Těhotenství a snížená funkce štítné žlázy

michalka_n
25. kvě 2015

ahojky, zjistila jsem že jsem tehu, šla jsem na endokrinologii a navýšili mi z euthyroxu 50 na 1/2 125, kyselinu listovou bez jodu a ryby 2x-3x týdně, žádný jod mi nenapsala nic, není to špatně? bojim se ☹

karolinafox
25. kvě 2015

@michalka_n já už jsem 35tt ale v 13tt jsem dostala euthyrox 50, postupně navyšovali..teď mám 75mg, ryby stejně jako ty...a beru superželezo a kyselinu listovou.. 🙂 buď v pohodě..;)

michalka_n
autor
25. kvě 2015

taky neberes ten jodid nebo jod co ostatní? @karolinafox

michalka_n
autor
25. kvě 2015

a můžu se tě prosím ještě zeptat jaký ty ryby jíš? :D

michalusenka
25. kvě 2015

@michalka_n jod je podle me uz v tom euthyroxu - protoze stitna je o tom zda mas nedostatek nebo nadbytek jodu a kompenzuje se to tema lekama...jinak ja beru listovku femibion 2 s jodem

michalusenka
25. kvě 2015

a ryby nejim temer vubec protoze mi nechutnaji a ani moc nesolim -ale to je tim ze sem mela puvodne opacnou verzi (a jak rikam telo si asi reklo co mam rada/potrebuju a co ne) a ted po vyndani stitne mam hypo

lucinka58
25. kvě 2015

Ahojky, mě to navýšila v těhotenství 2x - prvně ze 125 na 150mg a potom na 5xtýdně150mg a 2x týdně (o víkendu) 1,5 150mg. Jinak teda jod mi nepředepisovala, ale řekla mi abych si koupila těhu vitamíny s jodem Beru mamavit s DHA a potom taky beru kyselinu listovou.

eorien
25. kvě 2015

Ahoj, taky mi hned na začátku těhotenství navýšili Letrox z 50 na 75 mg, ono to prostě těmi hodnotami pohne. Jodid mám napsaný asi od 13. týdne, protože dvakrát až třikrát týdně mořské ryby prostě mít nezvládnu (navíc některé se nedoporučují kvůli rtuti a ve sladkovodních rybách jód skoro není). Také jsem se na to ptala, je zásadní brát hlavně hormony štítné žlázy, aby se předešlo poruchám miminka a případnému potratu. Jód je doplňkový, neříkám, že nedůležitý. Ale jestli dáváš ryby, tak nemůžeš mít problém 🙂

michalusenka
25. kvě 2015

jo a zatim mi v tehu nezvysovala davku (na operaci jsem byla v pul rijna a otehotnela sem na zacatku unora)

michalka_n
autor
25. kvě 2015

nooo to bude právě problém nemusim je :D a vitamíny jen bez jodu prej no tak ja to nejak zkusim dát ty ryby a až tam pujdu znova tak ji řeknu že chci prasky :D

terezz870
25. kvě 2015

@michalusenka euthyrox jod neobsahuje. Obsahuje Levothyroxin-syntetický hormon štítné žlázy určený pro
léčbu onemocnění a poruch funkce štítné žlázy. Má stejný účinek jako přirozeně se vyskytující hormony štítné žlázy.

@michalka_n já beru euthyrox, femibion bez jodu a jodid.

michalka_n
autor
25. kvě 2015

a ten jodid ti napsali kdy prosím?

misadan
25. kvě 2015

@michalka_n Před otěhotněním jsem měla 6*týdně 150, 1*půlku 150, s těhotenstvím se mi dávka postupně zvyšuje (teď mám už 4*150, 3*225) a vždycky mi zdůrazňuje buď jód a nebo vitamíny s jódem...

karolinafox
25. kvě 2015

@michalka_n nene,to neberu

karolinafox
25. kvě 2015

@michalka_n losos,pstruh nejčastěji 🙂

naomi6
25. kvě 2015

@michalka_n Není se čeho bát. Já beru po operaci štítné žlázy celoživotně euthyrox 100 1x denně, v těhotenství mi to doktorka navýšila na 1,5 denně. Nic víc jsem nemusela užívat. Ryby jsem nejedla ani žádný jod 😉. Držím palce

terezz870
25. kvě 2015

Mrkni třeba na tenhle článek http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/201... 🙂

karlajasmine
26. kvě 2015

Jod brat muzes a nemusis.. podstatny je hlavne ten Euthyrox/Letrox. Ostatni vitaminy v podstate zalezi na tobe a i na lekari, myslim, ze se neni ceho bat 🙂
Ja mam taky snizenou funkci stitne zlazy a navysili mi davku z 75mg na 100mg, a jod si obcas vezmu kdyz si vzpomenu.
A na ryby pozor, jak uz nekdo napsal, nektere maji zvysene mnozstvi rtuti a to muze byt pro miminko opravdu hodne nebezpecne.

Tady jsem zkopirovala bezne doporuceni jake ryby jist a nejist.

Doporučení pro ženy, které mohou otěhotnět, těhotné ženy, kojící ženy a malé děti

1. Nedoporučuje se konzumace následujících druhů ryb:

žralok, mečoun, štika, candát, bolen, královská makrela (velký druh makrely vážící až 40 kg), ryby čeledí malacanthidae (štíhlicovití), makaira a tetrapterus (plachetníci).

2. Doporučuje se konzumovat týdně 1 až 2 porce (1 porce = cca 130 g) různých druhů ryb a plodů moře s nízkým obsahem rtuti. Nízký obsah rtuti mají obvykle:

konzervovaný tuňák1, losos, treska, sleď, makrela, kapr, pstruh, sumec, hejk, sardinky, herinci, šproty, krevety, garnáti, ančovičky.

3. Pokud pravidelně konzumujete ryby lovené rekreačně v řekách, rybnících a přehradách v ČR, informujte se o kontaminaci vod rtutí, a to u Zemědělské vodohospodářské správy (www.zvhs.cz) nebo Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmu.cz). Jestliže tyto informace nejsou dostupné, nekonzumujte takové ryby častěji než 1x týdně a v tomto týdnu již nekonzumujte jiné ryby.

Stejná doporučení platí i pro podávání ryb a mořských plodů malým dětem, pouze s úpravou velikosti porce podle věku dítěte.

berusinecka
26. kvě 2015

@michalka_n
Buď v pohodě. Mám dvě děti a u obou jsem brala jen Euthyrox 100, žádný jod-nic. A ryby jak se zadařilo. Ale to má člověk jíst běžně. Určitě jdeš na kontrolu. Kdyby ti Euthyrox nestačil, tak ti to určitě navýší. 🙂 Užívej si těhotenství

michalka_n
autor
27. kvě 2015

Dekuji moooc 🙂 ja si naky ryby nakoupila tak uvidíme a za mesic se ji zeptam co a jak 🙂

janickovai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karlajasmine
28. kvě 2015

@janickovai Hele neboj, moje maminka porodila 4 zdravy a troufam si rict docela inteligentni deti a pritom mela hodne spatny hodnoty stitny zlazy nejspis celou dobu.. zjistili ji to az po ctvrtym porodu kdy mela hodnotu snad 12 (coz je hodne spatny, normalni hodnota je myslim 1-4).. takze jako jo, delas dobre ze na vysetreni jdes, ale rozhodne neni duvod plasit. 🙂 Navic pokud bys mela fakt hypofunkci v nejake velke mire tak je dost pravdepodobny ze bys mela dalsi priznaky (napr.byla by ti neustale zima, pribyvani na vaze, knedlik v krku, padani vlasu atd..).. takze se neboj 🙂

michalka_n
autor
28. kvě 2015

to souhlasim 🙂 ja mam nizši hodnoty a presto sem pribirala jako blazen a knedlicku v krku se asik nikdy nezbavim 🙂

michalusenka
28. kvě 2015

@karlajasmine asi tak - u hyperfunkce jsou normál hodnoty do 10 cca a já měla 80 takže tak 😀

janickovai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karlajasmine
28. kvě 2015

@janickovai Vubec se neboj, opravdu.. aby ta hypofunkce mela nejaky vliv na inteligenci plodu tak bys fakt musela mit hodne spatne hodnoty krve a to mi ver ze bys nejake priznaky mela.. ja uz pri krvi nejak 5,6 jsem mela strasnej knedlik v krku a trpela takovou unavou, ze jsem mela pocit ze nedojdu domu.. Oni te tam posilaji preventivne, protoze se ta nemoc stitne zlazy vetsinou po zenske linii dedi, ale i kdyby ti zjistili spatnou hodnotu tak tvoje miminko bude s naprosto nejvetsi pravdepodobnosti zcela v poradku 🙂 Tak se neboj. Jak rikam, moje maminka s hypofunkci zila 20 let a ma zdrave deti.

janickovai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janickovai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karlajasmine
3. čer 2015

@janickovai Vidis to, to je fajn 🙂 Nektere sestry/doktorky umi opravdu naprosto zbytecne cloveka vydesit!

libricka
3. čer 2015

beru euthyrox 50,predepsal mi je obvodak(v detstvi jsem je uz brala)vysledky krve pry uz byly s vykricnikem ze uz musim brat leky ale zjistili to az ve ctvrtem mesici a dost me vydesili.nebude moje dite mit snizene iq ze ne?jsem z toho dost vyplasena teda,kazdy mesic musim chodit na krev.o jodu mi nic nerekli a tak se ptam muzu si koupit jodis koncentrat?mate zkusenosti?doplni mi jod?ryby nejim nechutnaji mi...

eorien
4. čer 2015

@libricka Ahoj, v tvém případě doporučuji vyhledat nějakého endokrinologa, který ti vše vysvětlí. Nevím, z jakého důvodu tě za ním obvoďák neposlal. Pokud bereš nějaké těhotenské vitamíny, tak není třeba jód doplňovat, většina z nich ho obsahuje v přiměřené dávce. Naopak, kdybys k tomu ještě brala nějaký další, bylo by to moc. Ale jak říkám, zkus si vyžádat žádanku k endokrinologovi, tam ti řeknou víc. A sníženého IQ se nějak přehnaně neboj, v těhotenství hormon štítné žlázy hodně skáče, mohla jsi ho mít třeba celé tři měsíce v pořádku a pak při prvním větším růstu miminka začala štítná žláza nestíhat...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru