Jak zvýšit zájem 5měsíčního syna o kojení?

Zodpovězené
3. bře 2023

Dobrý den,

mám 5měsíčního syna, kterého jsem kojila od narození. První 3 měsíce bylo vše v pořádku, přibíral a rostl nadstandardně. Byl spokojen. Pak přišla první stávka a od té doby máme problém. Zpočátku to bylo tak, že pár dní při kojení protestoval - ustáli jsme to, uklidnilo se to na týden a potom znovu.

Začátkem února onemocněl a celý jeden den se odmítl kojit. Byli jsme v nemocnici, já jsem si neodsávala, neměla jsem odsávačku a syn byl stejně nepoložitelný. Další dny se odmítal kojit skoro pořád, tedy až na párkrát, kdy prs přijal. Dosud prs přijme jen v noci a dopoledne, a i tak se z něj nenají. Jako kdyby prs nevnímal jako zdroj jídla, ale jen něco k uklidnění.

Mám i mléka méně, ale to jeho kojení je hrozné. Vždy to trvá jen chvíli, někdy jen do 5 minut. Výjimečně déle a dále nemá zájem. Kojení se neukončí pláčem.

Dokrmovala jsem přes cévku, když prs přijal. Do té doby dostával i UM nebo odsáté mléko lahví. Dávali jsme i lžičkou, ale to skoro nic nesnědl. Sát chce, při nepokoji směřuje k prsu, a jakmile ho vytáhnu, tak spustí hrozný pláč.

Velmi chci kojit.

Jak mu pomoci, aby měl znovu zájem o kojení?

Beru vše na podporu laktace, odsávám.

Děkuji

Dobrý den,

výše popisujete typický bojkot, tedy odmítání prsu bez zjevné přičiny. Je zde velmi těžká pomoc, spíše je to pokus - omyl a Vy jste jistě vyzkoušela už vše možné i nemožné. Miminko je z velké části kojeno, plně kojeno první 3 měsíce, což je skvělé a pro jeho zdraví jste udělala maximum.

Nyní je třeba zajistit, aby měl dostatek všech potřebných látek a ideálně zachovat kojení po co nejdelší dobu. Každá kapka MM dobrá. Dokrm cévkou je v tomto případě ideální a poté co největší kontakt - nošení v šátku, společné koupání, společné spaní. Pokud chcete, můžete odsávat, pomůže to stimulovat a déle udržet laktaci. Co je však důležitjěší je Vaše psychická pohoda - vím, že chcete kojit a chcete dát miminku maximum, nicméně udělejte si to tak, aby to pro oba bylo fajn, abyste si po letech nevzpomínala na toto období, jako na horor. Jste s miminkem stále neodmyslitelně propojena a mimi ví o každém pocitu a hnutí mysli, které máte. Zná každou výčitku i tu nevyřčenou. Proto je moc fajn s miminkem o svých pocitech mluvit, ale také si je sama zanalyzovat, pochválit se za to, co jste zvládla a naplánovat si, co ještě zkusíte. Když to klapne, fajn, když ne, svět se nezboří a pojedeme dál. Děláte vše možné i nemožné, pojďte trochu zvolnit, méně tlačit na pilu, dovolit si dokrmování a soustředit se na hezké chvilky, které spolu máte.

Zanedlouho můžete začít s příkrmy. Bylo by fajn zavést příkrm místo UM, tedy pokusit se co nejvíc zachovat kojení a kojit stále na požádání nebo častěji jen nabízet, nenutit. Kojit v noci, v rozespalosti atd. a k tomu postupně - nijak rychle začít nabízet příkrmy zelenina, kaše, atd. S příkrmy postupujte klidně velmi, velmi zvolna. Žádné křupky, žádné sladkosti, žádné sladké pití (k pití jen voda).

Je velmi pravděpodobné, že syn nebude žádný velký jedlík, takže ani příkrmy nebudou přijímány ve velkém množství, bude stačit pár lžiček.
U bojkotu se někdy časem může objevit nesnášenlivost některých potravin či jejich složek - bílkovina kravského mléka, lepek, některé alergenní potraviny. Proto s příkrmy postupujte po jednotlivých složkách.

Je skvělé, že jste to i přes zmíněné problémy zvládla a stále chcete dál kojit. Snad jsem alespoň trochu pomohla.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová