Leidenská mutace v těhotenství. Kdy ke gynekologovi?

kysloberga
20. čer 2020

Ahoj holky,mam leidenskou mutaci v homozygotni forme a zjistila jsem,ze jsem tehotna. Posledni ms 20.5.,takze je to opravdu v zacatku. Kdy se mam objednat na gyndu? A tam dostanu doporucenku na hematologii? A odkdy se pak picha neco na redeni krve? Mam strach,at neco nepromeskam. Dekuji za radu.

madamas
20. čer 2020

Ahoj, mám také, zjištěno v prvním těhu. Nyní řešíme další dítě v CARu a pokud se podaří tak si první zavolám na hematologii a zeptám se tam. Po prvním porodu mě říkala lékařka na hema že to nemá smysl dřív jak ve 13tt, ale mě by to stejně nedalo, neboť to mi bylo 25let, teď už je mi přes 30. V prvním těhu jsem krev neředila, jen kontroly. Injekce na ředění se nasazují podle výsledků D-dimeru, to může být u každé ženy individuální 😉

madamas
20. čer 2020

Promiň, teď čtu že máš homozygot, to je ta ,, horší' varianta, já mám hetero..v tom případě bych se objednala co nejdříve na potvrzení těhu a hned na to na hematologii.. přeji pohodové bezproblémové těhotenství 🌷😉

kysloberga
autor
20. čer 2020

@madamas Dekuji za info. Jako mam sice homozygotni,ale ani nechodim na zadne preventivni prohlidky. Protoze nastesti nemam zadne zdravotni problemy. Byla jsem na hematologii jen jednou a to kdyz mi to zjistilo. Bojim se,ze me na gynde odbude,ze je moc brzy. Mam jit 7.7. na preventivku,tak rekne,at prijdu az tehdy... A nez me pak jeste objednaji na hematologii,tak to taky urcite potrva :(

anuliinka2013
20. čer 2020

@kysloberga Odbyt se nenechte...Nemam sice Leidenskou mutaci, ale mela jsem kdysi z nezjistenych pricin trombozu. Kdyz jsem se na to ptala gynekologa v 6 tt, tak mi rekl, ze me nikde nevysetri... v 8 tt jsem skoncila s trombozou a na hematologii mi vynadali, ze jsem mela prijit hned a v pripadnem dalsim tehotenstvi mam volat, jakmile budou dve carky na testu. Myslim, ze vetsinou jde jen o preventivni sledovani, ale urcite se ozvat. Jo a tehotne vetsinou berou prednostne.

ifpulpo
20. čer 2020

@kysloberga ahoj, já jsem zadanku od gynekologa neměla. Prostě jsem hned volala na hematologii, tedy poté, co mi gynekolog těhotenství potvrdil. (určitě si někde na hematologii registrovaná, když o své diagnóze víš) řekla jsem, že jsem těhotná a oni mě objednali. Každopádně na gyndu se tuším chodí až tak 6,7 týden od poslední menstruace. Když tak jim zavolej a poptej se. U injekci je to invdvidualni, půjdeš na odběry krve a podle výsledků se rozhodne. Já je měla i prvního dítěte od 20tydne, u druhého už od 16tydne těhotenství. Držím palce.

gruyerre
20. čer 2020

@kysloberga ahoj, objednala bych se hned (teda v pondělí) rovnou na hematologii. Řekni, že jsi těhotná a máš homozygotni leiden.mutaci. Aspoň tedy já jsem to tak udělala a to mám jen hetero. Žádnou žádanku od gynekologa jsem nepotřebovala.

kysloberga
autor
20. čer 2020

@anuliinka2013 Dekuji za info 🙂 Budu resit co nejdrive.

kysloberga
autor
20. čer 2020

@ifpulpo Ja mam jit prave 7.7. na preventivku(posledni ms 20.5.), tak si rikam jestli to nenechat na toho 7.7., bo me beztak ani drive neobjedna,je dost zasekana :( Ale asi po vikendu tam radeji zavolam,at mam klid...

kysloberga
autor
20. čer 2020

@gruyerre Jenze ja jeste nemam potvrzene tehotenstvi od gynekolozky... Vim to pouze z testu.

gruyerre
20. čer 2020

@kysloberga to přece nevadí, pokud máš pozitivní test, tak na 99% těhotná jsi. A to, že ti zkontrolují krev ničemu nevadí. Navíc tě můžou objednat klidně až za několik týdnů, ty hematologie mívají docela dlouhé čekací lhůty 🙂.

kysloberga
autor
20. čer 2020

@gruyerre Dobre,v pondeli tam zkusim zavolat a uvidim co mi reknou 🙂 Moc dekuji za radu. Mozna zbytecne plasim,ale je to me prvni tehotenstvi,tak se bojim :(

tojsemztohojelen
20. čer 2020

@kysloberga okamzite to tromboporadny!!! Mam Leidna hetero, zjisteno jen z peclivosti meho gyndare. V CARu uz pri stimulaci na IVF nasadili preventive Clexane. Jsem uz pul roku objednana do trombocentra, kdyz jsem tam volala, rekli, ze pokud otehotnim, mam zavolat okamzite a vezmou me hned. V CARu chvalili, ze jsem objednana. Zadanku mi napsala prakticka na zaklade vysledku od myho gyndare.

kysloberga
autor
20. čer 2020

@tojsemztohojelen Hned v pondeli zavolam na hematologii,kde jsem registrovana a uvidim co mi reknou 🙂 Nemam totiz tehotenstvi jeste ani potvrzene od doktora...

gruyerre
20. čer 2020

@kysloberga já se tě nedivím, taky jsem se hned objednala, když jsem zjistila těhotenství a šla jsem tam dřív než na gynekologii. Obzvlášť když máš tu homozygotní formu, je to třeba, některé těhotné musí ředit krev od začátku. Držím palce, ať je vše v pohodě

kysloberga
autor
20. čer 2020

@gruyerre Urcite tam hned v pondeli zavolam,jako jsem tam uz registrovana,ale od te doby co mi to zjistili(asi 8 let nazpet) jsem tam nebyla,bo mi rekli,ze to neni potreba,ze mam prijit,jen kdyz budu mit nejake potize...

madamas
20. čer 2020

@kysloberga To je zvláštní, já mám ,, jen" hetero, žádné potíže, nikdy žádná trombóza, nic..a přesto chodím 1x ročně na kontrolu.. Vždycky se objednávám schválně před dovolenou, a i když výsledky krve jsou top tak dostanu na cestu na dovču clexane, preventivně.. radši si to pichnu 2x zbytečně než jednou pozdě.. určitě si tam v PO zavolej, jak říkám, raději zbytečně..

kysloberga
autor
20. čer 2020

@madamas Ja taky nemela nikdy zadne potize,mi to zjistili nahodou... Gynekolozka mi nabidla,ze je nejaka akce,ze delaji testy na leidenskou mutaci zdarma,tak jestli nechci a ja rekla,ze jo. No a zjistili mi to,tak pak jsem se prihlasila na hematologii,tam mi udelali jeste podrobnejsi testy a rikali,ze se nemam niceho obavat a ze nemusim brat zadne prasky ani chodit na kontroly... A ze jedine kdyz budu mit potize at prijdu a nebo kdyz budu mit pred sebou dlouhou cestu. A musim u sebe nosit karticku,ze mam tuto mutaci 🙂 A to je vse a je to uz asi 8 let,co mi to zjistili...

anuliinka2013
20. čer 2020

@tojsemztohojelen, @kysloberga presne tak. Normalne cekaci doba mesice, pro tehotne ale maji extra okna, berou zapar dni...

slayc
21. čer 2020

Mam lehci formu heterozygot a bylo mi receno ze pri zjisteni tehotenstvi hned objednat, v prvnim mi rekli ze berou ve 13 tydnu a objednali me, vse bylo ok az do porodu, ted sem se tam kvuli korona dobe dostala v 17 tydnu a vysledky hned na injekce. Homozygot se snazi brat co nejdriv. Chodim do hematologicky ambulance v nemocnici. Mimo tehotenstvi tam nedochazim, na dovolenou mi predepisuje leky obvodacka.

kysloberga
autor
21. čer 2020

@slayc Dekuji za info,zitra si tam radeji zavolam 🙂 A uvidim co reknou 🙂

adel2507
21. čer 2020

@kysloberga Mně zjistili LM po prvním porodu. Když jsem podruhé otěhotněla, gynekoložka mi hned na první prohlídce řekla, ať se objednám na hematologii. Určitě si tě tam budou hlídat celé těhotenství i šestinedělí a podle výsledků budou upravovat dávky heparinu. Já jsem si ho musela pichat až po porodu, ale màm heterozygotní formu. Určitě si to pořeš co nejdřív.🙂

kysloberga
autor
21. čer 2020

@adel2507 Dekuji za info 🙂 Hned zitra zavolam na hematologii,at jsem klidnejsi 🙂

kysloberga
autor
22. čer 2020

Holky,tak jsem volala na hematologii a objednali me az na 28.cervence,pry to staci... Ale mi to prijde pozde,vzdyt to je az za pet tydnu :(

kysloberga
autor
22. čer 2020

To budu cca v 7tt... Nevite co preventivne delat,aby nebyl problem? Co pomaha? Nekde jsem cetla,ze pohyb a hodne pit...

adel2507
22. čer 2020

@kysloberga Psala jsi, že poslední MS byla 20.5. a týdny těhotenství se počítají právě od poslední menstruace, takže na konci července bys určitě měla být víc než 7tt.🙂
Ale pořád budeš na začátku těhotenství, takže bych jim věřila, že to stačí. Zajdi si na gynekologii, ať víš, na čem jsi a třeba ti tam něco poradí.
Jinak si myslím, že teď toho sama asi moc udělat nemůžeš. To spíš až později, dávat nohy nahoru, aby neotékaly, a tak..🙂

kysloberga
autor
22. čer 2020

@adel2507 Jo,posledni ms byla 20.5., ale ovu byla 5.6.,takze to pocitam od te ovu... Na gyndu budu volat zitra(dnes tam nejsou),tak uvidim no... Jako ta sestricka se divala do te me agendy,tak snad vi,co dela 🙂 Beru listovku,fertipronu,zelezo(bo trpim nedostatkem) a magnesium. Tak snad to dobre dopadne.

adel2507
22. čer 2020

@kysloberga No sice je to trošku divné, ale opravdu se to počítá od poslední MS, takže si můžeš ještě pár týdnů přidat.🙂
Držím pěsti, ať je všechno v pořádku a můžeš si v klidu užívat těhotenství.😊🍀

slayc
22. čer 2020

@kysloberga hele to budes v 10tt zhruba, oni driv asi nezvou, podle me to berou tak, ze do te doby se muze cokoli stat i bez leidena, on je tam pak hlavne problem, alespon me to tak vysvetlovali, ze kdyz zacne byt dite zasobene z placenty, tak se k nemu muze dostat srazenina, nemusi byt potom tak dobre vyzivovano, prespupecnik dostava mene krve, atp. Ze do te doby vyzivuje ten zloutkovy vacek a placenta prebira funkci pozdeji, takze diteti ty rizika nehrozi do te doby. Asi na tom neco bude no. Leiden vliv na vyvoj do te doby podle me nema. Bud v klidu. 🙂

kysloberga
autor
22. čer 2020

@adel2507 Moc dekuji 🙂

kysloberga
autor
22. čer 2020

@slayc Dekuji za vysvetleni,uz jsem klidnejsi 🙂 Podle ms budu cca v 11tt 🙂 Jeste uvidim co mi reknou na gynde 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru