Embolizace děložních tepen

Slyšela jsi už o embolizaci děložních myomů? Jde o zákrok, který dokáže ženě zkvalitnit život, jehož prožívání dříve komplikovaly obtíže, jako jsou bolest, intenzivní menstruační krvácení či zažívací problémy. Pojď si přečíst, kdy se embolizace děložních tepen může provést a jak probíhá.

Embolizace děložních tepen

Embolizaci děložních tepen nelze provést u každého myomu.

Děložní myom

  • Myom je nezhoubný nádor dělohy, který může mít různou velikost a různé umístění – na povrchu dělohy, přesahovat až do její svaloviny nebo být „ukrytý“ v její dutině.
  • Děložní myom může být v těle ženy i dlouhá léta, aniž by jí způsoboval nějaké potíže, ale rovněž dokáže zkomplikovat otěhotnění20, průběh menstruace, zapříčinit velké bolesti i únavu a vést k potížím s močením či trávením.
  • V závislosti na velikosti a uložení myomu se lékaři rozhodnou buď myom pouze sledovat, nebo aktivně přistoupit k jeho léčbě/odstranění. Léčba může být pomocí léků nebo se volí chirurgická cesta, která probíhá různými způsoby, mezi něž patří tzv. embolizace děložních tepen či jinak řečeno embolizace myomu.

Děložní myom

Mnoho žen si od gynekologa vyslechne, že má na děloze myom. Jde o nezhoubný nádor, který dokáže nasekat paseku hlavně v případě snažení se o početí miminka. Pokud se tě tato diagnóza týká, nebo tě zkrátka jen zajímají bližší informace o děložním myomu, přečti si následující řádky.


Co je embolizace myomu?

  • Embolizace myomu je chirurgický zákrok, během kterého lékaři ucpou cévy zásobující myomy krví a výživou. Cílem tohoto úkonu tedy není definitivní odstranění myomu, ale jeho zmenšení, případně zmírnění nebo odstranění tělesných obtíží, které ženě způsobuje.
  • Embolizaci děložních tepen nelze provést u každého typu myomu, lékaři proto pečlivě zvažují, které ženě ji doporučí. Navíc je třeba přihlížet k tomu, zda žena v budoucnu ještě plánuje otěhotnět. Přestože se přívod krve do dělohy3 jako takové nezastavuje a zneprůchodní se jen cévy, které krví zásobují myom, přece jen tento zákrok v malé míře zvyšuje riziko nástupu předčasné menopauzy.
  • Většinou se pro embolizaci děložních tepen lékaři rozhodnou, má-li žena více myomů, které nelze odstranit operací.
  • Jsou známy případy, kdy žena po embolizaci myomu otěhotněla. Přesto pacientkám, které ještě plánují těhotenství, lékaři doporučují spíše myomektomii – odstranění děložních myomů chirurgickou cestou. Úskalím myomektomie je však také skutečnost, že ne každý myom lze tímto způsobem vyoperovat.
  • Zákrok nepřináší okamžitou úlevu – první výsledky embolizace myomu jsou patrné po několika měsících, případně až za půl roku. Právě v této době je totiž poznat, že se myom zmenšil a přestal způsobovat další zdravotní komplikace. Výsledek zákroku však nelze garantovat – ke skutečnému zmenšení myomu dojde převážně v polovině provedených operací a ke zmírnění tělesných potíží u 80–90 % žen.

Jak embolizace děložních myomů probíhá?

  • Před zákrokem je žena hospitalizována, přičemž jí je několik hodin před operací do žíly podaná jódová kontrastní látka. Později dostane léky na utlumení vědomí, je jí zavedena kanyla do žíly a cévka do močového měchýře. Následně je převezena na sál.
  • Po celou dobu je pacientka při vědomí, celková anestezie není nutná, znecitliví se jen části těla, kde zákrok probíhá. Na jedné straně třísel (nejčastěji jde o pravou stranu), se přes hlavní stehenní tepnu zavede hadička až k hlavním kmenům děložních tepen, které zásobují myom. Tehdy se do této oblasti vstříkne embolizační roztok s mikroskopickými částicemi, který dané cévy zneprůchodní, čímž se zablokuje proudění výživy a krve k myomu.
  • Zákrok probíhá pod neustálou kontrolou rentgenu – díky kontrastní látce, jejíž hlavní složkou je jód, lékaři detailně vidí, kam zavádějí katétr (hadičku) a kam vpouštějí embolizační roztok.

Rekonvalescence po embolizaci děložních tepen

  • Po zákroku je žena hospitalizovaná několik dní, přičemž minimálně první den leží na jednotce intenzivní péče. Mohou se vyskytnout potíže v podobě zvracení, zvýšené teploty nebo bolesti v podbřišku.
  • Po propuštění domů (většinou nastává po třech až šesti dnech v závislosti na tom, jak se žena zotavuje), by měla pacientka dodržovat klidový režim bez fyzické námahy alespoň 14 dní, přičemž nesmírně důležité je nezatěžovat oblast, přes kterou byl k děloze zaveden katétr.
  • Další stránkou rekonvalescence je péče o ránu, která během operace v místě třísel vznikla. Během hospitalizace na její hojení dohlíží personál v nemocnici, přičemž prvních 24 hodin je rána překryta a po dalších minimálně 5 dní by měla být pravidelně převazována či přelepována. Pokud se hojí a nezapaluje se, po pěti dnech se obvaz může sundat, přičemž ráně už tehdy neuškodí ani krátká sprcha. Naopak koupeli by se žena měla vyhnout alespoň dva týdny od operace.
  • Může se stát, že dva až tři měsíce po zákroku lékaři doporučí ženě podstoupit kontrolní hysteroskopii5 – zobrazení děložní dutiny pomocí nástroje s kamerou, kterému se říká hysteroskop. Rovněž dochází na pravidelné kontroly, během kterých se v krvi sleduje hladina hormonů – po operaci je to důležitý ukazatel toho, zda zavedení embolizační látky nezapříčinilo například (částečnou nebo úplnou) zástavu výživy vaječníků.

Komplikace a rizika při embolizaci myomu

  • Každý operační zákrok s sebou přináší jistou míru rizika či komplikací a embolizace děložních tepen není výjimkou. Za největší riziko v tomto případě lze považovat neúspěšnost embolizace, tedy skutečnost, že zákrok neměl vliv na zmenšení myomu či odstranění nepříjemných symptomů, které ženě způsobuje.
  • Mezi další komplikace patří pooperační potíže v podobě těžší nevolnosti, intenzivnější bolesti a infekce v místě zavedení katétru. Rovněž existuje hrozba alergické reakce na kontrastní látku či jiné léky, které jsou v souvislosti s operací ženě podávány. I z toho důvodu je třeba ohlásit anesteziologovi a personálu v nemocnici všechny alergie na farmakologické látky, o kterých žena ví.

Video: Lékařka o myomech: Co se bude dít, když vám je najdou?

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Fokusovaný ultrazvuk

Slyšela jsi už o fokusovaném ultrazvuku? Jedná se o poměrně novou metodu, jejímž cílem je pomoci pacientkám, kterým život komplikuje děložní myom. Přestože u nás fokusovaný ultrazvuk zatím dostupný není, přece jen se vyplatí vědět, jak přesně tento zákrok probíhá. Jaké jsou jeho výhody a co během zákroku cítí pacientka?

Děloha

Každý měsíc obměňuje svou výstelku a v době těhotenství v ní roste miminko. Křeče, které během menstruace vysílá, mnohým ženám komplikují život, ale při porodu mají její kontrakce nepostradatelnou roli. Jakou funkci má děloha v ženském těle a jak se mění, když je žena těhotná? I to se, mimo jiné, dočteš v našem článku.

Endometrium

Endometrium je odborné označení pro děložní sliznici. Ta se nachází v nejvnitřnější části děložní stěny, která je v přímém kontaktu s děložní dutinou. Má šedorůžovou barvu. Někdy se může stát, že děložní sliznice roste i mimo dělohu. V takovém případě se jedná o onemocnění zvané endometrióza.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s embolizací děložních tepen

Máš zkušenost s embolizací děložních tepen?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce