Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

mimi
10. led 2007

newyorkgirl,aj ja mam ricinus communis,beriem ich,tak uvidim.ja neviem,ci si uz nahodou nedomyslam.Ked mi doktorka povedala,ze ho mam prikrmovat bola som z toho dost smutna a vyvedena z miery.Ale hadam to aspon do 6.mesiaca vydrzime.Myslim,ze maly je rozumny,ked som mu davala Bebu,tak mi to vyplul a velmi ma potesil 🙂
titkovamiriam,ty si tiez stracala mliecko?

magg
15. led 2007

ahoj, ja mam sice mliecka aj na rozdavanie, ale vsimla som si, ze ked som pila ja vela kravskeho mlieka, mala som neskutocne naliate prsniky, tiez velmi pomaha rascova polievka ( u nas sa jej hovori zaprazena) a rascovy caj, ten som pila dvakrat denne, no radsej som s tym prestala, lebo som sa budila cela mokra a mlieko mi tak striekalo, ze sa dcerka nemohla ani prisat.aj teraz, ked sa mi zda, ze je mliecka menej, spravim si razcovy caj a este pomaha masirovanie a pravidelne odstriekavanie, vzdy po kojeni je dobre odstriekat zvysne mliecko, vsetko co ide a potom sa tvori nove a viac.Poradila mi to moja mama (je porodna asistentka)a na popraskane bradavky je naozaj najlepsie materke mliecko a slinky babatka🙂

mario
15. led 2007

ja som sa dnes začala nalievať Meltou a dúfam že zaberie, lebo pila som už aj lepšie veci, dokonca je na nej napísané, že je vhodná pre kojace matky, ale mám pocit že dosť zaplynuje, no čo asi musíme vydržať

akina
17. led 2007

Ahojky,ja mela taky takovy problem s tvorbou mleka a na 100% muzu vsem maminkam s timto problemem doporucit jist bile hrozny.Jsou zdrave zasyti a mlika jsem mela jak mlikarna.A nevyvolavaji alergii.

deticky
18. led 2007

Ahoj gerden,
tiez som mala take problemy ako ty.na zaciatku rozkusane bradavky, zle sanie, malo mlieka, dokaonca do 10.mes.som mala stale zapaly prsnikov.z mojej vlastnej skusenosti mi pomohol klud-oddych,ziadne nervy od ludi,pravidelna strava,pitny rezim,pila som vzdy pred kojenim a po kojeni.caj pre kojacie matky,vinea a hodne bezbublinkovej mineralky, lebo z viney som mala podrazdene hrdlo. kojila som len po leziacky, lebo ked som mala malicku v rukach, zle sa prisala a moje bradavky boli potom velmi bolave a rozhryzene.vsade radia 10 min.z jedneho a 10 min.z druheho prsa ale to zistis, ze dietatko je potom hladne.teda aspon moja bola,pretoze sa napila predneho mlieka, co ako pitie a na zasytenie sa jej zadne mlieko nedostalo.potom som to urobila tak, ze moja lekarka mi poradila nech vyskusam prist pred kojenim odvazime babatko a nakojim a odvazime po kojeni kolko vypila.vzdy vypila vela.dokonca asi do pol roka pila z obidvoch prsnikov na fest, ze som ich mala prazdne a potom jej stacilo jedno.kazdy to ma inak ale nekojila som 10 min.,ale tolko kolko potrebovala. dokonca v 5tyzdni, ked byva laktacna kriza sme kojili aj 20-60min.a tak zaspavala. potom som nemala rozhryzene bradavky.obidve sme si pritom oddychli.prsia som si vzdy natrela calciovou mastou, resp. som pocula ze najlepsie je materske mlieko a nechat uschnut.pretrpela som si poviem ti, ale potom sa to urovnalo a kojila som do 17 mes.a povedala som si, ze staci.
ked som mala zapaly pomohla tepla sprcha, infra lampa, masaz prsa a elektricka odsavacka.caste kojenie vsetko upravuje. a chce to silne nervy a vydrzat. Je to vsetko pre zdravie naseho miminka.bud silna a vela zdaru.hlavne klud a oddych.chlapi to kolkokrat nechapu. :o) 🙂 😕

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
ladunka
23. kvě 2007

magdi, melta se kupuje v obchodě, v pytlíku po půl kile, větší obchody s potravinami ji mívají myslím poměrně běžně. ¨

Vaří se několik lžic (podle návodu, co čtu tady na pytlíku, čtyři) krátce v litru vody, nechá 3 minuty ustát, zcedí a podává. Sedlina má to konzistenci trochu jako lógr z kafe, možná o trochu hrubší, takže cezení je aspoň pro mne docela problém.

Vlastníci překapávače mohou nechat překapat stejně jako kafe,

no a my líní si kupujeme Vitakávu, což je obchodní značka instatní melty (aspoň odle složení je to skoro to samé - čekankový kořen, žito, ječmen, v meltě je navíc ještě kořen cukrové řepy). Vitakáva se jenom nasype do hrnku a zaleje horkou vodou.

Jo, a taky jsem už viděla meltu v nálevových sáčcích, stejných v jakých se prodávají čaje.

Přeju brzy dostatek mlíka!

dasap
23. kvě 2007

ahoj Magdo, já Meltu ráda, piju jí i teď když kojím, ale žádný velký vliv na mlíko jsem nezaznamenala. Zato mi velmi pomáhá čaj pro kojicí matky Natal aktiv od HIPPu. Je teda docela drahý, ale když jsem si ho podle návodu dělala třikrát denně, tak jsem měla prsa tak nalitá, že malá skoro nemohla pít. Teď si ho dávám jednou denně a když dám dvakrát, tak už mi připadá, že mám mlíka znatelně víc. Obsahuje laktózu, glukozu a nějaké bylinky.

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
kitka123
25. kvě 2007

Ja si taky myslim ze tohle koreni (kmin, fenykl, anyz) spis podporuje traveni nez tvorbu mleka, ale urcite to kojicim maminkam nezaskodi 😀

lenchita
25. kvě 2007

já jsem si teda vždycky myslela (ale nemám to odnikud potvrzené!), že to, co podporuje tvorbu mléka je v těch směsích jestřabina...ale nepátrala jsem po tom, jen mi přišlo, že ty další věci (fenykl, kmín apod.) jsou právě spíš na ty prdíky.

lajla2006
25. kvě 2007

Ahojky vsem..ja kdyz jsem kojila,mi pomahal jen caj an kojeni a hodne papani 🙂 .Vim ze prijde i faze kdy myslim ma mimi 4mes.,ze s etvori min mlika,protoze se vytvari jine(nebo jak mi to rikala ta dr)a musi se hodne prikladat k prsu,aby se mleko nestratilo.A bylo to fakt.Mela jsem pocit,ze stracim mleko,bylo ho min a mala rvala,protze tahala a nic,ale pak po 10dnech se to zlepsilo.
A co se tyce kminu,fenyklu,tak to si taky myslim,ze to zabira nekde jinde 🙂

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
peha
25. kvě 2007

tak ja som skusala vsetko, este aj akupuntkuru a neskutocne caje na mlieko, ale moja mala jednoducho nechce moje mlieko, nesaje, a vypluva ho. a nutrilon jej ide. akurat mi pisala jedna kocka, ze s tym mala osobnu skusenost v rodine a drobec bol alergicky na mliecko. takze to je mozno aj nas pripad.
ale rozhodne sa nevzdavat a kojit ak sa da a ak drobec mliecka pije.
my sme na nutrilone HA a uz to zostane asi tak.
jednoducho to uz neriesim a netrapim sa, nejdem sa stresovat kvoli tomu, staci, ze rodina a komplet cele okolie sa pyta ci kojim a preco nie....

sage
26. kvě 2007

ahoj holky,
máme tiež problém s nedostatkom mlieka. prečítala som celú túto diskusiu a veľa rád som využila, díky za ne (melta, čaje, rôzne jedlá čo doporučujete, teplé obklady, už pred tým som skúšala homeopatikum, jasné že tekutiny...). vieceré tu spomínate, že pomáha okrem častého kojenia aj odstriekavať mlieko. chcem sa opýtať tých, ktoré ste mali málo mlieka - vám sa dalo po kojení odstriekať mlieko? mne po kojení nejde nič, pár kvapiek a koniec, ani odsávačkou (Medela Harmony), ani manuálne, nijak. keď chvíľu počkám, tak o 5min zasa pár kvapiek a o 5min zasa, no ale tak asi to odsávanie nemá prebiehať. navyše, malú kojím väčšinu dňa á hodinu, niekedy chce aj skôr, takže mi pripadá, že keď si v tom medzičase niečo odsajem, tak tam pri najbližšom kojení nič nebude. poraďte prosím, má v takomto prípade odsávanie význam, keď súto také malé množstvá mlieka?

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
sage
26. kvě 2007

ďakujem za odpoveď, gedren, to si ma ozaj ukľudnila. lebo v tých rôznych článkoch a knižkách sa píše o tom odsávaní tak suverénne, že som bola fakt na pochybách. aj mi to furt radí každý s kým príde reč na kojenie (baby ktoré sú už maminy), tak už som bola z toho úplne zblbnutá.

ešte mám potom druhý dotaz - striedate polohy dieťaťa pri kojení? ja cez deń väčšinou kojím po sediačky s malou v takej tej klasickej polohe (leží mi na predlaktí a na vankúši) a potom v noci niekedy po ležiačky. zo začiatku som skúšala aj z iných polôh (mimi na boku), ale nevidela som v tom rozdiel. máte skúsenosť, že viaceré polohy zlepšia tvorbu mlieka?

hanka274
26. kvě 2007

necitala som diskusiu....ked som bola este v nemocke, tak mi pomohla rozbehnut mliecko Vinea biela. A pocula som vraj je na mliecko.
Vela stastia, hlavne nemajte stres-prave ten ubera. aj ked viem, ze to je depka, ak je problemos s mlieckom 😔
🙂

lenchita
26. kvě 2007

sage, já problém s množstvím mléka nemám, ale po kojení taky neodstříkám ani kapičku - teda kapičku jo, ale právě jen tu🙂teď jsem potřebovala nasyslit trochu mlíka na jednu dávku, kdy malou hlídal manža a byl to neskutečný boj... 😖 polohy moc nestřídáme, přes den většinou klasicky, v noci, nebo když vidím, že po kojení usne, tak vleže, abych s ní pak už nemusela manipulovat. Ale je fakt, že když jsem jednou měla pocit, že mlíko nemám (malá se u kojení vztekala, tak jsem zkusila ručně odtříknout, abych se přesvědčila, že to není kvůli nedostatku a asi bylo), tak jsem zkusila změnit polohu - dala jsem jí do "fotbalisty", taková ta, co máš dítě prakticky za zády a jeho hlavu v podpaží
😉 a pak to šlo trochu líp.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
sage
28. kvě 2007

dobre, holky, to som si potrebovala ujasnit. dik este raz za odpovede.

verde
28. kvě 2007

Ahoj sage,ještě jedna rada navrch:Mě funguje jen jediné-hodně jíst,tzn.3 teplá jídla denně,polívku s rascou(nevím,jstl jsem to dobře napsala),čaj pro kojící matky od Lerosu.Ten si nedělám tak silný.Dávám dva pytlíky do litru a vypiju tak 3litry plus ještě tak litr a půl vody.Bála jsem se o svoje kila,ale nahoru jsem nešla.Asi to fakt jde všechno do mlíka.Teď začínám Filipa přikrmovat a ubrala jsem u sebe a je to znát,mlíčka je míň.

sage
29. kvě 2007

3 teplé jedlá denne ??? verde, to si vôbec neviem predstaviť. Kmínovú polievku si varím často, a vôbec polievky. ale ja keď zjem veľký tanier polievky, na ďalšie teplé jedlo mám pomyslenie až na druhý deň 😒 . budem s tým teda niečo robiť.

zgurkaa
29. kvě 2007

Ahoj sage. Ja mam podobny problem ako ty. Posledny tyzden malu kojim velmi casto cca kazdu hodinu. Neviem ci je to preto lebo teraz rychlejsie rastie? Krmis z jedneho, ale z obidvoch prs naraz?

jankatr
29. kvě 2007

ahoj holky, ten čaj od Lerosu vřele doporučuju, poznala jsem to na sobě už jen podle toho že vložky do podprsenky nestíhali, občas jsem ho musela i na chvíli přestat pít. Je fajn že obsahuje i takové ty protiprdíkové složky,které se tím pádem dostanou i do mlíka. A pak taky při každém kojení jsem měla po ruce půl litr šťávy nebo něčeho a ten jsem během kojení vypila.
Vyplatilo se Danečka jsem kojila půl roku - plně - nedostal ani čaj, vystačili jsme si s mlíčkem. A při příkrmech jsme to vydrželi ještě do roku, než jsme kojení odbourali úplně.

sage
29. kvě 2007

zgurkaa, ja kojim z obidvoch, z jedného malej nestačí. my sme mali tú krízu okolo tretieho mesiaca tiež, asi dva týždne, to som musela dokrmovať aj 200ml beby denne. pokiaľ to zvládate čiste na materskom mliečku, akurát že častejšie kojíš, tak to máte ešte celkom dobré.

jankatr, to s tým pollitrom pri kojení robím tiež 🙂 . čaj leros si robím taký slabší, ako písala verde. ja som bohužiaľ po ničom nezaznamenala taký efet, ako píšeš ty, ale snáď to všetko pomáha aspoň trochu.

sisi1
1. čer 2007

Baby, chcem sa opytat v suvislosti s mliecko, mate aj vy niektora pocit, ze v jednom prsniku sa tvori menej mliecka? Stale ho maly vypije skor, skor je prazdny. Ten druhy to vzdy zachranuje. Ked zacneme tym plnsim, vacsinou nam vystaci. Stretli ste sa s tym? Mam ten pocit uz od porodu a stale je to tak...

zgurkaa
2. čer 2007

Ahoj sisi1. Ja mam skor ten pocit ze z jedneho prsnika tecie mliecko rychlejsie ako z druheho. Preto z jedneho trva papanie 7-10 minut a z druheho 20-30 minut. Nemyslim si ze by tam bolo menej mliecka, len sa musi viac ponamahat aby ho vytiahla. Ja krmim vzdy len z jedneho prsa. 😅

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz