Anémie u miminka. Může souviset se žloutenkou?

Zodpovězené
6. zář 2019

Dobrý den,

mám předčasně narozenou dceru, která má momentálně 6 týdnů.

Od narození nás trápí žloutenka, byla 2 x svícená, je plně kojená, takže bilirubin klesá pomalu, teď při posledním odběru ve čtvrtek - 210. Navíc nám zjistili, že je malá chudokrevná, hemoglobin - 90.

Ráda bych se zeptala, zda žloutenka s chudokrevností spolu nějakým způsobem souvisí. A jak moc závažné jsou ty hodnoty, jak žloutenky, tak té chudokrevnosti, když jí je 6 týdnů.

Kolik je hranice hemoglobinu na takto staré miminko?

Dostali jsme železo Maltofer sirup, já sama jím železo. Malá jej ale bohužel špatně snáší, blinká po něm a trápí ji bříško a je celkově taková neklidná.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

anemie Vaší dcery s novorozeneckou žloutenkou úzce souvisí - žluté zabarvení kůže je způsobeno bilirubínem, což je produkt vzniklý rozpadem červených krvinek.

Substituce (dodávka) železa je nezbytná, anemii je nutno léčit. Maltofer je možné podávat i kapkách, tolerance této formy bývá lepší. Mám zkušenost, že po určité době podávání odezní vedlejší efekt léčby (břišní dyskomfort, snížená chut'k jídlu, zácpa) a léčba je kojencem tolerována dobře.

Jestliže holčičku kojíte, vyřaďte dočasně svoji léčbu železem, je-li to možné.

K hodnotě "dolní - horní mez" hemoglobinu se nemohu vyjádřit, je to individuální ( věk dítěte a jeho hmotnost v době odběru krve, referenční hodnoty konkrétní laboratoře), klinický stav dítěte, atd.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová