Syn nechce do školky

meronym
23. kvě 2019

Ahoj, ráda bych Vás požádala o radu. Syn má 2,5 roku. Je citlivé, přemýšlivé dítě. Děti má ale rád a z jejich společnosti se těší. V jeho půlroce jsem se vrátila do práce na 3 hod. denně, starala se o něj chůva (je pro nás taková třetí babička). Zvládli jsme to krásně, já možná hůř než on. Ve dvou letech jsem musela pracovní dobu prodloužit na 6 hod. denně, začali jsme proto postupně zkoušet docházku do soukromé dětské skupiny. Vybrali jsme zařízení, kde se nám líbil přístup, je tam poměrně málo dětí, počítá se s tím, že ještě nejsou samostatné v sebeobsluze. Začátky v říjnu 2018 vypadaly slibně - chodil jenom v pátek dopoledne, neplakal, zdálo se, že školku snáší dobře. Pak měl kvůli neustálým nemocem v zimě pauzu a znovu začal chodit v březnu - na 3 dny, jenom dopoledne (vyzvedává ho chůva). A z chození do školky se stal boj. Syn v podstatě každé ráno, kdy pochopí, že se jde do školky, pláče. Některé dny jsou lepší, párkrát šel úplně bez slz, ale většinou prostě alespoň v šatně slzičky jsou. Kromě toho někdy pláče ze spaní, že nechce do školky. Myslím, že v zařízení samotném problém není, chodí tam i syn kamarádky (ještě mladší) a zvládá to v pohodě. Snažím se se synem mluvit - dokola vysvětluji, že maminka a tatínek musí do práce, proto on musí na chvilku do školky, kde si jenom pohraje, napapá se a půjde domů. Slibuji, co všechno budeme dělat odpoledně. Zkusila jsem i podplacení čokoládou/hračkou. Nic ale nepomáhá, Přes to, že hezky plynule mluví, není schopen říct, proč do té školky vlastně nechce. V poslední týdny začal být hodně plačtivý, takový ukňouraný. Ačkoli se mu pořád hodně věnujeme... Dnes po ránu opět velká scéna, že do školky ne. Už po pravdě nevím, jak dál. Dle všech návodů by si už měl zvyknout. Ještě jsem uvažovala nad změnou zařízení (možná si tohle konkrétní prostě špatně zafixoval), ale po různých průzkumech se mi líbila pouze jedna školka, kam nás bohužel nepřijali. Pokud jste dočetli až jsem, moc děkuji a prosím o radu, jak dál. Případně o Vaš zkušenosti, pokud jste to měli podobné - zlepší se to? Jak mu pomoct?

jasmina2
30. kvě 2019

@bayt jasny a na to, ale nejaka studie je vid? Lesbicky pary uz nekdo odborne zkoumal a na vzorku sesti paru ma zaruceny vysledky. Hitler to mel taky vsechno podlozeny a jak mu ta arijska vychova krasne frcela...

bayt
30. kvě 2019

@jasmina2 To víte, že jo, Hitler bude dobrý argument toho, proč strkat co nejmenší děti do kolektivu. Bravo. A prosím, ten Hitler, to byl jaký impact faktor?

kaja2016
30. kvě 2019

@ilonne no rika se, ze to stoupa. Ne psychozy ale deprese a uzkosti, jako u nas v zapadni spolecnosti. Paradoxne, pac zijeme velmi bezpecne. Ono jde spis o to, ze driv anebo treba i dnes ale v africe, lidi byli vice ohrozeny/zamestnany realnyma problemama- mit co jist, co pit, abych prezila porod, aby se aspon jedno moje dite dozilo dospelosti, aby me neznasilnili nez se vdam, aby nebyla zase valka a s im spojene zlo. Asi pri relativnim bezpeci klesa frustracni tolerance, lidi maj cas a moznost premyslet a snit o naplnenem zivote....nejde pouze o to prezit...

kaja2016
30. kvě 2019

@ilonne Ctu tvoje prispevky a opravdu na vetsinu toho co pises i rikam, ze proste zijes v jinem svete nez ja. Moje vydaje jsou minimalni a i me dite ma pestry zivot. Tohle co popisujes je proste konzumni zpusob zivota, menis svuj cas v praci za prachy za to platis chuvu a kurzy a pobyty. Nechci to vubec kritizovat, jen ze proste argument, ze matky nemohou zustat 3 roky doma jinak dite strada ( protoze aktivity neco stoji) je blbost. Dcera take lyzuje a neplatila jsem za to nic.-)

jandl
31. kvě 2019

@jasmina2 Existují odborné publikace, lze nastudovat. Zatím nevíš, co píšeš. Doporučuji nastudovat, dokud je čas.
Maličké dítě potřebuje maminku. Časem nastupuje role otce. Nevidím důvod se vysmívat nejlepšímu modelu, který existuje.
Máš svobodnou vůli, dělej si po svém, poneseš zodpovědnost.
Hele, vždy se vyplatí vyslechnout příběhy,postřehy, průsery těch starších. Uvažovat o tom. Hloupý se směje, rozumný pouvažuje.

lusinda485
21. čer 2019

Nezlobte se, ale kdyby jste neměla partnera nebo manžela tak to pochopím, ale co se týče dítěte, dítě potřebuje být s matkou do toho třetího věku min. To dítě není vyvinuto zcela dostatečně, aby pochopilo, že půjde do školky. Já osobně bych se bála toho, aby se nenarušil vztah(pouto) mezi matkou a dítětem. Určitě bych se zamyslela nad tím co cítí a potřebuje, vzhledem k tomu co píšete potřebuje hlavně vás.

lusinda485
21. čer 2019

@jandl přesně tak, dítě by mělo být s matkou min do 3 let. Je to důležité i pro jeho vývoj.

sdu
21. čer 2019

@brunetka11 super, to si budu snad pamatovat.

jutta42
29. zář 2019

@meronym zakladatelko, nenech se vystresnou vsema tema supermatkama, co od rana do večera jezdej s autama a maj nastudovanej kazdej průzkum o frustrovanych dětech. Ja mam doma dva spokojeny exemplare co chodily na dve dopoledne do dětské skupiny od dvou let, mladší je ted od dvou a pul i se spanim denne a ja na trictvrtecni uvazek v praci.
Co by mohlo podle me pomoci - at ho vodi nekdo jiny. Ma nejakyho oblibenyho plysaka, co by mohl mit s sebou? Nekde tu zaznely i ty rituály, malami da pusu, udela papa a jde, kazdy den stejne.
Taky se nenech rozhazet, nejhorsi je kdyz se maminka pul hodiny louci a breci u toho, jaka je to hrůza, ze musi do prace a dítě do skolky.
Jinak já souhlasím, ze dvoulete dite nepatri do klasicke skolky, ono tricet dvouletaku na jednu ucitelku musi byt masakr.v nasi dětské skupine je 15 deti a tri tety, zadne poskozeni namych detech nepozoruju, spis jen efekt "spokojena matka, spokojene dite". Ono matka vypruzela, ze uz zase stavi komin z kostek, a utira upatlanej stul, to to dite taky vnima.
Mne prijde, ze nejvic kricej ty matky,co majbabicku pres ulici, obden jsou tam deti nasackovany, ale skolka to je proje sprosty slovo..
Jsem se nejak rozepsala, kazdopadne drzim palce, malej to zvladne🙂

meronym
autor
26. únor 2020

Abych poskytla zpetnou vazbu (casto mi u diskusi chybi) - nakonec sme zkusili zmenu skolky a to postupne pomohlo. Syn nyni chodi nikoli s nadsenim, ale bez place. Ackoli povahou velky individualista, nasel si postupne kamarady, na skolkovni rad si zvykl, ma veci na ktere se tam vyslovene tesi (cviceni jogy, oblibeny traktor, kamaradka Kajinka). Dochazi nyni 4x tydne na cely den (krome patku) a nam se moc ulevilo, ze si vse nakonec sadlo.