Píchání v oblasti podbříška a vaječníků. Může to být spojené s ovulací?

Zodpovězené
25. kvě 2023

Dobrý den,

ráda bych se zeptala... Už asi 3x jsem byla u svého lékaře s tím, že mě často píchá v oblasti podbřišku a vaječníků, většinou se to opakuje pravidelně každý měsíc cca v půlce a nebo ke konci měsíce. Doktor mi sdělil, že mám jeden vaječník trochu větší, ale nic to není a více mi nesdělil.

Nemůže to být spojené s ovulací?

Menstruaci mám velmi nepravidelnou, občas mám cyklus přes 40 dní, jeden měsíc jsem menstruaci nedostala vůbec, jindy mám cyklus třeba 18 dní a menstruaci 2x v měsíci a vždy s obrovskými bolestmi. Doktor mi sdělil, že nevidí endiometriozu, ale nesdělil mi, čím by to mohlo být. Bolesti jsou tak velké, že nemůžu ani chodit a celý den proležím, bolesti po dvou dnech odezní a na konci se vrací. Menstruace trvá cca 4-6 dní.

Snažíme se o miminko, ale nevím, jak se v cyklu orientovat, když je tak nepravidelný a jak si počítat ovulaci, když jsem měla menstruaci např. 2x v měsíci a nebo vůbec.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud Váš lékař vyloučil jinou příčinu obtíží, tak by se mohlo jednat o obtíže související s ovulací.

Při snaze o početí není nutné počítat ovulaci v případě, že má pár pohlavní styk alespoň dvakrát týdně. Spermie po pohlavním styku zůstávají v oblasti čípku děložního a z něj se postupně uvolňují po dobu cca 2-3 dní a putují do dělohy. Tam se poté setkají s uvolněným vajíčkem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz