Kojení s kloboučky. Úskalí, délka, spokojenost

berunka
22. led 2009

ahojky maminky rada bych se zeptala jak dlouho jste kojily s kloboucky a zda pri tom nebyly nejake problemy,treba caste infekce,mene mleka.je mozne kojit s kloboucky po celou dobu treba do pul roku?

zlatouch
3. únor 2009

surynka, uvidis, jak to pujde, myslim, ze nema smysl to za kazdou cenu zkouset - ja jsem na to tak na mesic uplne zapomnela, automaticky jsem sahala po kloboucku. Az kdyz jsem si to tady precetla, tak jsme to zas zkusily bez a uplne v poho. Takze kdyby to neslo, nestresuj se a nech to ulezet 🙂

berunka
autor
3. únor 2009

sury urcite to nechce lamat pres koleno,ja kdyz jsem videla ze se mala ze zacatku trapi taky jsem jeste kloboucek dala.ale treba jen na pulku kojeni a kdyz se prso uvolnilo kloboucek jsem sebrala a ona se postupne chytila.pak jsem si jeden den rekla ze proste se musi snazit a nedam jiho a uvidime co to udela.a ona se chytla a je to 😀

missymici
13. únor 2009

Asi po týdnu kojení s kloboučkem, jsem dostala zánět prsou...Nevím,jestli to bylo špatnou technikou, nebo to mrňousku nešlo tak jak by mělo.Malej se nedokázal přisák na bradavku, tak jsme v porodnici skusili klobouček, docela mu to šlo,ale ne uplně což jsem zjistila až doma,tak jsem pak musela odstříkavat a dávat přes prst a stříkačku.Skončili jsme na UM.

jitsha
19. pro 2009

Já jsem začala kojit s kloboučky už v porodnici kde mi ho sestřičky doporučily kvůli tomu že malá se neuměla normálně přisát.. Kojila jsem takhle asi 3 týdny bez problémů... Pak se mi tvořilůo čím dál tím méně mléka.. a vytvářely se takové tvrdé boule v prsou... ani odsávačka nepomáhala... Tak jsem hledala info na internetu a našla že by to mohlo být těmi kloboučky.. Tak jsme to začaly odbourávat... malá zpočátku nechtěla a byli to nervy... po 5 denním boji se snaha vyplatila... teď kojím normálně a vše se upravilo... Mléka mám dost a ani už mi nebolí prsa... Ale byl to boj🙂)

rimmel
19. pro 2009

ja 4 mesiace, potom uz bez akojim dodnes. ziadne problemy sme nemali 🙂

paulie
20. pro 2009

Kojím s kloboučky už 6. měsíc a musím říct, že kdyby nebylo jich, tak by byl malý asi na lahvičce s MM nebo už UM ☹ Přisát se dokázal tak maximálně hned po porodu, pak už to bylo jen horší a horší ... nakonec jsem odcházela z porodnice (podporující kojení 🙂) s do krve ožužlanými bradavkami a dvorci, takže jsem byla rozhodnutá odsávat a krmit malého lahvičkou, protože tak jedině jsem do něj dostala aspoň trochu mléka (přírůstky v porodnici byly 0, 0, 5,... a nakonec nás pouštěli domů s tím, že když už zvládl (s přistříkáváním do pusy) 20ku, tak to půjde).
Druhý den po propuštění ke mně přišla laktační poradkyně, která mi po zkouknutí všeho narovinu řekla, že to bez kloboučků nepůjde, protože se dítko vůbec neumí přisát ...
Párkrát jsem je zkusila odbourat, ale malému holt ty 2 cm v puse chyběly (tak vybavená nejsem 😅 ) 🙂 Na druhou stranu jsem si asi po týdnu doma všimla, že mám čím dál tím silnější spouštěcí reflex, takže se doba kojení postupně zkrátila na dnešních +- 8 minut 🙂

Je s nimi sice víc práce (mytí, vyvařování), ale to se člověk naučí dělat automaticky, moučnivka, kvasinky, apod. sice u kloboučků (prý) hrozí více, ale při dodržování určité (sebe)hygieny jsem je ještě (ťuk ťuk 🙂) nepoznala 🙂

Je to prostě "kus od kusu" 🙂

petja
20. pro 2009

Já jsem velice šťastná,že jsem mohla s kloboučky kojit,v porodnici nám kojení ještě 100% nešlo a kloboučky udělaly obrovskou službu.Kojila jsem s nimi bez stresu i doma asi 2 měsíce,ale po celou dobujsem vždy zkoušela,aby to malý zkoušel bez nich.Nešlo to hned,ale přece jsme jednoho dne klouboučky vyvařili a už nepotřebovali 😉 Vpáčené bradavky nemám,prostě jsem si jen musela přijít na techniku kojení,která malému nejvíc vyhovovala.Používala jsem kloboučky Medela.
Věřím,že s kloboučky může kojit i žena,která by bez nich měla problém,alespoň po porodu mohou být dobrými pomocníky.

jovi
21. pro 2009

Ahoj, já s klouboučkem malýho kojila rok. Prsa jsem měla ok, ale malej byl línej přisát se a sát....sestry na dětským mi ho už chtělly dát na umělý mlíko, ale pak přišla jedna sestřička a řekla mi o kloboučku a fungovalo to. Teď jsem zvědavá, jak to půjde naší cácorce, až se narodí. Každopádně, už nebudu mít z toho stresy, protože vím, že to jde i jinak 🙂

market3
23. pro 2009

mám 7 týdenního chlapečka a kojím taky s kloboučkem.Poslední 3 dny se mně zdá, že nevytahá dostatek.Nevíte některá,jak se to pozná,když nemám váhu?V noci vstávám a odsaju,aby se mně mléko tvořilo.Piju meltu,hodně neperlivou vodu a jím homeopatika,tak se mně.Když nebude malý dostatek jíst,tak se mně začne mléko tvořit míň,že?A kdyby chtěl třeba po týdnu víc,tak se mně zvýší tvorva mléka?díky moc pa M.

market3
23. pro 2009

ještě sem se chtěla zeptat,jaký je nejlepší klobouček?Od jakého výrobce a jaká velikost?Moc děkuju

rimmel
23. pro 2009

ja som mala medela tusim sa to volalo, tak nejak 🙂 cim tensia tymlepsia podla mna.

market3
23. pro 2009

já mám taky medela,ale zdajů sa mně ty kloboučky vytahané a už moc nedrží ☹

market3
23. pro 2009

tak to jsem ráda,že se dá s kloboučkem kojit klidně i rok,hlavně aby bylo mlíčko.Malý mně teď skoro pořád spí a když ho vzbudím na kojení,tak si třikrát cucne a spí dál a nedá se vzbudit.V pondělí měl spavý den,v úterý taky a dnes byl sice dél vzhůru,ale taky spí.Horečku nemá,tak bude snad v pořádku.Tak teď používám odsávačku,abych odsála mlíčko.Myslíte si, že když používám teď odsávačku,tak můžu přijít o mlíčko?

mauska
23. pro 2009

taky jsem kojila s kloboučkama, už nevím přesně, snad tak 3měsíce? A bylo to úplně v poho. Doktorka se sice nejdřív šklebila, že to jako není moc dobrý, ale když viděla jak malá krásně přibývá tak už nic neříkala 🙂
Měla jsem taky medela, ty nejmenší a veliká spokojenost. Vždycky ho stačilo pořádně vyvařit a umýt a držel krásně celou dobu (akorát v leže s vypitýma prsama byl problém) Postupně jsem jí klobouček brala ke konci kojení, pak v půlce až jsme se naučily bez 🙂
market: malá taky nejdřív hodně spala i u jídla jsem do ní musel apořád šťouchat aby aspoň něco vypila. Ale ona měla žloutenku, tak to bylo tím. A když odsáváš tak o mlíčko určo nepřijdeš 🙂 hodně štěstí 🙂

paulie
23. pro 2009

market3: zkuste se vážit na váze nejprve s dítkem a pak bez něj, čímž dostanete váhu synka ... já se vážila s malým každou neděli odpoledne, a tak jsem viděla, jestli přibírá 🙂 Jinak děti umí vytáhnout více mlíčka, než se nám zdá (po 6nedělí už se začíná mléko tvořit především sáním 🙂). Nebo v případě pochybností doporučuji zajít za pediatrem - mají většinou v ordinaci váhu, která vám podle váhy přes a po kojení ukáže možství vypitého mlíčka 🙂

Co se týká kloboučku, používám "Gentle Feed Nipple Shields" od firmy Dahlhausen (je jednovelikostní a mám je od své lakt. poradkyně - jsou z nějakého tenčího silikonu, ale stojí 60,- jeden ... nutno však říct, že jsou v podstatě nezničitelné 😀)

A pokud máte pocit, že přicházíte o mlíčko, odsávačka je rozhodně výborná věc - pokud takto stimulujete tvorbu mléka, měl by se do týdne dostavit výsledek 🙂 Odsávat můžete v podstatě kdykoli - já při pocitu méně nalitých prsou odsávala ještě cca 10minutek po kojení, abych dala mozku signál o poptávce 🙂

market3
25. pro 2009

Paulie:začala jsem pít meltu a čaje na podporu tvorby mlíčka a používám odsávačku a zdá se,že se to zlepšilo.Na diskuzi jedna holčina psala,že když budu používat odsávačku,tak přijdu o mlíčko,že odsávačka nemá přirozený stimul ☹ Myslíte si,že je to pravda?Nejdřív sem se zvážila já a pak sem se zvážila s malým a vypadá to,že přibírá kolik má,ale má některý den,kdy pije míň, tak ty dny mám používat víc odsávačku?díky moc M.

paulie
26. pro 2009

Market3: s tou odsávačkou je to pěkná blbost - naopak, kolik mléka ze sebe kojením nebo odsátím/ručním odstříkáním dostanete, tolik by se ho minimálně mělo zase vytvořit, protože jeho výroba funguje na základě poptávky a nabídky. Je fakt, že asi i záleží, jakou odsávačku používáte - já mám manuálku od Aventu a přijde mi, že je stejně citlivá jako moje dítko s kloboučkem 🙂 Někdo si zase chválí Medely (diskusí o odsávačkách je na Koníkovi hodně). Osobně bych nešla do žádné balonkové, pístové, ..., protože mi přijdou jako mučící nástroje 🙂
Melta, Caro, čaje na podporu kojení, atd. jsou výborná věc - a pokud už jich budete mít "plné zuby", zkuste jakékoli jiné tekutiny, ale v množství okolo min 2l denně (je to můj osobní názor, ale myslím si, že vyšší příjem jakýchkoli tekutin tvorbě mlíčka jen a jen pomáhá ... já totiž moc bylinkových čajů a dalších směsí nemusím, takže piju jen hodně ředěnou šťávu, džusy, atd., ale min 2l denně - což není problém, protože mám pořád hroznou žízeň 😀 )

Odsávačku používejte určitě každý den aspoň po 2-3dny minimálně, pokud si chcete zvýšit produkci ... kdybyste ji používala namátkově, asi by to nemělo na tvorbu mlíčka moc vliv. Podle mojí zkušenosti mi stačilo cca 2 dny, aby jsem cítila nějakou změnu ... po každém kojení jsem odsála za pár minutek ještě tak do cca 30ml (abych to nepřehnala 😀 ), a třetí den ráno jsem byla vyloženě Miss mokré tričko (ale to už bylo v době, kdy jsem přestala kojit mezi 20tou a 5tou hodinou - kojím už měsíc 6x denně po 3hod).

Synka bych denně nevážila - někdy děti vypijou o "pár ml" méně, jindy zase více. Stejně jako my jednou jíme za několik lidí a jindy jako vrabci 🙂 To vážení jednou týdně je optimální (pokud ovšem nejste sledovaní u pediatra pro nízkou hmotnost 🙂)

market3
26. pro 2009

Paulie:mám elektrickou odsavačku MEDELA,tak doufám,že to zabere,když ji budu víc používat.Piju hodně vody, melty a bylinkových čajů.Myslíte,že když budu používat stále klobouček,tak neztratím mléko?Slyšela jsem hodně názorů, že díky kloboučkům můžu ztratit mléko 😉 Moc děkuju pa M.

paulie
26. pro 2009

Market: ta by měla být výborná (a pro Vás méně pracná 😀). Co se ztráty mléka a kloboučků týká, to vám asi nikdo nezaručí, že jej neztratíte ... můžete zkusit kloboučky odbourat (jukněte sem: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=41) nebo si čas od času tvorbu mléka podpořit odsávačkou 😉
Je pravdou, že jsem na netu četla hodně příspěvků ohledně ztráty mléka v souvislosti s kloboučky, ale zkusila bych nepropadat panice, že se to stane zrovna i Vám 🙂 Já osobně mám na výběr buď odsávat a krmit lahvičkou (případně UM) nebo kojit pouze s koboučky, takže jsem si "zakázala" jedinou myšlenku na to, že bych ztratila kvůli kousku silikonu mlíko 😀 (na druhou stranu jsem si vždycky taky říkala, že když už ho mít nebudu, tak je na trhu spousta druhů UM 😉 )

market3
26. pro 2009

Paulie:snažím se dělat vše pro to,abych o mléko nedošla.Nevíte,kdy můžu začít s příkrmy?Malému budou dva měsíce 2.ledna

paulie
26. pro 2009

Market: pokud kojíte a malý prospívá, počkala bych s příkrmy po ukončeném 6. měsíci 🙂
Abych tu nebyla za moc chytrou, celou dobu, co mám dítko, čerpám z těchto stránek: www.kojeni.net ... paní Mrázková je naprosto výborná a ta databáze otázek a odpovědí mi mockrát pomohla 🙂

market3
26. pro 2009

Paulie:jak poznám,že mám slabé mléko?Už jsme byli 4krát u pediatra a zatím nás chválil,že přibírá nádherně

paulie
26. pro 2009

Market, slabé mléko prý neexistuje! 😀 Podle několika pediatrů, co znám, se mléko, resp. jeho složení, plně přizpůsobuje potřebám dítěte na základě přenosu informace mezi pusinkou dítěte (a jejím bakteriologickým? složením) a bradavkou matky, odkud doputuje do mozku matky 🙂
Pokud matka ztrácí mlíko nebo dítěti nedostačuje, řekla bych, že je problém v přenosu informací, psychice, ...

Vzhledem k používání kloboučků výše uvedené řeším závěrečným "oblíznutím" od dítka (malý aspoň ví, že je konec kojení 🙂 ) 😀 😀 😀

market3
26. pro 2009

Paulie:strašně moc děkuju.Švagrová mně vybrejkovala,že mám asi slabé mléko,že se malý nenasití 😉 pa M

paulie
26. pro 2009

Market, to fakt není zač 🙂 Můžu se zeptat, po kolika hodinách kojíte? U 7t miminka je normální kojit třeba i 10x denně (vlastní zkušenost 🙂), ale znám i paní, co už od porodnice kojí po cca 5x-6x denně 🙂

market3
26. pro 2009

Paulie,kojím tak 8 krát za den a jednou v noci.V pondělí a v úterý skoro celý den spal,tak jsem kojila tak 4krát.Nevíš prosím Tě,kdy je možné dostat zánět?Prý je velká pravděpodobnost,že dostanu zánět,když kojím pomocí kloboučku.Co si o tom myslíš?Pa M.

paulie
26. pro 2009

Market, kdo tě zásobuje těmito informacemi? 😕 Zánět můžeš dostat s i bez kloboučku - podmínkou pro něj je hodně mléka a malý nebo špatný odběr (já ho měla v prvním týdnu po příchodu z porodnice 😖 ).
Jestli pociťuješ (nebo někdy pocítíš) bouličky v prsu (nemluvě o jeho "horkosti" a začervenalých místech), nejlepší je buď to mléko dostat ven odstříkáním (pozor - jen do úlevy! 🙂) nebo si dát horkou spršku a pod proudem vody si druhou rukou mírně krouživým pohybem masírovat prs směrem do středu k bradavce ... trošku to bolí, ale ta úleva je k nezaplacení 😅 )
U kloboučku bych se bála spíše kvasinek a moučnivky, proto jsem někde výše psala o vyšší hygieně prsou i kloboučku 🙂

Jo, jestli něco obecně radím kojícím kamarádkám a ostatním mamkám, je to návštěva laktační poradkyně ... tyhle dámy by měly být pozlacené 🙂

market3
26. pro 2009

Paulie,zásobuje mně švagrová.Ta už má 17-tiletého kluka a třináctiletou holku.Jak uvádíš přiznaky zánětu,tak žádné takové nemám.Když mám nalitá prsa a malý nechce jíst,tak odsaju odsavačkou.Dneska sem volala laktační sestře a ta mě ujistila,že díky kloboučku o mléko určitě nepřijdu.Prý klobouček na ztrátu nemá vliv🙂Tak budu dál kojit s kloboučkem a nebudu to řešit.Když prý budu dodržovat pitný režim a správnou životosprávu,tak o mléko nepřijdu🙂

paulie
26. pro 2009

Market, na švagrovou se vyprdni 😉 Dříve byly holt jiné informace, dost se dávala přednost Sunaru, atd. 🙂 Já to vidím u svých příbuzných ještě dneska - "Ty kojíš? Proč? A stačí mu to? Ty mu nedáváš žádný čajík, kašičku, .. knedlík s omáčkou?" 🙂
Fakt věř té lakt. sestře 😉 A taky sobě - to je celkem taky důležité 😀

sicinka
27. pro 2009

Tak jen pro statistiku. Kojila jsem s kloboucky 4 měsíce. Potom se prcek rozhodl, že to přes ně tece pomalu zacal mi je zahazovat. Sice jsem to málem obrecela protoe první týden bez kloboučku byl horsi nez v porodnici, jak me okousal. Pak se to srovnalo. Doted mam pocit ze ta technika neni to prave, ale uz to nebolí pribva dost, taky prikrmuji, takze neresim. Já se dostala kvuli obsazenosti porodnice a cisari k mimcu az teti den, byl lehce nedonosenej a proste se neprisal. Sedela se mnou u kazdeho kojeni laktacni poradkyne, dokud nebylo mleko tak to slo, potom uz ho neprilozil nikdo 🙂 No a pak je napadl kloboucek a byl klid 🙂 Mleka jsem mela dost, zanety ne, infekce taky ne (po kazdem kojeni jsem sterilovala v mikrovlnce), omezeni zadne kloboucky jsem nosila sebou v krabicce a byla z domova i cely den. Pokud to normalne nejde podle me jsou skvely vynalez. Mimo jine v nasi rodine uz 2 generace nikdo nekojil 🙂 takze na nich neco bude ....