nádobky a poté podat. Skladovat můžete v lednici 3 dny, v mrazáku až 6 měsíců.

Rozdílné množství v prsech je normální a velmi časté, obě prsa mají stejně kvalitní mléko.

Moc držím palce .

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová