Podstoupit znovu revizi dělohy?

Zodpovězené
24. lis 2020

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych Vás poprosit o Váš názor ohledně znovurevize dělohy. 2. listopadu jsem rodila císařským řezem v 37+1 z důvodu nerostoucího plodu. Během operace se kromě dalších komplikací (zakalená plodová voda, 6x omotaný pupečník kolem krčku, větší ztráta krve) ukázalo, že placenta nejen není pěkná, ale byla hodně přirostlá k děloze, museli mi proto udělat revizi s manuální lýzou.

Po operaci jsem byla již 2x na ultrazvuku, naposledy 19. 11., tj. 17 dní od řezu, kde mi bylo zjištěno toto:
Děloha v RVF, tělo děl. 74x58 mm, dutina děl. neostrých okrajů dilatována do 20 mm smíšeně echogenním materiálem, residua post partum nelze vyloučit, průtoky nezobrazeny, uterotomie klidná, bez zn. dehiscence. Ovaria norm. str., za dělohou srpek VT.

Mladá paní doktorka mi řekla, že budu muset znovu na revizi dělohy v narkóze, více mi nevysvětlila. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli je dle Vašeho názoru také revize nutná, nebo jestli by se děloha nemohla např. dočistit během první menstruace. Nyní už očistky v podstatě neodcházejí, takže šance na změnu stavu dělohy nespíš není.

Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

nejlepší řešení při obavách či pochybnostech zda absolvovat operační výkon je konzultovat vaši záležitost s vedoucím lékařem oddělení či s primářem.
Bez znalosti vašeho objektivního stavu a provedeného vyšetření vám více poradit bohužel nemohu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz