Proč mě bolí část prsu?

Zodpovězené
23. srp 2023

Dobrý den,

kojím týden a v noci mě začala bolet část prsu. Není tam ani bulka a ani otok. Syn pije pravidelně z obou prsou. Tento prs mě při kojení i bolí.

Co to může způsobovat?

Děkuji

Dobrý den,

mléčné žlázy začínají velmi intenzivně pracovat, velmi zduří, mohou být pohmožďěné, mohou se tvořit tzv. retence - zatvrdlinky v prsou. Během kojení se může také objevit mastitida - zánět nebo náběh na zánět prsu, kdy máte zvýšenou teplotu, prs nebo jeho část je horký, tvrdý, červený. To vše je velmi časté a zvláště na počátku kojení se objevuje velmi často.

Kojte tak často a tak dlouho, jak miminko chce a potřebuje, doporučuji střídat prsa při každém kojení i vícekrát tak, aby se prsa vyprázdnila. Pokud i mezi kojením cítíte tlak a bolest v prsou, můžete do úlevy odstříkat. Jen do úlevy, ne více.

Postupně se kojení přizpůsobuje potřebám miminka, žlázy se zklidní a získají pružnost. Uvidíte, jak se to bude vyvíjet, pokud se nebude situace zlepšovat, obraťte se na gynekologa.

Moc gratuluji ke krásnému začátku kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová