Zkušenosti z porodu (vyvolání, epidural, píchnutí plodové vody, nastřižení a šití, císař...)

cimroska
20. led 2020

Ahoj, kvůli zdravotnímu stavu(cukrovka atd), mi budou vyvolávat porod. Vim, ze je tu spoustu diskuzi o všem, ale i tak.. Chtela bych se zeptat na zkušenosti, jak to probíhá, vaše pocity a tak. Mám z toho opravdu strach. Mate někdo zkušenosti celkove s vyvolanim, epiduralem, pichnuti vody, nastrizenim, sitim a popřípadě i císařem?
Samozřejmě každý má prach bolesti a snášenlivosti jinde, ale já ho mám vážně nízko a jsem z toho dost špatná.
Předem děkuji za názory.

aurelie34
20. led 2020

Mám za sebou teda přirozený porod ale vodu mi pustily protože se mi porod nerozjížděl. Samotné píchnutí nebolí, je to jen takový tlak a pak už teče voda. Nástřich hráze jsem měla taky protože syn měl 4 150 g a bez něho bych ho neporodila. Samotný nástřich jsem vůbec necítila, porod sám o sobě tak bolí že to už nevnímáte. Jen jsem slyšela zvuk jako když se střihá kuře 😁. Samotné šití je trošku nepříjemné ale už to člověk většinou nevnímá, protože má pak u sebe miminko a je mu vše jedno. Porod zvládnete, sice to bolí ale stojí to za to. Mě to čeká brzy podruhé a dokonce se na to i těším. Je to hrozný emoční zážitek.

amazonkajanik
20. led 2020

@cimroska vyvolávání se mně netýkalo,měla jsem překotný porod. Jinak práh bolesti si myslím je jiný u porodu a mimo něj. Kontrakce jsem tak nějak zvládla prodychat, ale když jsem prechazela na sál (dali mi na výběr,jestli zvládnu přejít,nebo porodim na vyšetřovně) ,tak jsem pěkně zarvala,abych zbytečně netlačila. U druhého rozhodně nastrih nechci,pokud to nebude výslovně nutné. U prvního jsem si nestihla říct a hojení bylo hrozný. Šití, no, doktorka šila i mimo umrtvenou oblast, ale já vtipkovala 😁 prej, jestli ví, jaká je spojitost mezi okem a zadkem?! No,když se pichnete jehlou do zadku,tak se rozplacete. Ale když se pichnete jehlou do oka,tak se poserete... 😂😂😂

katherinka33
20. led 2020

@cimroska Ahoj, mám zkušenosti s píchnutím vody, epiduralem a u druheho porodu s indukci. Tedy vyvoláváním pomocí zavedení tabletky. Šití jsem ani u jednoho porodu nepotřebovala. Jen asi 2 stehy. Píchnutí bylo úplně bezbolestné, jak jen kdyby tam doktorka vypustila bazén. Toho bych se nebála. Epidural jsem si vyprosila po 11 hod. bolesti, kdy jsem byla už přes 24 hod. bez spánku a úplně vyčerpaná, abych si na 20 min. odpočinula. Vůbec jsem se neotevírala a už jsem byla v koncich. Bylo to docela narocne, dokázat se nehýbat v kontrakcich, aby doktor zvládl správně napíchnout záda, ale zvládla jsem to a strašné mi to pomohlo zvládnout finální část porodu. Měla jsem aspoň trochu síly navíc. Myslím, že taky nejsem zrovna s prahem bolesti vysoko, ale nic z toho nebolelo. Ovšem indukce u druhého porodu. No, nechci Tě děsit, ale už bych do toho nikdy nešla. Nemůžu říct, jestli to bylo jen tím, ale opravdu jsem měla pocit, že mě to uvnitř rozerve, jaký to byl tlak. Všechno proběhlo sice velmi rychle, ale bylo to takové nepřirozene, byla jsem ve strašné křečí z toho, jak si tělo dělalo co chtělo. Ve srovnáním s tím prvním porodem, který byl sice dlouhý a vyčerpávající, ale po něm jsem se cítila mnohem lépe. Po tom druhém vyvolávaném (vyvolávali mi ho, protože mi praskla voda) bylo moje tělo úplně v šoku, klepala jsem se snad ještě druhý den. Už bych do toho vážně nešla. Ale každá to můžeme mít jinak...

similenka
20. led 2020

@cimroska Myslim, ze je to individuální. Treba budete sama prekvapena, jak je to v pohode a nad ocekavani. Muj prvni porod v pohode, ale šití horor. Druhy porod sekce a super. Kamaradka si nechala porod vyvolat kvuli datu a pry šílené. Jina vyvolavany a v pohode.... Proste co zena, to jine pocity.

katherinka33
20. led 2020

@similenka Vyvolat porod kvůli datu?

alokina
20. led 2020

@katherinka33 taky koukám..

amazonkajanik
20. led 2020

@katherinka33
@alokina jo,najdou se takové
Náš malý to vybral sám. Je 10 vnouče mých rodičů. Sourozenci i já jsme v pondělí. Já jsem v 18:20. Malý je 10. v pondělí v 18:55 😂

katherinka33
20. led 2020

@amazonkajanik A to jako doktoři provádí indukci na přání? Tak možná si pak mohla slečna odpovědět, proč ten porod byl tak šílený....

puhelin
20. led 2020

Prvni porod jsem mela akutne vyvolany, miminku hrozila infekce. Pichli mi vodu a dali oxytocin. Tabletu ne. Kontrakce byly hned asi po 5 - 10 minutach, mohla jsem jit do vany, chodila jsem, vse bylo pohodove, od zacatku se mnou byl na boxu manzel. Za 6 hodin byla dcerka na svete. Oproti druhemu porodu to bylo pohodovejsi. To jsem mela kontrakce pres 8 hodin strasne vlekly po 15 - 20 minutach a pak to najednou behem 3 hodin vygradovalo a skakaly mi centimetry po dvou.

@amazonkajanik Kdyz jsem prenasela, nabidli mi si vybrat bud patek, nebo pondeli. Vybrala jsem si patek, protoze jsme doma vsichni narozeni v patek. Za 3 hodiny po navratu domu mi zacaly kontrakce, takze je narozeny v utery.

amazonkajanik
20. led 2020

@katherinka33 hele,ségra si nechala udělat císaře týden před termínem u druhého dítěte,takže to asi jde. Já se v tom moc nevrtala,pro mě je to hloupost

sobist
20. led 2020

Můžu ti napsat svoje zážitky, ale bojím se, že by tě to asi úplně neuklidnilo. :D 🙂

Ale důležité je - po druhém porodu je vše naprosto v pořádku. 🙂

amazonkajanik
20. led 2020

@puhelin u mě bylo vše přirozené. Ráno monitor,malej předváděl rodeo. Prej to na porod ještě nevypadá,byla jsem 38+6.odpo návštěva u našich,mamka "břicho spadle nemáš,to nebude " v předpovědi byly bouřky. V 18:15 mi doma praskla voda,18:19jsme vyráželi do porodnice,18:25 jsme dorazili nu a za 30min byl drobek na světě a první bouřka přišla až hodinu po porodu 😁 ten den nás rodilo 12😂

malytlustyhroch
20. led 2020

Snad te potesim: mam za sebou dva vyvolavany porody: oba rychle, bez komplikaci, bylo to neprijemnejsi nez jsem cekala, a byla jsem rada, ze mam s sebou manzela, ale pro epidural vubec nebyl duvod ani cas, nastrih jednou minimalni, jednou bez poraneni. Vyvolavanej nemusi byt horsi nez ten, ktery se rozbehne sam. Ohledne vody: Posledne mi PA pichla vodu tesne pred pravdepodobnym pretacenim monitoru (tj. nez ukazala doktorce monitor, o kterym druha PA rekla, ze se bude nejspis pretacet protoze mimino spi, doktorka pak opravdu rekla - pretocit, ale to uz jsem mela "zbytecne" rozjezete kontrakce (do 30 minut malej na svete), ktere se rozjely okamzite po te vode, tak to mam zpetne pocit, ze jsem si to mohla usetrit, kdyby se nevymenily smeny (jina PA), nebo kdych ja mela tuseni, jak rychle se muze pichla voda projevit (fakt me nenapadlo, ze to muze mit behem 3minut, takovej kvantitativni skok v kontrakcich.)

pavca1982
20. led 2020

Zažila jsem nástřih 2x, vyvolání 1x , píchnutí vody 1x. Všechno se dá vydržet když se musí.

pavca1982
20. led 2020

Jo a rodila jsem 4x
@cimroska

karolinadoudova
20. led 2020

@cimroska
Já rodila v říjnu 2019 byl to můj první porod. Rodila jsem týden po termínu 8.10. 7.10 v cca 9ráno mi byl proveden hamiltonův hmat a 8.10 cca ve 3 odpoledne mi odtekla přední plodova voda zbytek vody mi odtekl v porodnici asi v 5. Voda trochu zkalená, dostala jsem oxytocin pro podporu děložní akce. Epidural jsem nechtěla šíleně se toho bojím (samozřejmě iracionálně 😂) nechala jsem si ale podat Entonox (analgetický plyn-nehrazen poj.) nástup účinku ihned, bolest cítit byla, ale vyrovnávalo se s ní snáz a já byla mnohem víc v klidu. Plyn se ale nepodává v druhé době porodní. Hodně mi pomáhala PA a i manžel. PA semnou zkoušela různé polohy k vypuzení nakonec jsem ale rodila v "klasické" poloze. Malý měl jedenkrát omotaný pupečník kolem krku, protože se malý částečně zasekl byl použit VEX tudíž jsem absolvovala nástřih před kterým mě lékař lokálně umrtvil a samotný nástřih provedl při kontrakci (vubec nic jsem necítila). Šití jsem trochu cítila, ale nic co by se nedalo vydržet. Hojení probíhalo dobře cca týden a půl po porodu už jsem si sedala normálně. Asi 4dny po porodu jsem k sezení používala kruh. Na otok pomáhalo ledování a k hojení myslím přispělo intimní mýdlo Herbalon s dubovou kůrou. Na kontrole po 6ti nedělí gynekoložka jásala jak je vše krásně zhojené a moc chválila doktora.
Porodu jsem se nebála, spíš jsem z něj měla respekt. Bolí to, ale vydržet to jde 😊. Popravdě na to, že můj porod opravdu nebyl pohádkový na něj vlastně vzpomínám v dobrém a rozhodně z něj nemám žádná traumata. Celou dobu jsem si říkala, že to zvládnout musím tak jako miliony žen předemnou a další miliony po mě. Nepřemýšlejte nad porodem jako na něco z čeho mít strach, jinak si to sama ztížíte 😊. Na bolest se zapomene vážně rychle, a máte za to tu největší odměnu 😊 A to říkám jako někdo kdo je co se doktorských věcí veeeeelikej bolestýnek, kdy se skoro kácím i při očkování 😂

similenka
20. led 2020

@katherinka33 Pry veri na lepsi datum...jako numerologie a tak. 😀

amazonkajanik
20. led 2020

@karolinadoudova holka tak palec nahoru ! Ja teda nejsem někdo,kdo hned kolabuje, ale porodní bolesti mě dostávaly. Ještě jsem se ptala muže,jestli mu nebude vadit,když si nechám něco píchnout, ale ono by to stejně nestihlo zabrat,takže jsem rodila bez toho. Ale byla jsem vnitřně ujistena, že to půjde rychle a tak to zvládnu. Když jsem vydržela chodit a pracovat x měsíců se zlomenou rukou,co bych nezvládla tohle,ne 😂

amazonkajanik
20. led 2020

@similenka jako na numerologii taky hodně dám, ale jen,pokud je přirozeně a ne uměle určena. Sice osud míní a člověk mění,ale jak kdy...

suromana
20. led 2020

Já měla dva dny silné a kontinuální poslíčky, nešlo si nijak ulevit, přenášela jsem, doktoři rozhodli, že budeme porod vyvolávat. Ráno v osm pichli vodu a čekalo se, vůbec to nebolelo. Porod se nerozjížděl, pořád jen poslíčci, tak mi dali oxytocin, a opět se nic nedělo, pořád stejně nepravidelné kontrakce, dokonce to ani víc nebolelo, jen už jsem byla třetí den kontrakci celkem unavená. Tak mi dali epidurál, abych si odpočinula, opravdu jsem spala, ale opět se nic nedělo, a když bylo osum večer a já nebyla otevřená ani na 1 mm, tak jsem šla na císaře. Hojila jsem se dobře.

mamio
20. led 2020

@cimroska jo mam s vyvoláním... začali ve čtvrtek v 6 večer davali nějaký tyčinky na vyvolání - to neboli vůbec, pak začali kontrakce od půlnoci po 8 minutách , to uz začalo být blbý, cítila jsem to v zádech do rána jsem nespala samozřejmě a jen se furt pretacela a vstávala, v pátek kontrakce po 5 minutách, ráno se bolest zhoršila, v jednu po obědě pichli vodu - tohle jsem taky vůbec necítila, potom začal docela bolestivej kontrakcni ficak, ale nález furt 0. Takže me dopovali oxytocinem do žíly, v pět odpoledne jsem uz omdlivala bolesti a nevyspanim, byla me zima, prosila jsem o císař. V 6 vecer přišel primář a pro nepostupujici nález měla jsem pouze 1 otevřenost, dal epidural a řekl ze ten někdy pomůže otevřít. Úleva obrovská na dvě hodiny, pak to přestalo působit a opět bolesti, pak klystyr, opět oxytocin a opet epidural, tlačení, nastrih a šití jsem uz necítila, malej se narodil v sobotu v 1 ránu....pak jsme sebou flakla v koupelně.😐😀A to jsem šla k porodu jako největší frajerka, beze strachu.

karolinadoudova
20. led 2020

@amazonkajanik já si myslím, že je to i o tom jak nad tím člověk přemýšlí. Když nad tím budu dlouho přemýšlet a budu se bát, že to nezvládnu kvůli bolesti tak to tak opravdu bude. Proto jsem si celé těhotenství říkala, že nějak stejně musí prcek odejít, že ho v bříšku navždycky neschovávám a tak i když to bude bolet tak to stejně musim zvládnout 😊😂 No a zvládla. Bolelo to? Jasně. Jde to přežít? Rozhodně. Nikdy jsem nevěřila tomu jak někdo může říct, že na tu bolest se zapomene, ale fakt se na to zapomene rychle 😊🧘

nik1
21. led 2020

Mám za sebou dva porody.
1. Vyvolávaný a naprd. Porod nepostupoval, zkoušeli všechno možné až císař dostal syna ven. Epidurál jsem měla i u 2. porodu. Ten byl vaginálně. Epidurál je super. A to jsem měla pohodový bolesti. Ale měla jsem nástřih a ještě mě malá hooodně potrhala, takže mě přes hodinu šili a to jsem byla ráda za epidurál. Jinak pichnuti epidurálu nebolí, jen cítíš trochu nepříjemný tlak. A nástřih jsem taky necítila a to už byla první dávka epidurálu odeznělá. Šití bylo v pohodě až 14 dní po porodu. Do té doby mazec, ale já to měla fakt dost. Brzo mě teď čeká trhání osmičky ale raději bych místo toho rodila. 😁

amazonkajanik
21. led 2020

@karolinadoudova tak jasně. Psychická bolest je horší, než fyzická. Mě se taky ptali s údivem, jestli mě ta ruka nebolela 😂 bolela jak prase, ale žila jsem v přesvědčení,že je narazena a pak,že asi zánět šlach. O porodnich bolestech jsem si myslela,že to jsou prdy (dokázaly mě sakra potrápit) a dokud mi nepraskla voda, tak jsem neřešila. Ještě na začátku jsem je snášela dobře, byly podobné menstruacnim a pak připomínaly bolest při ledvinové kolice. Ale pak se přidaly břišní,které mé tělo neznalo a nevědělo,jak se s tím vypořádat. A bylo ouvej. Ty mi bohužel zůstaly a po porodu mám k menstruacnim krizovým i břišní bolesti.

jajanek
Autor odpověď smazal
Zobraz
karolinadoudova
21. led 2020

@amazonkajanik tak zlomeného jsem naštěstí nic neměla, ale stejně klobouk dolů. Kdysi jsem viděla jak si moje mamka zlomila na trikrat nohu a musim říct, že z toho jsem měla snad větší strach než z porodu 😂.
Já bych přirovnala tak nějak všechny svoje kontrakce k silným menstruačním. Po odtoku přední vody spíš jen trochu neprijemné pobolívání jako když víte ze přichází váš čas v měsíci. Po odtoku zbytku silnější a i o dost neprijemnější no a po hodině po píchnutí kapačky s oxytocinem jsem myslela, že se můj porod bude podobat scéně z vatřelce, proto ten Entonox (po tom se člověk směje i když ho to bolí 😂 Hrozně jsme si z toho na místě s manželem a s PA utahovali).
Ale upřímne tak strašný ty bolesti asi nebyly když jsem u toho měla čas omlouvat se za to že si občas houknu při kontrakcích a že kopu doktora při tlačení( ne umyslně prostě stál pod mojí nohou a já př začátku tlačení vždycky "kopla" patou do jeho zad) 😂.
Ale každý porod je jiný a ani jedna a ta samá rodička nemusí (asi ani nemá) dva totožné porody. Během jednoho roku jsme v rodině rodily tři první miminko a všechny tři jsme měly uplně jiné porody. Všechny řekneme že to bolelo, ale ani jedna už si tu bolest živě nevybavíme.
Kdyby to bylo něco tak strašnýho tak by nikdo neměl víc dětí než jen jedno. Samy si z toho děláme strašáka. A úplně zbytečně 😊 Miminko za těch pár hodin bolesti stojí a to říkám já která rodila 8 hodin a i moje mamka která když rodila mě tak rodila 16 hodin. 😊💛

cimroska
autor
21. led 2020

@sobist klidně napis, beru všechny zkušenosti. Ať vim, na co se pripravit..🙂

cimroska
autor
21. led 2020

A dekuju všem za názory a zkušenosti. Vim, ze to zvladnout musím, kvůli malému. Ale je to pro me hrozne psychicky náročný. 🙄 nejvic se bojim, ze to nepujde a budu muset fakt na císaře...

puhelin
21. led 2020

@cimroska Vnimej kontrakce, jsou pro tebe dulezite. Pri "vypuzovani" nelez na zadech, ale treba si drepni, stuj, bez na vsechny 4. Tlac jen pri kontrakcich. Pak neni duvod k nastrihu. Epi se moc nedoporucuje, utlumi vnimani a zpomali porod. Pak muze prijit blok, kdyz se zacne s vypouzenim, protoze to uz epi nepusobi a ta bolest je mnohem mnohem silnejsi, nez ta doted tlumena.

petulejan
21. led 2020

Já jsem týden přenasela a porodní cesty jsem neměla vůbec nachystané,tak se rozhodlo o preindukci a pak indukci. V pátek jsem nastoupila a hned mi dali tabletu. Ta měla nachystat porodní cesty,ale místo toho vyvolala kontrakce v 11 večer. Od čtyř ráno jsem byla na monitorech. Malá měla špatné ozvy,tak mi museli píchnout vodu a dát jí monitory na hlavičku. Pichnuti vůbec necitis,jen mi ji pichali při kontrakci,což Teda příjemný nebylo. Pak se kontrakce rozjely o to víc,ale na monitoru jsem trpěla ještě hodinu. Nakonec se doktor rozhodl pro akutního císaře. To mělo taky šílený průběh,protože jak mi pouštěli do žíly uspavacku,tak mi ta žila praskla a to byla sakra bolest. No a co se týká jizvy,tak nejhorší bylo poprvé vstát a pak asi ještě tři dny. Po pár týdnech jsem ji necítila už vůbec. Držím ti palce na co nejlehčí průběh 🍀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru