Vyšetření ledvin. Na které oddělení či ambulanci jít?

coriven
27. čer 2008

Ahoj maminky, potřebuji poradit, na které oddělení či ambulanci se jde, když se mají mimču vyšetřit ledviny.
Máte někdo zkušenosti s 3 měsíční prohlídku ledvin u mimča? Ať víme co nás čeká 😉

romankav
27. čer 2008

Nefrologie, interna. Nemám s tím zkušenost, záleží na vašich problémech, ale podle mě by vám měli nejspíš udělat ultrazvuk a zjistit stav ledvin.

coriven
autor
27. čer 2008

Malá se narodila s jednou ledvinou menší a tak máme jít na kontrolu. Jenže do nemocnice kam jsme dostali číslo, když jsem volala tak mi řekli, že pan doktor přes prázdniny nevyšetřuje a my máme jít tak v půlce července. Tak se potřebuji objednat jinde.

byyz
27. čer 2008

cori máme podobnej problém - na UZV ledvin, co se dělá všem miminkům pan doktor nemohl najít pravou ledvinu, takže nás pozval za měsíc ještě jednou a to zjistil, že tam pravá ledvina nejspíš je, ale jen jako šmouha, nezkontrolovatelná nezměřitelná, takže nás poslal na nefrologii, kde je malá sledovaná
(kontrolu ti popíšu do IP, nechci se tu rozepisovat)

ewuli
2. črc 2008

Ahoj, já už jsem v tomhle oboru skoro odborník,bohužel ☹ Naše mimi má vrozenou vadu obou ledvin a chodíme téměř každý týden do dětské nefrologické poradny. Kontrola probíhá takto: nejprve se udělá UZ ledvin a celé močové soustavy, pak následují odběry z hlavičky a prstíčku nebo patičky. Zjistí se hodnota kreatininu a urea,což jsou nejdůležitější znaky pro fci ledvin a zkontroluje se tzv. vnitřní prostředí (Na,Ca,K,...) Výsledky bývají tak do 2 hodin.

byyz
2. črc 2008

ewuli a zjistili ti to už v těhu? u nás právě až po porodu
aco odběry krve z hlavičky? naše malá je takova "tlusťoučká" tak nemá vůbec k najdutí žíly, takže minule dvacetiminutový trápení 😒

ewuli
3. črc 2008

byyz,to mi povídej. Jednou na něj vypotřebovali 7 jehel a stejně se to nepovedlo. Vždycky strašně trpim když mu to berou.občas pláče tak,že se až pozvrací ☹(
Zjistili mi to ve 24+1tt a řekli mi, ať se na místě rozhodnu,zda dítě chci a nebo ne,že se potraty dělají vyjímečně jen do 24+0.Ještě nebylo nic 100%.pak už následovalo jen vyšetření za vyšetřením...A nakonec mi stejně řekli,že se nenarodí a když jo,tak bude mít velké deformace kočetin a hlavy...Ale jsme příkladem toho,že zázraky se dějí (koukni do alba) 🙂 Sice je péče náročná, jak při trojčátkách,jak řekl náš dr.,ale stojí to za to.
Drž se a hlavně nepropadej panice. Mě na UZ řekli,že nemá ledvinu žádnou a to bylo ještě 2 dny před plánovaným porodem.Tenkrát mi dr. řekl,že si ji jen přeje vidět,ale je tam jen šmouha,přesně jak píšeš.A kam chodíte na nefrologii?Také jezdíme do prahy do poradny Ke Karlovu.

byyz
3. črc 2008

no tak koukám, že jste to měli fakt "veselý" 😖
Míša je krásnej 😵 já myslím, že na ultrazvuku to není tak dobře poznat, když to nenajdou ani u už narozenýho dítěte 😕
na nefro chodíme na vinohrady, to dětský je tam dobrý a naše nefroložka je super, teď jsem malou objednávala na rentgen a měli volno nejdřív 30. a dr. prohlásila, že to je pozdě, tak nám vyjednala termín na příští středu...akorát mi vždycky diktuje co máme dělat a kam jít hned a kam potom, že v tom mám dycky zmatek, ale zatím sem nic nezvorala
jakou máte zvláštní péči? my nic, jen obíháme doktory, ale u malý zatím nevědí, co je to vlastně za vadu, jak je ledvina funkční a tak....takže vždycky nějaký speciální vyšetření, a buď nic neukáže, tak musíme na jiný, nebo něco ukáže, tak musíme na další, už bych docela chtěla vědět, co teda přesně to je a co se s tím dá nebo nedá dělat 😒

ewuli
3. črc 2008

u nás si doktoři nevědí rady.naposled mi řekl,že nechápe,jak to ty jeho ledvinky můžou vůbec utáhnout.My bereme 4x denně bikarbonátovou kapsli a 1x denně auntibiotik ajako prevenci,ptž k tomu má ještě obostranný reflux moč měchýře.takže pořád nás jen pozorujou a nechápou...ani nikdo nezjistil,proč se to vlastně stalo.žádné genetické zatížení v tom nebylo.

byyz
3. črc 2008

tak to je mi líto, to máš fakt těžký ☹
na zjišťování refluxu jdem příští tejden, takže když ho zjistěj nic se s ním nedělá? jen ty antibiotika?
u nás oficiálně taky žádný genetický zatížení není, ale já i manžel jsme měli v dětství problémy s ledvinama a i můj brácha.....akorát, že to vypadalo všechno náhodně, jenže já teď přemejšlím, jestli to třeba taky nebylo způsobený nějakejma anomáliema (třeba tvaru nebo tak)....no takže mě napadlo, že bych si taky nějaký zjištění funkce ledvin nechala udělat, jen nevím jak do toho, asi tam nemůžu jen tak nakráčet....možná bych se mohla přidat k manželovi až půjde na nefro on, nebo přes svoji obvoďačku...nevím
jen abych prostě věděla, že to je náhoda a ne něco, co předáme dalšímu dítěti

ewuli
3. črc 2008

u miminek se nic nedělá.může se to spravit i růstem

lillyann
8. črc 2008

Nemáte strach z dlouhodobého užívání antibiotik u kojence?Naše malá má dilataci ledvinové pánvičky a po vyšetřeních,která neprokázala reflux ani kýlu,máme užívat nadále antibiotika až do dalšího ultrazvuku,který bude v září.Nepoškodíme jí tím přirozenou imunitu?Podotýkám,že je plně kojená.

ewuli
9. črc 2008

Máš chlapeček bere antibiotika už od 3.dne narození☹ Navíc je na UM . Dr. mi řekla,že v malém množství se nic neděje,ale přesně tohle mě pořád trápí. U nás se ale reflux prokázal. Jaká berete atb? Nám dali nejdříve cefaclen a te'd sumetrolim 0,6ml na 5,4kg na noc.prý je to velmi důležitá prevence proti případnému zánětu,který by měl nedozírné následky.

anakonyes
9. črc 2008

Ahojda, tak já se přidám k ledvinové diskuzi 🙂 Na konci května prodělal Matýsek silný oboustranný zánět ledvin, obě ledviny měl podle UTZ diletované. Týden jsme byli v nemocnici, pak antibiotika doma a stále bereme na noc. Včera jsme byli na mikčním snímkování a dopadlo špatně. Máme "nejhorší známku", moč se vrací až do ledvin a podtlakem. Předávají nás na dětskou urologii do Hradce Králové, primář Novák, myslím. tam by měla proběhnout další vyšetření. Zatím máme střídat unasyn se sumetrolimem po deseti dnech.
Naštěstí je Matýsek v pohodě a při chuti, přibývá a je veselej.
Pokud máte někdo nějaký zkušenosti s dětskou urologií nebo konkrétně s Hradcem, tak prosím napište
dík A.

anakonyes
9. črc 2008

ewuli chlapeček je krásnej, naprosto tě chápu. Mě řekla nefroložka už v nemocnici že je to průser, ale naštěstí včas podchycenej... na tý urologii budou hledat kde je vlastně vada, u nás v rodině nikdo s ledvinama nikdy nic neměl... u manžela nevim. Ale je to každopádně něco vrozenýho. Už abychom měli to vyšetření za sebou, ta nevědomost čemu čelíme je děsná. 😔

Hodně síly přeju všem!

byyz
9. črc 2008

lily to víš, že mám, taky si říkám, co z toho může bejt, jestli se jí imunita nepoškodí, ale co můžu dělat, že...kojená je, ale nevím, jestli to moc pomůže
ewuli taky máme sumetrolim, ale četla jsem příbalovej leták a tam je napsaný, že pokud jsou poškozený ledviny, tak brát jen když je závažnej důvod, tak sem z toho nesvá, ale doktora se můžu zeptat až v pátek, je teda fakt, že tam píšou minimální dávku 2,5 ml, a my berem 1,5 ml a vy koukám ještě míň
ana my jsme na mikci byli dneska, výsledky v pátek ráno, takže zatím jen doufám....chodíme na Vinohrady, takže s Hradcem neporadím

zanetka82
10. črc 2008

Ahoj holky. 🙂
Tak naš chlapeček ml. se narodil s jednou ledvinkou podkovitého tvaru. Zjistily nam to už v porodnici 3 den po porodu. Byla jsem s toho hodně špatná. Antibiotika jsme taky brali do jednoho roku. (sumetrolim Na noc) Chodíme taky na nefrolgií a každy měsíc chytame moč. Mame vše v pořadku a i ten mikční zakrok nam dopadl dobře 🙂 Doufam že i nadale budeme na tom dobře. Přejí i vam aby jste neměli starosti s vašími dětmi a vše dobře dopadlo. 😉 🙂

ewuli
10. črc 2008

byyz, já jsem se na to ptala a prý je to malá dávka,jen taková ,,udržovací,,,že to neškodí.Právě jsem z toho letáku byla také nervózní.Jiný dr.mi zas řekl.že se potom ty ledviny můžou dokonce zmenšovat.Máme 0,6ml protože váží teprv přes 5kg.začínali jsme na 0,4ml a zvyšují to..
Včera jsme byli ale na kontrole po měsíci a trochu se mu to zlepšilo a dokonce mu i malinko vyrostli.
anakonyes,
také se nám vrací moč zpět do ledvin,ale jen na jedné straně. Na pravo je to pasivní reflux I. stupně a na levé aktivní III. stupně.
Já jsem byla s malým hned po porodu v nemocnici celý měsíc a bylo to hrozné.Samá vyšetření a stejně se nepřišlona to proč se to stalo ☹

ewuli
10. črc 2008

Chtěla jsem se zeptat, jestli si někdo pamatujete hodnoty kretininu atd. Jak se to postupně zlepšovalo/zhoršovalo. My jsme začínali na 266 a te'd má 75,normální je prý 20.

anakonyes
10. črc 2008

ahojda, kde se ty hodnoty dají vyčíst?? mě se toho dostalo do ruky jen málo, taky jsme vlastně jen na začátku dlouhýho běhu 😔 "velký" zprávy si doktoři posílají poštou,, takže mám v ruce jen ty stručný předávací. Ale od teď si je budu kopírovat,jedna mi už utekla, ale bylo to hold ze dne na den. My máme reflux obostranně pasívní a hlavně aktivní na 5st ... ☹ cituji přímo ze zprávy ...
jak odebíráte moč? mě vždycky ten sáček pokadí, tak mi doporučovali abych se naučila chytat přímo do zkumavky. Dneska jsem to zkoušela a skončila vždy s plným rukávem a práznou lahvičkou...
Jinak mi říkala dneska obvodní, že nám stejně dají termín až koncem prázdnin, začátkem září. Uvidíme, vadí mi ta nejistota. máma donedávna dělala vrchní laborantku v jednom špitále a primář jejich urologie tam přešel právě z Hradce, tak ho zkusí, jestli by jí nenastínil víc, co a jak.

ewuli
16. črc 2008

nám je dr. vždycky řekne v nefrologický poradně a pak vždycky dostaneme i zprávu.

as tím čůráním je to taky sranda 🙂 já jsem vypozorovala,že když spí,tak málokdy čůrá.takže těsně než si budeš myslet,že se probudí si připrav zkumavku a určitě to půjde. mě se obvykle vyčůrá po prvním protažení 🙂

ewuli
16. črc 2008

a co Vás přesně čeká? Máš Míša byl asi ve 3. týdnu na ,,zákroku,, pod narkózou,kde mu sondovali moč.soustavu a zjišťovali příčinu proč se ledviny nevivinuly a proč se vrací moč.Hledala se nějaká přepážka v močovodu,která by bránila plynulému průchodu moče,ale vůbec nic se nenašlo a tak stejně nevíme kde nastala chyba

byyz
16. črc 2008

ewuli, tak to je super, že se to zlepšilo 🙂
mně taky žádný čísla neřekli, jen tohle v normě, tohle vyšší (už ani nevím co)
kdy se malá probudí většinou nevím, tak se mi osvědčilo chytat při kojení....akorát je nutný se obložit plínou nebo něčím, protože u holčičky nevím, kam bude mířit 😅
jinak jsme byli na zjišťování refluxu a nemáme ho, tak aspoň něco, ovšem zas se neví, proč je ta tkáň nefunkční...ani nevím co dál, teď jdem zas na ultrazvuk pak na kontrolu a uvidí se

winifred
16. črc 2008

Ahojte , taky máme trápení s ledvinou.Malému třetí den po porodu zjistili že má dilatací levé ledviny a začali mu ledviny selhávat.Měla jsem velký strach že tak malý bude muset být připojený na dialíze.Naštěstí jsme byli po propuštění z porodnice ještě jeden den na IPCE , kde mu dělali další vyšetření a ty naštěstí dopadli dobře.Jenom chodíme na nefrologií na kontroly.A taky musíme chytat moč.Vždycky ho přemlouvám ,ale nakonec si dá říct. 😲 Po dlouhé době.Tak hodně síly a pohody všem 🙂 😉

ikarkulka
14. dub 2011

luciv
Ahojky holky čeka nas znova ultrazvuk ledvin ve zprave z porodnice mam uvedeno screening kongenitální katarakty negativní, otoakustické emise vlevo vybavené vpravo nevybavené. Na USG ledvin.bilat.štěrbinovitá pánvička. Co to prosím znamená ????????????, děsím se toho

luciv
15. dub 2011

nikdo neví???

jasekd
16. dub 2011

@luciv Ahoj, ta zprava je takov neurcita, kdyz ti nerekli nic k tomu, tak se zatim neboj. Ocicka ma v poradku, ty otoak. emise nevim, co je vybavene/nevybavene, ale kdyby se jim neco nezdalo, snad by ti rekli, ne? Ty panvicky ma asi trochu rozsirene, tak proto tammate jit znovu. Nepisou tam, o kolik je to rozsirene, je mozne, ze ted uz to bude mit OK, ono se to u hodne deti spravi samo rustem. Drzim palce. A kdyby prece jen neco nasli a museli jste byt sledovani a mela jsi nejaky dotaz, tak tahle diskuse je fakt mrtva, ale hodne holek jsme v diskusi Dilatace lev. panvicky a tam ti spis nekdo poradi, ale snad to nebudes potrebovat 😉

luciv
16. dub 2011

@jasekd děkuji moc za napsání. Snad to bude ok koukala jsem na par článku na netu a je tam napsano že hodne detí ma tu štěr.panvicku a že to růstem zpraví, nejhorší je že se děsím protože maly jak se narodil neslyšel na pravé ouško (už to je nastestí ok) stále ma zahnisané pravé očičko /pořád přeléčujem/ a ted k tomu prava ledvinka ☹

luciv
16. dub 2011

@jasekd a řekli jen at zajdu na kontrolu, moje dr mi řekla at se nedesím že to bude určite ok, ale ona me vždy tak uklidnuje at nestresuju

jasekd
17. dub 2011

@luciv Opravdu se tim nestresuj, i kdyz vim, ze se to lehko radi. Nas Martin taky blbe slysel na prave ucho a bylo to jen tim, ze tam mel jeste plodovku, a prave ocicko mu taky hnisalo, po ATB se spravilo a jak jsme prestali, zase to teklo, zlutozelenej hnis, pokud by se to nejak protahovalo, nebran se, kdyz vas budou chtit poslat na ocni na pruplach. My tam byli, malymu to proplachli, prorazili mu prekazku v slznem kanalku a pak jsme asi 3 dny kapali Ophtalmoseptonex a od ty doby dobry 🙂 Jasne, ze dite rve u toho jak na lesy, ale to je tim, ze ho pevne drzej, hned je to hotove a meli jsme pokoj. No a k te ledvince, opravdu to ma hodne deti, zejmena kluku, pokud to neni velke a nenajde se k tomu jina vada jako treba u nas, muze se to spravit. No a kdyby neco, tak zkus tu nasi diskusi, ale dopredu si ji necti, at se nebojis 😉

luciv
19. dub 2011

@jasekd k očnímu jsme už objednaní asi to musí bobkovi i vadit, ja radeji na tu diskusi nejdu 🙂 až budu vedet co a jak po vyšetření radeji teda at nestresuji. Už ted mam nervy v .... maly mi ted třetí den nedokáže rano zabrat je vzhuru i 3 hodiny a pak začne už plakat napínat se a ja si nevím rady a to samé večer kolem 18hod až do pul devaté než usne je to ted už od soboty a netuším zda to je břiškem nebo unaveností pak už. U malé jsem tohle nezažila, Jsem s toho vyčerpana jim kolikrát až pozde večer pokud vubec pak už nemam ani chut,je mi ho moc lito sem tam se uklidní po nahřati polstařku pak po delším kravalu ma opet hlad, no asi zkusíme homeopatika kež by pomohly jako dcerce při nemocech atd 🙂