Dobré ráno, při psaní předešlých příspěvků jsem si teprve uvědomila, jak je město, ve kterém žiji vlastně zajímavé, jak denně chodíme okolo míst, která jsou krásná, mají zajímavou historii a nevážíme si jich. Krupka je město docela malé a někdo by mohl říct i na první pohled nezajímavé. Pravda je, že sever Čech je turisticky nejméně atraktivní a má své proslulé neduhy, ale když se člověk podívá blíž a oprostí se od předsudků, objeví opravdové poklady, které třeba jinde nenajde 🙂
Dnes vám představím krásnou Barokní baziliku Panny Marie Sedmibolestné. Najdete ji v centru města Bohosudově a je dílem italských architektů Giulia a Octavia Broggiových z let 1701-1706. Nedílnou součástí poutního kostela je i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679. Bazilika je významným poutním místem a je jedním z hlavních poutních Severočeských kostelů. Počátky poutní tradice sahají až do období husitských válek.
S bazilikou se pojí zajímavá pověst - Pověst o zázračné sošce.
V místech nynější baziliky byly tehdy husté lesy, které se staly úkrytem pro uprchlé jeptišky z husity vypáleného světeckého kláštera. Jedna po druhé v těžkých podmínkách umíraly a poslední z nich schovala jejich jediný majetek, sošku Matky Boží, do kmene vykotlané lípy. Po bitvě Na Běhání u Ústí n.L. pronásledovali vítězní husité saské a lužické rytíře a v prostoru dnešního Bohosudova jich údajně na tři sta pobili. Obyvatelé sídla se na jejich hrob chodívali modlit za pokoj padlých. Někdy po roce 1434 sem přišla dívka vyžínat trávu. Náhle se jí ovinul kolem ruky had. Dívka leknutím vykřikla a zdvihla paži s hadem ke koruně lípy, kde se zjevil zářící obraz Panny Marie. Omámený had sjel z dívčiny ruky zpět do trávy. Ve stejný den našli lidé v kmeni stromu ukrytou sošku. Po dohodě s místním knězem byla nad hrobem křižáků vystavěna dřevěná kaple, do které byl nalezený klenot umístěn. Později byla také postavena kaplička nad nedaleko vyvěrajícím pramenem.



