Respirační syncytiální virus a snížená tvorba mléka. Jak máme rozjet kojení?

Zodpovězené
13. bře 2023

Dobrý den,

mám 3měsíční dceru, které před týdnem potvrdili respirační syncytiální virus (RSV). Maličká měla dusivý kašel a byla velmi zahleněná. Během 3 dnů odmítala kojení a byla velmi spavá. Byly jsme hospitalizovány na dětském pneumonologickém oddělení kvůli možné dehydrataci.
Už nás propustili, protože na plicích není žádný nález a kašel se zlepšil.

Problém s kojením však přetrvává.

Mohlo se stát, že mi rapidně klesla tvorba mléka za ty 3 dny?

Dcera má málo počůraných plenek a vidím, že mléka je velmi málo. Dudluje a dudluje, ale nic nepolyká. Už týden jí stojí váha. Snažím se ji často přikládat, ale mám obavy, že se to mlíčko nerozběhne a nezačne tloustnout. Zkoušela jsem jí dát láhev, ale odmítá ji. Jako kdyby z ní neuměla sát.

Je šance, že se to ještě rozjede?

Nikdy nějak extra nepřibírala, ale pořád prospívala.

Mám ještě vydržet a výlučně kojit?

Děkuji

Dobrý den,

ano, je možné, že došlo ke snížení laktace, navíc zahlenění, nemožnost dýchat nosem a vlastně dušení při kojení je pro miminko velmi nepříjemné. Nic ale není ztraceno. Udělejte si takový restart, pelíšek, kde budete spolu, kůže na kůži, budete kojit tak často, jak mimi chce, při každém kojení často střídat prsa. Velmi doporučuji savčí polohu kůže na kůži (viz web prirozenekojeni).

Pokud aktuálně nedostává dostatek tekutin, zkuste jí podat příkrm (ať už odsáté MM nebo UM) cévkou přímo při kojení. Sání pro ni bude trochu snazší a opět začne být na prsu aktivní. Tím znovu laktaci rozběhne.

Jak na dokrm cévkou nadete např na webu infookojeni.net

Je skvělé, že se Vám podařilo zvládnout takto těžkou situaci a stále kojit, moc držím palce!

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová