Škodlivost mikrovlnné trouby. Je to jen fáma?

eppik.m
30. čer 2009

Milé maminky, založila jsem toto téma z důvodu, že mě viděsila informace že kojencům se nesmí ohřívat MM ani UM v mikrovlnné troubě viz. níže a může se to i projevit taky AE a mi ho máme tak se ptám můžu za to sama že syn má AE když jsem mu ohřívala MM v mikrovlnce?! Upozornil vás na to někdo ???!!! Nebo je to jen fáma ???!!!

Už na vás někdo vybafl, co jste to za matku, když dítěti ohříváte jídlo v mikrovlnce? Copak se nebojíte ozáření, radiace a rakoviny? Zatím není důvod se kát. Škodlivost mikrovln zatím nebyla prokázána ale ...

😒 😒 😒 Mateřské mléko a Nutrilon však ohřívejte raději v teplé vodě
Ohřívání láhve v mikrovlnce může být příčinou nepatrných změn struktury mléka. V kojenecké směsi může dojít ke ztrátě některých vitamínů
. V ohřátém mateřském mléce mohou být zničeny jisté ochranné látky. Ohřívání láhve držené v proudu horké vody z kohoutku, nebo postavené do mísy teplé vody sice vyžaduje několik minut navíc, ale je to mnohem lepší pro zachování nutričních hodnot mléka. 😒 😒 😒

škodlivost mikrovlnné trouby, působení na zdraví
Jak pracuje mikrovlná trouba?
Zjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.

Jednoduchá fyzika
Ve skutečnosti neexistuje výzkum, který by škodlivost ohřívání v mirovlnce prokázal. V Evropě se přístroj užívá přes 20 let a na nikom se konzumace ‚ozářených‘ potravin nijak neprojevila. Ohřívání v mikrovlnce funguje na stejném principu jako ohřívání na plotně - jen je rychlejší. Velmi jednoduše můžeme říci, že mikrovlny rozkmitávají molekuly vody a tuku. Čím rychleji molekuly kmitají, tím je látka teplejší. Není tedy důvod bát se záření, radioaktivity ani nemocí.

Dodržujte návod
Při ohřívání si přesto dejte pozor na pár věcí.

Ohříváte-li kojeneckou výživu
ve sklenici, dávejte ji do mikrovlnky otevřenou, jinak by se mohla roztrhnout.
Nepoužívejte k ohřevu plastové nádoby, ale jen ty, které jsou k tomu přímo určené. Některé plasty totiž mají nižší bod tání a při zahřátí se z nich uvolňují látky, které nemají v jídle co dělat.
Hlídejte také teplotu jídla - mikrovlny potravu neohřejí rovnoměrně. Před podáváním proto jídlo promíchejte a teplotu zkontrolujte.

Výhody použití mikrovlné trouby
Kratší čas přípravy jídel znamená více volného času.
Mikrovlné trouby znatelně zkracují dobu přípravy jídla - na polovinu nebo dokonce na třetinu.
Méně špinavého nádobí
Především při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm podáváme. Představme si případ, kdy ohříváme svíčkovou. Při klasickém ohřevu ušpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřívání pomocí mikrovlné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše současně.
Úspora elektrické energie
Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie menší. Myslím, že do úspor musíme také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého myjeme méně.
Zdravá výživa
Příprava pokrmů v mikrovlnné troubě zachovává v jídlech více vitamínů a minerálních látek. To se týká především zeleniny, kterou v mikrovlné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Také menší množství tuku, které používáme při přípravě jídel v mikrovlné troubě, je pro náš organismus prospěšné.
Pohodlí
Potraviny stačí vložit do mikrovlné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný ohřev. Mikrovlná trouba na nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.
Více možností při úpravách pokrmů
Aby se co nejvíce rozšířily možnosti využití mikrovlného ohřevu, vyrábějí se některé mikrovlné trouby v kombinacích s dalšími možnostmi přípravy potravin. Mikrovlné trouby mohou být vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln.

sisstin
1. črc 2009

mě spíš fascinuje, s čím kdo ještě nepřijde..příště zas budu číst, že rychlovarná konvice způsobuje zácpu 😕 😅 😅 😅

kristi
1. črc 2009

fakt? ty voe, to abych si koupila novej rendlik na indukcni desku...ale tam je zase magneticky zareni, tak aby to zase nebylo spatny na voci 😀 😀 😀 😀

katy1979
1. črc 2009

je tu riesenie odstahovat sa na severny pol ci skor na inu planetu.
skor by ma znepokojavalo ze matky eskimacky krmia svoje deti nie prilis zdravým jedlom, kedze sa krmia iba tými ich rybami tak vedci zistili ze mlieko matiek je kontaminovane kadecim.

kristi no budes zohrievat vodu na slnku 😅 ale aj to bude mat urcite nejaký hacik 😅

kacka.va
1. črc 2009

siss: ty jo, a když měla zácpu, tak jsem přemýšlela, z čeho 😉 😀
kristi: musíš si brát nějaký ochranný brejle 🙂
hele a když se ohřívá na plynu, tak i když hoří, nemohla by část unikat, že by nás to při ohřívání otravovalo?

berenika39
1. črc 2009

Na sluníčku ohřívat vodase nesmí, protože se ultrafialový záření odráží a mohlo by to poškodit zrak.

kristi
1. črc 2009

ty vogo, to je v haji 🙂 asi prestanu jist

berenika39
1. črc 2009

jejda...to s tím sluníčkem byl vtip, aby se tu zas nestrhla diskuse.............

kristi
1. črc 2009

Bereniko, neboj, to je prece jasny, to pochopim i ja 😀

shaula
1. črc 2009

Katy - řekla bych, že máš pravdu - odstát kvůli nerovnoměrnosti ohřátí. Já to řeším promícháním (u dětských příkrmů), příp. zvolím nižší stupeň na delší dobu (u svého jídla).

Pospecka - to je zas informace typu "jedna paní povídala", moc bych tomu nevěřila 😉

Sisstin - dobrý 😀 😀 😀

alias313
1. črc 2009

ja prevarenu vodu zohrievam v mikrovlnke, potom pridam mlieko....a budem mu v nej v pohode zohrievat aj ine papkanie...a presne kto ma obavy nech v nej nehreje a kto chce nech v nej hreje 😉

anke
1. črc 2009

tak rikam tomu svymu: ze jestli si mysli, ze mikrovlnka neco dela a on na to: jo, rusi to wifinu 😀

soanpe
1. črc 2009

siss
mobily jsou nebezpečný asi tak, že když voláš, tak se nesoustředíš na ostatní věci a můžeš si ublížit při vykonnávaní jiných činností 😀 😀 😀

mikrovlním taky, ale vařím klasicky.

jinak dr.Koucký je borec,chodila jsem k němu na těhotenskou poradnu 😉

eppik.m
autor
2. črc 2009

ahojky, tak se bavím 😀 😀 😀
pojdme si to trošku schrnout ...

MM určitě je nejlepší v prsním podání to bez pochyb a když ho někdo uskladnuje mražením či v lednici tak při ohřevu musí dávat pozor aby v něm nezničil vitamíny takže tady nejvhodnější nejšetrnější způsob ohřevu bude asi horká lázeň a teplota vody by neměla přesáhnout určitou teplotu při které se ničí vitamíny ( při mikrovlnce se to hůř kontroluje jelikož ohřívá rychle) ... opravte mně když to tak není

UM se dělá vždy čerstvé takže tady není co řešit a jakým způsobem se voda ohřeje tady nehraje roli protože sušený prášek se přidává až po ohřevu a hlavně na obalech píší doporučenou teplotu vody, aby se nezničili bifi bakterie a vitamíny takže logicky i převařená voda pro kojence se má dát nejdříve vychladit na doporučenou teplotu až pak přidat UM ... opravte mně když to tak není

- teplota podávaného nápoje by něměla přesáhnout 37C
- teplota horké vody by neměla přesáhnout 45C při vyšší se ničí bifibakterie přidané do mléka
takže pokuď se toto dodrží je asi jedno jakým způsobem byla voda ohříváná a záhada je vyřešená
😀 😉

akejka
2. črc 2009

eppik my robíme UM deň vopred, vychladnuté ho dám do chladničky a na 2. deň (max- 24 hod.) ho ohrejem v mikrovlnke...tento postup mám z americkej knihy "Veľká kniha o matke a dieťati", takto som to robila aj pri prvorodenej dcérke.
2. dcérku som 6 mesiacov výlučne kojila a od 6 mes. to robím podľa postupu z tej knihy 😉

shaula
2. črc 2009

Akejka - a proč to tak děláš? Ještě bych pochopila udělat si ho večer na noc, ale proč den dopředu? 😕 Mně teda odstáté UM (z ledničky) dost smrdělo.

garfie
2. črc 2009

tomu taky nerozumím....i když vím že ve Velké knize to je....podle mě kvůli převařování vody-fakt je, že převařovat tu trošku na každou porci....

shaula
2. črc 2009

Garfie - já jsem to dělala tak, že jsem si převařila celou lahev a pak jsem ji měla v ledničce. Ale mléko jsem si dopředu nepřipravovala. Jen párkrát, ale smrdělo mi to, tak jsem toho nechala.

shaula
2. črc 2009

Jo a od tří měsíců nepřevařuju vůbec (dávám balenou kojeneckou vodu), a myslím, že Akejka už taky ne, když má malá víc než rok...

garfie
2. črc 2009

jo, já to dělala stejně...ale jinej důvod už mě nenapadá... 🙂

jina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
chloenka
2. črc 2009

Ahoj holky, ja ziju v Anglii a tady teda radi aby se mleko neohrivalo v mikrovlnce. Jedine vysvetleni, ktere jsem dostala, tak pry to nici to mnozstvi vitaminu, mineralu a vubec zivin, ktere v tom mlece jsou a jsou pro to miminko dulezite. Proto kdyz jsem jeste kojila, tak vzdy dala mleko ohrit do misky s horkou vodou. Od te doby co jsem na umelem mlece, tak v mikrovlnce ohrivam jen vodu a to mleko tam pridam az potom. Me to tak vyhovuje perfektne. I kdyz jdeme nekam pric na delsi dobu, tak si vzdy sebou beru horkou vodu a kdyz pak mame krmit, tak do ni jen vsypu to mleko. Mam na to takovy zasobnik, kde mam presne davky. Super vec.

Moje mala uz ma pet mesicu a za chvilku budeme prikrmovat. Myslim si, ze ji budu jidlo ohrivat v mikrovlnce. Prece jenom je uz starsi a to mnozstvi, co ta mikrovlnka zabije nemuze byt tak velike, jinak by ji nevyrabeli. Stejne je to rychle a prakticke hlavne kdyz uz za dva mesice musim zpatky do prace ☹ tak nevim jak jinak bych to delala.

Jinak tady o nejake kojenecke vode nikdo nic nevi. Vim, ze v CR jsem kupovala Tomu a ta ma primo napsane, ze je pro kojence. Tady automaticky pouzivaji vodu z kohoutku - prevarenou. Ja teda kupuji balenou vodu a jeste ji prevaruji. Pro jistotu...

tynushqa
2. črc 2009

Tak ja pridam osobnu skusenost...
Prednedavnom som sa vratila z nemocnice kde som bola s dcerkou, boli sme na dojcenskom odd. mlieko a prikrmy ohrievali iba v mikrovlnke a dokonca mi aj sestricka vynadala ze preco prikrm neohrievam v mikrovlnke ale v horucej vode!? normalne som zostala soknuta! Paci sa mi to o to viac ze to boli kramare a ked som rodila na kramaroch tak v tej porodke kladli doraz na ohrievanie vo vode - ZIADNA mikrovlnka!
Ja osobne som radsej trpezliva a ohrievam v horucej vode 😉

soanpe
2. črc 2009

já nechápu, proč akejka dělá mlíko na 24h předem 😅 😲 😲

není jednodušší mít termosku s horkou vodou a UM mlíko si míchat čerstvý.
Malá je od porodice na UM, ale nikdy by mě nenapadlo jí připravovat mlíko předem.
já si taky servíruju čerstvý jídlo 😉
jinak naše madam pije dost horký tekutiny.neexistuje, aby měla vodu nebo čaj pokojové teploty.zvedá se jí z toho kufr 😅

cerstvamama
3. črc 2009

No na všech UM je napsáno, že se má mléko připravovat vždy čerstvé. Už nevím jestli jsem to četla nebo mi to říkala doktorka, prostě si jen pamatuju to, že hotové mléko se začne po dvou hodinách kazit, a to i když je v lednici. Já bych teda malý zkažený mlíko nedávala. Navíc je to na tom i vidět 😝 A americkému stylu péče o dítě nerozumím tak nějak celkově 😅 Je třeba trochu přemýšlet nad tím co člověk čte. Toť můj názor.

cerstvamama
3. črc 2009

Jo a dělám to taky tak, že si převařím vodu, dám jí do lahviček a do lednice, a pak vždycky jen ohřeju v mikro a přidám mlíko. Ohřátí vody ničemu neuškodí a když se to v lahvi dobře protřepe, aby se prcek nespálil, tak je vše ok.

garfie
3. črc 2009

chloenka: kojenecká voda má přísnější normy....ale někde teče i z kohoutku kojenecká. Myslím ale že ty balený vody nejsou žádná výhra.... 😒 stojí to někde na slunku....hygienik mi říkal, že voda by měla proudit, tedy i z kohoutku bychom měli nechat chvíli odtécet....
jo, zásobníky jsou výborný vynález! 🙂

kacka.va
3. črc 2009

teda jestli někde píšou, že se má dělat UM den předem, tak ta knížka asi bude fatk "užitečná" jak mrtvému zimník ☹. Mléko, stejně tak jako kaše, se má připravovat vždycky čerstvé a hned zkonzumovat.

mayerka
3. črc 2009

Vodu (kojeneckou) si vždycky dopoledne převařim v množství na celej den (cca 1,2 l) a když trošku vychadne, naleju do termosky. UM připravuju vždycky čerstvý, odleju z termosky a je to akorát. Taky se řídím radama z knížek, mám 1.dítě, ale takovou kravinu (promiň Akejka) bych teda nepřevzala. Vždyť to mlíko po chvíli začne hrozně smrdět! Nemá tvoje dítě náhodou permanentní hnačku? Jinak jídlo si vařim doma v páře ve větším množství, naflákám do skleniček a zamrazim. Když je čas, nechám rozmrznout ve vodní lázni, když čas neni, mikrovlnka.

sisstin
3. črc 2009

tak to je masakr, že někdo dělá 24h předem mlíko 😕 ...ono v USA asi maj třeba úplně jiná mléka, než tady..takže tím bych se fakt jako neřídila 😕

my byli na UM od narození, převařila jsem si vodu na celej den, dala do termosky(nebo ohříváček), a pak jen nasypala odměrky a šlus 😎 😕

akejka
3. črc 2009

baby, ja si to UM pripravujem večer - na ráno...malá od 7 mesiacov pije mlieko len raz denne - ráno...

a prvorodenej som tak pripravovala celodennú dávku mliek 6 ks...vždy večer som to pripravila a na 2. deň ohrievala...pred 7 rokmi nebolo moc dostupných zdrojov...tak som sa riadila podľa tej knihy...
viem, že teraz to robia mamičky aj inak, ale ja som si tak zvykla pri 1. dcérke...
😉