icon

Mikroregion Ždánický les!!!!
♣Les je součástí Středomoravských Karpat. Vlastně se jedná o nejzápadnější výběžek. Je tvořen pískovci a jílovci s vysokým obsahem vápníku. Povrch vrchoviny je pokryt převážně habrovými, dubovými a bukovými lesy, hlavně v severní části.
Za přírodní park byl vyhlášený roku 1996. Jedná se o oblast o velikosti 68 kilometrů čtverečních, kde nejvyšší vrchol zvaný U Slepice dosahuje 437 mnm. V lese jsou dvě říčky Trkmanka a Litava. Na procházce lesem můžeme potkat spoustu zvířatek a to třeba jelena, prase, srnky, lišky, kuny, tchoře, krtky, různé brouky a dravce.
♣Historie:Jak dokládají archeologické nálezy, byla oblast Ždánického lesa osídlena již ve starší době kamenné.Nalezneme zde terénní pozůstatky domů, kostela, hřbitova.
Rozsáhlé lesní porosty Ždánického lesa poskytovaly dostatek kvalitního dřeva na stavby a byly také intenzívně využívány k lovům (Lichtenštejnové zde pořádali v 19. století velkolepé hony).
♣Težba:Na ložiscích ve Ždánickém lese se těží lehká, bezsirnatá parafinická ropa. Zásoby ropy se odhadují na 20 až 30 let těžby. Jediným českým odběratelem je Paramo Pardubice, zbytek ropy směřuje do Rakouska, Polska a na Slovensko.
♣Turistické trasy: Ždánickým lesem prochází několik turistických značek. Nejdelší z nich je modrá turistická značka z Kobeřic do Jestřabic procházející přes lokalitu Na Hradisku, přes Prostřední vrch a Lovčice (24 km).
Následuje červená turistická značka z Bučovic do Bukovan (20 km), který prochází přes vrchol U Slepice. Dále zelená značka z Bučovic do Ždánic (15 km), která vede okrajem Mouřínova a pak přes lokalitu Na Hradisku a údolím potoka Trkmanka.
Další zelená značka vede od vlakové zastávky Nesovice k vlakové zastávce Jestřabice (12 km). Prochází pod vrcholem Nebštich (377 m.n.m.) a rozcestím U kříže (cca 410 m.n.m.). Najdete zde rovněž dvě žluté značky, a to z Mouřínova do Žarošic (11,5 km) a z vrcholu U Slepice do Nevojic.
♣i když tento ne moc slavný les není až tak zajímavý doporučuji ho navštívit minimálně na krátkou procházku nebo projížďku na kole. Ideálně v období růstu hub 🙂

1 3