Vliv kojení na případnou boreliozu. Mohu ukončit kojení, nebo mám počkat?

Zodpovězené
1. srp 2019

Dobrý den.

Mám dceru rok a třičtvrtě a mám ji v plánu už odstavit, popravdě mi už kojení vyloženě vadí a taky jsem na začátku těhotenství, dost mě bolí prsa a se svými 46 kg mám i trochu obavu, jak by to moje tělo dál zvládalo.

Nicméně dcera měla tento týden klíště a já teď přemýšlím, jestli raději ještě pár týdnů s odstavením nepočkat, z důvodu rizika boreliózy - všude se uvádí, jaký má kojení vliv na imunitu a taky odstavení bude pro dceru samozřejmě stresující období.

Bylo by tedy podle Vás lepší ještě počkat, může mít kojení v tomto případě vliv na případnou nemoc?

Kojím momentálně ráno a večer, mám případně nejdříve zrušit např. večerní kojení a ranní zas až za nějaký čas?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dáváte mi opravdu velmi těžkou otázku, kterou, obávám se, nelze odpovědět objektivně.

Sama jsem nicméně velký fanda kojení do samoodstavení a tandemového kojení. Zároveň však zcela respektuji rozhodnutí každé ženy v otázce délky kojení a odstavení. Samozřejmě platí, že kojení je pro tvorbu imunity i pro snazší překonávání veškerých nemocí velmi přínosné.

Neumím posoudit míru Vašeho rozladění a újmy, kterou Vám nyní kojení přináší.

Na druhou stranu, pokud jste již rozhodnuta a dcera pouze měla klíště a nemá žádné příznaky hrozící boreliozy, můžete pokračovat v odstavení.

Věřím, že vše dopadne správně a vše zvládnete.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová