Novorozenec je plný plodové vody a nemá zájem o kojení. Mám ho budit a odsříkávat?

Zodpovězené
27. kvě 2019

Pěkné odpoledne.

Leží tu vedle mne 36 hodin starý syn a od porodu se mu nadavuje a blinká plodovku. Už se přisál, ale stačí mu pít tak po šesti hodinách, vůbec se na jídlo nebudí a nemá zájem o sání. Když už se přisaje, po chvíli se mu chce blinkat a končí. Už bych potřebovala, aby začal sát a ulevit počínající hořkostí prsou. Za jak dlouho po porodu takováto miminka projeví zájem o kojení? Tedy začne se na kojení budit a bude chtít sát. Nyní totiž nesaje ani nabízený prst, tedy opravdu to je tím, že nechce. A případně má smysl odsávat mlezivo, když už začínám mít horké prsy? Nebo je to jen projev nalévání prsou?

Děkuji!

Dobrý den.

Ano, to se často stává, pokud miminko spolyká hodně plodové vody, potřebuje ji postupně strávit a nemá o kojení zájem. Kojte na požádání a buďte v kontaktu, dejte pozor na předčasně podaný dokrm, zatím není nutný. Až 3 dny po porodu není třeba dávat žádný dokrm, pokud dítě dotatečně čůrá a snaží se kojit. Buďte tedy trpělivá, on to zvládne. Zkuste savčí polohu a samopřisátí kůže na kůži (www.prirozenekojeni.cz).

V případě, že budete mit bolestivá a nalitá prsa, odsávejte do úlevy, chlaďte, masírujte, aby nedošlo k zánětu.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová