Kedy je potrebné vybrať zväčšenú nosnú mandľu?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

s 2,5 ročnou dcérou som bola pred 6. mesiacmi u ORL lekára, lebo chrápala a bývala často chorá. Lekár jej dal termín operácie na august 2019. Od marca však už nebola vôbec chorá a chrápe možno 2x do týždňa. Stále má zväčšené uzliny.

Volala som lekárovi a ten povedal, že sa jej zlepšilo preto, lebo je leto. Vraj cez zimu sa jej znovu pohorší.

Kedy je potrebné vybrať zväčšenú nosnú mandľu?

Máme zrušiť dátum operácie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by som operáciu odložila, keď sa chorobnosť bude opakovať. Nosná mandľa sa môže vybrať neskôr, ale teraz nemá infekty, "iba chrápe", takže nevidím aktuálne dôvod na operáciu.

Zväčšené uzliny môžu pretrvávať užť aj doživotne. Časom sa už potom nehodnotia, ale zväčšené uzliny v aktívnom štádiu, ale proste, že len následkom ochorenia také zostali.

Držím palce, aby Vám už nechorľavela a vyhli ste sa výberu nosnej mandli.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas