Proč mám opakující se bolest prsu při kojení?

Zodpovězené
20. dub 2022

Dobrý den přeji,

syn má 10 měsíců. Od cca 4. měsíce začal odmítat pravý prs. Postupně se to vykrystalizovalo tak, že se z něho kojí jen 3 až 5x za den. Kojí se na požádání. V noci z něj pít odmítá. Nakojím ho z něj vždy hned ráno, když se vzbudí, během dne pokud se podaří, po odpoledním spánku a před koupáním. Takhle nám to fungovalo do jeho 8,5 měsíce. Tehdy se mi třikrát za sebou během 2 týdnů buď zapálil prs, nebo ucpal mlékovod. Neumím to rozlišit.

Potom bylo měsíc všechno v pořádku a teď mě to chytlo zase. Červené fleky na prsu, bolest prsu i na jemný dotek, bolest kloubů a svalů. Pocit, jako kdybych měla mít horečku, ale měla jsem max. 37,5 stupně. Toto vždy odeznělo do 48 hodin. Prs jsem masírovala pod teplou sprchou, bulku jsem neobjevila ani jednou.

Může to být způsobeno tím, že se z prsu kojí syn jen občas?

Pokud ano, tak proč to tak fungovalo několik měsíců a najednou ne?

Zvýšila jsem fyzickou aktivitu, kromě cvičení jsem začala pracovat na zahradě. Byla jsem celkově unavenější.

Může to způsobovat i fyzická únava?

Jaká jiná příčina může být a jak tomu předcházet?

Nebylo by lepší kojit jen z jednoho prsu, ve kterém se mi toto nestalo ještě ani jednou?

Děkuji

Dobrý den,

mastitida, neboli zánět prsu případně náběh na něj může být způsobena dlouhými pauzami mezi kojením z daného prsu. Pokud cítíte, že je prs plný, nahřejte, rozmasírujte, odsajte a poté zchlaďte. Přilkládejte primárně k tomuto prsu, zkuste určitě savčí polohu tak, aby se mimi přisávalo samo - viz www.prirozenekojeni.cz.

Pokud se z prsu mimi nenakojí a prso je nalité, odsajte do úlevy.
Fyzická únava za potížemi nejspíš nebude. Druhý prs je odsáván (je z něj kojeno) pravidelně, proto se tam potíže neobjevují.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová