Ako dlho je potrebné čakať s nepovinnými očkovaniami po MMR?

Zodpovedané
21. feb 2022

Dobrý deň,

syn má 15,5 mesiaca a pred 10 dňami absolvoval MMR očkovanie. Keď som sa pediatričky pýtala na nepovinné očkovania, tak vždy ma odbila s tým, že najskôr musí mať hotové všetky povinné. Z nepovinných má iba Rotarix.

Keď som sa jej pýtala, tak teraz povedala, že po MMR vakcíne musí byť dlho pauza. A ak chceme nepovinné očkovania, ak sa mám ozvať okolo druhého roku.

Je naozaj potrebné tak dlho čakať po MMR očkovaní?

Aké očkovanie nám odporúčate?

Zvažovala som meningokoky, kliešťovú encefalitídu a kiahne.

V akom harmonograme odporúčate očkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

MMR očkovanie je očkovanie živou vakcínou. Medzi dvoma živými vakcínami je všeobecne odporúčaný odstup 4 týždne, závisí to od konkrétnych vakcín. Pri očkovaní neživou vakcínou môže byť živá vakcína podaná aj bez odstupu (simultánne).

Vakcína Bexsero, Nimenrix môžete v podstate očkovať aj naraz, ale vhodnejší je 2 týždňový rozostup pre ľahšie zvládnutie horúčky, ktoré po Bexsero bývajú.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je vhodné stihnúť čím skôr, aby bola ochrana v lete (ak chcete zabezpečiť ochranu už toto leto, ste v endemickej oblasti, chodíte do prírody). Zrýchlená imunizačná schéma: 2. dávka sa podáva po 14 dňoch po 1. očkovaní a 3. dávka po 5 - 12 mesiacoch po 2. očkovaní.

Navrhla by som:
1. dávka kliešťovky, o 14 dní 2 dávka. Následne po mesiaci podať Bexsero, o 2 tt na to Nimenrix. O 2 mesiace od prvej dávky Bexsero 2. dávku Bexsero. Preočkovanie treťou dávkou kliešťovkou o 6 mesiacov od 1. dávky a preočkovanie Bexsero o rok od prvej dávky Bexsero.

Je to nahusto, ale tak je zabezpečená najrýchlejšia ochrana.

Očkovanie Varivaxom by som potom dala na jeseň/zimu tohto roku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas