Pracovní právo. Vyzná se někdo?

goovana
5. dub 2024

Dobrý den, prosím je tu někdo kdo se vyzná v pracovním právu a dokázal by ochotně odpovědět na jednu otázku?
Děkuji a krásný den

fyii
5. dub 2024

@goovana zkus to🙂

goovana
autor
6. dub 2024

@fyii Dobrý den, dělám v obchodě nikde jsem s tím nesetkala
Proto nevím jak reagovat
Nastoupila nová regionální manažerka
"Děsně chytra všechno ví všude byla"
Od doby co nastoupila tak zaměstnanci chodí s ní do šatny a musí ukazovat vše co mají ve skříňce bere si je náhodně ( já na řadě ještě nebyla) proto mě zajímá opravdu si tohle může dovolit ?
Že nás ochranka kontroluje při odchodu to je normální ale tohle si myslím že nemůže nebo se pletu?

moudivlacek
6. dub 2024

@goovana to slyším poprvé, pokud vás security kontroluje při odchodu, dělá de facto zbytečnou práci 🙂 jedna věc je, co si může dovolit, druhá, zdá se vůbec někdo ozve, bohužel, lidi si nechají líbit kdeco, zvlášť v obchodech, kde bývá hl. v supermarketech velká fluktuace zaměstnanců...

dota11
6. dub 2024

§248 (2) Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.

goovana
autor
6. dub 2024

@dota11 tomu právě nerozumím
Ochrana osobnosti...jak to chápat
Takže když mám v šatně svoje osobní věci jako je penezenka klíče kabelka a obleceni na převlečení tak může i přes to kontrolovat ?

goovana
autor
6. dub 2024

@moudivlacek podotýkám že jsme malý supermarket o 20 zaměstnancich

goovana
autor
6. dub 2024

@dota11 můžete mi prosím nějak vysvětlit? Opravdu tenhle odstavec nechápu...

moudivlacek
6. dub 2024

@goovana když těch 20 lidí řekne, že ne, tak moc neudělá, ale bohužel lidi si radši nechají s..t na hlavu, neb se bojí o místo, z toho výše vloženého odstavce chápu, že mohou udělat prohlídku, ale tu snad dělají i tak bez té paní manažerky, spíš to vypadá, nová, potřebuje zas pro ty nad sebou vykázat, co tam dělá a jak je nepostradatelná, bych si tak tipla, ono pak kde je ta hranice, to by mohla chodit na přepadovky co hodinu, třeba bude vědět někdo kompetentní

goovana
autor
6. dub 2024

@moudivlacek proto mě to zajímá....jako nelíbí se nám to ale přesně jak říkáte lidi se bojí o práci
Ale já jsem takový ten typ člověka co se ničeho nebojí tak proto bych ti potřebovala vědět na 100 procent

dota11
6. dub 2024

@goovana já to chápu tak, že asi nemůže třeba po vás chtít, abys ji ukázala kolik máš peněz v peněžence, ale může treba chtít ukázat obsah skříňky nebo baťohu, jen ona sama na ty věci sahat nemůže, aspoň tak je to u nás. Dělám ve větším korporatu a takové kontroly jsou u nás běžné. Na bráně všichni otevírají tašky a ukazují, co maji uvnitř. Když je někdo podezřelý, jde dovnitř a celý obsah tašky vytahuje. Tak stejně skříňky, na vyzvání musí ukázat, co v nich je. Dokonce i nadřízení mají náhradní klíče od skříněk, ale samí do nich lézt nemůžou. Myslím, že s tím moc neuděláte.

knuffel
6. dub 2024

@goovana Jako lidi jsou straky a asi dost kradou, tak se kontrolám nediv. Zkontrolovat skříňku není podle mě konec světa. 🤷

moudivlacek
6. dub 2024

@knuffel Pokud je kontroluje ostraha, tak je iniciativa nadřízené zbytečná, ne? Kdysi jsem brigádničila v různých marketech a nikdy jsem o ničem takovém neslyšela, příchod, odchod a konec, na jednu stranu máš pravdu, pokud mají svědomí čisté, tak nač dělat cavyky, ale na druhou stranu jako proč, to je jak prohlídka cely ve vězení mi přijde 🙂 a hlavně pokud do té doby se tam tyto kontroly neděly, očekávala bych od nadřízené na nějakém meetingu minimálně slovo, že z důvodů těch a těch vedení obchodu přistoupilo na namátkové kontroly do doby/na neurčito. Jinak to opravdu působí, že si to na místě vymyslela šéfka, aby je prudila. Asi můžu být šťastná, že jsem to v dosavadním pracovním životě nemusela řešit, také by se mi to dost nelíbilo.

ab3185
6. dub 2024

Pracuji v obchodě 15 let, skříňky nám kontrolují namátkově sekuriťák s vedoucí, denně musí zkontrolovat skříňky třem zaměstnancům.

moudivlacek
6. dub 2024

@ab3185 mně by zajímalo máte to nějak zakotveno v pracovním řádu, protože četnost a počet lidí ke kontrole asi bude na benevůli zaměstnavatele, ne?

goovana
autor
6. dub 2024

@ab3185 ale kontrola proběhla pouze že šla ona a kontrolovana osoba ( žádný security u toho nebyl...)

goovana
autor
6. dub 2024

@moudivlacek nikdo nám nic neřekl prostě se tam v 15 hodin objevila a vzala si dva zaměstnance a šla napřed zkontrolovala jednoho poté druhého...

ab3185
6. dub 2024

@moudivlacek Nevím jestli to je v pracovním řádě, ale prostě to tak je a denně zkontrolují tři zaměstnance. Když je důvodné podezření, tak i mimo ten rámec, zažila jsem dost takhle nachytaných a vyhozených zaměstnanců.

ab3185
6. dub 2024

@goovana Neměla podezření, že něco vzali?

goovana
autor
6. dub 2024

@ab3185 ne šlo čiště o náhodu protože jedna zaměstnankyně byla v tu dobu v šatně tak si ji vybrala a druhou si vybrala normálně na krámě

goovana
autor
6. dub 2024

A ochrana osobnosti to je chápáno v tomhle případě jak ?

moudivlacek
6. dub 2024

@ab3185 ok, mě to právě zajímalo, někde jsem četla, že by právě mělo, neb takto, když si šéfka na někoho zasedne, tak ho de facto může kontrolovat denně a zaměstnanec na to nemá páky

karolinasvetla111
6. dub 2024

@goovana pracuji v supermarketu a máme to také tak, máme dokonce knihu kontroly šatních skříněk, kontroluje ji security manažer když přijede na kontrolu, jestli ji správně dodržujeme každý měsíc. Za jeden měsíc se musí zkontrolovat všichni zaměstnanci. Zaměstnanec u toho musí být, 1 vedení prodejny, plus 1 svědek. Kontroluje se to kvůli interním krádežím. Při odchodu ze směny se kontrolují zaměstnanci, že mají vše zaplacené, popř.podepsané že si to už do práce přinesli. Vše kontroluje sekurity manažer

moudivlacek
6. dub 2024

@ab3185 když je podezření, to je něco jiného, to chápu, ale jen tak, to mi hlava nebere

fyii
6. dub 2024

@goovana tak na tohle narok nema. Zeptej se ji z jake pozice a dle jakeho zakona to muze delat. Ono ani ta sekuritka na to nema narok, nema narok na nic. Pokud maji dukaz, ze nekdo neco zcizil musi zavolat PČR... oni nejsou žádny vykonny organ.. To si asi pani manazerka hraje na panaboha.. vzdy musi mit nestranyho svedka, kdyz uz..
Dalsi veci je co mas podepsany v nejakych internich predpisech, po tom patrej.. Pokud jsi podepsala nahodny kontroly apod. tak potom na to narok maji, pac jsi souhlasila...

zanett
6. dub 2024

@fyii Jen ze zvedavosti - da se tedy odmitnout podepsani takovyho lejstra (o nahodnych kontrolach), aniz by za to hrozil nejaky (byt neoficialni) postih? Menim ted zamestnani a pristi mesic budu nastupovat v nove praci - po letech jako OSVC ted opet budu zamestnanec a nestacim koukat, jake vsechny papiry je treba pred nastupem podepsat/vyplnit. Chapu, ze clovek v takove situaci (kdyz nastupuje do nove prace), proste tak nejak podepise vsechno, co mu daji. Ano, nemel by podepisovat nic, co si neprecetl a s cim nesouhlasi, ale znate to; clovek se tesi na novou praci, nechce hned od zacatku 'vycnivat' a cerit vodu, taky je zde obava, ze by treba mohli tu nabidku prace stahnout, kdybych to lejstro nepodepsala...zname to.... takze kdyby mi nekdo dal k podepsani nejaky obecny lejstro o nahodnych kontrolach, asi bych se trochu podivila, ale rekla bych si, ze je to jen formalita a ze to asi automaticky podepsali vsichni.....a pak bych se asi dost divila, kdyby mi nekdo mesic co mesic kontroloval skrinku.

Neumime se holt vsichni orientovat v zakoniku prace a malokdo hned pobezi s kazdym papirem za pravnikem, ze. Napr. ja jsem po materske nejakou dobu delala 'podradnou' praci za naprostou almuznu (tomu se ani neda rikat dustojne penize) a teprve az ted se vracim do sveho lepe placeneho oboru. Coz ale znamena, ze se potrebujeme financne zahojit, uz se tesim, az zacnu vydelavat normalni penize, protoze ted penez nemame nejak moc nazbyt, abych mohla utracet za konzultace u pravniku.....takze tak nejak ty papiry, co mi novy zamestnavatel predklada k vyplneni/podepsani, beru a vyplnuju podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi, ale je toho tolik, ze si nemuzu pamatovat uplne kazdou vetu v kazdym dokumentu, ze...doufam, ze se pak nebudu divit.

moudivlacek
6. dub 2024

@fyii to není úplně tak pravda, jakože by se nemohly provádět vůbec žádné kontroly (viz Zákoník práce), ale zas to musí mít nějaký řád a ne že si nověnastoupivší manžerka nahodile lustruje zaměstnance bez svědků, to nejde

moudivlacek
6. dub 2024

Asi je to i o tom, co si kdo vyhádá, vše se dá vyložit různými způsoby....

Ze skutečnosti, že kontrola smí být prováděna v nezbytném rozsahu, lze dovodit, že jejím cílem nemůže být „šikanózní“ jednání. Občanu a tedy zaměstnanci je zaručena v § 11 nového občanského zákoníku důstojnost člověka, jeho vážnost, čest a soukromí. Obdobnou ochranu zaručuje i Listina základních práv a svobod. Proto by v pracovním řádu zaměstnavatele mělo být jasně stanoveno, kdo je oprávněn kontrolu jménem zaměstnavatele provádět, za jakých okolností, v jakém rozsahu a s jakým výstupem pro kontrolovaného i kontrolujícího. V daném případě, o kterém se zmiňujete, tedy opakovaná kontrola skříněk bez Vaší přítomnosti a nyní dokonce kontrola soukromého vozidla, je značně za hranicí zákona a je na místě se bránit, minimálně hlášením na Inspektorát práce. Je třeba zdůraznit, že kontrola tašek a dalších věcí zaměstnance včetně vozidel je osobní prohlídka, kterou mohou bez souhlasu dotyčné osoby provádět pouze policisté.

fyii
7. dub 2024

@moudivlacek Ja jsem nenapsala, ze nesmi byt provedena.. podle nejakeho internijo predpisu urcite smi za urcitych podmimek a se svedkem.
ale rozhodne ne jen tak jak si mamazerka vytahne nekoho solo..

moudivlacek
7. dub 2024

@fyii Aha, tak jsem to špatně pochopila s tím security, jsem myslela, že píšete, že nemají právo, jasný musí to být někde sepsané, na to jsem se též ptala, zda je to někde v provozním řádu. Je to těžké, když pak někdo napíše, že neví, ale že u nich se to dělá, to je právě to, je třeba se informovat a ne bezmyšlenkovitě skákat.

fyii
9. dub 2024

@zanett tak ted se mi to smazalo.. ja nejsem pravnik, ale zase mam dost prostudovamy zakonik prace. Vis jak to je, odmitnout muzes cokoliv, ale oni si to muzou vylozit jako, ze nespolupracujes a ukoncit to s tebou. Nejake vnitrni predpisy urcite budou mit nastavene, ty by mely byt nestranne, pac by s tim mohli mit velke opletacky... otazkou je, kdo by se do nejakych vetsich boju poustel, stoji cas a nemale penize a na to se vetsinou hresi