Jaké mléko se nejvíce podobá mateřského mléku?

Zodpovězené
13. srp 2019

Dobrý den,

mám 16 měsíční dcerku a začínám ji pomalu odstavovat. Kojím ji pouze večer před spaním a 1x v noci. Pak ji učím pouze na vodičku.

Na večeři jí dělávám krupicovou kaši z mléka z automatu a bez problémů ji sní. Zkoušela jsem jí dát do láhve převařené totéž mléko, 2x potáhne a dost. Je jedno, jestli je hladová a zda má žízeň.

Tak jsem jí zkusila dát mé odsáté do láhve, ani to nechtěla. I láhve jsem měnila. Nepomáhá. Dnes jsem jí z láhve přelila do hrnku a cca 50 ml z něj vypila.

Jak naučím dítě pít mléko?

Jaké mléko je vhodné místo mateřského mléka?

Lékařka mi doporučovala umělé, ale nejsem tomu velmi nakloněna.

Kolik mléka by mělo 16 měsíční dítě denně vypít?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

děkuji za tento dotaz, nabízí množství častých mýtů a "zbytečností", kterých se maminky nevědomky dopouštějí.

Předně je skvělé, že takto dlouho kojíte, děláte pro svou dceru a také pro sebe jen dobře. Dlouhodobé kojení má výhody jak pro imunitní systém dítěte, tak pro zdraví maminky (nižší riziko osteoporozy, rakoviny prsu i děložního čípku).

V tomto věku již není vůbec nutné dávat láhvičku, dítě je natolik zralé, že může pít z obyčejného hrnečku či hrnečků s tzv pítkem, které normálně teče, nemusí sát - ostatně to je patrně důvodem, proč lahvičku nechce - sání z ní je od sání prsu velmi odlišné.

Také nemyslím, že je nutné zavádět umělé mléko - pokud dítě jí pestrou stravu a má dostatek všech složek, vitamínů, minerálů atd a dobře snáší mléčné výrobky, můžete dávat jak kravské mléko, tak kozí, případně jako doplněk stravy rostlinná mléka - ovesné, makové, mandlové (pozor u holčičky na sojové, to jen v malé míře).

Co do množství mléka na den - to je dotaz spíše pro výživového poradce, kterým nejsem.

Nakonec - pokud to vyhovuje Vám i dcerce, zkuste zůstat u jednoho večerního kojení. I v tomto věku má MM svůj smysl a takový "multivitamín", který jí nyní v MM dáváte, již nikdy nebude mít 🙂. U tohoto večerního kojopomazlení můžete klidně ještě pár týdnů či měsíců zůstat a nebojte se, že byste byla odkázána na povinné ukládání. Děti dokáží bez potíží usnout i s tatínkem nebo s babičkou.

Krásné dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová