Je to běžný postup u Leidenké mutace?

aurelie34
16. srp 2019

Hezký den, jsem v 13 tt a mám leidenskou mutaci heterozygot. Gynekolog mě poslal do hematologické poradny. Byla jsem tam dnes a postup doktorky mě dost zaráží. Nebudu celé těhotensví vůbec víc hlídaná, žádné odběry krve pro kontrolu nebo píchání injekcí. Až v šestinedělí si budu píchat klexane. Přijde mi to dost zvláštní a bojím se aby se nic nezanedbalo. Vím že je běžné že si těhotné ženy píchání injekce na ředění krve celé těhotensví nebo chodí mna pravidelné kontroly a jsou pod dohledem. Jak to máte vy s leidenskou mutaci? Stejně jako já nebo jste více pod dohledem?

hansed
16. srp 2019

Me to normalni neprijde. Me na hematologii rekli od 20tt, ale v 8tt jsem dostala trombozu. V druhem těhotenství jsem si píchala Clexane od zacatku. Sestra jezdila na.pravidelne kontroly a podle krve pak rozhodli o nasazeni lecby...

misacekk
16. srp 2019

to mne teda taky zarazi...ja byla hlidana u obou deti a od 7.mesice si pichala injekce. Mozna mas jeste ted nizke hodnoty,ale pokud te nepozvali za par tydnu znovu na kontrolu,tak bych na tom byt tebou trvala🤦‍♀️

kapii
16. srp 2019

To se divím, taky mi to nepřijde jako standartní postup. Já mám hodnoty poměrně dobré, takže píchat si budu taky až v 6nedělí, ale každý měsíc chodím na kontrolní odběry a do hemat. poradny, kdyby se cokoliv změnilo, ať jsem pod dohledem.

aurelie34
autor
16. srp 2019

@misacekk právě že mi ani krev nebrali. Jen mi vypsala papír že si mám píchat v šestinedělí a ať ho dám gynekologii a pak v porodnici. Na žádnou další kontrolu chodit nemám.

misacekk
16. srp 2019

@aurelie34 tak to je v tom pripade uplne padene na hlavu. A to si ty hodnoty vycucala z prstu?? Nemuzes jit jinam? Pokud ne,tak trvej na poradnem vysetreni a nenech se odbyt. Tohle neni legrace🙄

pipi_puncocha
16. srp 2019

Taky mi to nepřijde standardní. Mám Leidenskou mutaci heterozygotní formu a chodím na hematologii celé těhotenství na odběry, zatím mi to vždy vycházelo dobře, takže to zatím vypadá, že budu taky injekce mít až v šestinedělí (teď jsem 28tt), ale chodím na krev co měsíc a paní doktorka mi klade na srdce pokaždé, že když se mi cokoliv nebude zdát, ať hned volám.

pajla
16. srp 2019

Taky mám leidenskou mutaci heterozygot a na hematologii chodím od 20tt pravidelně každý měsíc na kontrolu hodnoty d-dimeru. Pokud bude vše v pohodě, budu si preventivně píchat klexane 14 dní před termínem porodu a pak celé šestinedělí. Stejný postup jsem měla i u prvního těhotenství.

petulejan
16. srp 2019

Já také chodila co měsíc na odběry. Moje doktorka to Teda považuje za něco,co není nijak zvlášť tragické,že to má spousta lidí,aniž by věděli,ale prý když už to vím,tak mi taky nasadila injekce clexanu. Pichala jsem si od 37 tt a potom v šestinedělí,to jsem Teda dost šidila,už mě to lezlo krkem. Takže co doktor,to jiný názor.... Máš tu lehčí formu,proto to asi moc neřeší 🤷‍♀️

pxtulka
16. srp 2019

Já teda ani leidenskou mutací nemám, mám něco jiného, ale na testy musím okamžitě po zjištění těhotenství a potom buď dostanu clexan nebo chodím na kontrolu po 4 týdnech. Tentokrát jsem začala píchat clexan v 8tt. Těhotenství teda nedopadlo, ale ředění krve za to nemůže. Normální mi ten přístup fakt nepřijde. Rizika jsou tam velká jak pro tebe tak pro prcka. Já chodím přímo do trombocentra, vždycky jsou tam samý tehule, přijde mi že se na to specializují

aurelie34
autor
16. srp 2019

Díky všem. Jsem z toho celkem špatná. Chápu že není důvod u každé těhotné píchat injekce ale na kontroly bych přeci chodit měla. Zkusim to probrat ještě s mým gynekologem a když tak bych šla jinam.

janety32
16. srp 2019

Jsem taky heterozygot, hodnoty mi měřili během těhotenství celkem 3x a vždy to bylo dobré, takže se Clexane nasazoval až 14 dní před TP a pak v šestinedělí (a taky jsem ho popravdě šidila). Jinak tedy nevím jak to měly ostatní, ale já už si ho příště těsně kolem porodu nedám, tělo dobře ví, proč je v tom období zvýšená srážlivost... Při šití jsem krvácela úplně strašně a pak jsem měla anémii, že jsem se zbytek dne ani neposadila a museli mi dávat 4 transfuze krve...

hansed
16. srp 2019

@janety32 delej, jak myslíš, ale jsem heterozygot a mela jsem trombozu. Urvat se, jsem mrtva. Po porodu jsem nijak extra nekrvacela

veverka55
16. srp 2019

Jsem sice homozygot ale injekce picham cele těhotenství a chodím na kontrolu každé tři týdny. I heterozygot by měl být pravidelně sledovan, mas na to právo. Objednala by jsem se jinam

gruyerre
16. srp 2019

@aurelie34 ahoj, mám taky leidenskou heterozygot a chodila jsem co 6-8 týdnů na kontrolní odběry. Vše bylo v pořádku a stejně preventivně od 35.tt jsem píchala fraxiparine. Je to dost důležitý. Já jsem teda nezodpovědný pacient a vysadila jsem injekce týden po porodu, přestože se má píchat celé šestinedělí, ale nepíchat si v konci těhotenství, to bych si vážně nedovolila. Doporučuji změnit hematologii za nějakou, kde tě budou dělat kontroly a dají preventivně injekce na ředění krve alespoň od 36.tt.

janety32
17. srp 2019

Doktor říkal, že když je porod plánovaný, tak den před tím už ho nedávají, právě kvůli té zvýšené krvácivosti. A třeba se kvůli němu ani nemůže dát epidurál, aby nehrozilo krvácení do míšního kanálu...

vojkina
17. srp 2019

Ahoj, to mi přijde dost divné. Já před 6 lety prodělala "jen" trombózu a teď v těhotenství chodím na hematologii a píchám si clexane. Jak mi bylo řečeno, celé těhotenství a šestinedělí. Asi bych zašla někam jinam, jestli máš u možnost.

svija
17. srp 2019

U mně zjistili Leidenskou mutaci heterozygot až po obou porodech. Tak mi jen říkali. že se mám ozvat, kdybych potřetí otěhotněla, že mě budou sledovat během těhotenství a podle výsledků se nasadí fraxiparine. Prý už ale není povinné si při téhle diagnóze píchat injekce před porodem a v šestinedělí, pokud jsou dobré výsledky (info od doktorky z Trombotického centra v Praze).

aurelie34
autor
17. srp 2019

@svija to je právě ono dobré výsledky. Ale když mě vůbec nebudou sledovat tak přeci neví jak na tom jsem. Chápu že není nutné u všech píchat injekce ale pod dohledem bych přeci měla být.

svija
17. srp 2019

@aurelie34 - to určitě souhlasím, že by tě měli nabrat a průběžně sledovat, v jakých intervalech nevím, to jsem nezažila. Jen jsem chtěla napsat, že ne vždy je třeba píchat. Taky bych se asi radši nechala zkontrolovat jinde.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru