Jak kojit týdenní miminko, které skoro pořád spinká?

Zodpovězené
12. srp 2022

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně kojení týdenního miminka. Problém je, že miminko skoro pořád spinká.

Snažím se ho i budit. Následně potáhne párkrát a spí dál. Bojím se, že takovýmto způsobem bude dehydrováno a bude málo přibírat. Dokáže nepapat i 5 hodin. Vypije maximálně 30 – 40 ml a spí dále. Vážím před a po kojení.

Je to v pořádku, nebo mám začít dokrmovat umělým mlékem?

Děkuji

Dobrý den,

velmi záleží na tom, kde miminko spinká - pokud zabalené v zavinovačce v postýlce, pak doporučuji být naopak s miminkem co nejvíc ev kontaktu. Ideálně nahaté miminko chovejte, noste, mazlete se s ním. Udělejte si pelíšek a buďte tam spolu. Když miminko instiktivně cítí blízkost maminky, zpravidla se budí dříve. Stejně tak kojte nejlépe kůže na kůži a ideálně v savčí poloze - viz. prirozenekojeni.cz. Miminka v této poloze lépe reagují, neusínají tolik.

Jakmile vidíte, že mimi už nesaje a usíná, vystřídejte prsa. Vystřídejte je klidně i několikrát za jedno kojení. Tak prodloužíte dobu sání a kojení. Kojte vždy mimi jen v plence, tedy kůže na kůži a i vy nahoře bez. To také podpoří instinkt a mimi nebude tolik usínat.

Kojte nejdéle po 3 hodinách, počítáno od počátku kojení. Jakmile se blíží daný čas, zkuste zaznamenat chvíli, kdy se mimi začne hýbat, zabrouká, zahýbe hlavičkou. To je známka lehkého spánku. Mimi vemte, rozbalte a položte k sobě na hruď. Zpravidla začne do několika minut hledat prso.

Zda má dostatek tekutin poznáte podle počůraných plen - min 6, lépe více za 24 hodin.

Ohledně dokrmu se poraďte s pediatrem podle váhového přírůstku miminka. Vše je však teprve v začátcích a nemyslím, že je dokrm potřeba. Důležitý je nyní kontakt a co nejčastější kojení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová