Určení týdne těhotenství podle dne pohlavního styku. Jak se to počítá?

Zodpovězené
3. čer 2022

Dobrý den,

děkuji za odpověď na dotaz viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

Jen tedy ješte k otázce, kdybych měla styk příklad 2.4. tak 2.5. jsem 6+2 nebo kolem toho 6+1?

Děkuji

Dobrý den,

ano, počítáte to správně. Ale!!! znovu bych chtěl zdůraznit, že to určitě neplatí na den. Někdy odchylka od ultrazvuku může být i týden, i o dost více. Nepřesnost odhadu není dána jenom přirozenou variabilitou v růstu plodů, jak jsem psal, ale hraje v tom roli i celá řada další faktorů. Jednak měření u gynekologa je zatíženo chybou měření a někdy může gynekolog podměřit či nadměřit CRL opravdu velmi výrazně. Kromě toho k otěhotnění nedochází vždy v den styku či krátce poté. Nikdo úplně neví, jak dlouho po styku k tomu může dojít, viděl jsem i práce, které tvrdily, že spermie dokáže v ženském pohlavím traktu vydržet "čekat" na oocyt až týden, a do toho vstupují další a další faktory.

Takže snažit se dopátrat, kdy přesně došlo k otěhotnění podle ultrazvuku není podle mě vůbec rozumné a nemusí odhalit skutečnou pravdu. S informacemi nutno zacházet velmi obezřetně a s velikou rezervou!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz